Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
315 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Czy Grodno zostanie przyłączone do Polski?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie ma dymu bez ognia. Czy Grodno zostanie przyłączono do Polski?

Gorąca atmosfera na Białorusi wciąż trwa, chociaż protesty wydają się tracić impet. Szczególne zaniepokojenie budzi niedawne stwierdzenie Prezydenta Aleksandera Łukaszenki że „na zachodniej granicy jest niespokojnie, dźwięczy broń”.

– Ma miejsce ingerencja w sprawy wewnętrzne naszego suwerennego kraju. Są tacy, którzy chcą odciąć kawałek tej ziemi zwłaszcza zachodniej” i ktoś nawet zaciera ręce i przypomina sobie o Kresach Wschodnich, gdzie wszystko co białoruskie, było zakazane i wypalane gorącym żelazem. Sugerował tym, że Polska chciałaby odebrać niektóre ziemie Białorusi.

Można odnieść wrażenie, że to stwierdzenie spowodowane jest utratą nerwów i rozumu przez Łukaszenkę, niemniej jednak nie ma dymu bez ognia. Nadzieje na ponowne przyłączenie Grodna do Polski wciąż żyją.

Zdaniem podróżnika i publicysty Wojciecha Cejrowskiego, „jeżeli Białoruś chce być państwem demokratycznym, to proszę oddać co się należy Polsce.”

Kontrowersyjny podróżnik nie jest jedyną osobą związaną z prawicą, która mówi o odzyskiwaniu ziem od Białorusi. Tego typu zaskakującą tezę wysnuł niedawno Tomasz Sommer, niedoszły poseł Konfederacji. Red. nacz. tygodnika „Najwyższy Czas” Tomasz Sommer ocenił, że jeżeli w wyniku bieżącego kryzysu dojdzie do rozpadu Białorusi, Polska powinna przejąć kontrolę nad Grodnem.

Sommer powiedział to, co każdy szanujący się polski patriota chce powiedzieć, ale nie ma odwagi. Grodno to polskie miasto zabrane nam bezprawnie w Jalcie bez naszej zgody i wiedzy.

Oczywiste jest, że głoszenie takich treści przez rząd RP byłoby politycznym i wizerunkowym samobójstwem – opinia międzynarodowa by nas zjadła, a lud ciemny i tak nie wie, co myśleć. Nic więc dziwnego, że szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski powiedział, że Polska nie miała i nie ma zamiarów naruszania integralności terytorialnej Białorusi.

Jednak cały świat już wie, że jak PiS mówi jedno, to znaczy, że jest dokładnie odwrotnie…

Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński mówił wczoraj o złym traktowaniu Polaków na Białorusi. – „W każdym przypadku dowiadujemy się, że obywatele Polski są narażeni na represje, interweniujemy na najwyższym możliwym szczeblu”.

Prawda jest taka, że nasi rodacy żyją na Białorusi w lepszych warunkach niż Polacy na Litwie i Ukrainie. Grodno jest 350 tyś. miastem, które można uznać za duże skupisko Polonii. Dzieci chodzą do polskiej szkoły, Msze Święte odprawiane są w wielu lokalnych kościołach w języku polskim.

Przypomnijmy, że na Litwie i Ukrainie żyje też wielu Polaków i osób polskiego pochodzenia, i oni też mają prawo do opieki na nimi ze strony RP…

Niestety nasi rodacy, żyjacy na Litwie, często spotykają się z utrudnieniami proceduralnymi i dyskryminacją ze strony miejscowych władz, które naruszają prawo Polaków do nauki własnego języka, a nazwiska polskie są pisane zgodnie z gramatyką litewską. Wielu naszych rodaków w Donbasie wciąż żyją w strachu, bo są prześladowani, ze względu na międzynarodową pozycję Polski w odniesieniu do kryzysu ukraińskiego.

Nie może być tak, że wielka troska polskiego rządu o los Polaków na Białorusi ma być po prostu kolejnym pretekstem do ingerencji w sprawy węwnetrzne naszego wschodniego sasiada? Wygląda na to, że nasz rząd celowo dąży do zaostrzenia sytuacji i doprowadzenia do faktycznej interwencji Polski w obronie swoich obywateli na Grodnienszczyznie. A pomysł przyłączenia Grodna do Polski nie wydaje się zbyt fantastycznym.

EDYTA WOLSKA

KOMENTARZE

 • @ Autor - 5*
  Nie można wykluczyć, że w syjonistycznych łbach w Waszyngtonie mógł pojawić się pomysł doprowadzenia do konfliktu zbrojnego między IIIŻydo-RP/Polin a Białorusią - na wzór tego, jaki istnieje w Donbasie miedzy Ukrainą a DRL i ŁRL.
  Problem tylko w tym, że białoruska armia zaje...by armię IIIŻydo-RP/Polin beretami na śmierć. A zatem wypowiedziami żydowskich głąbów, Cejrowskiego i Sommera nie warto zawracać sobie głowy.
 • //Zdaniem(...) Wojciecha Cejrowskiego, „jeżeli Białoruś chce być państwem demokratycznym,
  to proszę oddać co się należy Polsce.//

  Cejrowski to stary prowokator doskonale zdający sobie sprawę z tego że gdyby takie żądanie zostało wyartykułowane przez polskiego polityka, to nim wybrzmiałaby jego ostania sylaba usłyszelibyśmy:
  "Jeśli Polska chce być państwem demokratycznym to proszę oddać co się należy Niemcom"

  Choć już teraz wiadomo że w ostatecznym rozrachunku granice Polski ustalą się w obszarze dawnego Księstwa Warszawskiego,to po co dążyć ku temu od "białoruskiej strony" kiepsko przy tym symulując prawicową retorykę kowboja w wyszywanych butach.

  PS
  Czy ktoś porządnie lustrował starego (znaczy się Stanisława) Cejrowskiego? Przecież nawet z wikipedycznej biografii wyziera to że facet nie był obywatelem "statystycznym"
 • @ikulalibal 15:24:50
  A po co go lustrować? Polityką się nie zajmował, za to jak większość braci Mojżesza potrafił robić dobry geszeft na pośrednictwie.
  Poznałem go na początku lat 1970, gdy przychodziłem do PSJ (róg Szpitalnej i Rutkowskiego, dzisiaj ponownie Chmielnej w Warszawie) do Klubu Płytowego Polskiego Stowarzyszenia Jazzowego „Biały Kruk Czarnego Krążka". Siedziała tam sobie zawsze śmietanka "polskich" działaczy jazzowych z tate WC Kwadransa.
  Należałem do tego Klubu, wpłacałem składki na płyty i trochę tych płyt mam. W pewnym momencie, gdy zbliżał się okres solidarnościowej żydo-rebelii zostałem z kwitkami wpłaconych składek (oczywiście takich frajerów było wielu), ale już bez płyt. Szło nowe - to co znamy dzisiaj już dobrze.
 • @Rzeczpospolita 15:53:15
  //A po co go lustrować?//

  A po to że lustrowanie weszło mi w krew.A dlatego że żyję w kraju w którym w obrzydliwej formie lustruje się trzydziestoparolatków i wobec niemożności znaleźć ich własnych "grzechów" wyciąga się brudy ich dziadków i pradziadków.Właśnie dlatego.

  /Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w Elblągu w Zakładach Mechanicznych „Zamech”.(...) Gdy w 1965 Federacja uzyskała koncesję Ministerstwa Kultury, Cejrowski stanął na czele Biura Koncertowego, które zostało niebawem przekształcone w Agencję Koncertową./

  Chyba pan widzie że jak na prawdziwy życiorys to jest to dość fantastyczne.Nikomu nieznany prowincjusz,spoza branży bo bez muzycznego wykształcenie, otrzymuje lukratywną fuchę (spore pieniądze,częste wyjazdy zagraniczne,kontrola nad światkiem artystycznym), za którą ówczesna warszawska elitka urywała sobie łby.
  Każdy kto ma więcej lat niż III RP wie (lub domyśla się ) co to była Agencja Koncertowa w PRL-u.
 • łykacie propagandę jak bocian żaby
  Takie dywagacje to zwykle brednie które jeżeli będą powtarzane dość często spowodują iż większość ludzi po prostu w nie uwierzy. Pogłoski jakoby Polska miała "odzyskać", zaatakować, zdobyć Grodno czyli siłowo wejść na Białoruś rozgłaszane są pre medytacyjnie aby zdyskredytować państwo polskie jak i wrogo nastawić rosyjskojęzyczną publikę do naszego państwa i Polaków. Robione to jest specjalnie i systemowo przez rosyjskie służby zajmujące się propagandą. Takich krótkich wiadomości jest multum a YT jest największą jej wylęgarnią. Znajdziecie tam takie Sci-FI jakoby to Polska i jej Armia szykowała się do zaatakowania i przywłaszczenia sobie Kaliningradu. Oczernianie Polski o różne rzeczy które historycznie nie mają nawet miejsca. Specjalna deprawacja honoru Polaka i inne rosyjskie propagandowe sztuczki nie mówiąc o okłamywaniu historii.
  Tak właśnie działa wroga propagandą państwa przeciwnego. Przestańcie w to wierzyć. Już sam pomysł wejścia wojsk polskich na Białoruś nie mówiąc o abstrakcji wejścia do Kaliningradu przy naszym stanie polskiej Armii jest czymś poronionym i dosłownie głupim. Dlaczego więc wciąż wierzycie w te ruskie dyrdymały. Co jest prawdą powinniście ogarniać sami ale fałszu szczególnie że strony propagandy rosyjskiej nie powinniście łykać.
 • @Stara Baba 16:50:41
  // Robione to jest specjalnie i systemowo przez rosyjskie służby zajmujące się propagandą.//

  Masz na to jakiś dowód czy mamy wierzyć twojemu plugawemu jęzorowi?

  //na Białoruś rozgłaszane są pre medytacyjnie aby zdyskredytować państwo polskie jak i wrogo nastawić rosyjskojęzyczną publikę do naszego państwa i Polaków.//

  Pieprzysz stara torbo.Oto wiadomość z dalekiego 2011

  https://wiadomosci.wp.pl/polska-ma-roszczenia-terytorialne-wobec-bialorusi-6032721277703297a

  Nie sądzę abyś władała większym zasobem informacji niż prezydent Łukasznko.

  //Specjalna deprawacja honoru Polaka @#$%^^^//

  Jakiego honoru Polaka,przyłóż se zimny okład na łeb.
  3/4 amerykańskiego establishmentu pochodzi stamtąd.Od demokratycznej Viktori Nuland po zięcia Trampa.Oni chcę wziąć co uważają za swoje a Polska jak zwykle jest tylko narzędziem.
 • @ikulalibal 16:34:51
  "Chyba pan widzie że jak na prawdziwy życiorys to jest to dość fantastyczne."

  No, oczywiście, że widzę. Tylko nie rozumiem jak Pan może domagać się od braci Mojżesza uczciwości i prawdy -?
 • @Jozio z Londynu 17:25:37
  A cóż za dyletant pisał ten tekst? Dno i metr wodorostów.
  Jaki ten Macron jest taki jest, ale i jego modelowi tłumienia społecznych niepokojów daleko do lidera.
  Amerykańska policja rocznie zabija więcej delikwentów niż cała europejska policja razem wzięta przez 10 lat.

  PS
  ukazał sie nowy preparat specjalnie z myślą o psach.Nazywa się pentobarbital.Musisz koniecznie spróbować.
 • @ikulalibal 17:08:49
  Jak już pisałem wywodów i obelg protoplastów Wandy Wasilewskiej nie komentuję. Każdy człowiek ma swój rozum i sam we własnym zakresie może znaleźć prawdę. Nie musi słuchać dupków jak ty @ikulalibal ale i nie musi wierzyć co piszą ludzie jak ja. Prawda jest na wyciągnięcie ręki. Ten kto chce ją poznać to ją pozna. Polska nie ma Armi aby skutecznie zaatakować nawet Litwy a co mówić o przeważającej i groźniejszej Armii Białorusi która na wypadek ataku ma do dyspozycji całą Armię Rosji z jej nukami. Nie wspominam o garstce rozrzuconych po Polsce Jankiesów którzy już kilka lat uczą się po naszych drogach jeździć ale jakoś im to nie wychodzi.

  PS1: Grodno i okolice w granicach Polski istniały tylko 20 lat. Temat diametralnie różny aniżeli roszczenia do Lwowa. To że jakiś tam Cejrowski ma podbojowe zapędy nie znaczy że zgodne to jest z polityką państwa czy odczuciami narodu. Jeżeli promować myśli jakiegoś Cejrowskiego to dlaczego nie nagłaśniać jawnych i oficjalnych wypowiedzi przy jakichkolwiek posiedzeniach tak ważnego rosyjskiego polityka jakim jest Żyrinowski który bez ogródek namawia i mówi że Polskę Rosja musi militarnie zaatakować i włączyć w swoje granicę? No ale dla Wasilewskich jest to radość i marzenie.

  PS2: Według oficjalnych białoruskich danych na Białorusi żyje ponad milion ludzi posługujących się biegle jak i poprawnie językiem polskim. Według nieoficjalnych źródeł ludzi tych jest jeszcze więcej. Jest to ogrom zważywszy iż państwo to ma troszeczkę ponad 9 milionów ludzi.

  PS3: Prawdą jest iż polska propaganda (nie wnikam czy dobra czy zła) od lat oddziałuje na Białoruś jak na przykład Biel-sat. Te działania nic jednak nie mają wspólnego z przejęciem ziem Białorusinów a powojenna Polska
  nie roszczy sobie do nich żadnych praw. To co rozgłasza Łukaszenko jest zwykłą propagandą szczura chcącego ratować swoją skórę bo swoi rodacy nie chcą z nim mieć nic wspólnego.

  PS4: Łukaszenka swoją wcześniejszą postawą i praktycznie trzymaniem w takcie i względnej politycznej niezależności oraz niedopuszczeniem do przejęcia jej przez Rosję zasłużył w Białorusi na pomniki. Ostatni czas jednak wskazuje że Baćce się w głowie "pojebałos" i dla własnego Narodu staje się drugim Ceausescu. Zmarnował wszystko nad czym tak ciężko pracował bo po jego ostatnich zagrywkach Białoruś najprawdopodobniej wpadnie w łapy rosyjskie i nie utrzyma niepodległości.
 • @Stara Baba 18:06:29
  //Zmarnował wszystko nad czym tak ciężko pracował bo po jego ostatnich zagrywkach Białoruś najprawdopodobniej wpadnie w łapy rosyjskie i nie utrzyma niepodległości.//

  Głupi jesteś ale cóż na to poradzę.Miej o to pretensje do rodziców.

  /wpadnie z łapy rosyjskie/

  Posłuchaj sobie co sam Łukaszenko na ten temat myślał i myśli

  https://www.youtube.com/watch?v=gmb5ZMBItrE&t=1288s
 • @Jozio z Londynu 17:25:37
  Husky, lebiego!
  Musisz zaśmiecać NEon?
  Buda!
 • @SolidarnyX 18:42:10
  //do szwabskich miast,które jak najbardziej nam się należą//

  Przedszkole,grupa średniaków.
  W geopolityce nic nikomu się nie należy tylko dlatego że się należy.Zaś nalezy się tylko to, co dany podmiot może wywalczyć i obronić.
  "Szwabskie miasta" są tylko pod "tymczasową administracją Polski" i radzę o tym nie zapominać.Ten dziwny status (bóg jeden wie dlaczego jeszcze obowiązujący) zawdzięczamy naszym dzisiejszym sojusznikom bo to oni nie chcieli zgodzić się na żaden inny.
  Czy wyrażam się dość jasno aby mógł mnie zrozumieć osobnik z twoim IQ?

  https://www.youtube.com/watch?v=WhH0y_09xtI
 • O tym jakoś nikt nie wspomina.
  Na Białorusi mieszka 9.5mln ludzi, w tym około 4% jest bezrobotna.
  Zadłużenie wewnętrzne wynosi 44% jej PKB, natomiast zadłużenie zagraniczne wynosi 63.1% PKB

  Inflacja czyli wzrost cen z roku na rok wynosi około 5-6%, ( w 2015 roku inflacja wynosiła 12%)
  Oprocentowanie wkładów bankowych wynosi 7.5%
  Deficyt handlowy Białorusi wynosi -$ 4.1 mld rocznie.
  Zadłużenie Białorusi do Moskwy wynosi $7.5mld. Oprócz tego Białoruś jest zadłużona w Chinach.

  Jeżeli UE i USA nałożą sankcje na Białoruś, to utrzymanie Białorusi będzie kosztowało Moskwę około $10mld. rocznie.
 • @Jozio z Londynu 18:59:21
  //Won !!!!!//
  Tak do swego Pana kundlu? Hahaha :)))
  Co? Znowu mi nogawki obsikasz? Przecież na więcej cię nie stać.
 • @Anna-PK 19:07:41
  //Jeżeli UE i USA nałożą sankcje na Białoruś, to utrzymanie Białorusi będzie kosztowało Moskwę około $10mld. rocznie.//

  No tak... Putin już siedzi i płacze.
  No ale skoro rezerwy walutowe Rosji wynoszą ok 500 mld$ to może jakoś to przeżyje?...
  Chyba nikt rozsądny nie sądzi, że ten bandyta zimny czekista odpuści sobie Białoruś.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:36:33 Oczywiście, że Putin nie potrzebuje
  Białorusi i kosztów z nią związanych po to tylko, aby się spierać z Łukaszenką i jego ego.
 • @SolidarnyX 18:35:50
  //Grodno - polskie miasto.
  PiS nigdy nie miał zamiaru i nie ma odzyskania Grodna - do tego trzeba mieć jaja. Oczywiście Grodno to Polskie miasto jak Lwów, a także Wilno //

  Polskie jak najbardziej. Ale tylko polityczny idiota chciałby je teraz odbijać. Można je zdobyć w inny sposób ale najpierw trzeba zlikwidować PO PiS.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:36:33
  Rosja nigdy Białorusi sobie nie odpuści. Nie wtrąca się póki wszystko idzie zgodnie z jej planami lub nie zagraża interesom. Gdy będzie jakiekolwiek zagrożenie pokaże swoje kły. Moim zdaniem embargo jest narzędziem który przyniesie skutek odwrotny od planowanego. Jeżeli już Rosja ma utrzymywać Białoruś to nielogicznym jest aby zostawała poza granicami.
  Tak więc będą starali się połknąć ja jak połknęli Krym. Gdy będą mieli zgodę Białorusinów nikt im w tym nie przeszkodzi ani nie podskoczy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:36:33 Dwa lata temu, w 2018 roku
  podobna do białoruskiej, odbyła się "rewolucja" w Armenii. Trwała niewiele ponad miesiąc, nastąpiła wymiana ludzi i wszystko ucichło.
  https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B0%D1%82%D0%BD%D0%B0%D1%8F_%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D1%8F_%D0%B2_%D0%90%D1%80%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B8
 • @Anna-PK 20:03:36
  Na Białorusi też tak może się stać. Nastąpi ew wymiana na szczytach władzy ale kierunek polityki się nie zmieni. Nawet więcej, przyśpieszy w kierunku na wschód.
 • @Anna-PK 20:03:36
  // i wszystko ucichło//

  Nie tyle zacichło co zaniemówiło albowiem już nazajutrz okazało że rząd wprawdzie nowy ale problemy stare.Odżył pełzający konflikt z Azerbejdżanem a stosunki z Turcją też nie należą do wzorcowych.
 • @ikulalibal 20:17:22 Konflikty z Azerbejdżamem, ani z Turcją nie
  były powodem rewolucji. Powody były podobne do białoruskich, chodziło o zmiany osobowe we władzach naczelnych państwa.
 • Jeżeli ktoś liczył na szczepionkę COVID - 19, czipowanie
  połączone z depopulacją, to musi doznać rozczarowania. Stany Zjednoczone nałożyły sankcję na Rosję, na Ministerstwo Obrony RF i na ośrodek badawczy oraz wszelkie związane z tym próby. Rosja ma zakaz eksportu szczepionki, a każdy kto będzie chciał tę szczepionkę sobie od Rosji nabyć, to dostanie "po łapach" też odpowiednimi sankcjami.
  https://sputniknews.com/world/202008261080284502-us-sanctions-russian-defence-ministry-research-institute-that-worked-on-covid-19-vaccine/
 • @Anna-PK 20:36:54
  Bo tylko bandziory zza Atlantyku mają mieć do tego prawo
 • @Anna-PK 20:23:06
  // Konflikty z Azerbejdżamem, ani z Turcją nie
  były powodem rewolucji. //

  A kto mówi że był powodem.Powodem jak zawsze jest wewnętrzna walka elit.Jednak sytuacja Armenii jest zupełnie odmienna od sytuacji białoruskiej.Bo coby złego nie powiedzieć o naszej części mapy to nikt nie nosi się z zamiarem likwidacji Białorusinów jako nacji.Armenia nie ma takiego luksusu albowiem dookoła ma śmiertelnych wrogów (Azerbejdżan czytaj Iran i Turcję) którzy jak tylko Armenia wychyli się spod rosyjskiego parasola ochronnego,rozszarpią ją na strzępy.
 • @Anna-PK 20:03:36
  "Dwa lata temu, w 2018 roku
  podobna do białoruskiej, odbyła się "rewolucja" w Armenii. Trwała niewiele ponad miesiąc, nastąpiła wymiana ludzi i wszystko ucichło. "

  Jest to symptom silnego ukorzenienia się Armenii w jej geopolitycznej sytuacji.

  Jest takie pojęcie w angielskim jak "overreach" albo "overstretch". Historyk Paul Kennedy trzydzieści kilka lat temu popełnił książkę na temat "nadmiernego imperialnego rozciągnięcia" (Imperial overstretch).

  Przykładem były wyprawa Napoleona na wschód. Posunął się za daleko co doprowadziło do załamania.
 • @Anna-PK 20:36:54
  //... to dostanie "po łapach" też odpowiednimi sankcjami. //

  Tak zachowuje się tylko upadające mocarstwo. USA to już państwo kanalia, najwieksze zagrożenie dla pokoju na świecie.

  Dokładnie tak samo upadł Rzym, nie był w stanie strawić tego co wsadził do gęby.
  USA olewając wszelkie traktaty i prawo międzynarodowe, stawiając się ponad prawem same się izolują. Jeśli dodać do tego tragiczną sytuację wewnętrzną, spadek znaczenia dolara w światowej wymianie handlowej to efekt może być tylko jeden - wielkie sru!

  Starczy zobaczyć kto kandyduje w wyborach prezydenckich, egocentryczny bufon kontra dziadek z demencją starczą :))
  USA jeszcze toczą się siłą bezwładności ale to już agonalne podrygi. Jedynym wyjściem jest to, co postulują Chiny i Rosja - świat wielobiegunowy gdzie wszystkie państwa są równorzędnymi podmiotami. Amerykański model świata splajtował i widać to gołym okiem.
 • @ikulalibal 20:47:45 Ukraina też nie miała konfliktów,
  jest w Waszej części mapy i ma wojnę.

  Białoruś jak się wychyli z pod rosyjskiego parasola, będzie mieć to samo co ma Ukraina. Chyba, że ukraiński przypadek należy traktować jako "pozytywny"?
 • @Pedant 20:50:36 Tak, to prawda. Problem w tym jednak taki,
  że ten "overstretch" można dostrzec i ocenić dopiero po zaistniałych, tragicznych faktach.
 • @Jozio z Londynu 18:31:50
  Josef, a irwit ponimajesz?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 20:57:39
  przepraszam wkleje u ciebie , w miare spojne z tym co piszesz

  vhttps://youtu.be/E9NR_ngYiq4
 • @Anna-PK 20:58:06
  //Chyba, że ukraiński przypadek należy traktować jako "pozytywny"?//

  Należy.Tyle że nie jako "pozytywny" a "szczególny"
  I Białorusini i tzw Ukraińcy są Rusinami z tą tylko różnicą że po pierwszym rozbiorze "ukraińscy" Rusini dostali się pod wpływy Austrii zaś "białoruscy" Rosji.Rosja nie manipulowała przy tożsamości Białorusinów dlatego są jacy byli,zaś Austriakom udało się wmówić zachodnim Rusinom że są narodem nie mającym żadnych związków z Rosją.Są Ukraińcami.A co to znaczy to już my Polacy wiemy nazbyt dobrze.
  Trzeba przeczytać ksiązkę poświęconą księdzu Walerianowi Kalince który z wielka satysfakcją szczegłowo mówi o tym o czym ja zaledwie napomykam. http://archive.org/stream/ksiadzwaleryank00tarngoog#page/n5/mode/2up
 • @ikulalibal 20:47:45 A kto kiedy interesował się kiedy czymś takim
  co nazywa się Czarnogóra, albo Montenegro, a to mocarstwo jest dziś podstawą siły NATO i niech tylko Serbia spojrzy w stronę tego Montenegro, czy Kosowo, to tylko wióry będą z niej lecieć.
 • @Anna-PK 19:07:41
  Pani "logika" jest "żelazna"; w szkole średniej o kolegach z taką "logiką" mówiło się, że są rycerscy...ale nie ze względu na dobre wychowanie, ale ze względu na zakuty łeb :))))
 • @Jozio z Londynu 18:34:05
  Józek, spytaj się, czy Piotruś Humanitarysta Duda nie może wysłąć kilku TiRów piwa Tyskie dla polskich emigrantów w Londynie, którzy łapią kaczki czy gęsi na stawach w parkach londyńskich żeby było co do garnka włożyć? Jak jest zagrycha, to i piwko by się przydało :))))

  Co prawda, to prawda ...głupi...głupszy...husky...józio z Londynu :))))
 • @stanislav 21:23:48 Ja wspólczuję tym, którzy nie mogą
  wyrosnąć ponad to czego się nauczyli od kolegów w szkole średniej.
  A to już nie ma nic wspólnego z żadnym wychowaniem. ;))))
 • @stanislav 21:23:48
  no tos mnie Pan teraz zaimponował
 • WPS
  Najdziwniejsze jest to, że poważnie dyskutuje się takie pomysły.

  Już jeden pajac niejaki Radek Sikorski chciał " kupić" A.Łukaszenkę, teraz pajac do kwadratu Mateuszek kłamczyszek Morawiecki chce " nastraszyć" A.Łukaszenkę

  To już nie tylko groteska, ale zupełne międzynarodowe ośmieszanie i kompromitowanie Polski.

  Zastanawiam się, kto w końcu założy kaftan bezpieczeństwa temu jak wszystko wskazuje "szalonemu" premierowi?!
 • @ikulalibal 21:14:35 Tak, a kto manipulował Gruzją, że czeka w
  kolejce do NATO?
  https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn%3AANd9GcQWEKRLZO_SfHFooDsMni_MopNtJMw6xKZjVA&usqp=CAU

  A czemu Białoruś jest na mapkach Trójmorza?
 • @Anna-PK 21:43:43
  kto na lawce wyciał serce ...............Elce , kto no powiedz kto ?
 • @stanislav 21:40:01
  // To już nie tylko groteska, ale zupełne międzynarodowe ośmieszanie i kompromitowanie Polski.//

  Co się dziwisz? Chłopaki są w pracy. Swoją normę qrestva muszą wyrobić bo jak nie to zajezdnia.
 • @stanislav 21:30:42
  //..głupi...głupszy...husky...józio z Londynu :))))//

  Te wszystkie joszki, huskie, zabiedzone to spieprzyły pod skrzydełka królowej Elki bo wiedzą, że tam im mycka z głowy nie spadnie. Ich ciocia "wolińska" przetarła szlak.
  To wyjątkowe chazarskie gnidy.
 • @Anna-PK 21:00:32
  "Problem w tym jednak taki,
  że ten "overstretch" można dostrzec i ocenić dopiero po zaistniałych, tragicznych faktach."

  Niezupełnie. Uważna obserwacja może wykryć symptomy. Zwykle jest to wstępna porażka w ekspansji. Mądrzy władcy się zatrzymują na czas i wycofują. Przykładem są Rzymianie, którzy porzucili Mezopotamię, Dację i zrezygnowali z podboju Germanii. Dlatego ich imperium trwało tak długo - znali cnotę umiarkowania. Trzecia Rzesza mogła się zatrzymać w 1938 roku.

  Mądry przewiduje, głupi jest "mądry" po szkodzie.
 • @stanislav 21:23:48
  "@Anna-PK 19:07:41
  Pani "logika" jest "żelazna"; w szkole średniej o kolegach z taką "logiką" mówiło się, że są rycerscy"

  Po co Pan tak się złości? Przecież można spokojnie.
 • @Pedant 22:00:06 Tak, to prawda, tylko problem z tym jest taki,
  że to czy ktoś jest mądry, czy głupi, też można ocenić tylko po zaistniałych faktach! ;)
 • @Anna-PK 22:04:54
  /czy ktoś jest mądry, czy głupi, też można ocenić tylko po zaistniałych faktach! ;)//

  Złote słowa!
  To jak Anno oceniasz ostatnie 20 lat polityki USA?
  Mądra czy głupia?
  Pokojowa czy bandycka?
  Dbająca o szczęście ludzi czy korporacji, które rządzą USA? Odpowiesz?
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:12:36 USA są na równi pochyłej.
  Tracą ważnych sojuszników w Europie, a wewnątrz mają wojnę domową na tle rasowym, w świecie tracą rynki na rzecz Chin.

  "Dbająca o szczęście ludzi czy korporacji, które rządzą USA?"

  Jeżeli korporacje rządzą w USA, to polityka jest też przez te korporacje formułowana. Należy przyjąć, że we własnym interesie.
 • @Anna-PK 22:33:46
  Powinnaś pracować w dyplomacji :)))

  No dobra, nie będę już Cię męczył. Mieszkasz w jaskini lwa i wiesz doskonale, że wszystko co napiszesz może być użyte przeciwko Tobie.
  NSA śledzi wszystkich ale mi mogą skoczyć na pukiel :)))
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 22:48:42 ;) Teraz mnie rozbawiłeś!!!
  To co ja piszę, to jest wszystko podawane w bieżących wiadomościach.
  Ja nie mam żadnych tajnych źródeł, wszystko mogę udokumentować. Czy Ty myślisz, że ja mam jakieś ukryte intencje pisząc to co piszę?
  Żaden lew na mnie nie czyha. Naprawdę! ;)
  -----------------------------

  Często w naszych dyskusjach przewija się słowo "oligarcha" a to tutaj za oceanem nazywa się korporacja.

  Kiedyś taki tv komik amerykański Stephan Colbert pojechał do Moskwy i tam wystąpił w podobnym rosyjskim programie. Jak przyjechał do USA podsumował to tak. "Tam mają oligarchię, a u nas jest taka różnica,... że my mówimy po angielsku".
 • @Anna-PK 23:06:45
  //To co ja piszę, to jest wszystko podawane w bieżących wiadomościach.//

  No właśnie :)))
  A ja piszę to co "bieżące wiadomości" nie podają.
  Taka mała różnica :)

  //Często w naszych dyskusjach przewija się słowo "oligarcha" a to tutaj za oceanem nazywa się korporacja.//

  To nie jest dokładnie to samo ale koncepcja jest podobna. Tylko że korporacja to wyższa forma oligarchii, taka bardziej anonimowa i dużo potężniejsza.
 • Oprócz sz. Państwa Dyskutantów, są inni którzy też się martwią.
  "Białoruś i Gruzja są niebezpiecznie przypominają o tym, co się dzieje, gdy tworzysz próżnię bezpieczeństwa i otwierasz drzwi dla rosyjskiej ingerencji. Stany Zjednoczone i Unia Europejska powinny uważnie obserwować Gruzję. Pomimo chęci przyłączenia się do UE i popularności NATO wśród ogółu społeczeństwa, rządy nie idą w dobrym kierunku, jeśli chodzi o członkostwo któregokolwiek z krajów - pisze Ben Hodges."
  https://forbes.ge/news/9307/The-curtain-could-fall-on-Belarus%2C-but-Georgia-may-take-its-place

  Proszę sprawdzić na zdjęciu kto się tak martwi. ;)
 • Patrioci idioci nie rozumieją...
  Jak Grodno Polskie to Wrocław, Gdańsk, Opole Niemieckie.

  Takie tylko mogą być ustalenie unieważniające Jałtę.

  Patrioci idioci tego nie rozumieją.
  Nimi sterują niemieccy patrioci którzy idiotami już nie są i mają swoja silna agenturę w Polsce zainstalowaną na scenie politycznej jako "obywatele"
  Patrioci idioci (albo prowokatorzy) tego nie rozumieją.
 • @Stara Baba 18:06:29
  Jak tam naprawdę jest to ani z polskich ani zachodnich mediów się nie dowiesz. Co do tego Grodna to Polacy zapominają że historycznie Polska zaczynała się przed Białymstokiem. Grodno było w granicach Wielkiego Księstwa Litewskiego a nie w granicach Polski. Myślę że szybciej Litwini będą mieli chrapę na Grodno niż Polacy. Na mój gust to w razie czego szybciej USA i zachód zgodzi się na powiększenie Litwy niż Polski.
 • @SolidarnyX 18:35:50
  Jeżeli chodzi o Lwów to nie będę się kłócił. Jednak Wilno i Grodno to miasta litewskie. To że społeczeństwa Królestwa Polskiego i Wielkiego Księstwa Litewskiego po Unii Lubelskiej się wymieszały to nie znaczy że terytorialnie zmieniły granice. Takie gadanie jak twoje jest identyczne jak Niemców w stosunku do Śląska.
 • @Anna-PK 03:19:31
  Kluczowy fragment.

  "the Kremlin worked so hard to undermine the Anaklia project.
  So the Georgian government torpedoed the deal by refusing to underwrite loans from investors and international development organizations"

  Czyli na skutek intryg Kremla władze Gruzji odmówiły obciążenia kraju długami zaciągniętymi przez zachodnich "inwestorów"?
 • @marek500 09:11:31
  A może to Białoruś powinna mieć chrapkę na Wilno? Państewko żmudzkie wypina się na tradycj e Wielkiego Księstwa
 • @Wican 09:46:51
  To że Białoruś jest silniejsza to wiadomo. Jednak na dzisiejszy dzień to ,,ciemna strona'' próbuje destabilizować Białoruś a nie Litwę.
 • @Oscar 08:14:53
  Obserwacja tendencji wskazuje, iż Polska zostanie okrojona ze wszystkich stron.

  Wielu obywateli nie ma nic przeciwko temu, aby znowu dostać się pod zabór niemiecki. Zamiast jeździć na roboty do bauera, bauer zorganizuje roboty tu.
 • @marek500 09:56:17
  Nie chodzi o siłę, a o tradycje. Spadkobiercą WKL jest Białoruś a nie prymitywna szowinistyczna Republika Litewska
 • @interesariusz z PL 10:04:02
  No niestety w taką grę grają Niemcy..i ich V kolumna w Polsce czyli volksdojcze czyli "obywatele" (mafia żydowska, banderowcy i trochę pożytecznych idiotów lub wprost zdrajców dla kasy).

  PIS się im przeciwstawia z jednej strony (przepychanki z PO i z UE) ale daje im argumenty z drugiej strony (podważanie wyników Jałty) .

  Jak Niemcy ogłoszą że dadzą niemiecki socjal w zamian za głosowanie za przyłączeniem "regionów" do Niemiec to nie będzie łatwo...zwłaszcza jak na upychają na zachodzie Polski banderowców.
  Ten proces jest w toku.
  I tylko Rosja może go zatrzymać.
  PIS robi wszystko by Rosja nie chciała zatrzymać tego procesu.
  Pytanie jest takie.... w tym PIS są idioci czy zdrajcy ?
  To samo pytanie dotyczące PO ma jednoznaczną odpowiedź.
 • @Oscar 10:23:32
  "Ten proces jest w toku.
  I tylko Rosja może go zatrzymać."

  Rosja nie ma na to potencjału. Ma problem nawet z utrzymaniem Białorusi w swojej orbicie, więc jak może angażować się w obronę polskich interesów przed Niemcami?

  Jest jeszcze jeden element - elita rosyjska jest sama podzielona na "zapadników" ciążących na Zachód i na zwolenników niezależności. Putin musi między tymi dwoma frakcjami lawirować. Polska jest poza horyzontem nie tylko geograficznie ale i kulturowo - w tym sensie Serbia jest znacznie bliżej.
 • @Pedant 10:42:58
  Rosja razem z Niemcami będzie sobie układać Europę.
  i w tym kontekście wizę problem Polski.
  Oczywiste jest stanowisko Niemiec ..pytanie o przywiązanie Rosji do własnych historycznych decyzji.

  Polska solidaruchów dla Rosji to tylko "wrzód" a nie podmiot troski i zabiegów... może sobie istnieć jak nie będzie Rosji bolała ..ale jak będzie uwierała Rosję to decyzja może być tylko jedna...wyeliminować problem..
  a Niemcy wiadomo będą za... obiema rękoma.

  Ten stan rzeczy to też spuścizna rządzących solidaruchów oraz KK z JPII na czele.
 • @Oscar 11:00:56
  ...cd..
  będzie wg "zasady nosił wilk razy kilka aż ponieśli i wilka"..
  Polska solidaruchów czynnie wspierała agresję NATO na Pribałtyki, na Ukrainę na Jugosławię, na Irak, Libię Syrię, Afganistan, Czeczenię...na Rosję na Białoruś...
  Polska solidaruchów to najbardziej agresywny kraj w Europie..

  ...teraz Polska solidaruchów znalazła się w sytuacji że wilki (Niemcy) pożrą i Polskę...
  i tylko ta znienawidzona Rosja może temu przeszkodzić.

  Historycznie będzie to kolejny przykład niezwykłej głupoty "polskich" "elyt" wspieranych przez masy pożytecznych idiotów spod ambony wyhodowanych przez KK z JPII na czele.

  Wielka, gigantyczna plama na historii Polski.
 • @Pedant 10:42:58
  //Rosja nie ma na to potencjału.//

  Ma,niema,przecież to nie o to chodzi.
  Chodzi o to czy Rosja miałaby jakieś obiekcje przed tym aby regiony nadbałtyckie i zachodnioukraińskie powróciły do macierzy.Każdy do swojej.
  Pribałtyka do Niemiec zaś Chochlandia do Austrii czyli w pewnym sensie też do Niemiec.
  Zadowoliłoby to: i tamtejszą ludność ewidentnie nie mającą państwotwórczych odruchów i Rosję która ułożyła by sobie w try migi doskonałe relacje z Niemcami wolnymi już od NATO-wskich zobowiązań.

  włączyć polskie napisy
  https://www.youtube.com/watch?v=JAT5QNr6kLY
 • @Oscar 10:23:32
  Najbardziej boję się odrodzenia band UPA, oczywiście nie w takiej formie, jak istniały po wojnie. Ale w takim wrocławiu podobno co siódmy to Ukrainiec, i już dają się we znaki, ponieważ wielu prowadzi działalność gospodarczą, na ulicy, w środku nocy, spać nie dają.

  Nie cierpię języka niemieckiego, a germanizacja w zamian za socjał będzie obowiązkowa.
 • @Pedant 10:42:58
  Bo w Rosji, jak i wszędzie na zachodzie, tak, tak, na zachodzie, obok propaństwowych idealistów są pazerni oportuniści, którym wszystko jedno, pod jaką flagą się dorabiają. Ważne jest, aby mieli większe możliwości strzyżenia pospólstwa.
 • @Oscar 11:00:56
  A mi się wydaje, iż JP2 było ograniczonym idealistą, wydawało mu się, że polski katolicyzm przeobrazi Europę. Przeliczył się.
 • @Oscar 11:09:45
  Nie zgadzam się,
  to pożyteczni idioci spod ambony, oraz ci stroniący od ambony, z kin i sprzed TV, w swojej głupocie wypychają do władzy oportunistów i sabotażystów szkodzących swoim wyborcom.

  W Polsce nie ma "elyt", bowiem przeciętny Polak nie jest w stanie wyróżnić człowieka jako godnego przynależności do poważanej elity.
 • @Oscar 11:00:56
  "Rosja razem z Niemcami będzie sobie układać Europę.
  i w tym kontekście wizę problem Polski."

  Naturalne strefy wpływów ukształtowały sie w okresie rozbiorów po zapaści projektu jagiellońskiego. Austria i Prusy zajęły Koronę, zaś Rosja byłe ziemie Wielkiego Księstwa Litewskiego.

  Późniejsza restauracja Królestwa Polskiego, w unii personalnej z rosyjską monarchią, na ziemiach zabranych Austrii i Prusom była prawdopodobnie geopolitycznym błędem, bo oznaczało imperialny "overstretch", tworząc ośrodek destabilizacji. Właściwym kierunkiem ekspansji imperialnej Rosji była Azja, zaś granica strefy wpływów biegła i biegnie wzdłuż tak zwanej Linii Curzona.

  Rosja nie wchodzi w rachubę. Polska może albo ustanowić się jako lokalny gracz wspierany przez odległych sojuszników, albo być satelitą Niemiec, albo wypracować sobie pozycję na wzór czeski. Czesi, potrafili zaakceptować współpracę ze znacznie potężniejszym niemieckim sąsiadem i Unią, jednocześnie chroniąc swoje interesy i tożsamość.

  "Oczywiste jest stanowisko Niemiec ..pytanie o przywiązanie Rosji do własnych historycznych decyzji."

  Ani Niemcy, ani Rosja, jako "państwa poważne" nie żyją przeszłością. Każde społeczeństwo ma jakąś pamięc historyczną i nostalgię za minioną wielkością. Jednak nie da się prowadzić pojazdu, wpatrując się w tylne lusterko.
 • @ikulalibal 11:12:33
  "Chodzi o to czy Rosja miałaby jakieś obiekcje przed tym aby regiony nadbałtyckie i zachodnioukraińskie powróciły do macierzy.Każdy do swojej.
  Pribałtyka do Niemiec zaś Chochlandia do Austrii czyli w pewnym sensie też do Niemiec."

  Pribaltika jest za daleko dla Berlina, bardziej stabilne i naturalne byłoby wejście w strefę skandynawską, ze Szwecją jako liderem.

  "Chochlandia" znaczy się Galicja Wschodnia? Trzeba uważać aby Galicja Zachodnia nie przykleiła się do Wiednia ;)
 • @Pedant 11:47:32
  //Ani Niemcy, ani Rosja, jako "państwa poważne" nie żyją przeszłością//

  Kto tak powiedział? Właśnie "poważne państwa" najczęściej miewają ważne powody aby wracać do przeszłości.W 10 przypadkach na 10 są to powody księgowe.Rosja zapłaciła za Pribałtykę (licząc wedle dzisiejszych kursów) kilkadziesiąt miliardów dolarów więc dlaczego miałaby zapomnieć o tym "drobiazgu". Zwłaszcza w czasach w których tak dużo mówi się o świętym prawie własności.
  /In Nystad, King Frederick I of Sweden formally recognized the transfer of Estonia, Livonia, Ingria, and Southeast Finland (Kexholmslän and part of Karelian Isthmus) TO RUSSIA IN EXCHANGE FOR TWO MILION SILVER THALAR, while Russia returned the bulk of Finland to Swedish rule./
  https://en.wikipedia.org/wiki/Treaty_of_Nystad
 • @ikulalibal 12:07:07
  "Właśnie "poważne państwa" najczęściej miewają ważne powody aby wracać do przeszłości."

  To nie "powody", tylko pokusy i szukanie guza.
 • @Pedant 11:53:40
  //Pribaltika jest za daleko dla Berlina, bardziej stabilne i naturalne byłoby wejście w strefę skandynawską, ze Szwecją jako liderem.//

  Za daleko? to zależy z jakiej historycznej perspektywy popatrzeć.
  Pribałtykę nieomal od podstaw zbudowali Niemcy.Najpierw jako zakon teutoński,potem niemiecka arystokracja w ramach panstwa szwedzkiego a jeszcze później jako niemiecka arystokracja w Imperium Rosyjskim.

  https://www.youtube.com/watch?v=NlqyBIQ-Cac
 • @Pedant 11:53:40
  Moim zdaniem Rosja będzie bronić ustaleń po I Wojnie światowej..
  czyli stref wpływów nakreślonych linią Kurzona.
  Rosja to robi konsekwentnie od czasów I wojny światowej..
  Wojna 1920r nieudana obrona linii Kurzona,
  1939 odtworzenie linii Kurzona..
  !944 ponowne odtworzenie linii Kurzona..

  Dla Rosji Polska to zagranica, to Niemiecka strefa wpływów (wg ustaleń po I wojnie Światowej) a pribałtyka, Białoruś, Ukraina to już Rosyjska strefa wpływów.

  I tak to się może skończyć.. a decyzje Niemiec wobec Polski nie ulegają żadnym wątpliwościom...one są realizowane już od 30 lat konsekwentnie... a realizatorem jest PO i banderowska imigracja.
 • @ikulalibal 12:18:15
  "Za daleko? to zależy z jakiej historycznej perspektywy popatrzeć.
  Pribałtykę nieomal od podstaw zbudowali Niemcy."

  Nie patrzę się z perspektywy historycznej, tylko teraźniejszości. Pribałtyce bliżej Skandynawii.

  Latynowie budowali drogi, wille, teatry i łaźnie w Anglii i Syrii, w "historycznej przeszłości", Fenicjanie rozwijali rejon Algierii, Tunisu oraz południowej Hiszpanii i co z tego? Pozostały ciekawe zabytki oraz fenickie DNA.

  Zacytuję poetę:

  Daremne żale - próżny trud,
  Bezsilne złorzeczenia!
  Przeżytych kształtów żaden cud
  Nie wróci do istnienia.

  Świat wam nie odda, idąc wstecz,
  Znikomych mar szeregu -
  Nie zdoła ogień ani miecz
  Powstrzymać myśli w biegu.

  Trzeba z żywymi naprzód iść,
  Po życie sięgać nowe...
  A nie w uwiędłych laurów liść
  Z uporem stroić głowę.

  Wy nie cofniecie życia fal!
  Nic skargi nie pomogą -
  Bezsilne gniewy, próżny żal!
  Świat pójdzie swoją drogą.
 • @Pedant 12:46:32
  Nie należy uciekać w abstrakcję wodząc palcem po mapie.Lepiej popatrzeć na historię poprzez teraźniejszość.A jeszcze lepiej odwrotnie.
  Lud prybałtycki przebiera nogami i nie może się doczekać aliansów z Niemcami.Właśnie z Niemcami a nie ze Szwecją którą pan sobie dla nich upatrzył.
  Eksperyment "państwo Estonia","państwo Łotwa" "państwo Litwa" poniósł klęskę.Oczywiście zawsze mogliby skrzyknąć się w jeden państwowy organizm ale do tego musieliby mieć jakieś odruchy państwotwórcze a przecież nie mają.Nie mają też żadnych pomysłów na siebie i przyszłość.
  Państwom o powierzchni i liczbie ludności równej naszemu jednemu województwu nie jest łatwo -to zupełnie zrozumiałe.Początkowo myśleli że Rosja będzie zabiegać o ich względy ale okazało się że ani ich szprotki ani porty nie są jej potrzebne.Pribałtyka osuwa się w niebyt i jedno co ich może uratować to "alians" z kimś bogatym i wpływowym.Ale nie dlatego Szwecja nie jest brana pod uwagę że nie jest wpływowa,ale dlatego że Pribałtycy pamiętają że Szwecja nie miała im niczego do zaproponowania nawet 400 lat temu kiedy była mocarstwem a coż dopiero teraz kiedy jest tym czym jest.
  Nie wiem czy panu wiadomo o tym że ludność Prybałtyki do czasu Piotra Wielkiego miała status niewolników.To mało znany ewenement w historii Europy albowiem niewolnicy pochodzili zazwyczaj z innych kontynentów zaś w tym przypadku Szwecja miała niewolników na obszarze jej podległym i korzystała z nich tak jak korzysta sie z niewolników.
  Stosunek Pribałtów do Szwecji jak taki jak nasz (polski) do Niemiec;jeżdżą tam do pracy,chętnie korzystają z ichniejszego socjalu ale nie lubią ich.A Niemców lubią.Zaś Niemcy lubią (nie tyle Pribałtów co) Pribałtykę i jeśli taka Łotwa czy Estonia jeszcze na czymś zarabia to na turystyce.W 100% są to podróże sentymentalne przy czym 80% stanowią Niemcy a 20% Rosjanie.
  Osobiście nie widzę powodów dla których miałoby mnie oburzać połączenie Prybałtyki z Niemcami skoro obydwie strony zdają się tego chcieć.Dlatego nie rozumiem pańskiego psychologicznego oporu przed taką perspektywą.
 • @ikulalibal 13:27:12
  "Osobiście nie widzę powodów dla których miałoby mnie oburzać połączenie Prybałtyki z Niemcami skoro obydwie strony zdają się tego chcieć.Dlatego nie rozumiem pańskiego psychologicznego oporu przed taką perspektywą."

  Nie mam żadnego oporu ani preferencji. Staram się rozeznać w geopolitycznej równowadze sił i przepływów dóbr. Wydaje mi się, że Pribałtyce bliżej do Skandynawii, niż do Niemiec, i że zbliżenie krajów leżących nad północnym Bałtykiem jest najwygodniejsze. Z Tallina bliżej do Helsinek niż do Berlina, prom z Rygi łatwo dotrze do Sztokholmu (tak samo jak Myślenice ciążą bardziej do Krakowa niż ku Warszawie). Ale mogę się mylić, historyczne urazy i sympatie być może okażą się silniejsze od pragmatyzmu.

  Zobaczymy.
 • @Pedant 13:58:53
  Pribałtyki już nie ma w sensie etnicznym..
  Większość wyjechała do Niemiec spadek populacji chyba największy w Europie przed Ukrainą.
  To opustoszałe województwa podobnie jak NRD które było w znacznie lepszej sytuacji..

  Państwowość tych województw jest wyłącznie sztucznie podtrzymywana przez NATO jako baza do ataku na Rosję..a raczej jako zapora mająca ograniczyć dostęp Rosji do Bałtyku...bo tak łatwiej NATO sparaliżować Rosję. To czysto militarne "inicjatywy".
  Rozleci się NATO to rozlecą się te sztuczne województwa...tzn zostaną wchłonięte przez Rosję na zasadzie współpracy przygranicznej.
 • @ikulalibal 13:27:12
  "Nie należy uciekać w abstrakcję wodząc palcem po mapie.Lepiej popatrzeć na historię poprzez teraźniejszość.A jeszcze lepiej odwrotnie."

  Uwaga metodologiczna, geografia to nie abstrakcja.

  Natomiast patrzenie się na teraźniejszość przez pryzmat historii bywa błędne, chyba że przeszłość trwa we współczesności, na przykład w kulturze i mentalności.

  Mam na myśli bardziej wzorce zachowań międzyludzkich, temperament itd niż sentymenty rekonstruktorów. Podam przykład - Litwa jest ukształtowana przez katolicyzm, Łotwa i Estonia przez luteranizm. Estończycy są ludem fińskim, Litwini i Łotysze są Bałtami (kuzynami Słowian). Dlatego też Polakom najłatwiej jest zrozumieć Litwinów, zaś Finom zrozumieć Estończyków.
 • a tak między nami Pedant to
  w ciągu ostatniego trzydziestolecia ile zakupił pan łotewskich choinek albo estońskich szprotek?
  Łotyszka telewizyjna reklama powstała w czasach kiedy Łotwa już zorientował się że na Rosji raczej nie zarobi.
  Akcja rozgrywa się na przedświątecznym jarmarku.Para Rosjan pyta sprzedawcę skąd pochodzą choinki a kiedy dowiadują się że z Łotwy natychmiast odchodzą.Przygląda sie temu mały łotewski chłopczyk i smutno mu się robi na ten widok więc wraz mamą podchodzą do sprzedawcy i w patriotycznym geście kupują łotewską choinkę.
  https://www.youtube.com/watch?v=IV5nhcvrIiU

  PS
  nie należy mieć złudzeń co do tego że są to działania jednostronne.
  Agitacja przeciw estońskim szprotom też jest wcale ,wcale

  https://profile.ru/wp-content/uploads/Vino-vmesto-poroha-shproty-vmesto-snaryadov-1535127374.jpg

  https://4.bp.blogspot.com/-9ZRbZXVG8eg/VczH4lscdkI/AAAAAAAAtw0/zWbPQLM_ohA/s1600/sproty.jpg

  http://gosnovosti.com/wp-content/uploads/2017/01/%D0%A0%D0%B8%D0%B6%D1%81%D0%BA%D0%B8%D0%B5-%D1%88%D0%BF%D1%80%D0%BE%D1%82%D1%8B-3-333x255.jpg
  http://rusfact.ru/sites/default/files/images/707651_kupil-baltijskie-shprotyi-pomog-veteranam-ss%286%29.jpg

  https://regnum.ru/uploads/pictures/news/2019/12/01/regnum_picture_1575186039800678_big.jpg
 • @ikulalibal 14:08:30
  "a tak między nami Pedant to
  w ciągu ostatniego trzydziestolecia ile zakupił pan łotewskich choinek albo estońskich szprotek?"

  Bałtyckie szprotki kupuję co kilka dni. Jestem strasznym egoistą i pragmatykiem, kieruję się smakiem. Lubię je. Jak się pojawią niegorsze rosyjskie, to może dam im pierwszeństwo.

  Choinek nie używam, tylko gałązkę bo dzieci wyfrunęły z domu :(. Kilka dań, karp po żydowsku (ele mnie za to potępi i zdemaskuje), kutię (rusofobi mnie dopadną), czerwony barszcz z uszkami itd ...

  Ach, mam nieotwartą puszkę szprotek, otworzę je zaraz.
 • @ikulalibal 14:08:30
  Z jednej strony bandyckie embargo na Rosję (z udziałem pribałtyki) a z drugiej strony takie propagandowe fajerwerki jak ten powyżej.

  To takie infantylne obliczone na naprawdę zaawansowanych pożytecznych idiotów.
 • @Pedant 14:08:27
  //Uwaga metodologiczna, geografia to nie abstrakcja.//

  Abstrakcyjne w tym sensie że nie uwzględniając realiów wodzi pan palcem po mapie kalkulując:tym było by nieźle z tymi a tamtym z owymi.
  Pisze pan na przykład //Polakom najłatwiej jest zrozumieć Litwinów, zaś Finom zrozumieć Estończyków//
  Zupełnie ignorując fakt że Finowie nie rozumieją nikogo albowiem nie ma na Ziemi bardziej zamkniętej nacji niż fińska.To cecha ukształtowana w czasach kiedy terytorium zamieszkałe przez Finów należało do Szwecji.Szwedzi traktowali miejscowych jak zwierzęta.Finom wolno sie było przemieszczać i pokazywać wyłącznie w miejscach ściśle do tego wyznaczonych a nieposłuszeństwo było srogo karane.Dlatego wykształcił się u Finów odruch unikania wszystkiego co nie jest ich własnym domem czy obejściem.Nie wykształciły się u nich więzy sąsiedzkie a uczucie przyjaźni znają wyłącznie z literatury.Są mrukami i samotnikami konsekwentnie unikającymi kontaktu ze światem zewnętrznym.
  A pan powiada że rozumieją Estończyków.
 • @ikulalibal 14:38:24 A jednak Estonia z Finlandią kooperują.
  Podstawą ich kooperacji jest cyfryzacja. Cały rozwój Estonii w tym zakresie nastąpił dzięki Finlandii. Między Helsinkami i Tallinem kursują statki turystyczne, a fakt braku granicy powoduje przemieszczanie się ludności tak w celach turystycznych jak i zawodowych.
  https://www.niis.org/blog/2019/10/2/estonia-and-finland-digital-forerunners-in-cross-border-cooperation
 • @ikulalibal 14:38:24
  "A pan powiada że rozumieją Estończyków."

  Domniemuję że mają podobną mentalność, tak też twierdzą sami Estończycy i Finowie. Proszę poszukać:

  Estonia Finland mentality

  Ale zapewne Pan wie lepiej, więc nie będę się upierał :)
 • @Anna-PK 15:39:22
  //A jednak Estonia z Finlandią kooperują //

  Możliwe.Z tym że ja akurat piszę nie o Finlandii a o Finach i nie o Estonii a o Estończykach.

  //fakt braku granicy powoduje przemieszczanie się ludności tak w celach turystycznych jak i zawodowych//

  W jakim sensie "brak granic" ? Czyżby powoływała się pani na źródło które nie wie że Finlandia nie graniczy z Estonią? Nie może być inaczej bo wówczas cytowane zdanie traci sens albowiem brak granicy np między Polską a Norwegią albo Turcją a Belgią,wcale nie skutkuje przemieszczaniem się ludności.
 • @Pedant 15:44:45
  Co pan rozumie przez "mentalność" ?
  Pewnie ci co patrzą z bardzo daleka wyraźnie widzą że wszyscy Słowianie mają podobną mentalność i tylko my,tkwiący tu w środku,wiemy że wcale nie przeszkadza nam to okrutnie się nawzajem nienawidzić.I że chętniej podejmiemy dialog z kimś z innej galaktyki niż z sąsiadem zza miedzy.
  Między Finami a Estonczykami istnieje pewna wspólnota losów;mieli taki sam status niewolników pod szwedzkimi rządami,tak samo do połowy XIX nie posiadali własnej elity,mniej więcej w tym samym czasie wydano pierwszą książke w języku fińskim co w estońskim,w tym samym czasie otwarto pierwsze wyższe uczelnie tak w Talinie jak i w Turku.
  Wszystko to jednak nie oznacza że jest między nimi wzajemne rozumienie na (że tak powiem) poziomie międzyludzkim.
 • @Pedant 11:47:32
  Swoim ostatnim akapitem troche się skompromitowałeś
 • @Wican 16:38:09
  "Swoim ostatnim akapitem troche się skompromitowałeś"

  Coś Pan jest dzisiaj marudny.
 • @ikulalibal 16:00:26 Ja powołuję się na Strefę Schengen.
  Byłam, widziałam, pływałam promem i zaobserwowałam jak Finowie jeżdżą do Estonii po zakupy, głownie alkoholi. A to już na pewno dotyczy Finów i Estończyków. ;)

  "brak granicy np między Polską a Norwegią albo Turcją a Belgią,wcale nie skutkuje przemieszczaniem się ludności."

  Ja nie twierdzę, że to jest reguła, ale twierdzę, że w przypadku Finlandii i Estonii tak to właśnie działa, czego jest dowodem wysoki rozwój cyfryzacji w obu tych państwach, a już w innych nie.
 • @Anna-PK 17:07:55
  //czego jest dowodem wysoki rozwój cyfryzacji w obu tych państwach, a już w innych nie.//

  Nie jest to żadnym dowodem.Prędzej już "powodem" .Oba "państwa" mają dość osobliwe specyfiki:Estonia ma powierzchnię i liczbę ludności zbliżoną do naszego jednego i to niewielkiego,województwa.Zaś Finlandia o powierzchni zbliżonej do Wielkiej Brytanii ma 12-krotnie mniejsze zaludnienie.I nie ma się czemu dziwować że taki "gigant" jak Estonia cyfryzuje się (elektryfikuje,buduje drogi i inną infrastrukturę) szybciej,łatwiej,efektywniej niż jakaś tam Turcja czy Rumunia.
  Zaś cyfryzacja Finlandii która i tak (jak wiele cywilizacyjnych przedsięwzięć) odbywała się przy nienachalnej pomocy Niemców, wymuszona została specyficznymi uwarunkowaniami.Przy takim małym zaludnieniu bez nowoczesnych środków komunikacji mogliby mieć kłopoty.
 • @Pedant 16:42:48
  Szczery. I żaden Pan. Panowie to byli za szlachty i sanacji
 • @ikulalibal 17:38:18
  Finowie i Estońcy są bliscy sobie. Taki finśki imperializm
 • @Wican 17:53:02
  OK, dla Wicana ja jestem Pan, a Wican może być w trzeciej osobie.

  Może Jeeves zrobić mi drinka?

  https://www.youtube.com/watch?v=rNiq7jrdYXY
 • @Pedant 14:20:19
  https://www.youtube.com/watch?v=NItLDNhlqQc

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31