Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Karma wraca – Duda dostał to na co sobie zasłużył

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Karma wraca – Duda dostał to na co sobie zasłużył

Wygląda na to, że zeszłotygodniowa wizyta prezydenta Polski Andrzeja Dudy w Wilnie nie tylko poniosła całkowitą porażkę i nie uzyskała kompletnie nic, lecz także dała pretekst do skrytykowania sytuacji w Polsce. W odniesieniu do obecnej sytuacji i nasilających się protestów litewski prezydent Gitanas Nausėda arogancko splunęł w twarz prezydentowi RP, wzywając go do przestrzegania „praw i wolności człowieka” i do dialogu ws. „zdrowia reprodukcyjnego kobiet w Polsce.”

„Moje stanowisko jest jasne: zawsze opowiadałem się i będę opowiadać się za przestrzeganiem praw i wolności człowieka oraz za bezstronnym dialogiem ze społeczeństwem. Podążam też za tymi postulatami, jeżeli chodzi o podejście do zdrowia reprodukcyjnego kobiet w Polsce” – zaznaczył litewski prezydent. Wyraził również nadzieję, że Polska jako „jedna z najstarszych demokracji w Europie” będzie dążyć do „konstruktywnego dialogu ze wszystkimi warstwami społeczeństwa.”

Gabrielus Landsbergis, przywódca największej rządzącej siły na Litwie konserwatystów tylko dolał oliwy do ognia. „Myślę, że w toczących się rozmowach zwróci się uwagę na to, że Litwa nie będzie udawać, że jest ślepa, że w Polsce istnieją pewne problemy z zakresu praw człowieka. Państwo, które stawia swoim obecnym sąsiadom wysokie wymagania – mam na myśli Białoruś, wobec rażących naruszeń praw człowieka, które mają tam miejsce – powinno stawiać sobie te same wymagania” – powiedział Landsbergis moralizatorskim tonem.

Karma wraca. Od lat nasi rządący krytykowali intensywną dyskryminację polskiej mniejszości ze strony litewskich władz. Po wyborach prezydenckich na Białorusi wtykają nos w nie swoje sprawy, dążąc do obalenia władzy w Mińsku. Chyba nie, ale tak cię traktują jak się szanujesz, to i Duda dostał to na co sobie zasłużył.

Co ciekawe, nasi wschodni sąsiedzi również solidaryzują się z Polkami demonstrującymi od tygodni po wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Jak podają białoruskie media, w tym tygodniu białoruski związek kobiet wydał oświadczenie, w którym wyraża solidarność z protesującymi w Strajku Kobiet.

„Białoruski związek kobiet nie może pozostać obojętny, gdy patrzy na to, co się dzieje dzisiaj w wielu krajach świata, zwłaszcza u naszych najbliższych sąsiadów. Wspieramy inicjatywy i chęć kobiet do obrony swoich praw”- czytamy w dokumencie. – „Jednocześnie my, białoruskie kobiety, wzywamy do rozwiązywania pojawiających się sprzeczności w konstruktywny, pokojowy sposób, unikając przejawów ekstremizmu.”

„Dziś Białoruś zgromadziła wyjątkowe doświadczenie w zakresie poradnictwa psychologicznego przed aborcją, które każdego roku pozwala tysiącom kobiet na podjęcie decyzji o ocaleniu życia dziecka. Białoruskie kobiety zawsze opowiadały się za pokojem, rodziną, szczęściem macierzyństwa i są gotowe do wzmocnienia i rozwijania dobrosąsiedzkiego partnerstwa, aby zapewnić stabilność, bezpieczeństwo i jedność społeczeństwa – mówi się w oświadczeniu.

Jak widać, PiS nie radzi sobie nawet nie tylko z polityką zagraniczną, bo nie jest zdolny do ustalenia stosunków dobrosąsiedskich z innymi państwami, a co dopiero z wewnętrzną. Swoją nieudolność maskuje udając przed Polakami, że Polska jest „jedną z najstarszych demokracji w Europie”. Lecz obecnie to określenie brzmi jak dowcip, bo dyktaturę „prawych i sprawiedliwych” widać już na horyzoncie.

EDYTA WOLSKA

KOMENTARZE

 • żywiciel
  Hitler i Stalin solidarnie wycięli w pień polską inteligencję. No a później na ruskich czołgach przyjechała nowa inteligencja, która bardzo dobrze mówiła po polsku. No a dzisiaj jesteśmy tylko żywicielami tego pasożyta. Psy szczekają, a karawana idzie dalej. Z tym rakiem jest tak, że dopóki będzie żywiony, to będzie się rozrastał. Pozbyć się go można tylko w jeden sposób. Trzeba go zagłodzić.
 • @krzysiekniepieklo 10:38:43
  Bzdura bezmyślnie powtarzana za propagandystami.
  Inteligencja jako klasa społeczna wyewoluowała w XIX wieku z klasy mieszczan.I w tym kontekście "polskiej inteligencji" nigdy nie było.
  Już w Polsce przedrozbiorowej klasa mieszczańska była zdominowana przez etnos żydowski.Duże znaczenie odegrał fakt że polska szlachta dzierżyła się jak długo mogła ze feudalne narzędzia ustrojowe (pańszczyzna) blokując tym samym naturalne socjologiczne procesy.W dodatku Polacy częściej niż inni dali się wciągać w beznadziejne projekty polityczne (powstania,bonapartyzm) co skutkowało ich stopniowym eliminowaniem z wpływu na rozwój polskiego społeczeństwa.
 • @krzysiekniepieklo 10:38:43
  "wycięli w pień polską inteligencję"

  Jakoś mało inteligentna była ta inteligencja. Gdyby była mądrzejsza, może i naród, i jego dobrostan wyglądałby dzisiaj inaczej.

  Trzeba wykształcić nowe elity, bo tamte nie zdały egzaminu.
 • @Autor
  Co mnie zastanowiło w wizycie Dudy w Wilnie? Ano to, że Duda obecną Litwę uważa za spadkobiercę tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego. A to wielki błąd, zdradzający brak podstawowej wiedzy historycznej u naszego obecnego prezydenta.

  Współczesna Litwa to spadkobierca tradycji przedwojennej Litwy Kowieńskiej, który z "naszą" Litwą wspólną ma li tylko nazwę i nazwę parlamentu (sejm).

  Rzeczywistym spadkobiercą tradycji Wielkiego Księstwa Litewskiego jest obecna Białoruś. Wielkie Księstwo Litewskie to było de facto księstwo ruskie, z językiem ruskim jako urzędowym i bojarami w roli szlachty. Dopiero wiele lat później dodano język polski i łacinę do ruskiego jako języki urzędowe, język litewski nigdy takiego statusu nie miał.

  Polska była wtedy wielka, może dlatego że to był jedyny okres w naszej historii, gdy złączyliśmy siły polskie i ruskie w jednym państwie. Nie było wtedy na nas mocnych.
 • @krzysiekniepieklo 10:38:43
  "Hitler i Stalin solidarnie wycięli w pień polską inteligencję."

  Wcale nie wycięli w pień. Tylko mniejszą część.
 • Autor
  E tam, oblizał się z plwociny i powiedział, że deszcz pada. Nawiasem mówiąc 5* dałam.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031