Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

NATO trzeszczy w szwach, szykuje się rozłam?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

NATO trzeszczy w szwach, szykuje się rozłam?

W ciągu ostatnich lat z ust polityków wiodących w Europie krajów możemy usłyszeć, że Unia Europejska musi mieć własną armię. Coraz częściej przywódcy europejskich państw wracają do idei stworzenia jednostki wojskowej, podporządkowanej instytucjom UE przedstawionej przez Emmanuela Macrona. W tym tygodniu politycy w Niemczech ponownie zaproponowali stworzenie europejskiej jednostki wojskowej, podporządkowanej UE.

Według autorów koncepcji nowa jednostka byłaby nie podległa NATO i mogłaby uczestniczyć nie tylko w działaniach poza terenem Unii, na których skupiała się polityka obrony i bezpieczeństwa UE zgodnie z artykułem 42 Traktatu o Funkcjonowaniu Unii Europejskiej, ale i w operacjach obrony kolektywnej oraz reagowania kryzysowego na jej terytorium.

Czy to znaczy, że NATO znajduje się w stanie głębokiego kryzysu i będzie rozłam pomiędzy USA i Europą? Tak się wydaje.

Podczas rozpoczętej tydzień temu konferencji The Road to Warsaw Security Forum były naczelny dowódca sił NATO w Europie i dowódca wojsk USA na Starym Kontynencie Curtis „Mike” Scaparotti ocenił, że „NATO zmaga się z wewnętrznymi napięciami”.

Nie ulega wątpliwości, że stosunki UE–NATO cechuje deficyt wzajemnego zaufania. Ponieważ Stany Zjednoczone nie traktują już Europy jako globalnego gracza. Waszyngton odwraca się plecami do swoich partnerów i działa jednostronnie bez konsultacji z sojusznikami (tak było w czerwcu tego roku gdy amerykańscy politycy ogłosili wycofywanie wojsk USA z Niemiec, o czym Angela Merkel dowiedziała się z mediów.

Do napięcia między Stanami Zjednoczonymi a Unią Europejską przyczynia się między innymi arogancja i biznesowe podejście Amerykanów, ponieważ często grozi i naciska na europejskich przywódców. Waszyngton od dawna jest krytyczny wobec instytucji i traktatów tworzących dzisiejszy porządek międzynarodowy (jak UE). Z powodu tego europejscy politycy powracają do pomysłu utworzenia wspólnej armii europejskiej. „Pozostajemy zależni od USA w zakresie polityki bezpieczeństwa, a jednocześnie jako Europejczycy musimy w przyszłości przejąć więcej zadań, w czym do tej pory wyręczali nas Amerykanie” – powiedziała w zeszłym tygodniu szefowa niemieckiego MON Annegret Kramp-Karrenbauer.

Podczas gdy Bruksela chce mieć gwarancję, nasi politycy są zadowoleni, że USA wykorzystują nasz kraj jako własny poligon. Pod pretekstem wzmocnienia wschodniej flanki NATO, oraz mitycznego zagrożenia ze Wschodu, Waszyngton zwiększa obecność militarną na terenie naszego kraju, również przerzuca swój sprzęt wojskowy, buduje bazy, infrastrukturę dla własnych celów przy granicy z Rosją.

Po raz kolejny Warszawa musi zadbać o siebie i swoją przyszłość, ponieważ każdego dnia rośnie napięcie na linii UE–USA i nie wiadomo jak długo jeszcze pociągnie. Gwarancją bezpieczeństwa jest nie jakikolwiek sojusz militarny, a silna własna armia, nowoczesny sprzęt bojowy, a nie złom zza oceanu, kupowany za podwójną cenę z pocałowaniem ręki, ponieważ ktoś z Amerykanów w ogóle go nam opchnął. Sojusznika szuka się jak najbliżej, a nie za siedmioma morzami. Eksterytorialne bazy z chłopcami z Teksasu, którzy nie podlegają w ogóle polskiemu prawu, to zwyczajna okupacja, niczym nie różniąca się od sowieckiej.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • "NATO trzeszczy w szwach, szykuje się rozłam?"
  NATO powinno być rozwiązane wraz z rozwiązaniem tzw. Układu Warszawskiego. Dlaczego tego nie zrobiono?
  Ano dlatego, że tzw. Układ Warszawski i tzw. NATO było w jednych i tych samych - kosmatych łapkach.
  Wniosek?
  Czy ktoś myśli, że ta, ewentualna, europejska siła zbrojna nie będzie w kosmatych łapkach?
 • *****
  https://img7.demotywatoryfb.pl//uploads/201102/1298035503_by_alskdjfhg_600.jpg
 • @Talbot 15:31:34
  //Jestem ciekaw - co na to ABW - śpią?//

  Szkopuł w tym że być może nie zauważają tego oburzającego wydarzenia.
  Dlatego nie powinieneś zdawać na przypadek i niepewność "zauważą" "nie zauważą" i wykazać obywatelską aktywność pisząc stosowne zawiadomienie.
  Zacznij tak:

  https://www.tygodnikprzeglad.pl/wp-content/uploads/2014/12/IMG_7619-800x500_c.jpg

  albo jakoś podobnie.
  Zresztą wzory donosów można ściągnąć z internetu a to wielka wyręka dla nas którzy od pokoleń piszą donosy wyłącznie w oparciu o własną inwencję.
 • @ikulalibal 16:08:43
  Spoko

  Już polscy patrioci zablokowali neona na facebookou.
  Czy to nie daje wam do zrozumienia, że jest coś na rzeczy?
  Niedługo antypolacy będziecie się kisić we własnym-sowieckim sosie.

  Kończę tu swoją działalność.

  Pozdrawiam.

  https://img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201108/1313536073_by_tomboo_600.jpg

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031