Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
315 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Czy Duda usunie z pamięci zabójstwa ukraińskich nazistów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Czy Duda usunie z pamięci Polaków zabójstwa ukraińskich nazistów

 

10 października przed wizytą prezydenta Andrzeja Dudy na Ukrainie odnowiono pomnik nagrobny OUN-UPA na górze Monastyrz na Podkarpaciu, gdzie prawdopodobnie pochowano sprawców mordu na Polakach.

 
      WIDEO

 Wcześniej w rozmowie z Dudą prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, upomniał się ws. odnowienia pomnika nagrobnego bojowników OUN-UPA i wpisania go na listę grobów wojennych. Duda zaznaczył wówczas, że spodziewa się, iż już do październikowego spotkania głów obu państw „kwestie zostaną zdjęte z agendy”. O sprawie tej informowała oficjalnie strona ukraińska, podczas gdy strona polska milczała.

 Wcześniej kilka lat trwała kwestia decyzji o uznaniu Ukraińskich nacjonalistów i popełnionych przez nich zbrodni przeciwko Polakom na poziomie ustawodawczym. Jednak dzięki PiS tak się nigdy nie stało. Decyzja Trybunału Konstytucyjnego głosiła, że nowelizacje dot. zbrodni nacjonalistów ukraińskich są niezgodne z konstytucją. W społeczeństwie wzrosła fala krytyki działań partii rządzącej.

''Nastąpiła totalna, spektakularna i bezwarunkowa zdrada na najwyższym szczeblu. Prawo i Sprawiedliwość opowiedziało się po stronie ludobójców, sprzedało polską pamięć. Jestem załamany, dlatego że zmierzamy do ruiny państwa polskiego'' – mówił dyrektor Ośrodka Badań Wschodnioeuropejskich Centrum Ucrainicum na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim prof. Włodzimierz Osadczy. Zdaniem profesora jest to zamach na Polską godność i pamięć i świadczy o całkowitym podporządkowaniu kraju interesom obcych państw.

Interesujące są prawdziwe powody polityki PiS, której celem jest zapomnienie strasznej tragedii 200 tys. polskich ofiar okrutnego ukraińskiego ludobójstwa. Wiadomo, że polityka zagraniczna prowadzona przez partię rządzącą jest silnie uzależniona od Stanów Zjednoczonych i Unii Europejskiej. Być może napięte stosunki między Polską a Ukrainą są sprzeczne z ich interesami.

Jednak Polacy znają historię i pamiętają swoich przodków. Wiedzą też, że polskie społeczeństwo zawsze będzie negatywnie postrzegać wydarzenia związane z przejawami ukraińskiego nacjonalizmu zarówno w latach 40. i 50. ubiegłego stulecia, jak i obecnie. Ponadto nie wiadomo, do czego w przyszłości doprowadzi radykalizacja Ukrainy i jak wpłynie to na relacje między Polakami a Ukraińcami.

Patrząc na współczesną Ukrainę, na jej polityczne i ideologiczne podstawy, formy zaangażowania politycznego i wojskowego, mimowolnie zastanawiasz się nad odrodzeniem faszyzmu w Europie Wschodniej. Dotyczy to nie tylko działalności batalionów nacjonalistycznych. Chodzi o cały zakres działań legalizujących faszystowską przeszłość, legitymizujących teraźniejszość i będących podstawą przyszłości.

Wywyższanie do rangi bohaterów narodowych morderców Polaków Bandery, Szuchewicza, Mielnika, Konowalca, OUN, UPA, funkcjonowanie organizacji "Prawy Sektor", "Biały młot", "S-14" i innych, które pełnią rolę sił militarno-politycznych, świadczy o rozkwicie nacjonalizmu na Ukrainie.

Powstaje pytanie, jaką politykę będzie prowadzić w przyszłości rząd wobec Ukrainy. Czy rząd postawi na pierwszym miejscu interesy swojego kraju i narodu, który pamięta wyniki zamordowania i przemocy ukraińskich nacjonalistów na polskiej ziemi? Jan Paweł II mówił, że naród, który nie zna swojej przeszłości, umiera i nie buduje przyszłości.

JAN RADŽIŪNAS

 

KOMENTARZE

 • Wybory wygrane więc można sobie pofolgować !
  Po pierwszych wyborach Duda obłuda od razu w podskokach pojechał z przyjazną wizytą na Ukrainę z 1 mld euro !

  Dziś po wygranych drugiej kadencji od razu pojechał do swojej ojczyzny Ukraińskiej ! [ ciekawe ile tym razem mld euro dostaną ukraińcy ? ]

  Idę o zakład ze w tym roku zapłoną światła chanuki w pałacu u Dudy !

  Polacy ! Największymi wrogami Polaków są ukraińcy [ zachodni ] bo wschodnia Ukraina jest rosyjska !!!! potem generalnie niemcy


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @ele 10:08:56
  Amigo ciekawe czy Duda z nim w duecie zagrał .Salute :))) https://www.youtube.com/watch?v=J_UWafVKjLw&list=RDJ_UWafVKjLw&start_radio=1&t=268
 • Czy Duda usunie z pamięci zabójstwa ukraińskich nazistów
  Zagłoba określił by taką politykę okrzykiem... Zdrada,po trzykroć zdrada...
 • 5 ****
  .
  Pozdr.
 • 5
  ☆☆☆☆☆

  Ręce opadają co obecnie rządzący z Polską wyprawiają.
  Obce wojska, na koszt Polski. Jawna brutalna ingerencja w sprawy obcego państwa. Tworzenie na terenie Polski struktury mającej obalić władzę w sąsiednim kraju Białorusi.
  Współpraca z reżimem w Kijowie który oficjalnie opiera swoją politykę na ideologii banderyzmu. Brak skutecznej ochrony pamięci o zbrodniczych działaniach ukraińskich formacji UPA OUN. Brak ze strony władzy szacunku dla ofiar i ich rodzin ukrainskiego ludobójstwa na ponad 200 tysiącach zakatowanych Polaków.

  Dziś z ust Dudy polskiego prezydenta padają słowa oficjalnej zniewagi Polskich Ofiar ukraińskiego ludobójstwa wykrzykując pozdrowienia które były wykrzykiwane przez UPA kolaborantów ukrainskich w czasie terroru niemieckiej III rzeszy !

  Obraz mówi sam za siebie, że Polska jest oddana w niszczycielskie ręce.

  Jednak za taki stan rzeczy odpowiadają także wyborcy.

  Pozdrawiam.
 • Autor !
  Nie jest w stanie, bo za cienki z niego "Bolek". To on powinien zacząć się obawiać odpowiedzialności za łamanie Konstytucji. Stare Polaki powiadają : Bóg nierychliwy, ale sprawiedliwy.
 • "Czy Duda usunie z pamięci zabójstwa ukraińskich nazistów"
  ----------------
  Tak usunie z tej ziemi - co to na nią nie tyle zstąpił co wypełzł - nie ten Duch, którego Polacy są jego częścią. Dlatego Duda i dudopodobne usuną pamięć - wraz z Polakami!
  Wniosek?
  Wraz z Polakami - chyba, ze zdarzy się cud! Z drugiej strony - zdrowy na umyśle człowiek - raczej na cuda - nie liczy.
 • Do @Playset 16:10:51
  Panie ! naiwny jesteś pan ???? od kiedy to żydostwo w okupowanej Polsce za coś ODPOWIADŁO KARNIE ? nic nie zrobią Dudzie ! bo jest żydolubem i wchodzi bez mydła w żydowskie dup... !

  Zgodzę się gdy władze przejmą Polacy ! to wtedy tak !
 • Dziadek Dudy był chyba banderowcem.
  Tak czytałem i taki link przytaczałem
  Jeżeli to prawda to Duda nie musi pamiętać o ofiarach swojego dziadka.
  inna sprawa że w takim przypadku Duda jest mocno nie na swoim miejscu.
  a Polska to kraj okupowany przez wrogie Narodowi Polskiemu mniejszości.

  I to widać gołym okiem.
  a wszystkie tropy (smród) prowadzą do solidaruchów..
 • @Oscar 11:19:25
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Mychaj%C5%82o_Duda

  https://ziut.neon24.pl/post/142883,czy-oficer-upa-byl-jednak-dziadkiem-prezydenta-stryjecznym

  a tu szersze ujęcie problemu
  https://koszalin.naszemiasto.pl/dziadek-z-wermachtu-i-dziadek-z-upa/ar/c1-3305503

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31