Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
240 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Europa jest zaniepokojona aktywnością wojskową USA w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Europa jest zaniepokojona rosnącą aktywnością wojskową USA w Polsce

W sierpniu Waszyngton i Warszawa podpisały porozumienie w sprawie zwiększenia amerykańskiego kontyngentu wojskowego w Polsce. Według dokumentu do kraju zostanie wysłanych około 1 tys. wojskowych, a ich całkowita liczba osiągnie 6 tys. Ponadto oczekuje się dalszego wzrostu liczby żołnierzy ze Stanów.

Z oczywistych względów Duda nie poinformował, że przerzut wojsk amerykańskich nie jest działaniem charytatywnym, a na ich utrzymanie i budowę infrastruktury polscy podatnicy będą musieli przeznaczyć kilka miliardów dolarów. Jest to określone w porozumieniu uzupełniającym do umowy głównej, która precyzuje zobowiązania stron.

Jak się okazało, Amerykanie będą kontrolować różne obiekty w dwudziestu miejscowościach. Z jakiegoś powodu Pentagon postanowił nie tworzyć kilku dużych baz, а rozlokować żołnierzy w całym kraju. Odpowiedzialność za przytulne i komfortowe zakwaterowanie żołnierzy powierzono oczywiście stronie przyjmującej – Polacy muszą przygotować miasteczka wojskowe, wybudować lub wyremontować miejsca zamieszkania. Również Warszawa bierze na siebie wydatki komunalne, koszty ochrony obiektów, będzie płacić za wyżywienie Amerykanów, a nawet za usługi sprzątania. Ponadto Amerykanie otrzymają świadczenia i będą mogli bezpłatnie korzystać z całej niezbędnej infrastruktury transportowej.

I to nie wszystko. Pentagon zastrzegł sobie prawo do rozszerzenia listy żądań, a Polska zgodnie z umową musi się z nimi zgodzić i zapłacić. Na przykład przewiduje się „potrzeby operacyjne sił zbrojnych USA” w postaci możliwości bezpłatnego korzystania z mienia komunalnego, a nawet prywatnego Polaków. Jak uważają nasi zagraniczni przyjaciele pod przewodnictwem Trampa, sojusznicy muszą płacić za wszystko.

Rozszerzając współpracę z Amerykanami, Polska spodziewa się uzyskać status ich uprzywilejowanego sojusznika w Europie, stać się liderem Europy Środkowo-Wschodniej w stosunkach z USA i wzmocnić swoje wpływy w regionie. Współdziałając za pośrednictwem kanałów dwustronnych, Duda i Tramp faktycznie szantażują europejskich partnerów, że mogą realizować swoje plany z pominięciem NATO.

Jednak europejscy partnerzy NATO traktują pomysł Polaków i Amerykanów z ostrożnością. Ponadto, zdaniem europejskich polityków i wojskowych, wzmocnienie dwustronnej współpracy między Waszyngtonem a Warszawa i zwiększenie obecności wojsk amerykańskich w Polsce nie przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego, zaostrzy sprzeczności polityczne na kontynencie, a także doprowadzi do pogorszenia stosunków krajów europejskich z Polską.

Europejczycy obawiają się, że ponownie okażą się zakładnikami amerykańskiej polityki i stracą możliwość poważnego wpływu na sytuację, w tym realizację planów tzw. europejskiej inicjatywy obronnej, które mogą zostać przekreślone przez działania Amerykanów.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • To ciekawe
  Ile jeszcze szmelcu made in USA będziemy musieli jeszcze kupić, od naszego ,,najważniejszego,, sojusznika?
 • @zbig71 09:20:25
  I szybko za to płacimy. F35 mamy dostać za 7 czy 8 lat, a kasa już idzie
 • @Wican 11:01:59
  No jak taki frajer jak Duda oglądał F35 bo Trump mu pokazsł błyskotki, to nie dzieota, że za 8 lat
 • Po co są tutaj USrahellskie
  wojska?
  Ano po to - aby likwidacja białej Europy przebiegała bez zakłóceń - i tyle.
  Wniosek?
  Powyższe absolutnie nie przeszkadza w likwidacji białego USrahella.
 • @demonkracja 13:31:40
  "aby likwidacja białej Europy przebiegała bez zakłóceń"

  W tej "konkurencji" Niemcy są bezkonkurencyjni.

  Nie za bardzo obchodzi mnie cała Europa, nie mam inklinacji internacjonalistycznych, ale Polsce bardziej szkodzi Europa (czytaj Niemcy) niż USA.

  Europa zaniepokojona? Jeżeli nasz wróg czymś się niepokoi, to chyba jest to dla nas dobre, prawda?
 • @rumpelsiltskin 14:20:40
  Mieszka pan koło bazy , tak mi się gdzieś obiło na forum ze pan pisze?Jakie usługi pan świadczy dla bazy???zaopatrzenie, sprzątanie wywóz śmieci???da się żyć??
 • @trojanka 14:59:13
  "Mieszka pan koło bazy"

  Polska to nie Rosja, jeżeli jest u nas kilka baz, to praktycznie każdy Polak mieszka blisko którejś z nich.

  Jeżeli czyta się coś, to trzeba robić to do końca. Tak, pisałem, że mieszkam blisko jednej z baz, ale pisałem też, że amerykańskiego żołnierza na oczy nie widziałem, poza oficjalnym ich udziałem w obchodach jakiegoś naszego święta narodowego, zdaje się 11 listopada. Tak, tak, Amerykanie cieszą się z naszej niepodległości, w przeciwieństwie do Niemców.

  Jak wyobraża sobie Pani świadczenie usług Amerykanom bez kontaktu choćby z jednym z nich? Ma Pani jakiś pomysł lub wie coś z własnego doświadczenia?
 • @rumpelsiltskin 15:14:54
  Ja Bogu z kolan nie wstając dziękować, nie mieszkam koło żadnej bazy!!
  Jeżeli tak się stanie, to się przeprowadzę. Czy pan ma kontakty czy ktoś z pańskiej rodziny .... to nikt tego nie wie, bo tylko pan tak twierdzi!
  Mam nadzieję, że NIKT z moich znajomych jak i ja NIGDY żadnych usług w/w świadczyć nie będziemy.
  Ale ponieważ mogą wchodzić do domów i na prywatne działki uzbrojeni, to może pod lufą przy głowie ktoś z mojego otoczenia się złamie!!
  Pisz pan dalej swoje panegiryki, może otrzeźwienie przyjdzie in statu nascendi!!czego życzę!
 • @trojanka 15:26:04
  "Ale ponieważ mogą wchodzić do domów i na prywatne działki uzbrojeni"

  Polska to państwo, do którego Amerykanie odnoszą się z dużą sympatią, więc po co by mieli to robić? Ale agenci Mossadu rzeczywiście chodzą w Polsce uzbrojeni i to od lat... To jakoś Pani nie denerwuje.
 • @rumpelsiltskin 16:43:40
  A jakieś KONKRETNE przykłady tej sympatii??takie wymierne, nie machanie chorągiewkami i klepanie zakompleksionych po pleckach,które nic nie kosztuje!!
  Może to:
  http://www.pch24.pl/polacy-po-zlej-stronie-historii--pawel-lisicki-w-prawym-prostym-o-slowach-ambasador-mosbacher,78796,i.html

  a niee to"
  https://www.money.pl/gospodarka/ambasador-usa-interweniuje-w-sprawie-listy-refundowanej-ministerstwo-reaguje-6334110816368257a.html

  albo to:

  https://businessinsider.com.pl/polityka/list-ambasador-usa-georgette-mosbacher-w-sprawie-ubera/g5qmcbv
  itp/  na tym pragnę zakonczyć dyskusję z panem ,bo jest bezcelowa.Pecunia non olet dla pana rumpel coś tam...

  Poza tym, to co mnie denerwuje objawił panu wirujący stolik czy oficer prowadzący z komórki przy bazie??
 • @trojanka 17:00:18
  "A jakieś KONKRETNE przykłady tej sympatii?"

  Konkretnie to mam konto od lat na portalu Yahoo, od lat czytam zamieszczane tam komentarze, zwłaszcza pod informacjami dotyczącymi Polski. Zdziwiłem się ich bardzo pozytywnym do nas nastawieniem. Zdałem sobie sprawę, że większość Amerykanów odnosi się do Polski i Polaków z sympatią.

  Niestety, ostatnio komentarze na tym portalu zostały zawieszone, więc nie mogę odesłać do ich lektury. Ma to pewnie związek z wyborami prezydenckimi w Ameryce, bo większość komentatorów tam wypowiadających się raczej z sympatią odnosiło się do Trumpa, a Yahoo raczej preferuje inną opcję.

  Ja do ludzi staram się odnosić z szacunkiem, więc nie odpłacę za Pani obcesowość i grubiaństwo pięknym za nadobne. Nie będę się też odnosił do insynuacji związanych z "pecunią" oraz oficerami prowadzącymi, bo w przeciwieństwie do Pani, nie za bardzo orientuję się w tych sprawach.
 • @trojanka 17:00:18
  Z dużą sympatią!?!?!
  Dla Stanów Zjednoczonych jesteśmy tylko obszarem Wisły do wykorzystania i tyle. Zresztą ich podejście do takich zagadnień, jak np : 447, czy postać Żorżety jest doskonałą ilustracją jak wygląda ta sympatia.
 • @zbig71 19:43:15
  "Dla Stanów Zjednoczonych jesteśmy tylko obszarem Wisły do wykorzystania"

  Dobrze, że dla Niemców jesteśmy ludźmi. Wprawdzie podobno nie dorównujemy niemieckim ubermenschom, ale na ich parobków nadajemy się w sam raz.

  Od 30 lat Niemcy wywierają ogromny wpływ na to, co dzieje się w Polsce i od 30 lat nie dzieje się u nas dobrze. Jak to mówią Niemcy, Polakom tyle ile mają wystarczy, po co im więcej?

  Po spektakularnych sukcesach Lewandowskiego ostatnio, stanęła kwestia jego zarobków. Niemcy stwierdzili, że to niemożliwe, żeby Lewandowski zarabiał więcej od Niemca, choćby był od niego o lata świetlne lepszy... Polak nie może więcej zarabiać od Niemca w żadnym wypadku.
 • @zbig71 19:43:15
  Dokładnie!!
  https://medianarodowe.com/prof-chodakiewicz-przyjecie-usa-ustawy-447-moze-oznaczac-nekanie-polski/
 • @zbig71 19:43:15
  Tak się składa ,że o relacjach świadczą nie słowa/chyba tylko dla zakompleksionych neurotyków, łaknących docenienia przy każdej okazji z powodu niedoceniania w dzieciństwie/bo gadać można wszystko co ślina na język przyniesie.
  TYLKO owoce i czyny świadczą o prawdziwości relacji, szacunku , poszanowaniu!!
  A te jakie są każdy widzi!!drenowanie na każdym kroku, wtrącanie się we wszystko, żądania wszelkich ulg , niskich podatków/UBER/, horrenadalnych cen na leki, zakaz repolonizacji PKP Energetyka,mediów mozna wyliczać bez końca.
  Oraz opłacanie banderowskiej Ukrainy/poszły miliardy złotych/, "łopozycji" na \Białorusi itp.
  A Polacy umierają z powody braku dostępu do badań i lekarz specjalistów/ nawet przed pandemią/
  TO jak to nazwać????.
  Jak bym miała takiego "przyjaciela" ,który wyłącznie chce ciągnąć korzyści i zysk ze znajomości kopię w d...ę!
  Przyjaźń to działanie w dwie strony!!uczciwe i równocenne!!
 • @rumpelsiltskin 19:58:54
  Nie od 30lat, tylko znacznie dłużej. Lewandowski może zmienić klub i po bulu.
  My rozmawiając z anglosasami uśmiechamy sié donich jak najmilej, ale za plecami trzymamy kij do bejsbola. W razie czego. Jeżeli w Niemczech zarobki są 3 razy lepsze niż u nas, to Polska powinna mieć 5 raxy mniejsze podatki niż szkopy. I tyle.
 • @zbig71 20:08:59
  "Polska powinna mieć 5 raxy mniejsze podatki niż szkopy."

  Oczywiście, ale ktoś ten stan w Polsce konserwuje, żeby Niemiec miał tanią siłę roboczą, specjalistów wykształconych nie za niemieckie pieniądze, rynek zbytu i brak konkurencji... I nie są to Amerykanie.
 • @rumpelsiltskin 20:58:27
  W BND biorą wypłatę za uczciwą pracę.
  Tak samo poeinno być w ABW.
  Jak widać nie jest.
 • @rumpelsiltskin 19:40:02
  Nie dyskutuj z głupim, bo podzielisz jego poglądy!!! Na Neonie nie da się rzeczowo dyskutować z niektórymi , bo mają w głowach utwardzone poglądy i nie przyjmują innych!!!To jest dyktatura "lepiej wiedzących" i szkoda czasu na tłumaczenie, że często piszą BZDURY!!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031