Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
240 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Amerykańskie bazy w Polsce nie chronią nas

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Amerykańskie bazy w Polsce nie chronią nas

 

17 września sejm uchwalił ustawę, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, zakładającej zwiększenie liczby amerykańskich żołnierzy w Polsce. W trakcie czytania projektu ustawy przez komisję obrony i spraw zagranicznych oraz w trakcie debaty na posiedzeniu plenarnym Sejmu posłowie KO i Lewicy zwracali uwagę na niektóre wady umowy, choć ogólnie wyrażali poparcie dla jej podpisania.

Za wady polsko-amerykańskiego porozumienia uznali m.in. wyłączenie przebywających w Polsce żołnierzy spod krajowej jurysdykcji oraz to, że nie wiadomo, jakie dokładnie koszty poniesie w związku z umową Polska, która zobowiązała się do pokrycia kosztów wyżywienia, usług komunalnych oraz do inwestycji w strukturę, z której mają korzystać Amerykanie. Przeciwko ratyfikacji umowy występowali posłowie Konfederacji.

Data nie została wybrana przypadkowo, 17 września 1939 roku, 81 lat temu, Armia Czerwona wkroczyła na teren Polski. Czy dziś bazy amerykańskie będą w stanie zapewnić bezpieczeństwo Polsce?

Amerykański analityk i doradca polityczny Robert Kagan uważa, że wiara Polaków, że USA pomogą im w razie niebezpieczeństwa jest „zabawna”. Takie stwierdzenie stawia Polskę w bardzo mało komfortowej sytuacji.

- Nie to jest jednak decydujące. Niezależnie od tego, czy USA wyjdą z NATO, czy nie – czy ktoś jeszcze wierzy, że nasze zaangażowanie na rzecz Sojuszu jest tak samo silne jak cztery lata temu? Polacy są naprawdę zabawni, bo najwyraźniej myślą, że choćby NATO się rozwiązało, to USA nadal będą się troszczyć o ich bezpieczeństwo. Wierzą, że mogą zaufać Trumpowi – kpił w wydaniu tygodnika „Der Spiegel” Kagan.

- Czy Polacy naprawdę są gotowi zapłacić moralną cenę za interwencje wojskowe? Ponieważ to oznacza zabijanie ludzi, a także godzenie się na śmierć niewinnych cywilów. W każdej wojnie popełniane są bowiem błędy, – tłumaczy ekspert.

Zgodnie z umową do Polski trafi tysiąc amerykańskich żołnierzy, na zachodzie kraju planowane jest utworzenie Centrum Szkolenia Bojowego, pojawi się też eskadra bezzałogowych statków powietrznych w Łasku oraz amerykańska jednostka sił specjalnych w Lublińcu. Łącznie z grupą 4,5 tysięcy żołnierzy przysłanych wcześniej, w Polsce będzie 5,5 tysiąca Amerykanów, którzy mają stacjonować na zasadzie rotacyjnej.

Na jej podstawie Polska zobowiązała się, że pokryje koszty wysłania wojsk, a także wybuduje całą infrastrukturę. Baza, w której stacjonować będą Amerykanie jak i sami żołnierze mają być wyłączeni spod polskiej jurysdykcji.

Po przeczytaniu warunków stacjonowania amerykańskich żołnierzy w naszym kraju, jeżeli ktokolwiek miał wątpliwości co do lokajskiego statusu Polski wobec Stanów Zjednoczonych powinien je ostatecznie stracić.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • No
  I ten Kagan przynajmniej szczery. Tylko Konfederacja była przeciw? Nic dziwnego, bo to mimo wszystko jedyna prawdziws opozycja, reszta tego sejmu nadaje się na podpałkę.
 • Ogólna lista zdrajców Ojczyzny, w/g partii:
  https://www.sejm.gov.pl/sejm9.nsf/agent.xsp?symbol=glosowania&NrKadencji=9&NrPosiedzenia=17&NrGlosowania=34

  po naciśnięciu nazwy partii mamy imienną listę posłów, którzy tym samym zasłużyli na to co kiedyś wymierzy im Trybunał Obywatelski do spraw zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu od 1989 roku !!!
 • Wojska okupacyjne "nie chronią nas"
  .
  ciekawe i głębokie spostrzeżenie, choć po II. Wojnie i latach późniejszych musiałoby to być już każdemu jasne.

  Jakąż ochydą i bezgranicznym zidioceniem jest taki przypadek:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/hala-po/#_Kuk

  a tu jescze "17 września sejm uchwalił ustawę, która upoważnia prezydenta do ratyfikacji polsko-amerykańskiej umowy o współpracy wojskowej, zakładającej zwiększenie liczby" oddziałów okupacyjnych. Mowa tu o sejmie w III. RP, nazywanej, chyba tyłko przez kpiarzy, "Wolna Polska". bo dla kogo wolna ? Bez wątpienia dla handlarzy.

  - https://www.youtube.com/watch?v=2JlqE5UYsa8

  Dziś Polacy tworzą tabun

  - https://pppolsku.files.wordpress.com/2020/08/pandemiafalszywa.png

  Albo inny przypadek zdrady, przecie ten zbrodniarz nie uciekł przed karą

  - https://www.youtube.com/watch?v=iF35z8JntfU

  patrz także w pierwszym linku.
 • 5 ♉♉♉♉♉
  Właściwie część mojego komentarza który umiesciłem pod artykułem Pana Zawiszy pasuje i tu.

  Koalicja rządząca z PIS i koalicja tzw opozycji w śród której wchodzi PO
  To jeden antypolski wspólny diabeł, to to samo zło ❗❗❗

  Ani po PIS ani po opozycji z PO w kwestii poprawy bytu milionów Polaków i zmiany polityki zagranicznej na niezależną od żydo wielkiego brata z za wielkiej kałuży nie spodziewajmy się że to nastąpi.

  Bo tu i tam to są te same wasale, sługusy tego samego rodu pookrągłowego o tych samych korzeniach antypolskich. 
  To są takie same czarne wrony i mają te same czarne szpony, z nimi dla Polski dla nas Polaków to czas niebezpiecznych awanturników podżegaczy do wojny i żadnej szansy na życie w przyjaźni z sąsiadami. 

  Judzą w Polsce Polaków na Polaków a teraz za nasze miliony szczują Białorusinów na Białorusinów. 
  Z POPISem w Polsce na normalność to nie ma co liczyć.

  Dbają bardziej o interesy obcych, Amerykanów, Ukrainców, Białorusinów niż o nasze, jednym fundują darmowe wojenne bazy i z budżetu Polski ich utrzymywanie, drugim setki milionów dolarów ładują chociaż ci mają oligarchów miliarderów pływających w bajońskim luxsusie, a trzeecim budują za miliony kosztem polskiego podatnika stacje TV nadającą wrogą dywersyjną propagandę by obalić w obcym państwie legalną władzę i utrzymują na nasz koszt wyszkolonych za pieniądze z POLSKIEGO budżetu warchołow zwanych opozycją która ma za zadanie zniszczyć dobrze prosperujące państwo Białoruś i stworzyć z niego przyczółek dla agresji USA przeciwko Rosji. 

  Salution ✔☺
 • @Autor
  Nie będę dywagował, czy amerykańska obecność wojskowa w Polsce skutecznie obroni nas przed agresją, czy wręcz przeciwnie, nie w tym rzecz. Wiem jedno, amerykańska obecność wojskowa w tej części Europy i w Polsce, a w ślad za tym i obecność ekonomiczna, zmienia skostniały i chory układ sił w tym regionie. Doprowadził on do zniewolenia ekonomicznego, a nawet fizycznego, praktycznie wszystkich narodów zamieszkałych w tej części świata przez jednego z dwóch hegemonów - Niemcy lub Rosję.

  Amerykanie W Europie Centralnej to nowa jakość, dlatego warto temu dać szansę. Oczywiście nie podobają mi się działania poniżające naszą godność, jakich w związku z tym dopuszczają się nie Amerykanie, ale nasi rządzący. Amerykanie robią swoje i chwała im za to.

  Jednak ukrócenie wpływów rosyjskich i niemieckich w naszym regionie może wyjść nam (narodom środkowoeuropejskim) tylko na dobre.

  Jeżeli nie aktywnej obecności Ameryki, to czego oczekuje Konfederacja zakładając, że w pełni suwerenne funkcjonowanie Polski w obecnej sytuacji geopolitycznej nie jest możliwe? Pod kogo chcieliby się "podpiąć" konfederaci w związku z tym? Odpowiedź na to pytanie byłaby dla mnie bardzo interesująca.
 • @rumpelsiltskin 14:31:58
  //Pod kogo chcieliby się "podpiąć" konfederaci w związku z tym//

  A koniecznie trzeba się "podpinać"?
 • @rumpelsiltskin 14:31:58
  Problem polega na tym, że dla amerykanów jesteśmy państwem do zużycia. Tu nie ma żadnej nowej jakości.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:40:00
  Już ta tresura trwa ponad 30 lat. Dlatego ludzie powtarzają, a to do Europy, a to do NATO. Nieźle Michnik z Sakiewiczem tubylców wytresowali.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 14:40:00
  "A koniecznie trzeba się "podpinać"?"

  W warunkach obecnych jest to nie do uniknięcia. Oczywiście, zawsze możemy udawać niepodległość pod niemieckim nadzorem, jak to ma miejsce obecnie. Oni rozdają karty, a my możemy im skoczyć... po kawę.
 • chronią i odstraszają ale nie przed zaplanowaną wojną
  Mimo iż jestem przeciwny tego rodzaju i specyfice rozmieszczania obcych wojsk w Polsce jednak pobyt tej garstki amerykańskich wojsk pełni funkcję strategicznie odstraszającą. To jest niezaprzeczalny fakt. Prawdą jednak jest iż przy tendencji do zaplanowanej wojny, z jednej jak i z drugiej strony, obecność ta jeżeli chodzi o bezpieczeństwo Polski nie ma znaczenia a nawet jest ułatwieniem do rozpętania wojny dla jednej ze stron czyli pewne cierpienie Polaków.
  _Jak już blogerzy zauważyli, sposób i warunki na jakich ci żołnierze są rozmieszczani daje dużo do życzenia a nawet uwłacza Polsce i Polakom.
  To Pentagon powinien płacić za rozmieszczenie baz a nie Polska. To głównie ich strategia hegemona zostaje wzmocniona więc jeżeli już muszą powinni tu siedzieć na polskich warunkach a nie jak święte krowy. Taka obecność powinna krajowi przynosić środki ekonomicznie a nie jak to będzie w tym wypadku tylko ciemnoskóre dzieci na ulicach. Tych zastrzeżeń jest naprawdę dużo.
  Poza tym, nic kraju lepiej nie obroni aniżeli własna polska Armia (atak na suwerenne państwo w naszym polskim myśleniu to abstrakcja). Egzystujemy w miejscu które są wrotami do dominacji więc zagrożenie naszego bytu zawsze było i jest olbrzymie. Musimy stworzyć silną Armię
  składającą się z żołnierzy zawodowych jak i poboru oraz przywrócić obowiązkową służbę wojskową. Oczywiście na skutecznych mądrych zasadach a nie PRL-owskich. Utrzymywać jak dotychczas 200 tysięczną ale w pełni gotową armię a w miarę potrzeby urządzić ją tak aby w ciągu kilku godzin do obronnych działań bojowych przygotowanych było 2~3 miliony w pełni wyposażonych z konkretnymi zadaniami żołnierzy rezerwistów. Wbrew pozorom to nie jest takie trudne. O wyposażeniu żołnierzy, ogólnym uzbrojeniu i ostatnich debilnych zakupach nie będę
  tu pisał.
  Tak to powinno wyglądać ale musimy także zdać sobie sprawę że nasze bezpieczeństwo zależy także od naszych wyborów. Polacy muszą uważać kogo na swoich przedstawicieli do rządu i polityki wybierają. Nieodpowiedni ludzie mogą spieprzyć najwspanialsze plany.
 • @Stara Baba 16:12:23
  "pobyt tej garstki amerykańskich wojsk pełni funkcję strategicznie odstraszającą"

  ODstraszanie jest jedną funkcją. Niestety jest także NAstraszenie. Im bliżej wyrzutniom do Moskwy, tym bardziej Ruscy się niepokoją.

  Gdy Sowieci chcieli umieścić rakiety na Kubie, Amerykanie byli gotowi do wojny aby temu zapobiec.

  Jest coś takiego jak bezpieczny dystans.
 • Zadanie wojsk okupacyjnych: Egzekucja haraczu "447"
  .
  W tytule podano główne zadanie wojs okupacyjnych.

  Skoro ta nowa Zjednoczona Prawica pod imieniem "Targowica" wezwała wojska do pomocy, aby wykonać zadanie operacjyne, jakie obca agentura zorganizwana w bandzie PiS otrzymała od swych zleceniodawców. Zidioceniu Polaków zawdzieczamy, że znaleźliśmy się w sytuacji jak przed dwu i pół wiekiem. Tu o tzw. "wyborach"

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/polacy-bojkotuja-wybory/

  tamże, co wiedział już największy demokrata XX. w Dżugaszwili.

  Agentura została przeszkolona jeszcze w grupach NSZZ "S", przy czym młodsi także na szkoleniach w USA jak choćby premierka Szydło.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/06/kolonia-usa/

  Polska jest krajem okupowanym, a zarządzają nimi konfidenci okupanta, no cóż, w czasie II. Wojny jeszcze wiedziano, co z taką zarazą robiś, ta wiedza zanikła.
 • "Amerykańskie bazy w Polsce nie chronią nas"
  -----------------
  Komu służy armia USrahella?
  Nie powiecie Państwo chyba, że ta armia służy Jankesom. Ona służy tylko i wyłącznie Żymianom - i jest to asumpt do rozważań - po co rozlokowano ową armię w atrapie Polski na koszt sierot po Polsce.
 • Wojska amerykańskie w Polsce są do obrony żydów przed Polakami !
  Wojska amerykańskie są by dyscyplinować Polaków ! reszta to tylko chamska prymitywna propaganda żydowska !

  OBCE WOJSKA TO OKUPACJA ! żydzi OKUPUJĄ POLSKĘ !!!  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031