Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
240 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Białoruś apeluje o zwrot Ziemi Białostockiej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W zeszłym tygodniu media krajowe poświęciły ogromnie dużo uwagi obchodzom nieokrągłej 81. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Polski w 1939 r.

 

 

W zeszłym tygodniu media krajowe poświęciły ogromnie dużo uwagi obchodom nieokrągłej 81. rocznicy wkroczenia wojsk radzieckich do Polski w 1939 r. W medialnej prezentacji wydarzeń historycznych mówiono, że w niedzielę 17 września 1939 r., kiedy oddziały Wojska Polskiego stawiały jeszcze opór armiom niemieckim, Związek Radziecki bez wypowiedzenia wojny zaatakował Polskę, łamiąc pakt o nieagresji, który miał obowiązywać do końca 1945 roku. W wyniku tego obwód białostocki został włączony do  Białoruskiej SRR.

Ale my, Polacy, zapamiętali o innej bardzo ważnej dla nas dacie, bo nie pasuje do współczesnej koncepcji historii – 20 września.

Przypomnijmy, że właśnie tego dnia 1944 r. Stalin przekazał Polsce znaczną część Białorusi - 17 rejonów obwodu białostockiego wraz z 3 rejonami obwodu brzeskiego (hajnowskim, kleszczelskim oraz siemiatyckim) oddano Rzeczypospolitej Polskiej, a resztę przekazano do obwodu grodzieńskiego. Następnie wysiedliono stamtąd Białorusinów i Ukraińców przez władze polskie.

Wydarzenia historyczne 20 września są aktualne jak nigdy, zwłaszcza w kontekście napiętej sytuacji na Białorusi oraz otwartej ingerencji Polski w sprawy suwerennego państwa.

Ze źródeł bliskich polskiemu MSZ wynika, że władze białoruskie rozważają opracowanie projektu dokumentu w sprawie zwrotu Białorusi ziemi białostockiej.

Można odnieść wrażenie, że ten krok spowodowany jest utratą nerwów i rozumu przez Łukaszenkę, niemniej jednak nie ma dymu bez ognia. Jest to odpowiedzią na zachęcania do ponownego przyłączenia Grodna do Polski. – Ma miejsce ingerencja w sprawy wewnętrzne naszego suwerennego kraju. Są tacy, którzy chcą odciąć kawałek tej ziemi zwłaszcza zachodniej i ktoś nawet zaciera ręce i przypomina sobie o Kresach Wschodnich, gdzie wszystko co białoruskie, było zakazane i wypalane gorącym żelazem – powiedział wcześniej Łukaszenka.

My wbili Białorusinom noż w plecy. A Białorusini robią to samo odbierając to co białoruskie.

PIS nie uczy się na błędach. Zamiast dążyć do stosunków dobrosąsiedzkich, na zlecenie gospodarza zza oceanu nie rezygnuje z prób wtrącania się w sprawy suwerennego państwa Białoruś, bo musi dać Białorusinom niepodległość w ukraińskim wydaniu.

Zastanawia mi ten typowo polski żal i ciągły płacz lament i pretensje do wszystkich, lecz nie do siebie. Od chyba zawsze Polacy są poszkodowani, najlepsi, najmądrzejsi i bez winy. Szukamy winy i krzyczymy to na zachód, to na wschód. Ci nas napadli, a tamci napadli, choć mogli tego nie robić. Ci zli, tamci gorsi. A my? Tacy niewinni, zostawieni sami sobie…

EDYTA WOLSKA

KOMENTARZE

 • rosyjskie podpuchy
  Zaczyna się wojna propagandowa. Kilka dni temu rosyjska stacja rządowa
  zaczęła pokazywać właśnie taką mapę, z Białymstokiem w granicach Białorusi jako aktualną i prawdziwą.

  Ziemie białostockie Królestwo Polskie dostało dobrowolnie od WKL. Papiery o własności zostały podpisane podczas podpisania przez obie strony traktatów o powstaniu Rzeczpospolitej czyli już ponad 500 lat temu.
  Przytaczam to jedynie ze źródeł historycznych rosyjskich a nie polskich lub białoruskich. Rosja zaczyna swój taniec przywłaszczania na nowo Ukrainy
  jak i Białorusi. Teraz każdy zdrowo myślący Polak poczuje jakim wrednym i
  zdradzieckim krokiem było rozwalenie od środka polskiej Armii i zdanie się na interesy i Armię obcych.
 • @Stara Baba 16:13:29
  // Kilka dni temu rosyjska stacja rządowa
  zaczęła pokazywać właśnie taką mapę, z Białymstokiem w granicach Białorusi jako aktualną i prawdziwą.//

  Łżesz jak przystało na zamorską kanalię.Podaj tytuł programu albo nazwę kanału.W internecie nic nie ginie jeśli było znajdziemy.
 • @Stara Baba 16:13:29
  "Zaczyna się wojna propagandowa. Kilka dni temu rosyjska stacja rządowa
  zaczęła pokazywać właśnie taką mapę"

  Takie mapki są rysowane prawie w każdym kraju. Czy to Wielkiej Albanii, czy Polski jednocześnie z ziemiami zachodnimi i kresami, Wielkiej Turcji, Wielkich Węgier itd ...

  W czasie napięć i ekscytacji dziennikarze wyciągają je z szuflad bo to się wtedy dobrze sprzedaje.

  Autorzy takich mapek czują się wielkimi patriotami gdy bujają się na drewnianych konikach.
 • @ikulalibal 16:17:21
  "60 minut" (60 минут) i inne które znajdź sobie sam pani Wasilewska.
  ... you welcome.
 • @Stara Baba 16:43:41
  //"60 minut" (60 минут) i inne które znajdź sobie sam//

  Jak zwykle łżesz,kręcisz a przyparty do muru robisz z siebie durnia.
 • @Pedant 16:21:39
  To rosyjska telewizja rządowa a nie prywatna. Tam nic nie robi się na pokaz ani dla patriotyzmu lecz do agitowania politycznego i ścisłe określonych celów.
 • Ja pochodzę z terenów przygranicznych z Białorusią.
  Granica tam ustalono, dopiero po długich targach, chyba w 1949. Były ciągłe przemieszczenia ludności, a Żołnierze Wyklęci działali i wieszali na drzwiach prawosławnych mieszkańców kartki z "Czerwonym Kurem". Bo prawosławni, to "ruscy" i ich wypychano na wschód, aby przeprowadzić "Linię Curzona" jak najdalej na wschód sięgającą.
 • @ikulalibal 16:48:22
  no co ty, komputera nie masz czy sprawdzić nie umiesz? :))))))))
 • @Pedant 16:21:39
  //Takie mapki są rysowane prawie w każdym kraju.//

  Ale nie w każdym służą wyłącznie próżnym dysputom wiodącym donikąd.
  "Mapki" Bliskiego Wschodu rysowane przez pułkownika (a może gefrajtra) Ralpha Petersa https://en.wikipedia.org/wiki/Ralph_Peters są całkiem poważnym elementem geopolityki.W dodatku zupełnie niezauważalnym dla
  kreatur pokroju starej baby https://www.google.com/search?q=Peters%E2%80%99+%E2%80%9CBlood+borders%E2%80%9D+map&client=firefox-b-d&sxsrf=ALeKk02gV8xqGlddOzsG8-SkDF5H77DPgQ:1600700172613&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwjSnbjpwPrrAhXI-ioKHRjKAfEQ_AUoAXoECAsQAw&biw=1120&bih=557
 • @Stara Baba 16:49:36
  "To rosyjska telewizja rządowa a nie prywatna. Tam nic nie robi się na pokaz ani dla patriotyzmu lecz do agitowania politycznego i ścisłe określonych celów."

  Nie zgadzam się, że "tam nic nie robi się na pokaz" bo jest dużo pokazuchy, sensacjonalizmu, kłótni i komercji. Ale w tym przypadku być może ma Pan rację. Można prosić o źródło?
 • @ikulalibal 16:58:44
  Mnie się podoba ta mapa :)

  https://www.wykop.pl/cdn/c3201142/comment_ybe4G9ul7dhvSgMX6uK5y6QgeHQRU5fJ,w400.jpg
 • @Pedant 17:38:49
  Dla mnie może zostać tak jak jest teraz. Abyśmy w zgodzie żyli i nam ciapatych jak i innych "nieznajomych" na kark nie przysyłali.
 • @Pedant 17:38:49
  Rezygnuje szanowny z naszych ziem wschodnich?
  Się nie godzi, nie godzi.
  Smoleńsk nasz ma być. No i dostęp do Morza Czarnego.
 • Cypr blokuje sankcje przeciwko Białorusi w UE.
  Cypr zawetował próby nałożenia sankcji przez ministrów spraw zagranicznych UE na około 40 białoruskich urzędników, w tym Aleksandra Łukaszenkę.

  https://www.dw.com/en/cyprus-blocks-eu-sanctions-against-belarus/a-55001174
 • @Pedant 17:38:49
  Tylko trzeba ją uzupełnić o Ziemie Jeszcze Nie Odzyskane czyli o ziemie NRD- dawne ziemie Słowian i Łużyce i Miśnie :)

  Praw do nich może nie mamy ale i tak to dawne ziemie słowiańskie czyli bliżej im do nas niż do BDR-u.

  Ale będzie jazda jak przyłączymy NRD-owców czyli zgermanizowanych Słowian :D
 • "Białoruś apeluje o zwrot Ziemi Białostockiej"
  -------------
  W szatańskim świecie zwanym tzw. demonkraturą - różne indywidua o różne rzeczy apelują - np. o powszechne na świecie mieszanie g*wna ze spermą w męskich odbytach - w ramach usilnych starań Szatana - udowodnienia Bogu, że z tym stworzeniem człowieka - to Mu tak do końca nie wyszło.
 • @kowalskijan584 23:05:48
  Jeśliby zdrowy rozsądek przeważył nad euroindoktrynacją(wątpliwe). A do "de" biedy się nalało na skutek koronawirusowej indolencji władz to...
  Niewykluczone że parę wschodnich postenerdowskich Landów poprosiłoby o polski protektorat a potem.
  Tylko warung w sprawie ordungu: szmatogłowców won na zachód.
  Niech tam żrą socjal i latają z maczetami.
  Albo podpisują lojalkę: w razie ujęcia w ramach uczestnictwa jakiegoś "ruchu" zgadzam się dobrowolnie i świadomie na deport mnie i całej rodziny do... hmm.
  I tu lista jakichś paru krajów UE które kochają się "ubogacać" ew. coś ze strefy Sachelu.
 • @Krzysztof J. Wojtas 20:09:48
  OT znowu na pasku sentymentów Litwy ? Znaczy Białoruskich zdobyczy po odparciu ordy? O zachodzie i utraconych ziemiach nic, starczy porozumieć się z kalifatem europejskim
 • Łukaszenka już OFICJALNIE prezydentem Białorusi! Protesty nic nie dały
  https://prawy.pl/imgcache/750x430/c//uploads/cropit/16008617491d3a3fff9e90f37a15a1de260cc0b372.jpg

  Aleksander Łukaszenka został oficjalnie zaprzysiężony w języku białoruskim, a następnie podpisał akt przysięgi. Szefowa Centralnej Komisji Wyborczej wręczyła mu dokument o wyborze na następną kadencję. Poinformowano, że na uroczystość zaproszono kilkaset osób, w tym przedstawicieli najwyższych władz Białorusi oraz mediów oficjalnych. O ceremonii nie poinformowano o niej publicznie, a rzecznik prezydenta odmówiła wcześniej podania jej daty. Zapowiadała tylko, że "poinformuje o niej bliżej terminu". Wcześniej antyrządowe białoruskie media pisały o "nadzwyczajnej aktywności" w okolicach pałacu prezydenckiego. W kanałach mediów niezależnych na komunikatorze Telegram pojawiły się zdjęcia sprzed pałacu, a także informacje o dużej ilości wojska, w tym o żołnierzach z kompanii honorowej, ludziach w garniturach wysiadających z autobusów i zablokowaniu ulic dojazdowych do pałacu prezydenckiego. Zablokowany jest też dostęp do innych ulic w centrum miasta, głównych placów i stacji metra czytamy na portalu dziennik.pl. Milicja dyżurowała na wszystkich piętrach centrum handlowego Zamek, które znajduje się naprzeciwko pałacu. Od 9 września na Białorusi trwają protesty przeciwko - jak twierdzi opozycja - sfałszowaniu wyborów prezydenckich. Oficjalnie z wynikiem 80,1 proc. wygrał je Aleksander Łukaszenka, prezydent urzędujący od 1994 roku.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031