Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Polska nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej

 

Byłoby dobrze żeby nasi politycy tak troskliwie zajmowali się sprawami własnego narodu. Polska jest tak bardzo zadłużona, że nasze wnuki będą jeszcze to spłacać, a Morawiecki rozdaje lekką ręką miliony złotych na opozycjonistów białoruskich.

Dominacja własności państwowej i pełne zatrudnienie na Białorusi, bezpłatna służba zdrowia, bezpłatna oświata i nauka, gwarantowane w przyjętej w 1994 roku Konstytucji, stanowią fundament państwa socjalnego, jedynego zbudowanego w tej formie na przestrzeni poradzieckiej. Pomimo braku jakichkolwiek bogactw naturalnych, przemysł i rolnictwo Białorusi powiązane silnymi więzami kooperacyjnymi z gospodarką i rynkiem Rosji, zdołały niemal potroić PKB w ciągu ostatnich 25 lat. Nie udało się to w tym czasie żadnemu państwu europejskiemu.

Polacy cieszą się wśród Białorusinów sympatią i zrozumieniem. Z szacunkiem odnoszą się do realiów białoruskich w swej działalności biznesowej i kontaktach międzyludzkich. Białorusini nie ukrywają swych sympatii do dorobku Polaków, podkreślają wspólne, pozytywne historyczne doświadczenia łączące nasze społeczeństwa. W polskim społeczeństwie dominuje przekonanie, iż Białorusini to najlepsi nasi sąsiedzi i przyjaciele. Zauważamy jednak, że dwustronne, oficjalne stosunki polsko-białoruskie a relacje pomiędzy Polakami i Białorusinami – to dwa, różne światy.

Oficjalne stosunki polsko-białoruskie dalekie są od normalności, a od przystąpienia Polski do NATO i UE, stały się one zakładnikiem geopolityki i szeroko rozumianych trudnych relacji pomiędzy Zachodem i Wschodem. Uważamy, że ten międzynarodowy kontekst był i pozostaje nieznośnym balastem w artykułowaniu przez obie strony swych intencji i realizowania interesów narodowych. Wysoką cenę za to płacą Polacy na Białorusi a także w mniejszym stopniu Białorusini w Polsce, pomimo, iż wyróżniają się lojalnością wobec swych Ojczyzn, pracowitością, wykształceniem i gościnnością.

Władze Białorusi, nie akceptując nadawania z Polski TVBiełsat i Radia Racja, które traktują jako wrogie ośrodki ingerujące w wewnętrzne sprawy Białorusi, jednak stopniowo otwierały się na współpracę z naszym krajem. Dotyczy to relacji handlowych, w których Polska generuje niezwykle wysoki dodatni bilans; współpracy samorządów różnych szczebli, obejmujących także ośrodki akademickie, kultury, nauki; kontaktów przygranicznych łączących aspekty gospodarcze, turystyczne, kulturalne; kształcenia młodzieży białoruskiej w polskich uczelniach i nadawania obywatelom Białorusi - Kart Polaka.

Przeprowadzone na Białorusi wybory prezydenckie i ich wyniki, zostały zakwestionowane przez opozycję i szerokie kręgi społeczeństwa białoruskiego i stały się powodem ostrej walki politycznej o władzę i przyszły kształt ustroju i polityki Białorusi.

Mamy wątpliwości, czy bezpośrednia ingerencja w wewnętrzne rozgrywki polityczne na Białorusi, przyczyni się do rozwoju swobód obywatelskich. W przypadku Białorusi jest to szczególnie ważne ze względu na delikatność relacji z najbliższym sąsiadem. Z narodem białoruskim żyjemy w dobrym sąsiedztwie od wieków. Dlatego tak ważne jest racjonalne pielęgnowanie tej więzi zgodnie z polska racją stanu. To naród białoruski wybiera swoich przywódców i tylko on ma prawo w ostrym sporze politycznym poszukiwać i wybierać optymalnych dla siebie i Białorusi dróg rozwoju i przyszłości. Szanując każdy wybór narodu białoruskiego w tych niełatwych zmaganiach, tylko umocnimy wartości naszego przyjaznego sąsiedztwa.

Zwracamy uwagę, że Polska przez brak jasno sprecyzowanej definicji interesu narodowego nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej. Przykład Białorusi pokazuje, że zamiast stać na pozycjach neutralnych, poszukiwać porozumienia w regionie i być potencjalnym negocjatorem w konflikcie wewnętrznym w tym kraju, staliśmy się stroną tego konfliktu, w którym nasze interesy będą elementem przetargu wyłącznie wielkich mocarstw.

BOLESŁAW BORYSIUK

KOMENTARZE

 • @AUTOR
  Polska po 1989r utraciła całkowicie podmiotowość międzynarodową na rzecz Waszyngtonu i Tel Avivu. Jako TERYTORIUM ZALEŻNE nie ma prawa do prowadzenia ŻADNEJ polityki międzynarodowej. Ocena działań polskojęzycznych marionetek w kategoriach RACJONALNOŚCI/NIERACJONALNOŚCI może być prowadzona wyłącznie z perspektywy ośrodków realnie podejmujących decyzje (czyli USA i Izraela, zwanych niekiedy odpowiednio Wielkim Izraelem i Małym Izraelem lub zbiorczo USraelem). Polityka USraela wobec Białorusi, realizowana rękoma polskojęzycznych marionetek (figurantów) zainstalowanych w Warszawie, jest racjonalna z punktu widzenia geostrategicznych interesów USraela.

  Oczywiście polityka zagraniczna USraela mogłaby być racjonalna również z punktu widzenia interesów narodowych ludności tubylczej naszej republiki bananowej - ale TYLKO I WYŁĄCZNIE PRZYPADKIEM.
 • ✌✌✌✌✌
  ...
  Salution :))))) ✔
 • W Polsce rządzą qrvy
  Aktualnie nazywają się PiS.

  Z tego miejsca pozdrawiam wszystkich idiotów głosujących na tę antypolską bandę.
 • @ Autor - 5*
  "Polska nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej"

  Czy można oczekiwać od antypolskiego, żydowskiego, syjonistycznego, reżimu IIIRP, żeby prowadził jakąkolwiek politykę w interesie polskiego państwa i narodu?
  Problem polega na tym, że znakomita większość Polakatolików zupełnie nie dostrzega tego dramatu, bo też nie ma w naszym kraju żadnej instytucji, która budowałaby narodową, polską, świadomość polityczną.
  Wszystkie instytucje kształtujące świadomość Polakatolików są naszymi wrogami.
 • Duda obiecał Żeleńskiemu przywrócenie tablicy na cześć banderoców
  Opowiada o tym ukraiński bloger - Anatolij Szarij. Podobno Ukraińcy odwołali zakaz prowadzenia przez Polaków prac archeologicznych na terenie Ukrainy w zamian za przywrócenie "honorów" banderowcom. Rozmowa pomiędzy prezydentami Polski i Ukrainy odbyła się na początku tego roku w Oświęcimiu, na uroczystościach tam organizowanych.

  Szarij opowiada, jakich "bohaterskich" czynów dokonał ten konkretnie oddział banderowców, w imię pamięci którego Duda obiecał to, co obiecał. Najważniejszym z nich był atak na pociąg, który banderowcy zatrzymali w polu. Po oddzieleniu Ukraińców i Niemców od Polaków, banda ta w bestialski sposób wymordowała wszystkich polskich cywilów, łącznie z kobietami i dziećmi, około 70 osób. Takich "bohaterów" czczą, jak widać, zarówno prezydent Żeleński, jak i Duda...

  Link (jęż. rosyjski ok. 10 min.): https://www.youtube.com/watch?v=VA4Mp3W_1rw&feature=emb_logo&ab_channel=%D0%90%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%B9%D0%A8%D0%B0%D1%80%D0%B8%D0%B9
 • Polska nie prowadzi żadnej polityki zagranicznej..wschodniej też.
  Polska jako wasal USA oraz UE wykonuje politykę zagraniczną w interesie globalnej mafii żydowskiej.
  I wyłącznie w tym kontekście należy postrzegać publiczne wystąpienia "Polskich" polityków.

  Polska jest jedynie wykonawcą polityki oraz dostawcą zasobów do realizacji tej polityki (logistyka, finansowanie, szkolenia, uzbrojenie).
 • "Polska nie prowadzi racjonalnej polityki wschodniej"
  ---------------
  Tak - nie prowadzi - ponieważ nie ma już Polski - jest tylko jej atrapa pod zarządem polskojęzycznej i do pospołu obcojęzycznej żymokomuny.
 • Sztuczny podział
  Który wygenerowany został przez tzw chrzest Europy i Polski stworzył większość narodów słowiańskich ale także frankonskich czy niemieckich Wszystko wskazuje na to ze przedtem większość Europy posługiwała się pewnego rodzaju językiem słowiańskim z duża liczba lokalnych dialektów Było to możliwe te zróżnicowanie bo pomiędzy ok 500 do 700 roku populacja Europy została strasznie przetrzebiona przez dżumę do ok 20% pierwotnej Umożliwiło to plemionom Nordyckim ekspansję na południe i opanowanie najważniejszych stanowisk i miejsc oraz konwersje feudalną Stąd tez nie ma podkreślać różnic ale szukać tego co łączy
 • Reżim Łukaszenki rozprawia się z demonstracją w Brześciu (13.09.2020)
  Od jakiegoś czasu Łukaszenka zdaje się bawić z demonstracjami, jak kot z upolowaną myszą, przed jej konsumpcją...

  https://www.youtube.com/watch?v=-kPxTp_ublE&feature=emb_logo&ab_channel=WikiLink%D0%98%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B5%D1%82-%D0%9F%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B0%D0%B9%D0%B4%D0%B5%D1%80
 • @rumpelsiltskin 00:46:47
  Idiotyczny komentarz propagandowy.
  Białorusi nie są potrzebne zadymy ..niestety agentura zachodu czyli zdrajcy czyli V kolumna oraz pożyteczni idioci takie zadymy wywołują na zlecenie z zachodu.

  Wiadomo kto mógł napisać taki komentarz.. t moralna kompromitacja... ale pewnie nieźle płatna..
 • @Oscar 07:33:57
  Podobnie zaczynała się II wojna światowa...zadymy niemieckiej V kolumny w Gdańsku, Bydgoszczy na śląsku..

  Dzisiaj Polska jest po stronie zadymiarzy wręcz jest organizatorem zadymiarzy.
  Dzisiaj Polska wlazła w buty Hitlera...(drank nach osten) które wcześniej nosił Piłsudski a jeszcze wcześniej Napoleon.

  Czy trzeba przypominać jak kończyły się te wszystkie zadymy ?
  Podobno Morawiecki jest historykiem ... chyba wie..
 • @Oscar 07:33:57
  "Idiotyczny komentarz propagandowy."

  W którym miejscu?

  Wypadałoby obejrzeć filmik, wtedy byłoby jasne, że to jest komentarz z przymrużeniem oka. "Rozprawa" polega na tym, że przyjeżdża jedna polewaczka (słownie: jedna) i już jest po demonstracji. Widać, że protestujący nie są za bardzo w sprawę zaangażowani, prawdopodobnie wykonują zlecenie (otrzymują za zadymy gratyfikację w jakiejś formie). Gdyby rzeczywiście uważali, że ich los zależy od tego, czy Łukaszenka rządzi, czy ktoś inny, "lepszy", to nie tak wyglądałaby determinacja protestujących. Widać też, że władza kontroluje sytuację i nawet się przy tym nie wysila.
 • @Oscar 07:44:19
  "Podobno Morawiecki jest historykiem"

  Na Białorusi zauważyli, że jego rodzina, Morawieckiego, ma w ich kraju swoje korzenie. Media komentują to w ten sposób, ironicznie, że jeżeli chciałby w jakiś sposób przybliżyć się do miejsca, skąd pochodzi i skąd pochodzą jego przodkowie, to lepiej byłoby przyjechać na to miejsce turystycznie, a nie poddawać się mrzonkom o przejęciu w ten czy inny sposób kontroli nad tym państwem.
 • @rumpelsiltskin 13:56:38
  Problem z żydami jest taki że to koczownicze plemię ..
  oni w swoim życiu koczują w różnych krajach ..a wszędzie koczowali oni lub ich przodkowie..uzurpują sobie prawa do tych terenów jako do "mienia pożydowskiego" bo żydzi tam koczowali.

  Tak działa "biznes" 447.
 • @Oscar 14:55:45
  "Problem z żydami jest taki że to koczownicze plemię"

  Jeżeli tak jest, to tacy ludzie nie mogą mieć nieruchomości. Nieruchomości związane są z osiadłym trybem życia. Na tym polega miałkość intelektualna i logiczna religii żydowskiej. Oni przeczą sami sobie.
 • @rumpelsiltskin 15:09:38
  czemu nie mogą mieć nieruchomości...wszystko mogą ..
  narobi geszeftów narobi a jak zrobi się gorąco to myk i geszefty robimy w innym odległym kraju...tam znowu to sami i znowu myk.....ale roszczenia pozostają..
 • @Oscar 16:02:12
  ..puenta..
  to współczesna forma koczowania... jawnie lansowana przez tą mafię..
  a nawet systemowo.. a potem emeryturka (roszczenie) od wszystkich gdzie koczownik był koczował...

  taki koczowniczy system koczownicy narzucili światu..na pewno temu zachodniemu.
 • @Oscar 16:05:05
  "taki koczowniczy system koczownicy narzucili światu"

  Taki system "wynaleziono" już tysiące lat temu i nazywa się on "niewolnictwo". Siłą i przemocą narzuca się takie "prawa", jakie są dobre dla poganiaczy niewolników. Nihil novi sub sole. Kto daje się nabierać na aż tak stary "numer"?

  Trzeba nazywać rzeczy po imieniu, a nie posługiwać się eufemizmami, może to w końcu do ludzi dotrze, kim są i gdzie żyją.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031