Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
288 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Komu potrzebni są Polacy za granicą?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Poza granicami RP żyje około 20 milionów osób o narodowości polskiej. Tworzymy w świecie szóstą co do wielkości diasporę po Irlandczykach, Żydach, Ormianach, Albańczykach i Portugalczykach.

We wtorek 28. lipca w Lublinie odbyło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski – Jacka Czaputowicza, Litwy – Linasa Linkevicziusa i Ukrainy – Dmytro Kułeby.

Rozmowy dotyczyły aktualnych wyzwań stojących przed Unią Europejską oraz NATO i relacji z Ukrainą tych dwóch organizacji. W wyniku tego ministrowie spraw zagranicznych podjęli decyzję o utworzeniu formatu współpracy trójstronnej – Trójkąta Lubelskiego, który stworzy możliwości współpracy politycznej, ekonomicznej między Polską, Litwą i Ukrainą.

W nowej deklaracji ani słowa o polityce społecznej, która ma być najważniejszym tematem spotkania.Poza granicami RP żyje około 20 milionów osób o narodowości polskiej. Tworzymy w świecie szóstą co do wielkości diasporę po Irlandczykach, Żydach, Ormianach, Albańczykach i Portugalczykach. Jest nas wszędzie pełno, na każdym kontynencie żyją Polacy.

Niestety nasi rodacy często spotykają się z utrudnieniami proceduralnymi i dyskryminacją ze strony miejscowych władz. Problem ten jest coraz częściej nie dostrzegany przez Warszawę, MSZ Polski po prostu nie chce rozwiązywać problemów Polaków za granicą. Prawdopodobnie nie każdy zdaje sobie z tego sprawę, że poza obecnymi granicami Polski znajdują się miasta, w których 60–70 proc. wszystkich mieszkańców stanowią Polacy. To fenomen, który można zaobserwować na Litwie, a w szczególności na Wileńszczyźnie. Polska społeczność to jej nieodłączny element, co potwierdzają oficjalne statystyki – w kraju mieszka 200 tys. Polaków. Przeciętnie co czwarty mieszkaniec okręgu wileńskiego przyznaje się do narodowości polskiej. Niestety, nie mogą liczyć na takie same prawa jak Litwini w Polsce.

Jednym z najważniejszych problemów podnoszonych przez Polaków na Litwie jest brak możliwości zapisu nazwiska w formie oryginalnej. Obecnie rodacy zamieszkujący na Litwie mogą pisać swe nazwiska tylko w wersji zlituanizowanej. Diaspora polska od lat bezskutecznie domaga się możliwości używania języka polskiego jako pomocniczego obok państwowego języka litewskiego w urzędach i instytucjach administracji na terenach, gdzie zwarcie zamieszkuje. Podobnie rzecz ma się z podwójnym nazewnictwem na tablicach ulic i miejscowości na tych obszarach.

Polacy mieszkający w Republice Litewskiej spotykają się też z problemami w sferze edukacji. Co prawda w kraju naszych sąsiadów istnieją polskie szkoły podstawowe oraz gimnazja, ale często nie są one wystarczająco dofinansowane. Oprócz tego, litewski rząd stale podejmuje decyzje o likwidacji polskich placówek edukacyjnych. Ministerstwo Oświaty podkreśla, że w niektórych polskich szkołach jest zbyt mało uczniów, aby można było je utrzymywać z funduszy publicznych. Niestety to nie koniec utrudnień związanych ze szkolnictwem,które od lat poddawane są licznym próbom – od likwidacji egzaminu maturalnego z języka polskiego, przez wprowadzenie języka litewskiego jako wykładowego dla niektórych przedmiotów w polskich szkołach, po kolejne rozszerzenie programu nauczania w języku litewskim.

„Czujemy się tu jak ludzie drugiego gatunku!” – mówią nasi rodacy mieszkający na Łitwie. Mówili to samo też Polacy na Ukrainie. Największym problemem Polaków na Ukrainie jest nietolerancja ze strony nacjonalistów ukraińskich, którzy jeszcze niedawno mówili o polsko-ukraińskim braterstwie i podkreślali wspólne interesy. Teraz organizują antypolskie marsze i podgrzewają atmosferę skandując „Lwów nie dla polskich panów”, „Pamiętajcie obcy tu rządzą Ukraińcy”, „Kim jesteśmy? Ukraińcami! Czego chcemy? Siły!”, „Nasza ziemia – nasi bohaterowie”.

Ukraińcy fałszują historię zacierając ślady polskości na terenie obecnej Ukrainy, dlatego nasi dzieci nie uczą się prawdziwej historii. Zdaniem Ukraińców, Lwów wybudował Bohdan Chmielnicki i przez cały czas Lwów był ukraiński, tylko okupowany w latach 1918–39 przez Polaków. To jeszcze nie wszystko…W niektórych wypadkach po prostu brakuje słów! W polskiej szkole nr 10 we Lwowie widnieje popiersie Szuchewycza. „[Po to] żeby Polacy pamiętali kim jest ich pan. Tak oni [Ukraińcy] sobie to tłumaczą”– mówiła Polka pochodząca ze Lwowa, Ewelina Podgórna. MSZ nie reaguje.

Zagrożony również język Polski. Ukraińcy domagają się, żeby zabronić w polskich szkołach języka polskiego jako języka wykładowego. Na szczęście dotąd to się nie udało, ale zabronili w sklepach nawet, gdzie sprzedawca zna język polski, odpowiadać po polsku nawet do turystów. Język polski jest duszony, żeby go nie rozpowszechniać.

Polacy przyjeżdżający do Lwowa mogą czuć się w nim bezpiecznie, ale tylko pod warunkiem, że nie będą afiszować swojej polskości czy np. skandować haseł przeciwko Stepanowi Banderze, liderowi OUN, ponieważ mogą być zaczepki ze strony nacjonalistów ukraińskich, jeśli Polak idzie w jakiejś patriotycznej koszulce.

„Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli. Każdy, kto ma Polskę w sercu” – mówił wczoraj Prezydent Duda. Niestety MSZ Polski nie myśli o tym. Minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz zamiast twardo domagać się od Ukrainców i Litwinów prawdy historycznej i szacunku dla swoich obywateli tylko ich głaszcze. Sytuacja mniejszości polskiej na Litwie i Ukrainie do tej pory jest nierozwiązywalną. Czy to znaczy że Polacy mieszkający poza granicami Polski są niepotrzebni naszemu rządu?

HANA KRAMER

KOMENTARZE

 • żydowskie ględzenie.
  „Polakiem jest każda osoba lojalna wobec Rzeczypospolitej i wobec swoich współobywateli. Każdy, kto ma Polskę w sercu”

  Propaganda mafii żydowskiej wprowadziła w znaczeniu pojęcia Polak ogromne przekłamania...oczywiście dla własnych interesów.

  Raz mafia twierdzi (a za nią wasale zwłaszcza "obywatele") że Polakiem jest każdy kto ma Polski Paszport a to g..no prawa bo czy żyd albo banderowiec czy Niemiec, Chińczyk albo Bambo są Polakami ? a czy żyrafa jest rybą ? Odpowiedź jest oczywista.
  Polak to pojęcie Narodowe a Naród to miejsce, język, kultura i korzenie
  w tych trzech elementach zakotwiczone.
  Podobnie Niemiec, żyd, tatar czy Chińczyk.

  Z drugiej strony mówi się o Polakach za granicą a oni nie posiadają Polskich paszportów a mimo to są Polakami tu obowiązuje definicja dotycząca korzeni bo często już nie języka, nie kultury i nie miejsca.
  W tym przypadku mafii chodzi o to by "polakami" byli wszyscy żydzi których przodkowie kiedyś mieszkali na terenach Polski i to nie dzisiejszej ale np przedwojennej albo przedrozbiorowej...
  tu chodzi wyłącznie o pretekst do otrzymania Polskiego paszportu... bo to ułatwia geszefty w Polsce...oraz daje polski socjal.
  Podobnie jest z banderowcami to też "Polacy" mimo że Ukraińcy i wrogowi Narodu Polskiego...

  Ale Polakami już nie są Polacy mieszkający na terenie Rosji...na skutek licznych w historii wysyłek na sybir.

  Innymi słowy żyd, banderowiec to są Polacy w wykładni mafii żydowskiej i jej wasali...a Polacy etniczni to już nie koniecznie zwłaszcza ci na Syberii.

  Podkreślę Polak to Narodowość (język, kultura, korzenie, miejsce zamieszkania) nie obywatelstwo.
  Obywatelstwo to termin czysto administracyjny i nic nie mówi o Narodowości.

  Ci co określają się obywatelami Polski mówią tak bo nie czują się i nie są Polakami ... a więcej czują się wrogami Narodu Polskiego (żaden żyd czy banderowiec nie powie o sobie że jest Polakiem..obywatelem tak bo ma paszport ale Polakiem już nie ).

  Próby zrobienia z Polski państwa wielonarodowego to zbrodnia przeciw Narodowi Polskiemu..to wprost niszczenie deprecjonowanie Narodu Polskiego w Polsce.

  I tak należy odczytywać deklaracje Dudy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031