Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
178 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Leśne dziadki w MON podważają polską obronność

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W czasie tegorocznej edycji defilady z okazji Dnia Zwycięstwa w Mińsku białoruska armia zaprezentowała publicznie szeroką gamę wykorzystywanych wozów bojowych.

W czasie tegorocznej edycji defilady z okazji Dnia Zwycięstwa w Mińsku białoruska armia zaprezentowała publicznie szeroką gamę wykorzystywanych wozów bojowych. Wśród nich znalazły się m.in. zmodernizowane kołowe transportery opancerzone BTR-70MB1 oraz czołgi T-72B3.

W ostatnich latach na Białorusi trwa selektywna modernizacja Sił Zbrojnych, która jest realizowana na niewielką skalę, głównie z powodu przyczyn ekonomicznych. Głównymi założeniami modernizacji SZ RB jest zwiększenie potencjału, ale jak najniższym kosztem.

Mimo to, że w 2020 roku białoruski rząd wydał na obronność niecałe 548 mln dolarów na dzień dzisiejszy armia białoruska prezentuje wysoki potencjał bojowy. Z tym faktem zgodni są eksperci jak w Polsce (Czesław Kosior, Marek Dąbrowski oraz inne) tak i wojskowe specjaliści w Europie i USA.

Składa się wrażenie, że Białorusini dokładnie znają na tym jak trzymać wojsko na wysokim poziomie gotowości bez spłacania miliardów w przeciwstawieniu do naszego rządu. Marnujemy miliardy kupując od Amerykanów samoloty lub od Niemców czołgi.

Przecież problem jest głębszy niż się wydaje.

Mamy dużo kasy w budżecie MON: 22 razy więcej niż Białoruś. Ale Białorusini modernizują swój sprzęt na dużej skali używając własną technologię, doświadczenie i infrastrukturę.

Na przykład modernizacją kołowych transporterów opancerzonych BTR-70 do standardu BTR-70MB1 została przeprowadzona przez 140. Zakład Remontowy z białoruskiego Borysowa.

Weźmiemy też pod uwagę modernizację czołgów podstawowych T-72 wersji B3. Głównym wykonawcą programu jest rosyjski koncern UWZ jednak ma on w pewnym zakresie współpracować w tym względzie z białoruskim przemysłem zbrojeniowym. Ta modernizacja do standardu T-72B3 ma być według deklaracji producenta ponad dwukrotnie tańsza od analogicznych pakietów modernizacyjnych przy jednoczesnym znaczącym podniesieniu zdolności bojowych i dostosowaniu do wymagań współczesnego pola walki.

Polski MON kupuje ze Stanów i Niemiec używany lub niedopracowany złom i jeszcze w ciągu niejednej dekady będziemy spłacali miliardy na infrastrukturę i modernizację innym państwom nie mając możliwości odzyskać technologię lub użyć własne doświadczenie. Minister Obrony Narodowej z ramienia PiS przy swoich anachronicznych poglądach przypochlebia się Amerykanom i ich zbrojeniówce i po to rezygnujemy z realizacji swoich racjonalnych planów modernizacji wojska.

Jak podał jeden z polskich żołnierzy w prywatnej rozmowie to dotyczy całości polskiego wojskowego sprzętu:

„Podobnie jak nasze Honkery z 4C90, który nadaje się do traktorka-kosiarki a nie auta 4×4. Gdyby PIMOT nie był przechowalnią leśnych dziadków to wsadziliby tam SW400 i mielibyśmy polski odpowiednik HMMWV… a tak wyszedł kubelwagen na płycie podłogowej Poloneza i silniku z Żuka”.


MARCIN SZYMAŃSKI

KOMENTARZE

 • ***
  A teraz proste pytanie:

  Czy lepiej modernizować w nieskończoność należące de facto do II generacji czołgi T-72, czy inwestować w należące do III generacji Leopardy 2 w wersji A4 i A5?
 • @Yarpen Zirgin 12:24:02
  A dlaczego kupować Leopardy? Zwłaszcza bez amunicji? Dlaczego w ogóle kupować czołgi. W PiSie czy w PO, same przygłupy zajmowały miejsca w mon. WOjsko należy moderniczować z głową, a nie brać to co wciskają. Co jest nam najbardziej potrzebne? OPL i śmigłowce. Czego nie mamy? Właśnie tego. OPL to lata 70-te
 • @Wican 12:42:01
  Leopardy trzeba kupować, bo na współczesnym polu walki w Europie są potrzebne czołgi III generacji, a nie II. Posiadanie OPL i śmigłowców nie wystarczy do wygrania wojny.

  Aha... Amunicja do Leopardów jest. :)
 • Pod pozorem zbrojenia
  po prostu rozbraja się atrapę Polski. Owszem - są pewne jednostki specjalne czy będą samoloty F35 - ale do użycia za granicą i nie w interesie sierot po Polsce w atrapie Polski.
  Wniosek?
  Prawidłowość w tym szatańskim świecie jest taka, że gdyby zdecydowano się na gorącą wojnę w Europie - to będzie to ustawka V kolumn czarciego pomiotu wywijających czy to Rosją czy to USrahellem. Cel tej wojny byłby ten sam - czyli zdziesiątkowanie Słowian. Jednak te cele, które osiągano kiedyś gorącymi wojnami - dzisiaj osiąga się bez tych wojen.
 • @Yarpen Zirgin 13:01:09
  Po co nam obecnie broń ofensywna? Naczytałeś się propagandówek i lobbystów. A kogo my zamierzamy atakować? Powinny być ustalone priorytety, a tym jest porządna OPL i śmigłowce. A Leopardy? Po co, jak nie mamy do nich amunicji? I to broń ofensywn, czyli teraz zbędna. A wg mnie, to zbędna całkowicie w naszych warunkach. Zresztą, wpada porządny śmigłowiec, albo nowoczesna broń ppanc i po czołgach.
  Najpierw powinny być dokonywane zakupy priorytetowe, a w tym czasie, nasze uczelnie powinny pracować nad resztą. Ale cóż, każdy kolejny minister on i jego doradcy, to faktyczni przedstawiciele obcych zbrojeniówek. III RyPy już zmarnowała 30 lat.
 • @Yarpen Zirgin 13:01:09
  Tak myślicie jak francuscy generałowie przed II wś. Kto miałby puszczać jakieś zagony czołgów i piechoty na nasze tereny ? Taki teren jak Polska (tym bardziej z bazami amerykańskimi) nadaje się tylko na przeoranie bombami i rakietami. Piechoty i broni pancernej to nam potrzeba tylko do lokalnych działań obronnych. Rozbudowane wojska pancerne sa potrzebne w takich wojnach jak w Iraku czy Syrii, gdzie chodzi o przejęcie złóż i pokonywanie dużych przestrzeni. Zresztą Polska i tak nie będzie miała tyle czołgów żeby ewentualnie przeciwstawić się zagonom ruskich czołgów. I jeszcze jedno, nie ma żadnego ,,do wygrania wojny''. Jeżeli będzie wojna konwencjonalna to będą się tylko obkładać rakietami i bombami. Jeżeli nuklearna to też nie zobaczysz agresora na oczy.
 • @marek500 13:49:13
  Czy oni myślą? Czy po prostu ulegają propagandzie? A politycy za prowizję dla znajomych albo poklepanie po pleckach, lekko wydają publiczne pieniądze
 • Jeżeli chodzi o potencjał obronny, to nawet Amerykanie
  stawiają Białoruś wyżej niż Polskę.
  https://www.usnews.com/news/best-countries/power-rankings

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031