Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
164 posty 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Dlaczego USA rozmieszczają jednostki wojskowe w Polsce?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Temat wojsk USA na terenie Polski budzi kontrowersje.

 

Temat wojsk USA na terenie Polski budzi kontrowersje. Czy stacjonowanie u nas amerykańskich chłopców to dobre zjawisko, czy nam zagrażające? Sprawa jest bardzo skomplikowana.

Dlaczego Amerykanie rozmieszczają swoje wojska na świecie?

No właśnie, należałoby zadać na początek pytanie, dlaczego w ogóle USA rozmieszczają swoje jednostki wojskowe na terenie różnych krajów. Teoretycznie nie żyjemy już bowiem w zimnowojennym świecie i Polski nie trzeba bronić przed Rosją. To prawda, tyle że zagrożenie wojną istnieje zawsze. Mocarstwa wywołują z kolei konflikty wtedy, gdy – jakkolwiek brutalnie to nie zabrzmi – jest to w ich interesie lub ten interes jest zagrożony. Nie chodzi o szerzenie demokracji, obronę mniejszości czy cokolwiek innego, o czym czytamy zazwyczaj w oficjalnych wypowiedzeniach wojny.

Mocarstwo musi też utrzymywać swoje wojska w różnych częściach świata, by te mieć pod kontrolą. Innymi słowy, żołnierze z gwiaździstą flagą są potrzebni w Europie na wypadek, gdyby trzeba było szybko zareagować tutaj w militarnym kontekście. Pod tym kątem ktoś mógłby uznać, że w takim razie to dobrze, że wojska z USA stacjonują w Polsce. W razie ataku ze strony np. Rosji, mogą stosunkowo szybko zareagować. Tyle że sprawa jest bardziej skomplikowana.

Kuszenie losu

Po pierwsze, obecność wojsk USA zwiększa zagrożenie atakiem terrorystycznym ze strony Państwa Islamskiego. W czasie takiego ucierpieć mogą Polacy.

Ponadto czysto teoretycznie (przynajmniej obecnie) w interesie USA może jednak być wojna z Rosją. Jeszcze raz warto to podkreślić: dziś to mało prawdopodobny scenariusz. Politykę zagraniczną powinno się jednak prowadzić z myślą o dekadach, a nie kolejnym sezonie. Obecność amerykańskich żołnierzy może ułatwić sprowokowanie takowego konfliktu. W takim scenariuszu nasz kraj stałby się miejsce natarcia wojsk wschodniego sąsiada. Efekt? Raczej stosunkowo prosty do wyobrażenia. Polska nie byłaby w stanie zatrzymać takiego uderzenia, a sam fakt bycia głównym miejscem bitwy pomiędzy mocarstwami raczej nie jest szczególnie kuszący.

Opierać się na USA?

Polska jest za słaba, by funkcjonować samotnie – bez „dużych” sojuszników. To nasz problem od wieków. Czy jednak trzymanie się tak blisko USA jest dobrym pomysłem? Dla Donalda Trumpa jesteśmy zapewne tylko kolejnym przystankiem w jego tour, w ramach których sprzedaje amerykańską broń. Historia uczy, że Amerykanie nie szczególnie liczą się z „małymi” aliantami – Jałta jest tego wręcz przysłowiowym przykładem.

Polska polityka zagraniczna w ostatnich latach zbyt radyklanie zmieniła swoje wektory. Brnięcie w sojusz z USA i zgadzanie się na rozmieszczanie u nas kolejnych amerykańskich baz jest posunięciem kontrowersyjnym. Skutki mogą być opłakane. Nie za rok, nie za dwa, ale np. za dekadę…

JACEK WALEWSKI

KOMENTARZE

 • Ano dlatego :
  https://www.youtube.com/watch?v=mOypdIhNrME&t=8s
 • Świadomi Polacy
  to wszystko doskonale wiedzą i rozumieją. Pisiorskie jełopy nie.
 • autor
  Słabe argumenty, mylące stwierdzenia, artykuł na niskim poziomie wiedzy, brak dosadnych wniosków tzn. prawdziwych wniosków z okupacji Polski przez ,,ormowca" Izraela oraz wszelkie maści światowej mafii żydowskiej. Wojska amerykańskie są od zabezpieczenia interesów żydowskich, a nie Nas czy innych narodów, które w imieniu ŚMŻ prowadzą wojny łupieżcze, zabezpieczają interesy świata banksterii, żydowskich pasożytów. Oni Polskę mają jako kraj satelicki oraz swoje terytorium do ataku na Rosję i ich bogactwa, przygotowują się na wypadek wewnętrznej zawieruchy w Rosji, sprowokowanej przez żydów - trockistów, wtedy będą reagowały ,,nasze wojska', ,,nasze władze" na zaistniałą sytuację wewnętrzną Rosji. ,,My", mamy tylko być mięsem armatnim w takim konflikcie, spaloną ziemią, a zwyciężca będzie tylko jeden - ŚWIATOWY ZYD.
  Co za argumenty - w rodzaju, że Polska jest za słaba by funkcjonowac samotnie???? Co za bzdury. Polska za sprzęt zbrojeniowy, budowę baz dla okupanta w przekroju 10 lat wyda nawet 300 - 400 mld zł na rzecz usraela czyli około 100 mld$. Można za taką kwotę wybudować Polskie zakłady zbrojeniowe, utrzymać świetną nowoczesną armię i co najważniejsze uswiadomić Naród, swiadomy Naród to najwieksza armia ludzi itd.
  Amerykańskie bazy w Polsce są kontrowersyjne - co głupota, obcy Nas okupuje i autor nazywa to kontrowersją - co za mięczak takie pseudo - argumenty podsuwa nie świadomym???
  Stacjonowanie ,,amerykańskich chłopców w Polsce - to sprawa skomplikowana"???? Usraelski debil, naćpany prochami, nie wie jak się nawet nazywa, jest otumaniony, gotowy zabijać na oślep, autor nazywa go ,,amerykańskimi chłopcami"??? Autorze, do książki.
  Albo autor wierzy w ,,atak terrorystyczny islamistów w Europie"??? Atak islamistów nie nastąpi, bez zgody okupanta tego swiata, a wojska usraelskie nie zaatakują ,,islamistów", bo samych siebie atakować nie będą.
  Wiedza i miekkość autora jest zatrważająca, lepiej nie pisać nic, zamiast głupot i przez taki tekst ,,usypia" się czujność ludzi.
 • Do ruskiego Bota...
  "Dlaczego USA rozmieszczają jednostki wojskowe w Polsce?"

  Podobno dla jaj
 • Obecność obcych wojsk w Polsce to OKUPACJA Polski !
  Nic tu nie pomogą zaklęcia żydów że żydo-NATO w Polsce to ochrona Polski ! TO ordynarna OKUPACJA Polski i Polaków !

  Słowianie ! Wolność to Najcenniejsza rzecz dla człowieka ! i żadna mniejszość żydowska nie ma prawa nam jej zabierać !

  UWAGA !
  żydzi ściągając do Polski obce okupacyjne wojska myślą że będą rządzić Polską i Polakami na wieki , tym bardziej ze Polacy są rozbrojeni totalnie ! żydzi !!!! wy owszem okupujecie Polskę ale tylko do pierwszej zawieruchy ! potem już was nie będzie !!!


  TYLKO NEOSLAWIZM ! to jedyna droga do zachowania tożsamości Słowiańskiej .

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! z silną polską Armią !!!

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • "Dlaczego USA rozmieszczają jednostki wojskowe w Polsce?"
  Dlatego - ponieważ wywijający Jankesami - podobnie jak ten pies co to wywija przysłowiowym flakiem - poważnie traktują ciąg cyferek 447 - i tyle. Nie muszę dodawać, że Niemcy czy Rosjanie też chętnie wzięliby się za polskie złoża dobra wszelakiego - skoro biorą się za nie wywijający Jankesami.
  Wniosek?
  Szatański świat - to nie żarty - a atrapa Polski naprawdę będzie Katangą Europy.
 • @ele 17:25:26
  Pustoslowie.
  Polacy napadli na Czechoslowacje, kilkakrotnie napadali na Rosje, pomagali mordowac Serbow i oplacaja opozycje na Bialorusi.
  Pomagaja nazistom na Ukrainie.

  Nie bardzo wiadomo o jaki slawizm, czy neoslawizm tu chodzi.
  Czy pod dowodztwem NATO??
 • @Tiamat 09:09:14
  Powinniśmy przeprosić naszych radzieckich braci za 17 września 39r.Powinniśmy przeprosić naszy braci Czechów i Słowaków za 1968r.
  PRZEPRASZAMY !!!!
 • @Jozio z Londynu 14:50:56
  Trzeba się wyluzować....
  https://www.youtube.com/watch?v=cIiFDh4P9Dc
 • @Jozio z Londynu 14:50:56
  Masz rację, przepraszaj za 17 września. Twoja rodzina stawiała wtedy bramy powitalne sowietom a potem sprzedawaliscie nas. Reszta waszych kuzynów przyjechała na czołgach T-34.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930