Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

NATO: Defender Europe-2020 to wojna przeciwko Rosji

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pomimo twierdzeń urzędników NATO, że manewry Defender Europe-2020 nie są wymierzone w żaden konkretny kraj, ćwiczenia są wyraźnie kolejną antyrosyjską prowokacją.


Głównym celem manewrów – największych od ponad 25 lat NATO – jest ćwiczenie rozmieszczenia żołnierzy amerykańskich w Polsce i krajach bałtyckich. W ramach ćwiczenia do Europy, drogą powietrzną i morską, zostanie przerzucono 20 000 żołnierzy amerykańskich, a także 13 000 pojazdów i sprzętu. Łącznie 37 000 żołnierzy z 18 krajów weźmie udział w Defender Europe-2020. Ćwiczenia te potrwają około pięciu miesięcy i będą odbywały się głównie w Niemczech, Polsce i krajach bałtyckich, a większość działań zaplanowano na kwiecień i maj.

W poniedziałek 3 lutego, pierwsze jednostki z Wielkiej Brytanii dotarły do Antwerpii w Belgii.

NATO zaprzecza, że Defender Europe-2020 jest skierowany przeciwko Rosji. Według generała Andrew Rohlinga, zastępcy dowódcy amerykańskich sił zbrojnych w Europie, „manewry wojskowe nie są związane z żadnym konkretnym krajem. Ma na celu szybką reakcję na każdy kryzys”.

Potwierdza to szef sojuszu Jens Stoltenberg, który nalegał w tym tygodniu, że Defender Europe-2020 nie jest skierowany przeciwko żadnemu konkretnemu kraju”.

Sądząc jednak po nazwie, tak masowe rozmieszczenie wojsk może służyć jedynie do obrony strategicznej w europejskim teatrze działań. Celem takiej operacji byłoby przeciwdziałanie inwazji i uderzenie z pełną siłą, upewniając się, że przeciwnik powstrzyma działania wojenne i zgodzi się na rozejm, który przyniesie korzyści NATO.

Nie ma żadnej tajemnicy, że NATO ma tylko jednego potencjalnego przeciwnika w europejskim regionie strategicznym, który jest w pewnym stopniu równy sojuszowi pod względem zdolności wojskowych. Bez względu na to, co mówią przywódcy polityczni i wojskowi NATO, to Rosja.

Oczywiście nie znamy szczegółów planowanego ćwiczenia, ale mamy powody, by sądzić, że jeśli Najwyższe Dowództwo Allied Powers Europe (SHAPE) zdecyduje się przeprowadzić strategiczną operację obronną w regionie, będzie musiało ustalić priorytety dla niektórych stref, regionów i granic, w których główne siły zostaną rozmieszczone w oczekiwaniu na atak ze Wschodu.

Jak to będzie wyglądać w rzeczywistości? Oczywiście Moskwa nie otrzyma żadnej spójnej odpowiedzi dotyczącej szczegółów nadchodzących ćwiczeń, ale byłoby interesujące usłyszeć, co SHAPE może powiedzieć. Czy „ma powstrzymać rosyjskie siły przed dotarciem do Morza Bałtyckiego w pobliżu Liepaja i Kłajpedy, izolując w ten sposób jednostki NATO na Łotwie i w Estonii?”, A może „uniemożliwić Rosjanom przekroczenie środkowego biegu Wisły w Polsce szerokim frontem?”

Urzędnicy NATO mogą publicznie twierdzić, że jednym z celów Defender Europe-2020 jest praktyka przerzutu wojsk amerykańskich do Polski i krajów bałtyckich. Funkcjonariusze w centrali operacyjno-strategicznej i strategicznej posługują się jednak innym językiem. Nazywają to „strategicznym rozmieszczeniem sił USA i NATO w europejskim teatrze działań bojowych”. Teraz jest to część strategicznego rozmieszczenia sił zbrojnych, po którym zwykle następuje prawdziwa wojna w ciągu kilku godzin i minut.

Claudia Major z Niemieckiego Instytutu Spraw Międzynarodowych i Bezpieczeństwa (SWP) twierdzi, że Defender Europe-2020 nie rozgrywa określonego scenariusza działań ofensywnych, ale koncentruje się na rozmieszczeniu żołnierzy.

„Głównym celem jest ustalenie, czy możliwe jest przemieszczenie wojsk w całej Europie w ciągu kilku dni w przypadku kryzysu”, powiedział ekspert Deutsche Welle.

Czym więc jest ten kryzys, który wymaga rozmieszczenia wojsk USA i NATO z jednego teatru działań na inny?

Podczas gdy przerzut wojsk do różnych części Europy może wydawać się dość nieszkodliwy, z wojskowego punktu widzenia, w rzeczywistości oznacza to przygotowanie sił bojowych do ofensywy lub utworzenia linii obronnej.

Nawet podczas ćwiczeń żołnierze nie poruszają się bez celu, lecz są przenoszeni z myślą o konkretnych celach, takich jak na przykład tworzenie siły w obszarze strategicznym. Oczywiście każde ćwiczenie obronne będzie obejmować kontratak mający na celu zmiażdżenie sił inwazyjnych – najwyraźniej w tym przypadku Rosja jest postrzegana jako wróg. Z pewnością ta część ćwiczenia przyniesie „cudowne zwycięstwo” nad hordami ze Wschodu i odbędzie się w symbolicznym miejscu.

Podsumowując – nikt nie powinien dać się zwieść takim terminom, jak „transport”, „logistyka” oraz „testowanie dróg i mostów”. Defender Europe-2020 to ćwiczenie obrony strategicznej, którego celem jest przeciwdziałanie „rosyjskiej inwazji”. Ponieważ nic nie wskazuje na to, by Moskwa kiedykolwiek próbowała zaatakować Europę, jasne jest, że ćwiczenia te mają charakter antyrosyjski i są kolejną planowaną prowokacją przeciwko Rosji.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • @brian 12:37:53
  "Jakieś pół roku temu dobrotliwy Wujaszek Wowa groził paluszkiem siepaczom polskich Panów mn.w. tak: loty patrolowych dronów wzdłuż granicy Polsko- Rosyjskiej traktujemy jako AKT AGRESJI."

  Źródło proszę.
 • @Pedant 12:41:12
  Nie zbieram cytatów z mediów polskich oraz polskojęzycznych.
  Sorry. Nie mam pamięci idealnej. To było powtórzone jako njus w paru serwisach przez bodajże dwa dni. Dlatego utkwiło mi w niestety zawodnej pamięci. Oraz przez bezczelność typową dla Putina.
  Chodziło o to że Nasze drony latają po Naszej stronie granicy.
  A sam zauważyłeś zapewne że wiele informacji po nadaniu jest pieczołowicie usuwanych.
  To samo było gdy TTV umieściło w serwisie info o Paradzie Potworów a w niej jednego z uczestników z Gwiazdą Dawida.
  W następnym dniu okazało się że Wiadomości TTV nie mają archiwum. Znikło. Czy jest teraz. Nie obchodzi mnie to, jak to całe TTV.
 • @brian 12:51:19
  "Bezczelność typowa dla Putina"? Nie ma bezczelniejszej osoby w Polin niż Rude babsko, które wzywa na dywanik Gumisia (charyzma wymietolonego mopa), a ten leci w podskokach i robi za małpiatke.
 • @brian 12:51:19
  "Sorry. Nie mam pamięci idealnej. To było powtórzone jako njus w paru serwisach przez bodajże dwa dni. Dlatego utkwiło mi w niestety zawodnej pamięci. Oraz przez bezczelność typową dla Putina."

  Przeszukałem starannie. Nie ma śladu takiej wypowiedzi.

  Bezczelny Putin. Zapewne zmodyfikował Pańską zawodną pamięć jakimś specjalnym promieniowaniem.

  Na szczęście można się przed tym zabezpieczyć za pomocą folii aluminiowej:

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/f/f3/Tin_foil_hat_2.jpg
 • Prawda jest taka - mianowicie
  i USrahellem i Rosją i eurokołchozem wywija - jak tylko mu się podoba - światowy, czarci pomiot. Wobec tego tutaj chodzi o wytworzenie atmosfery zimnej wojny bis - natomiast w jakim celu - to już bardziej ciekawy i złożony temat.
  Wniosek?
  Być może chodzi o Chiny?
 • defender
  takie manewry to jak bezpańskie psy na podwórku.
  Zagrożenie dla mieszkanców

  militarnie liczy się tylko to:
  https://www.youtube.com/watch?v=aHY2a145p0Y&feature=emb_logo
 • taka "prawda"
  Ale wy wsićkie gupie, przecie one bendom rychtować atak na Kambodze.
 • Ruskie mają kilka asów w kieszeni.
  Jednym z nich jest broń elektroniczna.
  Ta broń może zniszczyć cała elektronikę określonym obszarze.
  To broń obszarowa ... zamiast atomówki która zniszczy wszystko w promieniu kilku km ...można na tym obszarze zniszczyć elektronikę.
  Bez elektroniki dzisiaj żadna armia nie działa, środki transportu nie działają, łączności brak, systemy dowodzenia nie działają, samoloty nie latają.

  Wojsko zmienia się w piechotę bez łączności, dowodzenia, orientacji w terenie, z bronią strzelecką jako jedyną działającą.
  To nie jest żaden przeciwnik...manewrowość góra 5 km /godzi.

  Ta broń zdezorganizuje powstrzyma każdy atak..
  Działania takiej broni nie widać (widać skutki).

  Będzie dobrze jak Amerykanom uda się pokonać Atlantyk bez strat własnych.
 • @brian 12:37:53
  Kto jest dzisiaj największą pijawką wysysająca polskie soki, a przez to osłabiającą naszą gospodarkę i w konsekwencji skazującą nas na marginalizację w Europie. Komu musimy płacić haracz. Rosji?
 • @Pedant 13:09:30
  Będę z dumą nosić czapeczkę napoleońsko kacerską dla ochrony przed manipulacjami kosmitów:)))))
  A materiał na który się powołałem, znalazłem...
  Jeszcze wczoraj.
  Nie był na tzw. jedynce więc wyszukiwanie hasłem odpada.
  Trzeba żmudnie przeglądać archiwalia z serwisów.
  Lub mieć drobinkę szczęścia.
  Był jako czwarta "pozycja"(ale to brzmi:).
  Aha- jest taki weredny program Pisiorski- "W pisowizji" czy jakoś tam.
  Pamiętam- zadzwonił mężczyzna z rejonu Bieszczad. Powiedział o tym jak przechodzący wzdłuż naszej strony są narażeni na ostrzał.
  Bo z tamtej regularnie ktoś(na pewno moi kosmici) prawdop. z broni snajperskiej strzela w naszą stronę. Pozostawiono to bez komentu.
  Sprawdziłem w necie, takie zgłoszenia były jeszcze we wczesnych latach dwutysięcznych. Tak samo jak oficjałki o częstych wlotach ruskich i ukraińskich dronów. Strona rządowa podeszła poważnie- media "przyjazne" wyśmiały bo to pewno przemytnicy i tyle. A wogle wszystko dzieło nawiedzonego Antoniego. Tego od brzozy i pierwszego do czapki kacerza.
  Jak chcecie w paranoję wpadać- proszę. Poza tym "Krampus Parade".
  Materiały w YT są ocenzurowane i powtarzają się. Ale ja nie mam racji i z dumą... W jednym szeregu z Antonim:)
 • @Oscar 18:09:04
  Broń EMP mają OBIE strony. W postaci generatorów b. silnego pola i miniładunków neutronowych.
  A ruscy mogą po prostu użyć tego z zaskoczenia bez wypowiedzenia wojny. I jak zwykle dla "obrony pokoju":(((
 • @zadziwiony 20:04:02
  Rosji nie płaciliśmy. Było powiedzonko złośliwe ale mówiące prawdę: my im dajemy stal a oni od nas za to biorą węgiel. O współpracy RWPG.
  Ci przynajmniej coś zostawiają:(
 • @brian 06:21:18
  Obie strony mają ..różnica w jakości..
  Ruskie nie bardzo mogą czekać na powiadomienie o wypowiedzeniu wojny...
  Dzisiaj wojna będzie trwała dwa dni a list idzie dłużej zwłaszcza w warunkach wojennych.
  Gdyby dawne KS były zdemilitaryzowaną strefą buforową bez NATO
  to wtedy świat były bezpieczniejszy..do tego zachód się zobowiązywał...
  ale zachód to kłamliwa dziwka.. nie dotrzymali słowa..
  Teraz Rosja ma przystawiony do skroni NATOwski pistolet... i NATO tym pistoletem nieustannie wywija.
  Układ jest niekorzystny dla Rosji a Rosja pamięta 1941r i uderzenie Hitlera (ówczesne NATO) z zaskoczenia.
  Putin to nie Stalin.. Stalin uwierzył Hitlerowi..Putin wie dobrze jaką zakłamaną fałszywa dziwką jest tzw zachód.
  Rosja nie ma innego wyjścia jak tylko rozbić każdą koncentracje wojsk NATO na swoich granicach...a nie czekać aż te wojska zaatakują.

  Dzisiaj głębokość pola walki to ok 500 km..a za Hitlera 50 km..
  a pozycje wyjściowe NATO są takie jak za Hitlera a nawet gorsze.
  Rosja czekać na atak nie może i nie będzie...
  Rosja nie zdecyduje się na wojnę typu sralis mazgalis...czyli ograniczoną...
  Rosja jak uderzy to tak by zniszczyć wroga tak by się nie podniósł tak by go całkowicie obezwładnić, rozbroić.
  Problemem są USA bo są daleko i mają setki baz na świecie.
  Wszystkie muszą być zniszczone jeśli Rosja ma przetrwać.

  I to nie wina Rosji.. to NATO przystawia Rosji pistolet do głowy.
  Polskie durne solidaruchy wystawiają Polskę na pierwsze uderzenie.
 • @brian 06:26:23
  W PRLu był barter i w ramach tego barteru wymiana się bilansowała.
  Rosja dawała surowce a Polska maszyny..

  Dzisiaj Polska daje zachodowi niemal wszystkie swoje zasoby gospodarcze, naturalne, rynek zbytu na towary, tanią siłę roboczą, ulgi podatkowe...a zachód w zamian wykorzystuje tanią siłę roboczą z Polski by się na Polakach bogacić.
  Polska solidaruchów to klasyczna kolonia zachodu, terytorium podbite, wasalne... a demokracja fasadowa ...
  Dzisiaj eksport produktów z Polki to wywożenie produktów firm zachodnich zmontowanych a terenie Polski... Polska z tego eksportu nie ma nic poza śmieciowymi płacami.
  Dzisiaj Polak nie może pracować dla Polski nie ma takiej opcji...może pracować dla "żyda" w zachodnim koncernie, banku...albo prywatnie dla siebie klepiąc biedę bo Polski przedsiębiorca jest prześladowany na rynku.
  Nawet pracując dla rządu nie pracuje dla Polski jako że rządy solidaruchów to rządy zdrady narodowej. "Polskie" wojsko to najemnicy w dyspozycji zachodu do podbijania kolejnych kolonii. Kiedyś były narodowe dywizje SS teraz są narodowe dywizje NATO...

  W PRLu wszyscy pracowali dla dobra Państwa Polskiego...
  Dzisiaj wszyscy pracują na jakiegoś zachodniego "żyda" właściciela koncernu oczywiście głęboko zakonspirowanego za pomocą kilku paszportów.

  Widać różnicę ?
  Ja widzę.
 • Do @Oscar 08:20:51
  Dokładnie pan to ujął ! pracujemy za grosze generalnie na żydów !

  Słowianie ! tylko NEOSLAWIZM bez żydów !!!  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @brian 06:21:18
  To Amerykanie zasłaniają swoje ludobójcze zapędy prawami człowieka.
 • @brian 06:26:23
  Dziwnym trafem, mimo zachodnich sankcji, w PRL przemysł istniał. A obecnie?
 • @Wican 09:03:48
  Pamiętam ten przemysł i dumne zestawienia wyników współpracy w ramach RWPG. Zawsze wychodziło że żyje się wszystkim coraz lepiej a jak ktoś sądzi inaczej to znaczy że słucha Wolnej Europy zamiast uczyć się na pamięć Trybuny Ludu. Pamiętam też efektywność owego przemysłu. Bylejakość i tasiemcowe kolejki. A te po 24- godzinne po węgiel były wręcz przysłowiowe.
  A to w czasach Gierka kosztem zachodnich kredytów spłacanych do dziś.
  Sprawcy do dziś chodzą wolno i w twarz się śmieją Polakom.
 • @brian 13:20:22
  Bo żyło się dziisaj. A obecnie? Pierwszy raz w XXI wieku sytuacja zaczęła sie pogarszać. Tak to jest. Ceny rosną,
  Gierka długi to jednak spłaciliśmy. A kredytów zaciągniętych przez POPiS w III RP nie spłacimy nigdy (POPiS czyli wcześniej KLD, UD, UW, PC,ZChN, RdR, SKL-te same zdradzieckie mordy wciąż przy korycie plus młodsze przygłupi karierowicze niezdolni do samodzielnego myślenia i odważnego działania, szczyle bez żadnych zasad).
  Teraz przemysłu w ogóle nie mamy, a długów takich jak obecnie to nie mieliśmy nigdy.
  Dzisiaj to 80 baniek dla mercedesa, ponad 200 na LG, zwalnianie z podatków firm z USA po ingerencji Rudej Baby, 20 baniek na JP Morgan. Za PRL, nasi włodzarze tak hojni dla obcych nie byli. I też nimi tak nie pomiatano, jak pomiata się obecnie Gumisiem. Nawet w XVIII w. Repnin nie zachowywał się jak Lady Botox. I wtedy jednak przejawy buntu były. A teraz? Gumiś leci na wezwanie czym hańbi urząd i kretyńsko sie uśmiecha ta miernota intelektualna i bez charakteru.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31