Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Polska zakładnikiem Zimnej Wojny między USA a Chinami

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Zgodnie ze wspólną deklaracją o pogłębianiu współpracy obronnej, podpisanej przez Prezydentów Polski i USA, Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4,5 tys. rotujących się żołnierzy.

Zgodnie ze wspólną deklaracją o pogłębianiu współpracy obronnej, podpisanej przez Prezydentów Polski i USA, Stany Zjednoczone planują zwiększyć swoją aktualną obecność wojskową w Polsce, wynoszącą około 4,5 tys. rotujących się żołnierzy. „Ta trwała obecność wzrośnie w najbliższej przyszłości o około 1 tys. dodatkowych żołnierzy i będzie skoncentrowana na zapewnieniu w Polsce dodatkowych zdolności obrony i odstraszania” – czytamy.

Wojsko amerykańskie zaś nie jest na naszym terytorium do obrony Polski, ale ma służyć ochronie amerykańskich interesów. A jakie może mieć interesy USA obecnie w Polsce? Może chodzi o Nowy Jedwabny Szlak, który jest poza kontrolą amerykańską? Który mógłby przebiegać przez nasz kraj? Jak ogromne znaczenie mogłoby mieć to dla naszego rynku, nie trzeba nikogo przekonywać. A gdzie indziej można kontrolować szlak handlowy łączący Chiny z Rosją i Niemcami?

Głównym problemem dla Amerykanów stają się Chiny oraz ich inwestycje w infrastrukturę na świecie w ramach inicjatywy Pasa i Szlaku.  Chiny mają strategiczny plan dla Europy Środkowo-Wschodniej, z którego pomocą Państwo Środka chce wreszcie stać się światową potęgą.

Polska, jako największy kraj w regionie, otrzymała dotychczas najwięcej bezpośrednich inwestycji chińskich. Władze w Warszawie przyjmują je z radością. W ubiegłym roku urosła o oszałamiające pięć procent.

Chińczycy inwestują i oferują innym krajom mnóstwo pieniędzy, a w efekcie np. zdołali uzyskać pakiety kontrolne kilku największych europejskich portów.

„To niepokojące, gdyż Chińczycy wykorzystują to jako narzędzie wpływania na inne kraje. Nie chciałbym brzmieć zbyt alarmistycznie, ale według mnie to może stać się wyzwaniem na wypadek kryzysu, kiedy chińskie firmy będą w stanie kontrolować europejskie porty. W tym niektóre z portów, które chociażby w 2020 r. będą wykorzystywane w wielkim ćwiczeniu przerzutowym Defender-20, największym od wielu dekad między USA a Europą. To kluczowa rola – każdy profesjonalista wojskowy czy strateg wie, że bez logistyki nie ma znaczenia, ilu wojowników będzie na polu walki, bo i tak przegrają” – mówi gen. broni rezerwy Frederick Ben Hodges, były dowódca sił lądowych USA w Europie.

Przypomnijmy, manewry Defender-20, które odbędą się na największych poligonach Polski, będą charakteryzować się bezprecedensową liczbą zaangażowanych żołnierzy i sprzętu. Udział w nich weźmie blisko 106 tysięcy żołnierzy, z czego aż 37 tysięcy Amerykanów zostanie przetransportowanych z USA do Europy wraz z 20 tysiącami jednostek sprzętu wojskowego.

Przeprowadzanie manewrów na tak dużą skalę na granicach wschodnich więc nie można interpretować jako części strategii obronnej wobec Rosji, lecz jako potencjalne zagrożenie wykraczające poza ramy zwykłej strategii obronnej. W Polsce i Europie Wschodniej starcie interesów Waszyngtonu a Pekina jest szczególnie widoczne. Nie sprzyja to zachowaniu stabilności i umocnieniu regionalnego bezpieczeństwa.

Problem polega na tym, że nasi politycy nie czytają sygnałów wysyłanych z USA, ubzdurali sobie, że muszą być u nas bazy USA i że oni będą nas bronić. Tylko przed kim? Wydamy gigantyczne pieniądze na obecność wojsk amerykańskich – nawet 50 mln dolarów, czyli ok. 200 mln złotych rocznie.

Wygląda na to, że wyimaginowane zagrożenie ze strony Rosji to po prostu mydlenie oczu Polakom, gdy światowe mocarstwa walczą o wpływy na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej. W Polsce rywalizacja ta jest szczególnie wyraźna. Trend jest taki, że Rosja jest potrzebna Europie i Ameryce, ze względu na Chiny.

MARCIN SZYMAŃSKI

KOMENTARZE

 • ......... cap-carapcap
  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/613RQxtJw-L._SX425_.jpg

  Polski F-16 z głowicami nuklearnymi
  https://antykomunista.neon24.pl/post/151742,polski-f-16-z-glowicami-nuklearnymi
 • @Husky 08:59:49
  Powtarzasz się, za dużo na zmywaku ?
  https://i.sadistic.pl/pics/ba3dd5dff5f8.jpg
 • @provincjał 10:04:59
  Dla twojej świadomości:
  "Wróg jest podstępny - bądź czujny !"
  Także uważaj z tą miłością do ussraela i pisu !
 • @provincjał 10:04:59
  Sporo tego masz w tym rodzinnym albumie. Coraz ciekawsze fotki wklejasz
  Eto charoszaja sobaka ,eto charoszyj sołdat
  Dziadziuś czy tatuś?
  Masz więcej?
 • @Husky 13:58:33
  Ale przynajmniej nie powtarza do zarzygania plugawego symbolu...
  A i komentarz jak zwykle - debilny.

  Brawo @provincjał za nieszablonowość !!!
 • @SZS 14:42:11
  //A i komentarz jak zwykle - debilny.//
  co ty chcesz od niego ?
  komentarz jak komentarz
 • Brawo Autor!
  "Chiny wyprzedziły Stany Zjednoczone jako kraj o największej liczbie placówek dyplomatycznych na świecie, co jest wyraźnym sygnałem rosnących ambicji międzynarodowych Pekinu, ujawnił nowy raport opublikowany przez australijski think tank."https://www.msn.com/en-ca/news/world/china-overtakes-us-as-worlds-largest-diplomatic-power-on-lowy-institutes-global-diplomacy-index/ar-BBXolcM?ocid=spartandhp

  Nie wiem czy Australia nie ma gorzej od Polski. W rejonie Morza Południowochińskiego zaczyna być "gorąco". Stany Zjednoczone oczekują od sojuszników pomocy w konfrontowania Chin i asystowaniu Amerykanom w kontrolowaniu tamtejszych terenów wodnych. Jednym z tych sojuszników jest Australia. Nawet USA będą budować dużą własną bazę wojskową na północy Australii.
  A Australia co na to? Jest w rozterce. Chiny z Australii kupują węgiel, rudy wszelkie z Australijskich kopalni odkrywkowych, Australia żyje właśnie z Chin. Jeden z nielicznych krajów, który na chinach zarabia.
 • Podejrzenie, że szpieg chinski kandydatem do parlamentu!
  Jeszcze z Australii. Parę dni temu w Australii odbyły się wybory do parlamentu i jednym z kandydatów na posła mógł zostać chiński agent.
  Po tym jak to wykryto, to ten 32-letni mężczyzna zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach.

  W Australii jest bardzo duża populacja mieszkańców chińskiego pochodzenia. Rząd australijski jest pod dużą presją chińskich wpływów, będąc sojusznikiem USA.
 • @Husky 13:58:33
  Widać, że etatowe trolle zasuwają na akord, pensja zmywakowa nie starcza a i na pińcet plus trzeba znaleźć szmal, żal mi ciebie piesku, stanowisz tu folklor tweedowy, czy mam więcej, tak, cały zasób internetu jest do mojej dyspozycji, na tym prostym przykładziku podpowiem ci co i jak szukać w czeluściach tego 20 % "wolnego" internetu, a więc, spojrzawszy na twój kolejny raz pokazywany komiksowy obrazek pomyślałem o rooskich plakatach wojennych, tu trzeba zaznaczyć, że wiele z nich i formą i treścią w dalszym ciągu kładzie na łopatki tzw. dzisiejszą propagandówkę, po kilkuminutowym szukaniu znalazłem to dzieło sztuki propagandowej kojarzące się z twoim zachwytem nad ushraelem i pisem a jednocześnie symbol wilka w baraniej skórze jak nic pokazuje twoje oblicze, tak więc trzeba trochę pomyśleć a coś adekwatnego zawsze na kogoś można znaleźć w sferze publicznej, że tak powiem, i tyle.
 • @provincjał 15:26:03
  pensja zmywakowa nie starcza !!!!!
  nie
  Więc muszę trollików orać,bo dobrze płacoomm
  Przykro mi że .......nie jest mi przykro

  masz coś nowego z albumu rodzinnego?
 • @Husky 15:40:59
  A kogo już udało ci się "zaorać"?
 • Inny przykład gdzie Polska jest frontem "zimnej Wojny"
  "Pewnego chłodnego poranka w styczniu polscy funkcjonariusze bezpieczeństwa wewnętrznego weszli do mieszkania zagranicznego biznesmena w Warszawie, skonfiskowali zdjęcia, zabrali jego urządzenia elektroniczne i zatrzymali go. Zarzucane mu zarzuty były sensacyjne: były dyplomata mówiący po polsku, on i były polski urzędnik bezpieczeństwa szpiegowali w imieniu obcego mocarstwa."

  "Biznesmenem był Chińczyk, sprzedawca największego na świecie producenta sprzętu telekomunikacyjnego, Huawei Technologies Co Ltd. A domniemany polski zdrajca, zatrzymany tego samego dnia, nie był żołnierzem, ale starszym specjalistą od cyberbezpieczeństwa."
  https://www.reuters.com/investigates/special-report/huawei-poland-spying/
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 15:51:49
  Nie widzę takiego którego jeszcze bym nie
  8-)))))
 • @Husky 16:26:07
  Super, że masz dobre samopoczucie. Świetnie wpływa na układ trawienny :)))
 • "Polska zakładnikiem Zimnej Wojny między USA a Chinami"
  --------------
  Na mojego nosa - nie ma żadnej wojny pomiędzy Chinami a wywijającymi USA - dziećmi Złego. Owszem są niesnaski - ale one są na pokaz i mają na celu ogłupienie - głównie Jankesów - jakoby owym USA rządzili patrioci. Chiny - aby spełniać wolę czarciego pomiotu - muszą ciągle rozszerzać ekspansję gospodarczą na świat - bo tylko w ten sposób mogą spełniać dwa główne zadania:
  1. Wykupować ciągle rosnące zadłużenie USrachella.
  2. Ubezwłasnowolniać w pierwszym rzędzie białych ludzi - bo za jakiś czas nikt z nich nie będzie umieć nic wyprodukować.
  Wniosek?
  Jeżeli już to właśnie USrahellskie wojska będą zabezpieczać Nowy Jedwabny Szlak - ale nie przed Chińczykami - tyko przed tubylcami na danym terenie owego Szlaku.
 • ZWRACAM
  UWAGĘ NA CZĘSTO POMIJANY FAKT,ŻE PUTIN I ELITA WŁADZY W ROSJI ŚWIETNIE ZDAJE SOBIE SPRAWĘ,ŻE SOJUSZ Z CHINAMI JEST W DŁUŻSZEJ PERSPEKTYWIE ZABÓJCZY DLA ROSJI.TO SOJUSZ MRÓWKI ZE SŁONIEM GOSPODARCZO I MILITARNIE.
 • @Anna-PK 15:00:25
  "Nie wiem czy Australia nie ma gorzej od Polski. W rejonie Morza Południowochińskiego zaczyna być "gorąco". Stany Zjednoczone oczekują od sojuszników pomocy w konfrontowania Chin i asystowaniu Amerykanom w kontrolowaniu tamtejszych terenów wodnych."


  Przedstawia to Pani bardzo jednostronnie, aby nie napisać tendencyjnie. Należy tu wziąć pod uwagę fakt, że duże ilości bezpośrednich inwestycji zagranicznych (FDI) mają też sporo negatywów.

  Wypada też wspomnieć, że Chiny w 2017 wprowadziły nowe prawo*, które wymaga aby wszystkie firmy chińskie współpracowały z wywiadem rządu chińskiego i nie wolno im takiej współpracy na zewnątrz ujawniać.

  Myślę, że to wyjaśnia dlaczego ów wspomniany przez Panią 32-letni mężczyzna zmarł w niewyjaśnionych okolicznościach. Oczywiste implikacje tego nowego prawa ujawniają prawdziwą przyczynę "konfrontowania" Chin, nie tylko zresztą przez Australię.

  * https://www.theepochtimes.com/arrest-of-huaweis-meng-wanzhou-draws-attention-to-chinas-national-intelligence-law_2739723.html
 • @AgnieszkaS 19:51:34
  "Przedstawia to Pani bardzo jednostronnie, aby nie napisać tendencyjnie."

  Myślę, że każde państwo w miarę możności stara się rozszerzać swoje wpływy. Nie można nawet oczekiwać aby Chiny były jakimś wyjątkiem i tego nie robiły, w każdym razie Stany Zjednoczone też to robią.

  Nie wiem jaka jest "tendencja" w cytowanym przez Panią cytacie mojego wpisu. Uważam, że jest mniej lub bardziej ukryta wojna o podział świata na obszary wpływów.
 • Breaking News
  Na granicy Polsko-chińskiej w Medyce straż graniczna wykryła nielegalny przerzut imigrantów.
  W samochodzie -chłodni (na ukraińskich numerach rejestracyjnych) znajdowało się 70 Rosjan w wieku od 18-25 lat.
  Wszyscy zostali umieszczeni w ośrodku dla azylantów.
  Kierowcę aresztowano.
 • @Husky 23:12:10
  Skąd ta wiadomość? Jakie źródło?
 • @Anna-PK 20:51:36
  "Myślę, że każde państwo w miarę możności stara się rozszerzać swoje wpływy."

  A więc Chiny zachowują się tak, jak każde inne mocarstwo, ani trochę lepiej. Z powyższym Pani stwierdzeniem w pełni się zgodzę.
 • @Husky 23:12:10
  Informacja bardzo wymowna, jednak czy prawdziwa? Proszę o coś więcej na ten temat.
 • @Anna-PK 23:44:28
  Agencja prasową Chińskiej Republiki Ludowej Xinhua (Xinhua News Agency) potwierdza fakt zatrzymania rosyjskich nielegalnych imigrantów.
  W komunikacie czytamy że to byli żołnierze Specnazu, którzy jako jeńcy wojenni zbiegli z ośrodka internowania w jednej z miejscowości pod Moskwą.
  Jak czytamy dalej w komunikacie, już wcześniej była próba przekroczenia granicy Polsko -Chińskiej na przejściu drogowym w Kuźnicy Białostockiej

  http://www.xinhuanet.com/2019-11/21/c_1125259986.htm


  8-)))))
  pzdr.
 • @AgnieszkaS 00:32:42
  http://www.xinhuanet.com/

  外交部就美方将所谓“香港人权与民主法案”签署成法发表声明 召见美大使
  港澳办:事实证明,美方就是搞乱香港的最大黑手
  香港中联办:对美一系列霸道行径表示最强烈谴责
  驻港公署:美倒行逆施将遭全体中国人民迎头痛击!


  8-))))
  pzdr.
 • @provincjał 10:04:59
  Czas na obiad... Dzisiaj ,,ruskie''

  https://pbs.twimg.com/media/EKdkLPHXYAEy6GT?format=jpg&name=small
 • @Husky 09:05:12 To jest tłumaczene tego tekstu.
  Stany Zjednoczone mają długą historię podwójnych standardów i są jeszcze bardziej narażone na problem Hongkongu. Nazywają brutalnych przestępców „Demokratycznymi Wojownikami”, ale przymykają oczy na największe prawa człowieka i opinię publiczną, by powstrzymać przemoc i przywrócić porządek; niechętnie tolerują przemówienia i popuszczają przemówienia, ale wzywają do prawdy, Głos sprawiedliwości w obronie rządów prawa, arogancko zakazany i zakazany. Nagie podwójne standardy w pełni ujawniły ich złowrogie intencje pod pozornie szlachetnym pozorem podważania demokracji praw człowieka i stłumienia rozwoju Chin. Nic dziwnego, że niektórzy uważają, że tak zwana „Hongkongowska ustawa o prawach człowieka i demokracji 2019” poważnie narusza prawa człowieka i demokrację i powinna zostać przemianowana na „Wspieranie ustawy o przemocy w Hongkongu”.

  http://www.xinhuanet.com/2019-11/21/c_1125259986.htm
 • USA na usługach MWF
  .
  „walczą o wpływy na terytorium Europy Środkowo-Wschodniej”

  USA wg naszego „rodaka” Brzezińskiego traktują kontynent euro-azjatycki jako szachownicę swej gry politycznej, łatwo pojąć, że Polacy są jedynie jednym z pionków, patrz The Grand Chessboard. American Primacy and Its Geostrategic Imperatives (1997) Wielka szachownica. Główne cele polityki amerykańskiej, „Świat Książki”, Warszawa 1998, ​ISBN 83-7129-741-6​, .

  Niepokojącym jest wszakże, że USA są bankrutem, i ich system państwowy znajduje się w stanie rozkładu

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/globa/

  a ChRL stała się w międzyczasie największą gospodarką świata i chętnie zajęłaby miejsce USA w strukturze globalnego imperium.

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/18/386number1/

  ChRL wypiera systematycznie USA i UE z wielu krajów Azji, Afryki i Ameryki Pd. Kontrolę nad Korytarzem Wahańskim, patrz Maps „Afganistan, korytarz wahański” oddały USA już przed wielu laty, a jest to jedyny skrawek Afganistanu z którym ChRL bezpośrednio sąsiaduje. Wyda się to komuś nieprawdopodobne, ale USA prowadzą wojnę w Afganistanie, aby ułatwić ChRL dostęp do niezwykłych zasobów Afganistanu, USA i ich satelity jak Polska wyciągają Chińczykom kasztany z ognia. Takie jest zadanie, jakie MWF postawiła USA, zanim zostaną zastąpieni przez swych następców.

  Dla tych, którzy terminu MWF jeszcze nie znają:

  - https://pppolsku.wordpress.com/2016/08/07/slowni/#MWF
 • @Anna-PK 14:57:03
  Prawdopodobnie podczas przenoszenia tekstu do tłumaczenia wkleiło mi się" do góry nogami"
  Tak to jest z tym chińskim alfabetem
  Przepraszam

  8-))))))))
  pzdr.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31