Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
178 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Żołnierze USA w Polsce zwiększą nasze bezpieczeństwo?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Temat baz amerykańskich w Polsce co jakiś czas powraca w naszej debacie publicznej. Co gorsze, nie spotka się z taką popularyzacją w mediach głównego nurtu, na jaką zasługuje.

Temat baz amerykańskich w Polsce co jakiś czas powraca w naszej debacie publicznej. Co gorsze, nie spotka się z taką popularyzacją w mediach głównego nurtu, na jaką zasługuje.

Choć określanie Polski jako kraju postkolonialnego – do jakiego to porównania uciekają się niektórzy publicyści – może być znane za przesadzone, należy zauważyć, że poszczególne partie polityczne w naszym kraju mają wyraźne „ciągotki” w kierunku poszczególnych mocarstw.

USA w Polsce

I tak Platforma Obywatelska (i jej poprzednia inkarnacja Kongres Liberalno-Demokratyczny) jest ugrupowaniem zdecydowanie proniemieckim (lub jak mogą mówić inni – prounijnym). Z kolei Prawo i Sprawiedliwość zdaje się skłaniać w kierunku USA. W tym kontekście warto więc zwrócić uwagę na kwestię baz amerykańskich w Polsce i znaczenia tego faktu w geopolitycznym aspekcie.

Z jednej strony, lokowanie amerykańskich żołnierzy w Polsce (dziś mówimy już o niemal 5 tys. wojskowych, choć wkrótce ta liczba może urosnąć do 6 tys.), zwiększa nasze bezpieczeństwo. Warto jednak pamiętać, że mówimy tu o jednostkach lokowanych raczej w zachodnich częściach kraju, a nie tam, gdzie teoretycznie mogą być w przyszłości bardziej potrzebne, czyli na wschodzie. Ponadto żołnierze amerykańscy (ani NATO) nie służą u nas stałe. Bazy w Polsce mają charakter rotacyjny, czyli wojskowi przyjeżdżają do nas na określony czas (najczęściej dziewięć miesięcy), biorą udział w ćwiczeniach i są wymieniani na innych.

Co na to Rosja?

Co nie powinno nikogo dziwić, sprowadzenie do nas większej liczby żołnierzy USA i ewentualnie budowanie nowych baz bliżej granicy z Białorusią czy Ukrainą, musiałoby wzbudzić napięcie w Rosji. Może to więc zacząć zaburzać nasze relacje z tym krajem.

W tym kontekście należy pamiętać, że Rosja pozostaje w dobrych stosunkach z Niemcami. Wystarczy spojrzeć zaś na mapę i przewertować podręczniki do historii, by wiedzieć, że przyjaźń pomiędzy tymi dwoma państwami wręcz nie mogła przynieść dobre rezultaty dla Polski. Analogię z 1939 r. nasuwają się same.

Tyle że w 2019 r. sprawa jest o wiele ciekawsza pod kątem strategicznym. Równe 80 lat temu na terytorium II RP nie stacjonowali żołnierze naszych sojuszników (tylko papierowych, jak się okazało). Francja kryła się za Linią Maginota. Wielka Brytania czuła się dostatecznie komfortowo za Kanałem La Manche. Tym razem USA posiada u nas swoje bazy, co może odstraszać ewentualnych wrogów przed wkroczeniem na teren Polski.

W tym wszystkim jest jednak jeszcze jeden element układanki, który stawia jednak po znakiem zapytania kurczowe trzymanie się USA. Są nim Chiny. A dokładniej ich Nowy Jedwabny Szlak, który mógłby przebiegać przez nasz kraj. Jak ogromne znaczenie mogłoby mieć to dla naszego rynku, nie trzeba nikogo przekonywać.

Miłość z wzajemnością?

Polski rząd stoi więc przed historyczną decyzją (którą chyba już jednak podjął). Czy w rodzącej się zimnej wojnie stanąć po stronie USA czy Państwa Środka? Czy trzymanie się Amerykanów faktycznie może przynieść Polsce pozytywy? Czy nie lepiej byłoby stanąć po stronie Chin? A może starać się balansować pomiędzy obiema potęgami? W każdym razie ponownie nasze położenie geopolityczne powoduje, że stajemy się miejscem napięć…

 

JACEK WALEWSKI

KOMENTARZE

 • autor
  Ogólnie pisząc, autor zmienia front.
 • Zawsze mi mówiono !
  Zawsze mi mówiono że bezpieczeństwo Polski i Polaków zależy od dobrych stosunków z Rosja !

  Stale słyszałem ze Polska ma mieć lepsze stosunki z Rosją niż Niemcy !

  Słowianie ! a co mamy ? mamy rok 2019 r i jak najgorsze stosunki z Rosją ! a Niemcy mają bardzo dobre stosunki i interesy z Rosją !!!

  Nord stream 2 jest tego dobrym przykładem ! Niemcy wbrew UE bronią
  nord stream 2 jak niepodległości !

  Słowianie ! żydzi w Polsce to gangrena polityczna która doprowadzi Polskę do ZGUBY ! żydzi to śmiertelni WROGOWIE Polski !!!

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! Krajem miłującego pokój !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • W Polsce nie będzie nigdy tyle wojsk amerykańskich
  aby obronić Polskę przed kimkolwiek. Amerykanie nie będą zwiększać potencjału wojskowego aby nie drażnić ani Rosji, ani Niemiec. Trend jest taki, że Rosja jest potrzebna Europie i Ameryce, ze względu na Chiny.

  Chiny idą, za pozwoleniem Rosji, do Arktyki. Ocieplenie klimatu powoduje możliwości komunikacji drogą północną, która jest krótsza i bezpieczniejsza niż przez Ocean Indyjski, gdzie panują Amerykanie. A to już jest nowe zagrożenie.

  Czy ktoś próbował odpowiedzieć na pytanie; czemu Amerykanie mieliby Polski bronić? Czemu?

  Amerykanie sprzedadzą Polsce wszelką broń, za ciężkie pieniądze, bo na tym zarabiają.
 • Błędna teza w tytule
  Wojsko amerykańskie nie jest na naszym terytorium do obrony Polski, ale ma służyć ochronie amerykańskich interesów. Nie bez kozery ukuto kiedyś powiedzenie, że USA inwestuje jedynie tam, gdzie stacjonują wojska amerykańskie. Amerykański biznes prywatny także przestrzega tej zasady. A jakie może mieć interesy USA obecnie w Polsce? Może chodzi o nowy jedwabny szlak, który jest poza kontrolą amerykańską? A gdzie indziej można kontrolować szlak handlowy łączący Chiny z Rosją i Niemcami?
 • @Husky 17:52:03
  Niech to se będzie bot ale ma rację.
  Ci mordercy i ropokrady ściągną na Polskę tylko nieszczęście.
  Won!
 • @ele 15:09:49
  Tobie to się "something pojebałoś"!!!Podaj lepiej receptę, jak "odżydzić "nasz kraj, bo realnie nie da się tego zrobić i trzeba z tym żyć a wy"komentatorzy od 7-miu boleści" ciągle piszecie bzdury o tzw."czystej Polsce"!!!
 • @lolo 18:12:10
  Proszę admina o usunięcie z portalu uczestnika "lolo" za wulgarny i chamski wpis!!!Jeżeli istnieją jakieś zasady na portalu, to taki cham powinien być wywalony na zbity pysk!!!
 • Do żyda @zibi 19:41:18
  Wariant banderowski ukraiński mówi że nic nie jest wieczne !

  POLSKA TO SŁOWIANIE ! żydzi do IZRAELA !

  POLSKA KRAJEM NEUTRALNYM ! Polska kochająca Pokój precz z żydami


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach.
 • @zibi 19:41:18
  "Trzeba z tym żyć"
  Co zibi? Boisz się że tobie też się dostanie?
  Się dostanie!

  Polska dla Polaków!
 • @zibi 19:43:51
  Nie bądź taki ortodoksyjny. Ty już dawno powinieneś stąd wylecieć a jesteś.
  Więc lepiej się nie wychylaj.
 • @zibi 19:43:51
  Bo taki "cham" powinien być wywalony na zbity pysk.Czytając ten komentarz, pytam czym się od niego różnisz ?
 • @Jwu 20:15:15
  Niczym.
  zibi jest nawet dużo gorszy.
 • @Jarek Ruszkiewicz SL 19:58:47
  "Polska dla Polaków!"

  A jeszcze nie tak dawno temu powstało hasło "Niemcy dla Niemców".
  Chyba się o tym zapomniało co niektórym portalowym nazistom.
 • @Jwu 20:15:15
  "Bo taki "cham" powinien być wywalony na zbity pysk"

  Być może grubianin, impertynent, troglodyta brzmią lepiej.
 • @AgnieszkaS 20:27:55
  ŁoMatko... To na Neonku oprócz rusofili są jeszcze naziole???!

  Uściśle - Polska w pierwszej kolejności dla Polaków. A potem mogą się przyłączyć nawet Eskimosi. Tylko jeden warunek, mają służyć Polsce.
  Jak widzę Huskego, który uparcie wkleja tutaj amerykańską flagę to mi się nóż w kieszeni otwiera. I jak mam mu wierzyć, że to Polak?
 • US Army szykuje się na wielkie ćwiczenia w Europie
  Ekwiwalent dywizji armii Stanów Zjednoczonych, w tym elementy czterech brygadowych zespołów bojowych i liczne pododdziały dowodzenia i wsparcia, zostaną przerzucone tej wiosny przez Atlantyk, aby wziąć udział w ćwiczeniu Defender 2020 i innych przedsięwzięciach sojuszniczych. To największy przerzut sił amerykańskich do Europy od czasu zakończenia zimnej wojny.

  https://www.defence24.pl/cache/img/840_472_matched__q0vjvj_KONGSBERGawardedfollowonJSMcontractwithJapan2770x410.jpg

  Łącznie na Stary Kontynent ma zostać przerzuconych około 17-20 tys. żołnierzy US Army i około 20 tys. sztuk różnego rodzaju sprzętu w tym m.in. 480 pojazdów gąsienicowych różnych klas. Amerykańscy żołnierze zostaną przywiezieni do Europy głównie na pokładach samolotów i będą lądowali w dużych hubach lotniskowych i stamtąd będą przewożeni do miejsc docelowych autobusami. Swoją drogą pokazuje to, jakie znaczenia dla obronności Polski może mieć posiadanie takiego huba na własnym terytorium w postaci Centralnego Portu Komunikacyjnego, oczywiście pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej... Z kolei drogą morską nastąpi przede wszystkim przewóz wyposażenia i zaopatrzenia.

  „Zamorscy” żołnierze US Army dołączą do swoich kolegów stacjonujących na co dzień w Europie. Łącznie ich siły w czasie ćwiczeń Defender 2020 mają osiągnąć około 37 tys. W dalszej kolejności zostaną przeprowadzone ćwiczenia na terytorium Niemiec, Polski, Litwy, Łotwy, Estonii i pięciu innych państw. Mają one odzwierciedlać „środowisko po Artykule V” NATO. W ich trakcie zostaną przeprowadzone m.in. desanty spadochronowe, a w Polsce nastąpi przerzut sił przez „dużą rzekę”. W trakcie Defender 2020 testowane będą też zapewne nowe technologie takie jak zastosowanie sztucznej inteligencji, broni hipersonicznych czy rozwiązań z zakresu robotyki. Nowości te nie dziwią, biorąc pod uwagę, że rozgrywany scenariusz ma przedstawiać sytuacje rozgrywającą się w… 2028 roku.


  https://www.defence24.pl/strojnie-i-zbrojnie-us-army-szykuje-sie-na-wielkie-cwiczenia-w-europie
 • "Żołnierze USA w Polsce zwiększą nasze bezpieczeństwo?"
  ------------
  Dzisiaj mamy specyficzna, jednostronną wojnę czarciego pomiotu z ludźmi stworzonymi przez Boga. Polega ona także na tym, że męskiemu odbytowi odgórnie i powszechnie przypisuje się wielofunkcyjność - a wielofunkcyjności tej nadaje się najwyższą rangę. Ponadto wojna ta polega na tym, że człowiekowi już od kołyski narzuca się odgórnie i powszechnie postrzeganie świata poprzez swoje i cudze genitalia.
  Wobec powyższego - usrahellscy żołnierze nie mają na tę wojnę absolutnie żadnego wpływu - więc nie o to chodzi.
  No dobrze - to o co chodzi?
  Chodzi o uwiarygodnienie niedawno wskrzeszonej - zimnej wojny bis - która zdaniem czarciego pomiotu jest obecnie niezbędna. Niezbędna - ponieważ w wojennej atmosferze można zrobić to - czego nie da się zrobić łatwo bez tej atmosfery.
  Wniosek?
  Jaki jest ostateczny cel tej zimnej wojny bis i czy w ogóle taki jest - trudno teraz powiedzieć - ponieważ przewrotność czarciego pomiotu - nie zna granic. Natomiast faktem jest, że byłe satelity CCCP - kupują usrahellski złom wojenny za ciężkie pieniądze i to na wyścigi.
 • @Autor
  Proszę te rozważania przeprowadzić przy założeniu, że wrogiem nie jest Rosja, a Niemcy.
  Rozmieszczenie wojsk, analiza możliwości ataku i skutki .
 • @Jwu 08:24:35
  Warto także w tych kategoriach rozważać kwestię.

  Zwracam uwagę, że Macron i Merkel naciskają na utworzenie armii europejskiej, a wobec 1066 (chyba ten numer) taki Marszałek Senatu ma jest wśród osób mogących poprosić o interwencję UE.

  Oficjalnie problem nie istnieje.
 • Bazy USA w Polsce nie Polsce mają służyć.
  Błaszczak oczywiście okłamuję Naród Polski czyli oszukuje czyli "wprowadza w błąd w celu niekorzystnego zarządzanie naszym Polskim mieniem"
  To jest karalne a oszukiwanie Narodu przez przedstawiciela tego Narodu to wprost zdrada Narodowa.
  Jaka powinna być kara za zdradę Narodowa ?
  Dotyczy to innych "Błaszczaków".
  Oni wiedzą co im się od zdradzanego Narodu należy...
  Naród po wyzwoleniu sam zdecyduje...o wymiarze kary.

  Po co amerykanie w Polsce ?
  To proste USA (no bo kto ?) przygotowują się aktywnie do wojny z Rosją.
  W wielu krajach wokół Rosji ćwiczą swoje wojska w zakresie wojny z Rosją.
  Polskie bazy USA (Polskie?) są rotacyjne czyli chodzi o zapoznanie z warunkami przyszłego pola walki jak największej liczby żołnierzy pewnie zwłaszcza kadrowych..
  I tylko o to chodzi... wszystkie ćwiczenie to symulacje wojny z Rosją.
  Tak jawnie do napaści na Rosję nie przygotowywał się nawet Hitler.

  Cały zakup F35 to zwalenie na Polskę części kosztów uzbrojenia Armii "interwencyjnej".
  F35 nie może nawet "bąka puścić" bez pozwolenia centrali w USA oraz satelitów USA, systemu radarowego USA..

  Ktoś kto naraża Polskę za udział krwawej (bo innej nie będzie) wojnie powinien być bezwzględnie usunięty w niebyt.

  Bazy USA w Polsce , F35 to nie jedyne tematy stanowiące zagrożenie dla fizycznego istnienia Państwa Polskiego.

  Niech ten Błaszczak się już teraz pakuje i jedzie fura na "Zaleszczyki"
  bo jak nie "wyjedzie" a Naród go dostanie w swoje ręce sprawiedliwości...to nigdy nie wiadomo jakie będą decyzje Narodu w Polskim Trybunale Narodywm który będzie sądził różnych "Błaszczaków".
 • @Oscar 16:13:21 Spokojnie z tym nielotem
  To mimowolne knucie koncernów zbrojeniowych na niekorzyść podatników jankeskich kanadyjskich belgijskich. Samolot wymagający przeglądu remontu silnika po 25 roboczogodzinach . Z ciągłymi usterkami elektroniki i ograniczeniami eksploatacyjnymi rozlicznego typu jak ten że samolot może lecieć z prędkością naddźwiękową przez 50 s bo warstwa niewidzialności odpadnie a potem z o wiele niższą przez 3 minuty dla ochłodzenia silnika platowca? I ten niedopracowany system logistyki części i napraw. O ile 20% jaszczembi jest sprawnych, reszta czeka na części to przy 35-tce będzie to 100% . Zatem nie będzie on miał zastosowania bojowego. A broni i amunicji tej nowoczesnej posiadamy raptem na max tydzień walki potem albo rozejm na zakup i podciągnięcie zapasów albo walkower
 • A co do bezpieczeństwa
  To ewidentnie zmalało, żołdacy za dolce prywatnie szwendają się i biją bogobojnych obywateli. Co się dziwić afroamerykanie odsługują wojskiem zwolnienie z wyroków sądowych, a Meksykanie obywatelstwo. Zatem tylko tym ostatnim można ufać że niekarani ale i to z dużą dozą rozwagi

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031