Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
178 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

NATO w kryzysie zaufania. Polacy, ratuj się kto może?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Kłopotliwa Turcja, zwiększenie wydatków obronnych, nieprzewidywalność Trumpa, brak porozumienia pomiędzy USA a Europą – to wyzwania, z jakimi musi poradzić sobie NATO, które w kwietniu tego roku świętowało 70-lecie utworzenia.

Kłopotliwa Turcja, zwiększenie wydatków obronnych, nieprzewidywalność Donalda Trumpa, brak porozumienia i przepaść pomiędzy USA a Europą, zwiększenie obecności wojskowej USA, oraz wpływy polityków Stanów Zjednoczonych na politykę UE – to wyzwania, z jakimi musi poradzić sobie NATO, które w kwietniu tego roku świętowało 70-lecie utworzenia.

Poziom nieufności, głębokość podziałów, różnice interesów są już widoczne gołym okiem. Czy to może być ostatnia okrągła rocznica Sojuszu?

Od 2014 roku coraz częściej z ust polityków wiodących w Europie krajów możemy usłyszeć, że NATO znajduje się w stanie głębokiego kryzysu zaufania. Prezydent Francji Emmanuel Macron w rozmowie z „The Economist” potwierdził ten fakt i stwierdził, że „kraje europejskie nie mogą więcej liczyć na pomoc Stanów Zjednoczonych w zakresie obronności”.

Wywiad prezydenta Macrona ujawnia przepaść pomiędzy interesami narodowymi Europy i USA oraz ogromne pokłady arogancji prezydenta Stanów Zjednoczonych, który odwraca się plecami do swoich sojuszników i samodzielnie podejmuje decyzji w ramach Sojuszu.

Nagła decyzja o wycofaniu wojsk z północno-wschodniej Syrii, jaką w ubiegłym miesiącu podjął prezydent Donald Trump bez konsultacji z sojusznikami świadczy o tym.

Inni europejscy przywódcy też oskarżają Sojusz Północnoatlantycki o paraliż i brak decyzyjności, a USA o niekoordynowanie działań z resztą Sojuszu i stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie Waszyngtonu w NATO.

Nie ulega wątpliwości, że stosunki UE–NATO cechuje deficyt wzajemnego zaufania. Z tego powodu czołowi politycy UE powracają do pomysłu utworzenia wspólnej armii europejskiej. „Europa jest w stanie skutecznie się bronić bez USA i NATO” – przekonuje niemiecki minister spraw zagranicznych Heiko Maas.

Podobna koncepcja nie jest oczywiście nowa, ale w ostatnich latach znalazła zdeterminowanych ambasadorów w osobach Emmanuela Macrona, Angeli Merkel, które konsekwentnie wracają do tematu, apelując przy różnych okazjach o wspólne działania państw Unii w tym zakresie.

Stany Zjednoczone nie szanują również swojego „najważniejszego sojusznika w regionie”. Na łamach Der Spiegel Amerykański analityk i doradca polityczny Robert Kagan zadrwił z naszego rządu. Uważa, że wiara Polaków, że USA pomogą im w razie niebezpieczeństwa jest „zabawna”. Takie stwierdzenie stawia Polskę w bardzo mało komfortowej sytuacji.

„Polacy są naprawdę zabawni, bo najwyraźniej myślą, że choćby NATO się rozwiązało, to USA nadal będą się troszczyć o ich bezpieczeństwo. Wierzą, że mogą zaufać Trumpowi” – kpił Kagan.

Pod pretekstem wzmocnienia wschodniej flanki NATO, oraz mitycznego zagrożenia ze wschodu, Stany Zjednoczone nie tylko zwiększają obecność militarną na terenie naszego kraju, również przerzucają swój sprzęt wojskowy i budują bazy, infrastruktury dla własnych celów.

W taki sposób w naszym kraju zostaną rozlokowane Wysunięte Dowództwo Dywizyjne USA, eskadra bezzałogowych statków powietrznych MQ-9 i wspólny Centrum Szkolenia Bojowego, a liczba amerykańskich żołnierzy wzrośnie z 4,5 tys. do 5,5 tys.

Nasze położenie geopolityczne powoduje, że Polska jest idealnym polem do rozpoczęcia i prowadzenia wojny dla Amerykanów. Wszyscy wiedzą, że USA nigdy nie prowadzą wojny z innym krajem na swoim terytorium, dlatego można zgromadzić jak najwięcej wojska na terenie naszego kraju i wywołać wojnę… oczywiście w imię pokoju. To dobitnie pokazuje, że w razie rzeczywistego konfliktu Polska będzie terenem walk.

HANA KRAMER

KOMENTARZE

 • Szanowny bocie....
  Jeden obraz wart więcej niż tysiąc słów.

  https://images-na.ssl-images-amazon.com/images/I/613RQxtJw-L._SX425_.jpg
 • @Husky 07:56:11
  Czy mi się zdaje, że ten ichni kruk sra nad naszą flagą?
 • @Krzysztof J. Wojtas 08:43:29
  To nie kruk, to gapa model '33. Tylko trochę na biało przefarbowana.
 • @Husky 07:56:11
  To co?
  Premia dzisiaj skapnie?
 • Erdogan pojechał do Białego Domu aby wypowiedzieć
  swoje zdanie: "Nie będziemy szkodzić naszym stosunkom z Rosją."

  Wykluczył usunięcie rosyjskich systemów obrony przeciwrakietowej S-400, powołując się na strategiczne stosunki Ankary z Moskwą oraz interesy narodowe i suwerenne prawa Turcji. „W żadnym przypadku nie możemy opuścić S-400 i przechylić się w kierunku Patriotów” - powiedział Erdoğan dziennikarzom w samolocie prezydenckim.

  „Chcę, aby USA i Rosja były moim przyjacielem” - dodał.

  I co kto mu zrobi? Turcja jest drugą co do wielkości armii NATO.
 • MLINIAKI
  Pierwsze do odstrzału.Przecież to juz było ćwiczone w 39.
 • Jeżeli mamy nieśmiałe
  próby zakończenia taktyki świata jednobiegunowego (a mamy) - na rzecz świata przynajmniej dwubiegunowego - to NATO musi się zreformować i zrobić miejsce dla drugiego takiego - militarnego bloku - i tyle.
 • Dobra rada (wojskowych)
  na wypadek wojny: owinąć się prześcieradłem i podążyć na najbliższy cmentarz: https://www.youtube.com/watch?v=xRI6quX7_4Y&t=11s
 • @Anna-PK 17:15:07
  "W żadnym przypadku nie możemy opuścić S-400 i przechylić się w kierunku Patriotów” - powiedział Erdoğan dziennikarzom"

  Właściwie dlaczego? Otóż najlepsze systemy przeciwrakietowe z USA nie były w stanie zatrzymać jemeńskich dronów uderzających w saudyjskie instalacje. Z drugiej strony, rosyjska baza jest atakowana co jakiś czas dronami wystrzeliwanymi przez umiarkowanych terrorystów. Ani jeden się nie przebił.

  Bliski Wschód to rejon zamieszkały przez sklepikarzy co umieją wyceniać towar.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031