Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Polska zabija więcej cywilów niż terrorystów

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Siły międzynarodowe i afgańskie wojska rządowe przez pierwsze trzy miesiące tego roku zabiły więcej cywilów niż Talibowie i inni bojownicy.

Siły międzynarodowe i afgańskie wojska rządowe przez pierwsze trzy miesiące tego roku zabiły więcej cywilów niż Talibowie i inni bojownicy. Takie dane przywołuje ukazujący się co kwartał raport Organizacji Narodów Zjednoczonych (ONZ), opublikowany 24 kwietnia.

W raporcie czytamy, że w okresie od 1 stycznia do 31 marca zabito 581 cywilów. Ponad 50 proc. z nich to kobiety i dzieci.

Ofiarą sił rządowych padło 305 osób. Kolejne 303 osoby w wyniku ich działań zostały ranne. To o 39 proc. więcej niż w pierwszym kwartale ubiegłego roku.

W pierwszym kwartale talibowie, członkowie „Państwa Islamskiego” i innych ugrupowań terrorystycznych zabili 227 cywilów. Kolejne 736 osób zostało przez nich rannych. To o 36 proc. mniej w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku.

Pozostałe osoby to ofiary ognia krzyżowego – piszą autorzy raportu.

W niemal połowie przypadków cywile padali ofiarą nalotów i ginęli w wyniku operacji poszukiwania terrorystów. Jak wynika z danych udostępnionych przez amerykańskich wojskowych, w styczniu i w lutym samoloty USA zrzuciły około 800 bomb w Afganistanie. Prezydent Afganistanu Aszraf Ghani wskazał swoim wojskom lądowym na konieczność przejawiania większej ostrożności przy przeprowadzaniu operacji poszukiwawczych w celu ochrony ludności cywilnej – podaje The Associated Press.

Raport z 2018 roku przypisał 63 proc. ofiar wśród cywilów grupom powstańczym i 24 proc. – siłom prorządowym.

Stany Zjednoczone nie są jednak na tej wojnie same. Wśród 68 państw tworzących Globalną Koalicję na Rzecz Walki z ISIS jest także Polska. W jej ramach służą m.in. cztery polskie samoloty F-16. Nie biorą one co prawda udziału w akcjach bojowych, lecz odbywają loty patrolowe i rozpoznawcze. Czy jednak fakt, że to nie polskie rakiety spadają na cele w Syrii i Iraku, zwalnia nas z odpowiedzialności za skutki działania koalicji?

Byłoby to założenie co najmniej naiwne. Rozpoznanie to nieodłączny element przeprowadzenia ataku. Nie można wykluczyć, że zdjęcia dostarczone przez polskie „jastrzębie” wyposażone w zasobniki rozpoznawcze DB-110 wykorzystane są do przeprowadzenia nalotów, w których tragiczną śmierć poniosą niewinni cywile. Nie jest to nieprawdopodobny scenariusz. Warto dodać, że na misjach w Iraku i Afganistanie poległo już 66 Polaków.

Zasadne jest więc zadanie kilku pytań: czy polskie władze w jakikolwiek sposób zainteresowały się i zareagowały na skokowy wzrost liczby postronnych ofiar? Czy Polska ma jakikolwiek wpływ na taktykę stosowaną przez koalicję, w tym w zakresie minimalizacji liczby ofiar cywilnych? Czy materiały zebrane przez polskie F-16 wykorzystane zostały przy planowaniu nalotów, w których śmierć ponieśli cywile?

Nie są to wygodne pytania. Z pewnością o wiele przyjemniej w blasku kamer pozdrawiać stacjonujących w Polsce amerykańskich żołnierzy na uroczystych apelach niż podnosić drażliwe kwestie w rozmowach z najbliższymi nawet sojusznikami.

MARCIN SZYMAŃSKI

KOMENTARZE

 • @
  Tytuł... To czysta sofistyka ...
 • @SZS 09:17:59
  Ja bym tego tak nie nazwał. Obecnie to już też nie faszyści a całe Niemcy są obarczeni wielką odpowiedzialnością za to całe barbarzyństwo wojenne (chociaż teraz jak już się dowiadujemy to Polacy są winni zbrodni II wojny). Wiemy to stad :
  https://www.youtube.com/watch?v=AN3HvPLVruw&t=1387s
  Ta dziewczyna dobrowolnie przyjęła wielką, mmozna powiedzieć straszną ofiarę za całe Niemcy...

  Jak my Polacy zadośćuczynimy za te zbrodnie wojenne?
  Czy ktoś kwapi się chociażby do jakichś modlitw ekspiacyjnych?
  Skoro cały PIS uważa, że Polacy dobrze robią że biorą udział w zbrodniach wojennych na cywilach...
 • najwyraźniej zazdrościmy
  angolom ich dawnego imperium,
  niemiaszkom opanowania całej europy,
  izraelitom zagarniania coraz to nowych ziem,

  i dlatego postanowiliśmy też zostać zbójami.
 • @Jan Paweł 10:39:16
  Artykuł na 5*, lecz tytuł na 0*....
  Z tytułu wynika, że mordujemy tych cywilów bez opamiętania.
  Więc pytam : Ilu cywilów , a ilu terrorystów zabili wojskowi reprezentanci Polski w Afganistanie ?
  A to, że tam w ogóle jesteśmy, to najwyższej klasy skurwysyństwo....
 • @SZS 11:45:49
  Boję się tego, jak przyjdzie nam wszystkim Polakom za to zapłacić...
  Do tej pory, tzn do tzw "odzyskania" wolności, Wojsko Polski nie brało udziału w prywatnych wojnach kolonialnych, więc mieliśmy jako naród czyste konto...
  Tylko modlitwy ekspiacyjne i pokuta...
  A już nawet nie chcę myśleć, jak przyjdzie nam wszystkim Polakom zapłacić za służenie dwom panom naszych władców...
  Strach sie bać...
 • @SZS 11:45:49
  "Artykuł na 5*, lecz tytuł na 0*....
  Z tytułu wynika, że mordujemy tych cywilów bez opamiętania."

  Właśnie ma to wynikać z tego artykułu.
  Prawie 1 400 odsłon tego dowodzi - kolejny bot na portalu.
 • "Polska zabija więcej cywilów niż terrorystów"
  Mogą być "polskie obozy śmierci" - to i może być powyższy tytuł.
  Wniosek?
  To jest jasne, że ci - co piszą stale o "polskich obozach koncentracyjnych" pierwsi zażądają od Polaków aby ci zadośćuczynili Afganom.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31