Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Trump grozi zmniejszeniem obecności wojsk USA w Polsce

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Lipcowy szczyt NATO w Brukseli będzie sygnalizować o charakterze sprzecznym spójności sojuszu.

W dniach 10-12 lipca 2018 roku (wtorek-czwartek) Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda weźmie udział w Szczycie NATO w Brukseli – czytamy na stronie www.prezydent.pl. „Chcemy, by najbliższy szczyt NATO był efektywny, posunął nas o krok dalej niż szczyt w Warszawie, żebyśmy zwiększali obecność Sojuszu w Europie Środkowej” – powiedział prezydent Andrzej Duda.

Szef MSZ Polski Jacek Czaputowicz podczas spotkania w tym tygodniu z MSZ Estonii również zaznaczył, że Polska dąży do zapewnienia bezpieczeństwa wschodniej części Europy, a przede wszystkim do zwiększenia roli USA i dlatego potrzebuje zakorzenienia geopolitycznego tego państwa w regionie.

W Szczycie Sojuszu Atlantyckiego weźmie też udział prezydent USA Donald Trump, który ma na ten temat własny punkt widzenia. Lipcowy szczyt NATO w Brukseli będzie sygnalizować o charakterze sprzecznym spójności sojuszu.

„Prezydent USA Donald Trump postanowił powiedzieć przywódcom państw NATO podczas lipcowego szczytu w Brukseli, że jego kraj nie jest „świnką skarbonką”, dzięki której utrzymywane jest światowe bezpieczeństwo” – zapowiedział we wtorek z-ca rzecznika Białego Domu Hogan Gidley. – I on nie ma zamiaru tego dalej czynić – zaznaczył.

Przeświadczenie, że Stany Zjednoczone sponsorują NATO towarzyszy Donaldowi Trumpowi od dawna. Niejednokrotnie dawał wyraz swemu niezadowoleniu z obecnego stanu rzeczy. Dziennik „The New York Times” podał niedawno, że w czerwcu prezydent USA wysłał pełne stanowczych sformułowań oficjalne pisma do przywódców kilku państw NATO: Niemiec, Belgii, Norwegii i Kanady i innych, żądając zwiększenia wydatków na obronę i grożąc zmniejszeniem obecności wojsk USA. Stany Zjednoczone nadal przeznaczają więcej środków na obronę, podczas gdy gospodarka Europy, w tym Niemiec, Polski, Belgii itp. radzi sobie dobrze, a wyzwania w zakresie bezpieczeństwa są ogromne. To nie jest już dla nas zrównoważone— ocenił.

Warto zauważyć, że w ramach Sczytu NATO w Brukseli na jedno ze spotkań otrzymała oficjalne zaproszenie również Ukraina. Obecnie Ukraina ma status „państwa aspirującego” do NATO. Wejście Ukrainy do Sojuszu Północnoatlantyckiego popiera, według ostatnich sondaży, 67 % Ukraińców. Tymczasem, przeprowadzenie prac zespołu NATO – Ukraina pozostaje zablokowane z powodu protestów Węgier, które zapowiedziały blokowanie integracyjnych działań Ukrainy z Unią Europejską i NATO, jeśli Ukraina nie zmieni ustawy o nauce języków mniejszości narodowych, która zdaniem Węgier dyskryminuje węgierską mniejszość. Aneksja Krymu i wojna w Donbasie, to dzisiaj faktycznie najpoważniejsze przeszkody na drodze wejścia Ukrainy do NATO. No, może poza brakiem europejskiej solidarności. Dlatego też plan przyśpieszenia procesu wejścia Ukrainy do NATO, przedstawiony przez prezydenta Poroszenkę, może zostać jedynie politycznym projektem marketingowym w rozpoczętej już kampanii przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie w 2019 roku.

W przededniu zaplanowanego na 16 lipca spotkania prezydenta USA Donalda Trumpa z przywódcą Rosji – Władimirem Putinem w Helsinkach światowe media alarmują, że Trump, który nie ukrywa swej fascynacji „silnym człowiekiem rządzącym na Kremlu”, a podczas spotkania G7 w Kanadzie zasugerował, że Krym jest rosyjski, ponieważ mówi się tam po rosyjsku, będzie gotów do ustępstw wobec Kremla w tej sprawie. Czy będzie komentował swoją decyzję podczas Szczytu NATO w Brukseli z udziałem Ukrainy – dowiemy się tego w następnym tygodniu.

JAKUB MOŹNIAK

KOMENTARZE

 • @
  Sytuacja jest trudna; opinia publiczna jest zajęta Mundialem, a "pod powierzchnia" toczy się gry przygotowawcze do zmiany zasad funkcjonowania świata, a przynajmniej tego, co dzieje się w basenie Morza Śródziemnego.

  Pisałem już, że przygotowywane jest jakieś "zdarzenie" na BW o znacznej skali.
  Mamy skumulowane przygotowania: szczyt NATO, wizyta (kolejna) Netanjahu u Putina, i spotkanie Putin Trump.

  Sądzę, że podjęte zostaną (a może już zostały podjęte) jakieś decyzje, a teraz trwa przygotowanie do ich wprowadzenia w życie.

  Można sądzić, że jest propozycja, aby za Ukrainę - Rosja wycofała się z Syrii.
  Czy Putin sprzeda Asada? Jeśli nawet - pozostaje Iran.
  W takim układzie - będzie atak na Syrię i Iran. I jest pytaniem, czy Rosja przekazała Iranowi S-400.
  Można sądzić, że na ten temat jest dyskusja między USA i Rosją, gdyż widać, że jeśli Iran ma S - 400, to straty USA , Izraela i innych (w tym naszych F - 16), będą duże.

  Sprawa rozstrzygnie się do końca lipca.
 • Nadchodzi nowy podział świata.
  Czytając artykuł uświadomiłem sobie dlaczego Putin nie przejmie Donbasu tak jak Krymu mimo próśb przedstawicieli Donbasu.
  Putin nie chce i nie może ze względów strategicznych oddać Ukrainy do NATO bo za blisko do ważnych centrów Rosji.
  Stan wojny na Ukrainie uniemożliwia przyjęcie Ukrainy do NATO.

  Izrael i USA już próbują układać się z Rosją na temat podziału wpływów na bliskim wschodzie i pewnie w innych regionach świata.
  Wojna w Syrii jest wygrana przez Asada (i Rosję).
  Kurdowie przyjmą zwierzchnictwo Asada albo Turcy ich powyrzynają (takiego nelsona im Rosja założyła). USA już "bąka" o zakończeniu pomocy dla Kurdów.
  Izrael jest praktycznie bezsilny. Po wyjściu USA z Syrii, Asad może się nawet pokusić o odzyskanie okupowanych przez Izrael wzgórz Golan.
  Syria ma teraz wielką wytrenowaną w bojach Armię i drugą jeszcze większą Armię sojuszniczą jak Hesbolach i ochotnicy z Iranu oraz wiele różnych lokalnych milicji. Izrael dysponuje tylko swoją armią i armią byłych terrorystów... ale byłych terrorystów nie chce wpuścić do Izraela.

  USA wyraźnie wycofuje się z bliskiego wschodu.
  Potrzeba tylko zdjęcia sankcji z Iranu i gwarancji Iranu że nie zablokuje Cieśniny Ormuz. Iran głośno tak właśnie stawia sprawę.

  Izrael jest sam na Bliskim wschodzie i nie jest w stanie napaść na Iran może to zrobić tylko z USA a USA nie chcą bo ich blokuje Rosja która na to nie pozwoli.
  Jest jeszcze Arabia Saudyjska do spacyfikowania.
  Bez wsparcia USA Arabia Saudyjska jest słaba i szybko zmieni front by przetrwać (zakończy wojnę w Jemenie i schowa głowę w piaskach pustyni).

  Izrael będzie sam otoczony miliardem nienawidzących go z pełnym uzasadnieniem Arabów.
  Izrael będzie się układał...nie ma wyjścia poza wyjściem w postaci zagłady. Syria dostanie swoje wzgórza Golan, Palestyńczycy dostaną swoją Palestynę a Netaniachu stosownego kopa.. najlepiej do kryminału.

  Na Bliskim wschodzie zapanuje pokój.
 • @Oscar 10:48:38
  Jest jeszcze kwestia broni atomowej Izraela.
  Izrael powinien zostać rozbrojony.
  Sądzę że Izrael dostanie ofertę od Rosji gwarancja bezpieczeństwa w zamian za rozbrojenie atomowe Izraela i wstrzymanie zbrojeń atomowych Iranu z kolei za cenę zdjęcia z Iranu sankcji..

  Takiego scenariusza boi się jak ognia globalna mafia żydowska.
  Oni chcą wygranej wojny na Bliskim wschodzie choćby po trupach milionów Arabów.
  Będą niewątpliwie robili różne prowokacje "pro wojenne" ale bez USA nie mają siły na poważną wojnę.
  Z drugiej strony USA wycofując się z Bliskiego wschodu będą chciały coś ugrać...w tematach które ich bolą.
  Takim tematem jest kwestia dolara i ładu monetarnego na świecie.
  Tutaj Rosja i Chiny pewnie nie będą ustępować bo USA nie ma żadnych racjonalnych argumentów.

  Globalna mafia żydowska narobiła gigantycznego bałaganu na świecie (na tle globalnej grabieży) który teraz trzeba odkręcać ostrożnie bo świat stoi na atomowej minie.
 • Trump grozi zmniejszeniem obecności wojsk USA w Polsce
  Też to słyszałem - mówił o tym, emerytowany agent KGB.
 • @Talbot 11:05:09
  A ja to słyszałem od Talbota.

  PS. Jest to możliwe, bo USArmy boys nie mogą się przyzwyczaić do schabowego z setą. Oni już tu umierają - ich organizmy są niedostosowane.
  Już o 2 lata opóźniona baza w Rembichowie, czy gdzieś tam.
 • @Krzysztof J. Wojtas 11:13:46
  "Jest to możliwe, bo USArmy boys nie mogą się przyzwyczaić do schabowego z setą."

  Oni piją piwo i zagryzają czipsami, czasem zjedzą hamburgera albo hotdoga. Za wieprzowiną nie przepadają bo ona w Stanach jest niesmaczna.
 • @Oscar 10:48:38
  "Izrael będzie sam otoczony miliardem nienawidzących go z pełnym uzasadnieniem Arabów."

  Z tą nienawiścią to jest przesada. Izrael może się z nimi dogadać - to jest Bliski Wschód - jeden wielki bazar, dużo krzyku i targowania.
 • @Pedant 12:01:48
  Bazar bazarem, ale wszyscy Arabowie organicznie nienawidzą żydów i mają do tego bardzo dobre powody. Sojusze między państwami mogą zostać zawarte, ale nienawiść pomiędzy narodami jest zakorzeniona od wieków.
 • @Oscar 10:48:38
  „Palestyńczycy dostaną swoją Palestynę”

  A żydzi swój Polin.

  Duda i Czaputowicz nawołujący o stałą obecność obcych wojsk w Polsce powinni zostać powieszeni za zdradę. No ale przywództwo Polin chce mieć silną armię pod ręką, na wypadek, gdyby nieuzbrojonym tubylcom Polin się przestał podobać. Czyli Amerykanie, pod pozorem agresji Rosjan, mają pilnować Polaków dla żydów, którzy są przygotowani na to, że dostaną kopa od Arabów.
 • Brawo Węgry!
  Natomiast rząd okupacyjny w Polsce zamiast popierać interesy Polaków i interesy Polski jednocząc się z Wegrami, popiera i wspiera finansowo Ukraińców.
 • @Lotna 12:51:45
  Na nasze szczęście żydzi boją się Polaków może nawet bardziej niż Arabów.
  I co ciekawe jest to wynik ich własnego programu edukacji narodowej z Holocaustem w tle.

  Żydzi przyjadą tylko do Pollin gdy będzie ono eksterytorialne w stosunku do Polski i oczyszczone do goła z Polaków.
  Co sobie wykroją z Polski ? Mazury, Bieszczady, ścianę wschodnią?
  Woleli by Międzymorze w całości.
 • @Lotna 12:51:45
  Zydzi i obywatele Polin (rzeczypospolita przyjaciol) powinni byc bronieni przed tlumami nacjonalistycznej-nazistowskiej holoty ktorej majaczy sie swoje panstwo dlatego tez sciagnieto armie amerykanska(i banderowcow) oraz podjeto walke medialna uswiadamiajaca spolecznosci miedzynarodowej "prawdziwe" tlo sytuacji w Polsce.
  Mozliwe ze Trump dogada sie z Putinem a Polska bedzie jednym z atutow przetargowych(oprocz Ukrainy i pribaltyki) rozwiazania sytuacji na BW.
 • @Oscar 10:48:38
  To nie koniec, Izrael prawdopodobnie - już nie raz czynił podobnie - odpali jakąś małą atomówkę na terenie Izraela, ale na tyle dużą by przekonać Izraelczyków do emigracji i wywołać współczucie w Polakach do ich przyjęcia i POLIN gotowe jak się patrzy, a centra polskich miast już od lat są na ich przyjęcie przygotowywane. Jeszcze potrzebne duże lotnisko.
 • @Pedant 11:46:14
  Wiadomo - jest mało koszerna.
 • @mac 13:28:40. Oscar
  Sprawa BSF (Afrykański Pomór Świń), jest tu ciekawa. Chodzi o zmniejszeni ilości świniny na rynku, a nawet całkowita likwidację produkcji. W Polin będzie zakazany chów świń.
 • BW
  Nataniachu ma za zadanie ( i nadzieję) zmiękczyć maksymalnie Putina przed spotkaniem z Trumpem. Przekonać go co jest dla niego dobre a co złe, że lepiej trzymać z Żydami i Amerykanami niż z Assadem.
  A my jak uważamy, co Putinowi bardziej pasuje, powrót do stołu i zniesienie sankcji, czy dalej spychanie na margines?
  Piszę my, a myślę Kremlakom.
 • @Oscar 10:48:38
  Gra idzie o to by przekonać Putina do wyjścia z Syrii i z BW. Oczywiście bez obiecywania, że zachód odda Ukrainę. Co najwyżej za obietnice że zniesie sankcje, może nawet uzna Krym za jakiś czas za rosyjski.
  W tym kierunku będą szły wszelkie negocjancie, obiecanki, obiecani i straszenie.
  Putin jest miękki i da się ugniatać jak plastelina. N chyba że się mylę, że jednak pan Putin to twardziocha, wielki mąż stanu i mistrz szachownicy, taki szach in szach i mat.
  Sęk w tym że Putin musi się liczyć z jednej strony ze swoimi oligarchami tymi z ekipy kremlowskiej i wokół Kremla i z drugiej strony z wojskowymi, nie tyle z generałami typu Szojgu co z niższą kadrą dowódczą by mu się nie zbuntowała i nie wystrzeliła jego gnatów z armaty na zapad tak jak niejakiego samozwańca Griszkę Otriepiewa
 • @Henryk Kreuz 13:54:42
  No współczucia wśród Polaków to nie specjalnie uzyskają.
  Inna sprawa że żydowskie władze Polski i tak zrobią co zechcą wbrew woli narodu Polskiego.
  Jedyne co ich powstrzymuje to strach przed Polską rewoltą.
 • @Oświat 14:25:02
  Ja myślę że Netaniachu wie że "wielcy" będą porządkować Bliski wschód.
  On chce "wypracować" korzystne dla Izraela decyzje po obu stronach "wielkiego stołu".
  To pewnie zestaw żądań, gróźb i szantażów... Netaniachu to typ psychopatyczny co widać na pierwszy rzut oka.

  Wielcy muszą tak się dogadać by Netaniachu nie oszalał z wściekłości i nie narobił krwawych jatek... to bardzo zaawansowane globalne szachy.
 • @Krzysztof J. Wojtas 14:15:42
  Prawdopodobnie masz słuszność Wojtasie. Świnie zostaną w Polsce wybite do ostatniej nogi i to z prostego powodu, ekspansywne świńskie pogłowie z państwa położonego w Palestynie nie znosi konkurencji.
  Zaś naród tubylczy zmieni swoje przyzwyczajenia kulinarne i zamiast golonki z kapustą, zadowoli się mleczem, mirabelkami, szczawiem i mąką z kasztanów.
 • @tańczący z widłami 14:49:44
  Myślę, że niezbyt to ładnie pisać o Narodzie Polskim naród tubylczy .
  Jest w takim określeniu oddźwięk pogardy i lekceważenia.
 • @Oświat 16:18:12
  gra czy real
  https://www.youtube.com/watch?v=OCX6HHUaE0E
 • @tańczący z widłami 14:49:44
  Ja tam jestem przyzwyczajony do schabowego. Jak nie z tego pogłowia, to z innego.
  Byle było co wypić i czym zagryźć.
 • @Oscar 14:42:52
  Ktoś, chyba na S24 napisał, że o działaniach diaspory w USA decyduje Izrael (wg Millera). Stąd nerwowe ruchy Netanjahu, który musi przygotować pole działania dla USA.

  Izrael nie ma obecnie decydującego głosu u Trumpa.
  Stąd zamieszanie.
 • @Oświat 14:35:27
  "Putin jest miękki i da się ugniatać jak plastelina. N chyba że się mylę, że jednak pan Putin to twardziocha, wielki mąż stanu i mistrz szachownicy, taki szach in szach i mat."

  On nie jest ani miękki ani twardy. Zaczynał we wczesnej młodości (na długo przed podjęciem pracy w wywiadzie) od uczenia się technik walki i filiozofii dalekowschodniej bo miał wybitnego nauczyciela, który mu zastepował nieobecnego ojca.

  "Jeżeli masz wroga, usiądź na brzegu rzeki i poczekaj, aż zobaczysz jego ciało płynące z nurtem." (dalekowschodnie przysłowie)
 • Tramp grozi zmiejszeniem obecności wojsk USA w Polsce
  ... a kiedy by to miało być?
 • @Krzysztof J. Wojtas 09:34:08
  Jedynie Matka Boska i to i tak nie wiadomo, czy już aby nie jest za późno
 • @tańczący z widłami 14:49:44
  "zadowoli się mleczem, mirabelkami, szczawiem i mąką z kasztanów."

  No i bardzo dobrze! Dzisiaj nazbierałem lebiody i dzikiej musztardy i uczę się nowych gatunków. Dzika zielenina to prawdziwy skarb!
 • @kresu 21:18:05
  "No i bardzo dobrze! Dzisiaj nazbierałem lebiody i dzikiej musztardy i uczę się nowych gatunków. Dzika zielenina to prawdziwy skarb!"

  I bardzo zdrowa, zwykle organiczna!
 • A pies trącał
  tego tlenionego biseksa i jego armię. Niepotrzebną ona RP

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31