Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Stan polskiej armii jest katastrofalny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W zeszłym roku Najwyższa Izba Kontroli opublikowała raport dotyczące obecnego stanu polskiej armii.

I chociaż wydaje się, że powoli jest coraz lepiej to wciąż stan Wojska Polskiego pozostawia wiele do życzenia. Co się zmieniło od tamtej pory?

Wciąż w wielu aspektach stan polskiej armii jest wręcz katastrofalny. I chociaż zauważono, że rozdźwięk między potrzebami materialnymi wojska a spełnianiem tych potrzeb wciąż maleje, to całość pozostawia jeszcze wiele do życzenia i przed władzami dużo pracy w związku z tym.

NIK zwróciła uwagę na kilka istotnych aspektów, które wymagają najpilniejszej poprawy. Należy do nich między innymi zły stan budynków wojskowych. Jak czytamy w raporcie, aż jedna piąta budynków wymaga poważnych remontów. Największym problemem wydaje się jednak co innego.

Okazuje się bowiem, że w ponad połowie budynków brakuje strzelnic garnizonowych, co w przypadku wojska wydaje się wręcz nie do pomyślenia. Żołnierze z 10 spośród 12 kontrolowanych jednostek musieli jeździć na ćwiczenia strzelnicze do innych jednostek, co oczywiście wiąże się nie tylko z niedogodnościami, ale również z dodatkowymi kosztami.

Jak czytamy w raporcie NIK, ważnym problemem są również braki w sprzęcie, z czym Wojsko Polskie zmaga się już od lat. „Braki wyposażenia i sprzętu utrudniały sprawne i efektywne wykonywanie przez nie zadań na czas pokoju, negatywnie wpływały na utrzymywanie ich pełnej zdolności bojowej, a także powodowały ponadplanowe i nadmierne eksploatowanie posiadanego sprzętu i wyposażenia. Jednocześnie duża część sprzętu i wyposażenia przebadanych służb była przestarzała i także ze względu na wieloletnią eksploatację nie dawała pewności zachowania pełnej sprawności” – czytamy.

Ważnym elementem, na który zwróciła uwagę Najwyższa Izba Kontroli jest również kwestia ochrony mienia wojskowego. Jak zauważa NIK, większość jednostek podlega ochronie ze strony SUFO, czyli Specjalistycznych Uzbrojonych Formacji Ochronnych, które są specjalistycznymi podmiotami, od których kupowane są usługi ochrony. W tym zakresie stwierdzono liczne nieprawidłowości, jak choćby brak pracowników na posterunku czy nawet nietrzeźwość ochroniarzy.

ZASKAKUJĄCY REPORTAŻ: czy możemy polegać na własne wojsko

KOMENTARZE

 • @Autor
  E tam.
  Na zdjęciu wyglądają nieźle.
  A ostatnio jakie dziewuchy się przy wojsku kręcą... ech, aż chciałoby się powrócić do młodości...
 • Polski przemysł obronny ma duży potencjał rozwoju.
  Szansą dla firm są przetargi na wyposażenie polskiej armii

  http://dzienniknarodowy.pl/wp-content/uploads/2018/05/Screenshot-2018-05-22-at-07.29.22-735x400.png

  Polską armię należy modernizować równolegle z polskim przemysłem obronnym – przekonuje Krzysztof Krystowski, wiceprezes zarządu Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Szansą na to jest udział krajowych podmiotów w przetargach na wyposażenie armii organizowanych przez MON. Ze względu na skalę i złożoność zamówień ich realizacja będzie przebiegać w ścisłej współpracy wielu polskich firm. Przykładem mogłaby być potencjalna współpraca PZL-Świdnik z Polską Grupą Zbrojeniową przy budowie śmigłowca bojowego.

  http://dzienniknarodowy.pl/polski-przemysl-obronny-duzy-potencjal-rozwoju-szansa-dla-firm-sa-przetargi-wyposazenie-polskiej-armii-wideo/


  Autor - proszę nie martwić się o polskką armię...

  Amerykański pancerz w Antwerpii. Wkrótce przerzut do Polski

  http://www.defence24.pl/upload/2018-05-21/p931vy_usarmyeurope.jpg

  http://www.defence24.pl/amerykanski-pancerz-w-antwerpii-wkrotce-przerzut-do-polski-wideo
 • taka prawda
  O polską armię i jej przemysł martwić się nie musimy... bo armii ani polskiego zbrojeniowego przemysłu od dawna już nie ma. Dużo wody w Wiśle spłynie zanim się ockniemy.
 • @Stara Baba 16:46:26
  To Putin rozbroił UE i USA poprzez Reset dokonany przez Obame.
  Na taki artykuł osłabiający propagandowo morale polskiej armii - są odpowiednie paragrafy.

  http://www.cyberdefence24.pl/cache/img/840_472_matched__p2e61p_31e3cf9919354cfad0dab2ddea8cf5ed.jpg

  Co przyniesie 2018 rok w propagandzie i dezinformacji w Polsce? Opinie ekspertów [ANALIZA]

  http://www.cyberdefence24.pl/co-przyniesie-2018-rok-w-propagandzie-i-dezinformacji-w-polsce-opinie-ekspertow-analiza
 • @Stara Baba 16:46:26
  Żeby mieć przemysł zbrojeniowy, to przede wszystkim trzeba mieć kadrę naukową, fachowców i przemysł. Nie można budować domu zaczynając od dymu z komina.
  A co się w Polsce dzieje? Szkolnictwo - uniwersytety i szkoły zawodowe idą w ruinę, o ile w ogóle istnieją, niedługo absolwenci szkół średnich będą co najwyżej umieli czytać i pisać, a i to z błędami; starzy fachowcy i kadra albo na emeryturach, albo zostali pozwalniani jako komuniści, a przemysłu nie ma żadnego. Rząd wmawia Polakom, że mają się cieszyć, kiedy jakiś koncern "inwestuje" w Polsce, co znaczy, że Polacy mają być tanią siłą roboczą do składania podzespołów.
  Polska się cofa do średniowiecza, a wtedy raczej żadnego nowoczesnego przemysłu zbrojeniowego nie było.
  I o to żydo-syjonistom chodzi: Polska ma mieć malowanych żołnierzyków w ładnych mundurach, którzy dobrze się prezentują na defiladach i wszelkich upamiętniających uroczystościach.
 • @Talbot 16:58:08
  Paragrafy powinny być ale dla tych którzy tą polską zbrojeniówkę i armie rozpieprzyli. Czy zapomniałeś jak Wałęsa będąc Prezydentem bronił nas w ONZ przed atakami Amerykanów jakoby to nasze firmy zbroili "terrorystów"
  bo broń polskiej produkcji sprzedają? Czy pamiętasz jak to Wałęsa swoim prostackim ale skutecznym przemówieniem powiedział aby się od nas Amerykanie "odpieprzyli" bo on jak trzeba może większe amerykańskie zbrojeniowe machlojki tam w ONZ ukazać?
  Polska Armia i zbrojeniówka to atrapa. Wpychany nam jest kit za który podatnicy muszą przepłacać nabijając obcym kasę i niszcząc do końca polską zbrojeniówkę.
 • @Lotna 18:10:18
  Polska ma robić wszystko co "obce interesy" każą z tańcowaniem przy ognisku włącznie. Tego tym na górze nie przetłumaczy gdyż o tym doskonale wiedzą bo są częścią wykonawczą tego planu.
 • @Stara Baba 19:36:36
  Coś podobnego! Wałęsa?
 • @Lotna 20:05:53
  Wygląda na to, że Wałęsa obok Gomółki i Gierka będzie najlepszym polskim przywódcą w ostatnich stu latach Jest to dowód na to, że nie mamy potencjału do odbudowy Polski.
 • @Stara Baba 19:36:36
  Tak, pewnie...Wałęsa bronił w ONZ. Hahaha!
  A w Polsce jak jako prezydent przyjechał do PZL Mielec, powiedział zrozpaczonej załodze, której groziło zwolnienie i rozpad fabryki ponieważ nie było zamówień na polskie samoloty przez rząd i wojsko: RÓBTA SIATKIE. Tak powiedział!
 • @Stara Baba 19:36:36
  Aha i jeszcze dodam: to w WSK Mielec zaczęły się strajki a nie w Stoczni Gdańskiej!
 • @lorenco 02:34:31
  Tak to było. Można to łatwo znaleźć. W tym czasie chyba Bumar i jemu przyległe zakłady zaczęły produkować 10 litrowe blaszane wiadra na wodę aby uratować zakłady. Kim jest Wałęsa wszyscy wiedzą ale tego że postawił się USA w ONZ także mu nikt nie zabierze. Chodziło tu głównie o karabiny maszynowe z Łucznika o ile dobrze pamiętam.
 • @ Autor, All
  "Stan polskiej armii jest katastrofalny"

  Jest dokładnie taki jaki jest stan naszej suwerenności monetarnej.
  Identyczna sytuacja jest w innych dziedzinach życia.
  Także z demografią.
  Z tym, że wojsko ma drogie zabawki i tu sytuacja wynikająca z braku tejże suwerenności jest widoczna lepiej niż gdzie indziej

  Czyli "co resort to klęska" ;-(

  Ale jak wprowadzić suwerenność monetarną nie mając silnej armii?
  Pozyskać wiarygodnych sojuszników, wprowadzić karę śmierci, powszechny dostęp do broni i wyjść ze wszystkich chorych struktur, które nas za dużo kosztują.
  Do tego jest zatem konieczna zmiana świadomości Polaków.
  A do tego długa droga.

  Pozdro!

  5*
 • @ Autor, All
  "Jak czytamy w raporcie NIK, ważnym problemem są również braki w sprzęcie..."

  Cóż za "piękny eufemizm"! ;-)))

  Brak kilku tysięcy pojazdów, samolotów, śmigłowców, rakiet, okrętów to "braki w sprzęcie" - to jest kuźwa katastrofa a nie braki w sprzęcie :-(

  Myślę, że te brakujące tysiące to jest właściwa perspektywa.
 • @Lotna 18:10:18
  "Żeby mieć przemysł zbrojeniowy, to przede wszystkim trzeba mieć kadrę naukową, fachowców i przemysł. Nie można budować domu zaczynając od dymu z komina.
  A co się w Polsce dzieje? Szkolnictwo - uniwersytety i szkoły zawodowe idą w ruinę"

  Aj, to jest ból...

  Ukłony
 • @Stara Baba 19:36:36
  "Czy zapomniałeś jak Wałęsa będąc Prezydentem bronił nas w ONZ przed atakami Amerykanów jakoby to nasze firmy zbroili "terrorystów"
  bo broń polskiej produkcji sprzedają?"

  Chłopaki ze wsi robiły interesy, a że "wałek" był oddelegowany przez nich na przewodniczącego a potem na prezia, to bronił swoich mocodawców. Jak kontrakty zawarte jeszcze w czasach sowieckich się uregulowało to i można się było przewerbować.

  Mocodawców - chłopaków ze wsi zatem bronił, a robotnikom kazał produkować siatkę jak Szanowny Lorenco wspomniał. I wszystko się zgadza! A nawet gra i koliduje.

  Radzę nie ufać "wałkom" nawet gdy niosą dary ;-DDDD

  Uprzejmie pozdrawiam.
 • @Jasiek 06:44:16
  To trochę bujanie w stereotypie złego WSI. Cały pokojowy biznes oraz większość militarnej produkcji i zbrojeniowych firm polega i egzystuje dzięki tym "walkom" :-). Taka jest prawda i nie rozumiem dlaczego myślisz że sprzedaż polskiego sprzętu odbywała się inaczej niż w innych krajach?
  Amerykanie wtedy rozwalali naszą zbrojeniówkę gdyż przejmowali nasz teren.
 • @Stara Baba 13:56:54
  Takie coś: istnieje kilka firm w Polsce, które zarabiają niezłe pieniądze. A na czym? Na rusofobii. No i dobrze, choć dla nas podatników to już mniej.
  Ponieważ rządy w Polsce nie chciały mieć i nie chcą mieć nic wspólnego z Rosją, pojawili się pośrednicy.
  W Wojsku Polskim istnieje jeszcze wiele sprzętu pochodzenia ZSRR.
  Do tego sprzętu potrzebne są części zamienne,
  Ponieważ ministry, generałowie brzydzą się Rosją, firmy pośredniczące kupują części w Rosji i odsprzedają je z wielkim zyskiem wojsku czy zakładom remontowym.
  Zatem poprzez polityczną głupotę, my podatnicy płacimy za części zamienne już od prawie trzydziestu lat drożej i to nie są drobne!
  Ale widocznie jesteśmy bogaci.
 • @lorenco 19:13:03
  No dobrze ale to jest dzisiaj a nie dawniej. Ja od dzisiejszej polityki ręce umywam. Mogę mówić co ze zbrojeniówką było kiedyś ale nie dzisiaj. Dzisiaj nie ma polskiej zbrojeniówki.
 • @Stara Baba 13:56:54
  "Cały pokojowy biznes oraz większość militarnej produkcji i zbrojeniowych firm polega i egzystuje dzięki tym "walkom" :-). "

  Nie wiem czy moja "aluzja" do Ciebie trafiła - mi nie chodziło o wałki w sensie szwindle, tylko o to, że "bolek" to "wałek" - tylko w innych papierach. Ciągle lojalny. Wobec "Wolskiego" do samego końca.

  "Amerykanie wtedy rozwalali naszą zbrojeniówkę gdyż przejmowali nasz teren."

  Mam nadzieję, że "nasza" soldateska im się odwdzięczy.

  3m siem

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930