Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Nowa dywizja – podstępny cios w plecy Polaków

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Militarizacja wschodniej flanki NATO wychodzi na nowy poziom – rząd polski planuje utworzenie kolejnej dywizji zmechanizowanej – czwartej w wojsku polskim.

Wszystkie czynności w tej sprawie były minister obrony narodowej Antoni Macierewicz nazwał „obroną wschodniej flanki od zagrożeń z zewnątrz”.

Prawdopodobnie że część niezbędnych sił i środków wyróżnionych do zwiększenia liczby żołnierzy Polskiej Armii do 200 tys.żołnierzy może być wykorzystana dla utworzenia nowej dywizji.

„Zostanie utworzona czwarta dywizja wojsk lądowych, wojsk operacyjnych. Widzimy potrzebę wzmocnienia ściany wschodniej. Do tego istniejące dywizje zostaną wzmocnione pod kątem liczebności” – mówił w Giżycku Mariusz Błaszczak.

Eksperci wojskowi uważają ten pomysł za prawdopodobny ze względu na fakt, że niedaleko Warszawy rozlokowana jest tylko 1. Brygada Pancerna.

16. Dywizji Zmechanizowanej, której potęgi militarnej nie wystarczy do pokonania ewentualnego przeciwnika. Oprócz tego eksperci wskazują na niewygodne rozmieszczenie jednostek, ponieważ większość polskich sił, czyli dwie spośród trzech dywizji wojskowych, znajduje się przy samej granicy z Niemcami: 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej w Żaganiu, 12. Dywizja Zmechanizowana w Szczecinie. W zasadzie między obwodem kaliningradzkim a Warszawą stacjonuje jedynie 16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana z dowództwem w Elblągu. W składzie tej dywizji znajdują się jedyne siły zagradzające drogę na Warszawę ze wschodu. 1. Warszawska Brygada Pancerna jest rozmieszczona przy granicy z Ukrainą (Chełm i Zamość) i w Wesołej na przedpolu Warszawy, a tylko jej jedna część składowa w Siedlcach, bliżej granicy z Białorusią. Z oficjalnych danych wynika, że na północny wschód od Warszawy stacjonują żadne większe związki taktyczne. Co więcej, Polska, która według planu NATO miała wystawić cztery dywizje, ma ich w zasadzie tylko trzy.

Formowanie czwartej dywizji wojsk operacyjnych nie oznacza formowania od podstaw nowej dywizji pancernej – powiedział wiceszef MON Tomasz Szatkowski. – Logicznie byłoby odrodzić 1.Dywizję Zmechanizowaną, a nie tworzyć nową od zera. Dobrze że niemal cała infrastruktura –  olbrzymia część koszar i wyposażenia jej pododdziałów i jednostek się zachowała.

Pierwszym krokiem na drodze do odrodznia 1. Brygady Zmechanizowanej stało się przeniesienie batalionu czołgów Leopard 2 z Żagania do 1. Warszawskiej Brygady Pancernej w Wesołej. Ewentualne wyjście brygady ze skłądu 16. Dywizji nie może pogorszyć jej gotowości bojowej, ponieważ jej trzon będą stanowiły trzy brygady.

Następną ewentualną możliwością jest utworzenie 1.Pułku Artyleryjskiego w Ciechanówie, na uzbrojenie którego mogą trafić samobieżne haubice Krab a również WWR Homar, gdyż tam się znajdują magazyny MON które są zdolne do przechowywania nie mniej za 200 pojazdów bojowych, i tego z pewnością wystarczy dla pułku artyleryjskiego. Po przybyciu żołnierzy nowo utworzona jednostka wojskowa rownież nie będzie miała żadnych problemów z infrastrukturą, ponieważ koszary w Ciechanowie zostały odremontowane i na nowo dostosowane do potrzeb  amerykańskiego kontyngentu (który, nawiasem mówiąc, nie przybył do Ciechanowa). Obecnie obok terenu po byłej jednostce wojskowej jest przeprowadzana inwestycja drogowa łącząca pętlę miejską z ul. Powstańców Wielkopolskich, co oznacza infrastrukturalne wzmocnienie tego terenu.

Bardzo prawdopodobne jest ulokowanie siedziby dowództwa nowej dywizji wraz z jednostkami wojskowymi i pododdziłami zabezpieczenia w Legenowie (na północ od Warszawy).

Z pewnością rząd Polski dąży do zwiększenia liczby wojsk na wschodniej flance, lecz obecnie wojny wyglądają zupełnie inaczej. Przede wszystkim liczy się dominacja na niebie (siły powietrzne, wojska obrony przeciwlotniczej), jeśli nie mamy zabezpieczonego nieba, to przeciwnik jest w stanie zniszczyć dowolny cel na ziemi. To gdzie stacjonuje wojsko schodzi już na drugi plan. Dlatego prawdopodobnie zostanie utworzony pułk przeciwlotniczy za pomocą sprzętu i żołnierzy 3. Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej w Sochaczewie, która zostanie przezbrojona w rakietowy system Patriot. Również ewentualne wyposażenie formowanej jednostki w nowe przeciwlotnicze zestawy rakietowe Poprad. Przy czym jedna spośród nowych brygad prawdopodobnie 3. Brygada Zmechanizowana będzie rozmieszczona w Lublinie. Pewnie jeszcze jedna brygada zostanie zlokalizowana w Siedlcach, ponieważ w mieście również zachowała się niezbędna infrastruktura dla dużego kontyngentu wojskowego. Lecz potrzebuje ona pilnej naprawy.

To będzie wymagało dodatkowych nakładów finansowych, równolegle ze wzmacnianiem wschodniej flanki i wieloma innymi przedsięwzięciami. Pozytywnym punktem może być tutaj jednak stopniowe zwiększenie wydatków obronnych przez Polskę, docelowo do 2,5 proc. PKB, na podstawie przyjętej w zeszłym roku ustawy. Armia i wyposażenie wymagają bardzo dużych inwestycji po latach zaniedbań i skupienia na misjach ekspedycyjnych. Wreszcie, nie można wykluczyć wystąpienia innych czynników utrudniających wzmocnienie wschodniej flanki. Ewentualne pogorszenie sytuacji gospodarczej na świecie mogłoby przynajmniej utrudnić formowanie nowych jednostek.

Utworzenie nowej dywizji chyba nie wzmocni potencjału obronnego Polski ale mając na uwadze całe doświadczenie historyczne – to przymusi Rosję i Białoruś do podjęcia decyzji o przedsiębraniu środków w sprawie.wzmocnienia swoich wojsk przy polskiej granicy. Dlatego nie można wykluczyć, że Moskwa w ramach licznych porozumień i umów sojuszniczych może proponować Mińsku na przykłądzie „partnerów” z NATO powrócić do rozpotrywania kwestii zwiększenia swojego kontyngentu wojskowego na białoruskim terenie. Aktualnie przeniesienie bazy lotniczej Rosji na Białoruś już nie jest istotnym gestem naszych wschodnich sąsiedzi. Najbardziej  prawdopodobnym krokiem będzie przeniesienie kontyngentu lądowego uzbrojonego w najnowszą broń… 

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • To jwst skandal - historia się powtórzy?
  https://img4.demotywatoryfb.pl//uploads/201610/1476011831_wcgafy_600.jpg
 • Kabaret chazaro-mongoła pt."Dywizja"
  Potężne braki w ukompletowaniu załóg czołgów- marny "stan kierowców" do czołgów,a caracany "chcom dywizję nowom."
  Kiedy będą się debile pakować ,po przegranej awanturze USA/NATO w Syrii?
 • dziwny tytuł
  Nie rozumiem gdzie tu jest tragedia? Gdyby to ode mnie zależało przywrócił bym przymusową służbę wojskową, zorganizował zaplecze na styl szwajcarski oraz ustanowił bardzo silną i dobrze wyposażoną obronę terytorialną. Zorganizował bym także krótkie jednomiesięczne ale przymusowe szkolenie wojskowe kobiet szczególnie pod względem medycznym oraz zaopatrzenia i obrony cywilnej. Im Polska jest bardziej uzbrojoną i silniejszą tym bardziej jest bezpieczniejszą i to nie tylko od wschodu ale i zachodu także. Problemem jest niepewny polski rząd.
 • @Talbot 10:39:47
  A potem przyszedł Minin i Pożarski i zepsuł całą sielankę.
 • @Stara Baba 10:47:42
  Problemem nie jest polski rząd tylko okupacyjnej władzy żydowskiej.
 • @Analityk 11:11:41
  "okupacyjnej władzy żydowskiej" - nie ma czegoś takiego. To polski rząd który wybierają Polacy a że nie chcę się z lenistwa i zaprzaństwa stworzyć czegoś lepszego to mamy to co mamy czyli kolaborację na całego.
 • @Stara Baba 11:21:38
  W Magdalence podpisali cyrograf "tera my" i dysponując wszelkimi środkami zwalczają (często do unicestwienia) ludzi myślących po polsku. Polacy -mniej więcej połowa uprawnionych- wybierają między dżumą a cholerą. A głosy też sami liczą.
 • @wercia 11:48:19
  Amerykanie za to mają wybór, że ho, ho. Taki piękny, bogaty kraj zadłużony po uszy, a prezydenci tańczą, jak im każą faktycznie trzymający władzę.
 • @Stara Baba 11:21:38
  A co to jest? Może reprezentacja wyłoniona w wolnych wyborach? Jakie mamy szanse na wolny wybór w ograniczeniach post komunistycznych ustalonych w Magdalence? Żeby coś stworzyć wolnego od syjonistycznej zarazy, trzeba poświęcić swoje ambicje zawodowe, społeczne i osobiste. Tak właśnie tworzę Ruch Społeczny "NOWA POLSKA".
 • @Talbot 10:39:47
  Talbot... Ty chyba bujasz gdzieś w obłokach. Rosja - mocarstwo, które juz nieraz pokazało że potrafi pogonić jankesów, miałaby zostać pobita przez szybowce Maciarewicza?
 • @Talbot 10:39:47
  Talbot, jaki ten mem jest kretyński w odniesieniu do obecnej sytuacji....
  Rynce łopadajom... ;-DDDD


  Ps.

  Talbot, masz już przydział do jednej z polskich chorągwi, co mają Moskwę zdobywać?
 • @Stara Baba 10:47:42
  Ach witaj Stary Babie! :-)


  "Gdyby to ode mnie zależało przywrócił bym przymusową służbę wojskową, zorganizował zaplecze na styl szwajcarski oraz ustanowił bardzo silną i dobrze wyposażoną obronę terytorialną."

  Bez przywrócenia suwerenności monetarnej to się nie uda....
  Tak myślę.

  "Zorganizował bym także krótkie jednomiesięczne ale przymusowe szkolenie wojskowe kobiet szczególnie pod względem medycznym oraz zaopatrzenia i obrony cywilnej."

  Jak wyżej, z tym że kobiety mogą być zwiadowcami, snajperami i operatorami dronów.

  W sumie przy dzisiejszej liczbie mieszkańców w Polsce możliwa byłaby OT na kilkanaście milionów osób.

  Kłaniam się nisko i serdecznie pozdrawiam.
 • @ Autor
  5*

  Myślę, że ile dywizji byśmy na granicy nie ustawili, to Ruscy i tak to oleją. bo znają zasięg czołgów... reszta jest dla nich bez znaczenia. To jak oganianie się od komara - ot, machnięcie ręką i.... miazga :-(

  Pozdro!
 • @fretka 10:55:05
  Dokładnie.
  Początkowo zaproszeni (a nie zdobywcy), następnie przepędzeni.
  A co się podczas ich pobytu działo....
  „Już traw, korzonków, myszy, psów, kotek i ścierwa nie stało. Więźnie trupy wyjedli wykopując z ziemi. Piechota się między sobą wyjadła i ludzi łapiąc pojedli. Syn ojcu, ojciec synowi nie spuścił; pan sługi, sługa pana nie był bezpieczen; kto kogo zgoła mógł, ten tego zjadł” - pisał Józef Budziło, członek oblężonej polskiej załogi.
  Zaiste sukces.
 • @Stara Baba 11:21:38
  Nie ma czegoś takiego, że nie chce się z lenistwa i zaprzaństwa stworzyć czegoś lepszego, to mamy, to co mamy, czyli kolaborację na całego.

  Tu jest mało winy Polaków jako większości, bez prawa wystawienia swoich reprezentantów w wyborach powszechnych.

  Wina jest ordynacji wyborczej uwzględniającą tylko malutką grupkę ludzi partyjnych do wyboru dziwnych sum: 100 senatorów i 460 posłów.
 • @goodness 07:55:15
  Wymówki, wymówki i jeszcze raz wymówki.
  Jestem Polakiem, mieszkałem w Polsce za długo aby nie zrozumieć
  co jest grane. "Złej baletnicy przeszkadza nawet rąbek u spódnicy".
 • @Stara Baba 13:16:39
  Jakie wymówki?

  Lepiej napisz że niemam pojęcia jaką metodą się oblicza 100 senatorów:)

  Nieświadomy obywatel nie może głosować w demokratycznych wyborach.

  W wyborach z nieświadomymi wyborcami, tak samo powstaje kolaboracja na całego jak z leniwcami i zaprzańcami.
 • @goodness 17:51:43
  Co to znaczy "Nieświadomy obywatel"? Czy mu za młodu elementarz zapieprzyli? wymówki, wymówki i jeszcze raz wymówki!
 • @Stara Baba 18:47:36
  Jak znasz wzór obliczania sumy 100 senatorów, to możesz uświadomić czytelników neon24.pl

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829