Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

“Anakonda-18” – imitacja iwazji z użyciem broni jądrowej

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ćwiczenia wojskowe pod kryptonimem „Anakonda” mają bogatą tradycję i długo kojarzyły się tylko i wyłącznie z polskimi ludowymi ćwiczeniami.

 Pierwsze odbyły się w 1973 roku. „Anakonda-18” jest siódmą edycją ćwiczenia, czwartą w wymiarze międzynarodowym z udziałem przedstawicieli sił zbrojnych państw sojuszniczych (przede wszystkim USA) i partnerskich. Manewry rozpoczną się w pierwszej połowie listopada. Wojska kilkunastu państw będą ćwiczyć między innymi na poligonie w Drawsku Pomorskim i Orzyszu oraz w przestrzeni powietrznej Polski, Litwy, Łotwy i Estonii. Niektóre z epizodów zostaną rozegrane poza poligonami.

W ćwiczeniach „Anakonda-18” udział wezmą wojska lądowe i specjalne, siły powietrzne i marynarka wojenna. Kierownikiem ćwiczeń będzie gen. dyw. Sławomir Wojciechowski, dowódca operacyjny RSZ.

Rozpoczynające się w listopadzie manewry Anakonda-18 mają dwa zadania. Po pierwsze – postraszyć i utwierdzić Rosję w przekonaniu, że NATO jest militarną potęgą. Ale jest też ważny cel wojskowy: wnioski z ćwiczeń dadzą USA odpowiedź na pytanie, czy NATO stać już na otwartą wojnę z Rosją. Anakonda-18 będzie bowiem pierwszym poważnym sprawdzianem dla rozbudowywanych w ostatnich latach sił NATO u wschodniej granicy. Partnerzy z NATO uznali je za dobrą okazję do zaprezentowania zwartości i siły Sojuszu oraz zdolności do prowadzenia działań zaczepnych i ofensywnych (a nie defensywnych jak próbują nam wmówić).

Po raz pierwszy manewry„Anakonda” zostały podzielone na dwa etapy. Pierwszy, poligonowy, odbędzie się na początku listopada. Drugi – na przełomie listopada i grudnia – będzie poświęcony ćwiczeniom dowódczo-sztabowym.

Głównym miejscem manewrów będą poligony w okolicach Drawska i Orzysza, lecz mamewry odbędą się i na poligonach na wschodzie kraju. Podczas ćwiczeń zaplanowano m.in. marsze kolumn wojskowych po drogach publicznych, żołnierze będą też mieli za zadanie pokonanie przeszkody wodnej, a konkretnie Wisły imitując pokonanie Bugu. Wiadomo że w tym celu saperzy zbudują most pontonowy, co będzie jedną z bardziej widowiskowych części manewrów. Zostanie symulowane nie tylko wkroczenie do Białorusi i obwodu kaliningradzkiego, ale też taktyczny atak atomowy na Mińsk i Moskwę. Amerykanie przeprowadzą największy w Polsce desant, nocną symulację helikopterowego ataku, przerzut sił w skali strategicznej i taktycznej.

W pierwszej części ćwiczeń, na poligonach zaplanowano prowadzenie ognia. Nawałę ogniową różnych rodzajów uzbrojenia, prowadzoną z lądu i powietrza, będą wspierały działania sił specjalnych. Użyte zostaną także środki oddziaływania elektromagnetycznego, m.in. zakłócenia fal radiowych. – W części drugiej, czyli dowódczo-sztabowej, będziemy sprawdzali zgranie różnych struktur dowodzenia, ich zdolność do planowania, organizowania i prowadzenia działań, a także sprawność przemieszczania poszczególnych stanowisk dowodzenia – wyjaśnia płk Artur Warwas, szef Oddziału Ćwiczeń i Szkolenia Bojowego Dowództwa Operacyjnego RSZ.

Ćwiczenia „Anakonda-18” będą większe niż dwa lata temu, pod względem liczby żołnierzy i wykorzystywanego sprzętu, lecz również liczby dowództw szczebla operacyjnego, które wezmą w nich udział. Żołnierzy będzie około 100 tys., więcej jak było dwa lata temu, zostanie zwiększony również obszar manewrów. W tym roku areną niektórych epizodów będą poligony na wschodzie Polski i kraje bałtyckie. Oprócz polskich wojskowych w manewrach będą współuczestniczyć sojusznicy Polski z NATO – wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Bułgarii, Rumunii, a także Gruzji i Ukrainy, wyposażone w 5 tys. pojazdów, 150 samolotów i śmigłowców oraz 45 okrętów. Wiele państw wschodnich wyraziło obawy dotyczące ćwiczeń. Jak oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, całkowita liczba żołnierzy i sprzętu ma przekroczyć poziom, który podlega obowiązkowi monitorowania niektórych rodzajów działań wojskowych, ustalonemu przez Wiedeński Traktat z 2011 roku przez OBWE.

Największe ćwiczenia od wejścia Polski do NATO mają w założeniu pokazać, że Sojusz, a przynajmniej jego główne kraje, jest w stanie i ma wolę bronić tych na wschodniej flance. W praktyce oznacza to, że Amerykanie dostali w Polsce wolną rękę. Nic dziwnego, że przy relatywnie niewielkim uczestnictwie krajów zachodniej Europy wojska USA dominują na historycznym polskim ćwiczeniu. Polskim, bo nie udało się „Anakondy” włączyć do „rozkładu” ćwiczeń Sojuszu. Przyjazd na Anakondę potwierdziły do tej pory armie tylko z siedmiu państw sojuszniczych – ze Stanów Zjednoczonych (najliczniejszy komponent – 50 tys.żołnierzy), Słowacji, Litwy, Niemiec, Estonii, Turcji i Wielkiej Brytanii.Niektórzy europejscy sojusznicy mieli bowiem obiekcje, że gromadzenie stu tysięcy wojsk u granic Rosji będzie sygnałem zbyt prowokacyjnym, niepotrzebnym, wręcz szkodliwym.

My - Polacy (wideo)

KOMENTARZE

 • @ Autor, All
  "Amerykanie przeprowadzą największy w Polsce desant, nocną symulację helikopterowego ataku, "

  Ciekawe czy akcja "zielonych ludzików" będzie skoordynowana czasowo z ANAKONDĄ - Wzorce już są: koordynacja ćwiczeń NORAD z akcją "islamistów" na WTC....

  Ale co ja tam wiem ;-(

  5*
 • 5*
  DK
 • Atak nuklearny Rosji na Polskę. Sprawdź czy przeżyjesz.
  http://telewizjarepublika.pl/imgcache/750x400/c/uploads/news/zero.jpg


  Od niemal dekady, jesteśmy świadkami Rosyjskiego szantażu, dotyczącego użycia broni atomowej przeciwko Polsce. Co jeśli Rosjanie zrealizują swoje groźby? Sprawdź czy Ty i Twoja rodzina macie szanse na przeżycie wybuchu bomby atomowej. Czy okolica w której mieszkasz, może być zagrożona bezpośrednim wybuchem, bądź skażeniem radioaktywnym?

  Rosjanie od kilku lat ćwiczą atak na kraje Nato, połączony z nuklearnym atakiem na Warszawę. W marcu tego roku 33 tys. żołnierzy ćwiczyło atak na wyspy, Gotlandie oraz Bornholm z symulowanym atakiem nuklearnym na stolice Polski i Szwecji.
  http://www.biegunwydarzen.pl/atak-nuklearny-rosji-na-polske-sprawdz-czy-przezyjesz/
 • @Talbot 14:54:25
  Nie sądzę, że Rosjanie użyją bomby atomowej . Skażony teren blisko swoich granic nie ciekawa perspektywa.
  Ja tobym się obawiała co innego.Naloty na Pragę wzbudzają do dziś duże kontrowersje. Amerykańscy piloci, którzy wzięli udział w nalocie, twierdzili w późniejszych latach, że był on wynikiem pomylenia Pragi z Dreznem. Słyszałam kiedyś, że oni nie odróżniają Polaka od Rosjanina.
 • @fretka 15:32:31
  "Słyszałam kiedyś, że oni nie odróżniają Polaka od Rosjanina."

  A Chińczyka od Japończyka ;-/

  Na ZnZ dowiedziałem się o manewrach. Chińczycy twierdzą otwarcie, że to przygotowanie do wojny bo USA już sobie ich zdaniem na zbyt wiele pozwala...

  http://zmianynaziemi.pl/wiadomosc/wielkie-manewry-na-morzu-poludniowochinskim-chiny-oglosily-przygotowania-do-wojny

  Nie tylko my mamy anakondę :-(
 • @fretka 15:32:31
  Też nie sądzę.
  Gospodarka rosyjska kuleje, Europa i Świat nakłada sanksje - Rosja przyparta do ściany wydaje pomruki...
  To Rosja pierwsza zaczęła straszyć wszystkich w około - stąd wojska USA i NATO w Polsce i innych krajach regionu.
 • @Talbot 15:40:41
  "To Rosja pierwsza zaczęła straszyć wszystkich w około - stąd wojska USA i NATO w Polsce i innych krajach regionu."

  Raczej telewizja i radio w państwach NATO Szanowny Talbocie.

  Kto zaatakował WTC?
  Kto zrobił bajzel na Majdanie?
 • @Talbot 15:40:41
  Skoro Rosja jest taka kulawa to co się tak boisz? Kup miecz świetlisty w każdy sklepie und Drang nach Osten.
 • @Jasiek 15:51:54
  "Kto zaatakował WTC?"

  Chyba nie myślisz, że to Putin testował Iskandery?
 • @Talbot 18:43:08
  'Spotkaliśmy się pewnego dnia na Majdanie -

  - Ambasadorzy Stanów Zjednoczonych, Francji, Hiszpanii, Niemiec, Danii;

  - asystent sekretarza stanu - Victoria Nuland;

  - Amerykańscy senatorowie - Chris Murphy i John McCain;

  - minister spraw zagranicznych Niemiec - Guido Westerwelle;

  - Minister Spraw Zagranicznych Niderlandów - Frans Timmermans;

  - Catherine Ashton, wysoka przedstawiciel Unii Europejskiej do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa;

  - były prezydent Gruzji - Michaił Saakaszwili;

  - Parlament Europejski - Jacek Protasiewicz;

  - Minister Spraw Zagranicznych Linas Linkevičius i litewska przewodnicząca Seimasu Loreta Gražiene;

  - były premier Polski - Jarosław Kaczyński; senator Republiki Czeskiej - Jaromir Stetina

  i oskarżyli Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Ukrainy! '(c)
 • @Talbot 18:43:08
  https://translate.google.pl/translate?hl=pl&sl=en&u=https://www.ned.org/region/central-and-eastern-europe/ukraine-2017/&prev=search
  https://russian.rt.com/article/71809
  https://iz.ru/news/588596
 • @Talbot 18:43:08
  " "Kto zaatakował WTC?"

  Chyba nie myślisz, że to Putin testował Iskandery?"

  Ja tak nie myślę, ALE mam wrażenie, że jak w telewizji powiedzą, że tak było to Ty byś uwierzył. Ale nie byłbyś sam ;-DDDD
  Śmieję się, ale to jest tragiczne.

  A o atak na WTC zapytałem się, żeby sprawdzić czy myślisz sam czy tylko wydalasz to, co mówią i piszą w ścierwomediach.
  Bo jeśli chodzi o Rosję, to jednak wydalasz...
  Ale i tak dziękuję Ci za wymianę komentarzy :-)
 • @fretka 19:04:19
  "...i oskarżyli Rosję o ingerowanie w wewnętrzne sprawy Ukrainy!"

  Dobre!

  @---->>>>>>>>>>>>>>>>-----------------------------
 • he,he,he- aleś to po ludzku ujął
  " Po pierwsze – postraszyć i utwierdzić Rosję w przekonaniu, że NATO jest militarną potęgą."
  Potęga to : BBC,CNN,.... itd

  he,he,he,he,

  pozdr
 • @Talbot 15:40:41
  Talbot ale Burch Pan przestanie czytac roznych "SRAKIEWICZOW",ktorzy niczym nie Romania sie w uprawianiu propaganda przeciw Rosji jak r OJ znego rodzaju GB ownoprawdy ,tefaeny itp.
 • @K54 22:58:05
  Czy nadajesz z pokładu TK 210 Czerwony Październik?
 • @
  zwiad powietrzny wzdłuż granic Rosji był prowadzony przez 23 zagraniczne samoloty.
  http://tass.ru/armiya-i-opk/5080512?utm_source=twitter.com&utm_medium=social&utm_campaign=smm_social_share
 • @Zorion 20:31:43
  Mnie jednak zastanawia udział wojsk tureckich w Anakondzie.. szpiedzy???

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031