Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Przygotowanie Sił Powietrznych do manewrów «Anakonda-18»

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Przygotowanie Sił Powietrznych do manewrów «Anakonda-18»

Manewry «Anakonda» czyli cykliczne ćwiczenia Wojska Polskiego w ostatnie lata nabrały niezwykle istotnego znaczenia. Partnerzy z NATO uznali je za dobrą okazję do zaprezentowania zwartości i siły Sojuszu oraz gotowości nie tylko do odparcia agresji ze strony Rosji, ale także zdolności do prowadzenia działań zaczepnych i ofensywnych (a nie defensywnych jak próbują nam wmówić). Scenariusz ćwiczenia zakłada wojnę hybrydową w wyniku której siły «Niebieskich» zajmują Białoruś oraz Obwód kaliningradzki.

Będą to największe od wielu lat manewry na terenie Polski, a łączna ilość ćwiczących żołnierzy wynosi 100 tys. (w tym 50 tys. Polskich).

Równolegle będą odbywać się ćwiczenia stricte NATO-wskie «Baltops», «Sabre Strike», które na odcinku polskim będą stawać się epizodami ćwiczenia «Anakonda-18». Część lotnicza będzie oparta przede wszystkim na siłach polskich oraz amerykańskich i w wielu aspektach nadzwyczaj efektowna.

Powietrzną inauguracją ćwiczenia będzie epizod polegający na masowym desancie spadochroniarzy i sprzętu z różnych państw NATO na zrzutowiska zlokalizowane u granicy z Rosją. W operacji powietrznodesantowej wezmą udział 30 samolotów transportowych z Polski, USA i Wielkiej Brytanii.

Główną siłą uderzeniową będzie 82.Dywizja Spadochronowa wspierana przez 6.Brygadę Powietrznodesantową i brytyjską 16. Brygadę Powietrznoszturmową.

Odrzutowe samoloty bojowe będą operować z trzech lotnisk – 32.Bazy Lotnictwa Taktycznego (Łask) gdzie miejscowe F-16 będą uzupełnione maszynami z 31. Bazy Lotnictwa Taktycznego (Poznań-Krzesiny). Drugie – 22.Baza Lotnictwa Taktycznego (Malbork), gdzie do miejscowych samolotów MiG-29 dołączą się MiG-29M z 23.Bazy Lotnictwa Taktycznego (Mińsk Mazowiecki). Trzecie zostanie – 21. Baza Lotnictwa Taktycznego (Świdwin), która będzie czynnym lotniskiem dla Su-22M4. Te ostatnie w ramach ćwiczenia «Anakonda-18» będą wykonywać przede wszystkim misje bezpośredniego wsparcia lotniczego sojuszniczych sił lądowych na poligonach Drawsko, Wicko Morskie i Wędrzyn.

Myśliwce F-16 Jastrząb w epizodach «Baltops» będą wykonywać ofensywne misje w ramach walki o panowanie w powietrzu, razem z F-16 ze USA oraz niemieckimi Eurofighter. Ponadto myśliwce wykonają misję osłony strategicznych bombowców B-52H, które będą operować nad Bałtykiem i Polską z bazy RAF Fairford.

Wsparcie dla odrzutowych samolotów bojowych zapewnią cztery tankowce KC-135R z amerykańskiego 100.Skrzydła Tankowania Powietrznego, które na czas ćwiczenia «Anakonda-18» będą przebazowane do Powidza.

Nie mniej efektowne w ćwiczeniu będzie wykorzystanie śmigłowców. Trzon lotniczych sił śmigłowcowych będą tworzyć polsko-amerykański związek taktyczny śmigłowców Task Force «Griffin». Głównym będzie lotnisko 12.Bazy Bezzałogowych Statków Powietrznych (Mirosławiec), która przyjmie śmigłowce szturmowe AH-64D Apache, Mi-24W, transportowe CH-47F Chinook, UH-60M Black Hawk, ratownicze W-3PL i wielozadaniowe Mi-2.

Polskie i amerykańskie załogi rozpoczą ćwiczenia od wspólnych lotów zapoznawczych Mi-24W razem z AH-64D. Pierwszym wspólnym zadaniem będzie osłona budowy przeprawy na Wiśle. Przez kolejne dni załogi będą przygotowywać się do głównego zadania, czyli masowego «Air Assault», którego scenariusz będzie zakładać przerzucenie żołnierzy 173.Brygady z lotniska w Świdwinie na poligon w Wędrzynie, gdzie będą realizować oni misje ataku na poszczególne obiekty strefy zurbanizowanej.

W przelocie bedzie brać udział 35 śmigłowców Task Force «Griffin» wspieranych przez wielozadaniowe śmigłowce transportowe Mi-17 z polskiej 25.Brygady Kawalerii Powietrznej.

Następnym zadaniem będzie na «Anakondzie-18» ćwiczenie ogniowe – załogi Mi-24W będą razić cele na Poligonie Drawsko wspólnie z pododdziałami wojsk rakietowych i artylerii oraz polskimi samolotami F-16.

Ostatnim ćwiczonym epizodem w «Anakondzie-18» będzie kombinowana operacja w czasie której śmigłowce szturmowe AH-64D i Mi-24W wykonują zadanie bezpośredniego wsparcia lotniczego oddziału sil specjalnych.

Ćwiczenie «Anakonda-18» powinno przenieść wymierne korzyści polityczne i wojskowe. Na szczeblu taktycznym pozwoli nawiązać współpracę między sojuszniczymi jednostkami. Z punktu widzenia strategicznego da wyraźny sygnał Rosji i Białorusi, że w przypadku zagrożenia Sojusz Północnoatlantycki ma wolę, siły i środki by prowadzić działania ofensywne.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • SZAŁ RADOŚCI i UNIESIENIA zapanował w Polsce !!!
  Minister Błaszczak poinformował poddanych że on chce więcej wojska z żydo-NATO w Polsce !

  Bracia Słowianie ! polityka żydów z PIS u sięgnął dna ! to już nie jest polityka wasala , to już jest polityką kundla do swojego umiłowanego pana [ żydo-USA ]


  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • @ele 12:39:26
  W obecnej doktrynie wojskowej Polsce w swoim własnym kraju pozostała nam jedynie rola statysty i....mięsa armatniego !
  Jak było do przewidzenia Polska nie kontroluje ani jednostek NATO ani tym bardziej jednostek amerykanskich na własnym terenie ! Te zaś podlegając wyłącznie własnemu dowództwu mogą w każdej chwili rozpocząć działania wojenne z Rosja jesli rząd usraela lub ich podlegli ormowcy z NATO uznaja to za stosowne!!! W ten sposób znajdziemy sie w stanie wojny nawet o tym nie wiedząc !!
  Po upadku Układu Warszawskiego Armie Radzieckie wycofały sie z okupowanych państw postradzieckich!!!. Armia USA tzw. bękartów Świata ma się dobrze w Europie w tym Niemczech - mało tego weszła po sowietach do Afganistanu i innych państw terenów wschodniej europy - A teraz na wzór i podobieństwo dawnych działaczy KC PZPR, którzy zafundowali nam wieloletnie rządy Armii Radzieckiej, obecni rządzący KC PIS wprowadzają nam do kraju rządy Armii USA, których działania żołnierzy w obcych państwach przypominają postępowanie "terrorystów"
  Odrzucając oszołomską histerię i retorykę, sytuacja geo-polityczna jest taka. Nikt na nas nie napadnie, bo po co. Nie napadną na nas na pewno Niemcy, Czechy, Słowacja i kraje Bałtyckie, czy Skandynawowie przez morze. Białoruś również nie porwie się militarnie na Polskę. Zostaje nam Rosja i Ukraina. Gdyby Rosja zdecydowała się na militarny atak na Polskę to nam nic nie pomoże, nawet gdyby Polska wydawała 50 procent PKB na zbrojenia. Oni ostatecznie mają 9200 głowic nuklearnych, a My???
  F-y częściowo w służbie Izraela.
 • Do @Wrzodak Z. 21:20:24
  PIS ratuje polityka wstrzymywania kolorowej dziczy do Polski ! żeby nie to to byłbym 100% wrogiem politycznym PIS !

  Jaka jest dzisiejsza sytuacja Polski ? jest tragiczna bo zewsząd otaczają
  nas wrogowie żydo-lewacko-libertyńscy [ partie, PO Nowoczesna SLD PSL
  i doszlusowali do tego lewackiego gówn.. hierarchia kościelna ]

  TO JAWNI ZDRAJCY NARODU POLSKIEGO ! i nie ma widoku na
  normalność w Polsce !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach .
 • @Wrzodak Z. 21:20:24
  ... ostatnie kilogramy uranu wywieżli z Polski za prezydenta Dudy.

  To samo robili za Piłsudskiego.Wydawali prawie 50 % budżetu na WP ale to wszystko szło na kobyły i owies.

  A Stalin & Hitler na tanki i samoloty.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031