Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Anakonda-18 – scenariusz inwazji na Rosję i Białoruś

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Anakonda-18 – scenariusz inwazji na Rosję i Białoruś

 

 

Anakonda-18 jest najważniejszym ćwiczeniem sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, z udziałem kontyngentów narodowych ponad połowy krajów NATO oraz krajów partnerskich. Tegoroczna edycja będzie ćwiczeniem sojuszniczym, skoncentrowanym na wzmocnieniu koalicji SZ krajów NATO pod względem możliwości uprzedniej inwazji ewentualnego przeciwnika. Ćwiczenie będzie sprawdzianem współdziałania w wielu wymiarach, m.in. z układem pozamilitarnym oraz pododdziałami obrony terytorialnej.

 „W tych manewrach będą uczestniczyć wszystkie rodzaje sił zbrojnych; będzie też ćwiczone współgranie i współpraca z Marynarką Wojenną, z lotnictwem, ale również i Wojska Obrony Terytorialnej będą prowadziły ćwiczenia; będą zabezpieczać teren lądowisk i prowadzić działania o charakterze wspierającym działanie wojsk operacyjnych” – powiedział wiceszef MON Bartosz Kownacki.

U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Hipotetyczny scenariusz zakłada m.in. roszczenie praw jednego z państw sąsiedzkich do dostępu do surowców energetycznych, próba destabilizacji sytuacji politycznej, dezorganizacji funkcjonowania organów administracji państwowej i samorządowej czy opanowania spornego terytorium - wyjaśnia MON. Oprócz profesjonalnych wojskowych w Anakondzie-18 wezmą również udział ulubieńcy szefa MON - ochotnicze Wojska Obrony Terytorialnej.

Scenariusz ćwiczeń również zakłada konflikt pomiędzy fikcyjnymi państwami eskalujący od trudnej sytuacji politycznej po agresję. Jeden z epizodów manewrów - ćwiczenie nalotu prewencyjnego wojsk koalicji z użyciem rakiet klasy powietrze ziemia. Znaczącym dla wojskowych elementem tego ćwiczenia będzie przekazanie (!) dowodzenia dla NATO od naszych sił zbrojnych. "To jest bardzo ważne przedsięwzięcie, bardzo trudne, bardzo skomplikowane i po raz pierwszy od wielu, wielu lat trenowane" - podkreślił Ministr Obrony Narodowej.

Według Ministerstwa Obrony Polski w ćwiczeniach weźmie udział 100 tysięcy żołnierzy w tym 20 tys. z Polski i prawie 5 tysięcy jednostek sprzętu. Oprócz polskich wojskowych w ćwiczeniach wezmą udział sojusznicy Polski z NATO – wojskowi ze Stanów Zjednoczonych, Litwy, Łotwy, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Słowacji, Włoch, Bułgarii, Rumunii, a także Gruzji i Ukrainy, wyposażone w 5 tys. pojazdów, 150 samolotów i śmigłowców oraz 45 okrętów. 

Ćwiczenia będą prowadzone na największych poligonach w Polsce.

Wiele państw wschodnich wyraziło obawy dotyczące ćwiczeń. Jak oświadczyło Ministerstwo Spraw Zagranicznych Rosji, całkowita liczba wojskowych i sprzętu ma przekroczyć poziom, który podlega obowiązkowi monitorowania niektórych rodzajów działań wojskowych, ustalonemu przez Wiedeński Traktat z 2011 roku przez OBWE („O środkach budowania zaufania i bezpieczeństwa”). Dlatego Rosja, Białoruś i inne państwa wschodnie czekają na briefing w sprawie zbliżających się ćwiczeń, a szczególnie liczby zaangarzowanych żołnierzy, których liczba zgodnie z licznymi publikacjami w środkach masowego przekazu przekracza dozwolony minimum, lecz MON i dowództwo NATO nie udzielają żadnych komentarzy na ten temat, co pozwala przekonać się, że ta informacja jest prawdziwa.

Oznacza to, że Sojusz chce i może przeprowadzać wielkie manewry wojskowe. A ich scenariusz odpowiada na pytanie o realnych planach Sojuszu – czyli atak na wschód. To przełom w myśleniu sztabowców NATO. Amerykańscy, brytyjscy, ale także np. niemieccy wojskowi przyjęli pogląd, że Rosja z jej agresywną siłową polityką w pobliżu wschodnich granic NATO stała się problemem, a nie "częścią rozwiązania europejskich problemów".

Były szef sił NATO w Europie, gen. Philip Breedlove, stwierdził, że należy przyjąć, iż Rosja jest "egzystencjalnym zagrożeniem". Dlatego należy wymierzyć cios pierwszym, by zapewnić przewagę NATO (i ustalić hegemonię USA – J.R.).

Według licznych ekspertów wojskowych, polem walki została wybrana Polska właśnie dlatego, że wśród krajów Unii Europejskiej i członków NATO jest ona jak najbardziej podległa nastrojom rosofobicznym (w związku ze wspólnymi realiami historycznymi), a również ponieważ rząd polski jest słaby i niezdolny do przyjęcia samodzielnych decyzji, łatwo podlega wpływom USA.

W związku z tym US Army wydzieliła do udziału w ćwiczeniu wielu żołnierzy, także Gwardii Narodowej, i znaczne ilości sprzętu. Innymi słowy, całe wojska lądowe USA są zaangażowane w ćwiczenie Anakonda na terenie Polski...

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • Czy wydzielono też
  pokłady miłośników kiszki stolzowej ,transów i odpowiednio przeszkolonych tychże w kiecach katabasów różnej opcji do "spowiadania i i innych czynności"?
 • 5* - Inwazja na Białoruś jest bardzo prawdopodobna
  Oczywiście nastąpi pod jakimś pretekstem, np. napad białoruskich żołnierzy na radiostację, a może żydowską, ale opłacana przez Polaków, telewizję Bielsat - jak zrobili to Niemcy w Gliwicach.

  Czy grozi nam wojna i czy będzie to wojna z Rosją? - http://wps.neon24.pl.neon24.pl/post/140136,czy-grozi-nam-wojna-i-czy-bedzie-to-wojna-z-rosja
 • Tu już nawet
  słowo brednia nie wystarcza.

  ...."Innymi słowy, całe wojska lądowe USA są zaangażowane w ćwiczenie Anakonda na terenie Polski..."
 • @Rzeczpospolita 14:36:10
  " Inwazja na Białoruś jest bardzo prawdopodobna"

  Czy to Putin dokona inwazji na Białoruś?

  Baćka wyrywa się z uścisku Niedźwiedzia
  https://www.fly4free.pl/bialorus-bez-wiz/
 • Poznaliśmy budżet obronny USA na 2018 rok. Gigantyczne pieniądze
  http://technowinki.onet.pl/militaria/poznalismy-budzet-obronny-usa-na-2018-rok-gigantyczne-pieniadze/6t5gsb


  Prezydent Trump podpisał budżet obronny USA na 2018 rok. W przyszłym roku Stany Zjednoczone podwyższą wydatki na obronę kraju i wyniosą one w sumie 700 mld dolarów. To siedem razy więcej niż cały budżet Polski w 2017 roku!

  Budzet obronny USA na 2018 rok wyniesie więcej niż łączne wydatki dziewięciu innych państw przeznaczających na ten cel największe sumy w 2016 roku
  Amerykańskie wydatki na obronnośc wzrosną w sumie o 10 procent
  Nowy budżet posłuży m.in. do zakupu 90 myśliwców F-35
  Kongres USA zaakceptował budżet obronny USA na 2018 rok w połowie listopada, a kilkadziesiąt godzin temu ustawę podpisał także prezydent Donald Trump. Ustawa, tzw. National Defense Authorization Act (NDAA), przyznaje prawie 700 mld dolarów na wydatki wojskowe - sumę, która prawie siedmiokrotnie przekracza cały budżet naszego kraju w 2017 roku. Taka suma to także więcej, niż w 2017 roku na wydatki obronne wydało łącznie aż dziewięć innych państw przeznaczających na ten cel największe sumy, czyli Chiny (215 mld), Rosja (69 mld), Arabia Saudyjska (63 mld), Indie (55 mld), Francja (55 mld), Wielka Brytania (48 mld), Japonia (46 mld), Niemcy (41 mld) i Korea Południowa (36 mld).

  Plus sojusznicy USA to razem ok.980mld $ w 2018 roku.???????
 • Auror
  Jak zdobyłeś takie informacje, które są zarezerwowane dla wywiadów wojskowych?
 • na Rosję i Białoruś?
  ,,scenariusz inwazji na Rosję i Białoruś"

  Jaki tam scenariusz.

  https://www.wprost.pl/_thumb/44/f4/4a14b59f016f35da846066864fee.jpeg

  Wystarczy popatrzeć na mapkę, tu każdy sztabowiec i każdy dowódca wskazałby na obwód Kaliningradzki.
  Aż prosi się by tam uderzyć.
  Ten obwód nie ma połączenia lądowego z Rosją.
  Rosja musiałaby maszerować albo dłuższą drogą okrężną przez Białoruś i Polskę, albo na wprost drogą Smoleńsk, Mińsk, Wilno, Kaliningrad, natomiast dywizje spod Pskowa na Rygę i Szawle, a spod Leningradu przez wszystkie kraje bałtyckie.
  Taki przemarsz zostałby z mety uznany za agresję na kraje bałtyckie i Ameryka miałaby pretekst do ich obrony, jednym słowem do większego konfliktu z Rosją na tym właśnie kierunku.
  W tym czasie Ukraina atakowałaby Krym, a Gruzja Osetię i Abchazję.
  Taka mała lokalna wojna na przedpolach Rosji, bez sięgania po arsenały nuklearne.
  Ćwiczenia i sprawdzian sił w realu.
  A później Genewa i rozmowy pokojowe.
  Inny wariant to Putin odpuszcza sobie obwód Kaliningradzki tak jak odpuścił sobie Ukrainę i do starć nie dochodzi.
 • @Oświat 17:28:29
  he he

  sztabowcy z chazar-defence24.pl?

  Ruskie nie muszą nigdzie maszerować

  https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/c/c1/Iskander-Kaliningrad-Crimea-Khmeimim.png
 • @kfakfa 17:53:52
  W takim układzie to w jednym okręgu będą Biały Dom i Wall Street i Diego Garcia na oceanie Indyjskim. Takiego starcia nikt nie zaryzykuje.
  Amerykanom chodzi o taki konflikt jak ostatnia wojna w Gruzji.
  Mała wojenka na czołgi i piechotę, w starym stylu. Wszystkie sąsiednie kraje dozbrojone i wyekwipowane przez USA rzucają się na Kaliningrad, a Rosja spieszy mu na pomoc.
  Wojna na trzy do pięciu dni, na opróżnienie starej amunicji.
 • @Talbot 16:02:50
  Plany tych ćwiczeń i ten fake news powstał w pustej głowie autora JAN RADŽIŪNAS znanego tu zresztą od dawna.
  Jak dotąd o tych ćwiczeniach wie on tylko sam.
 • @trojanka 15:54:39
  USA już się z tego nie podniosą.
  To koniec
 • @trojanka 15:54:39
  Jak mają tyle kasy, to niech sobie lezą na Rosję... ale SAMI.
  Najlepiej niech sobie zrobią ZIMOWE "ćwiczenia", jak Napoleon i Adolf. ;p

  A Polacy z Ruskimi pójdą na wódkę.
 • @laurentp 19:20:07
  Też tak uważam, niech się leją najlepiej w USA,w końcu kiedys muszą zakosztować tego, co my już przerobiliśmy!!!A kasę mają z drukarki!!i dlatego niestety muszą gdzieś jeszcze zajumać, bo z tego od lat żyją i utrzymują braci przebranych!!nawet ukraińskie złoto pojechało do znanego fortu!!
  Ale my już niestety jestesmy w czarnej .....Gadowski cos mówi,a uchodzi za poważnego dziennikarza, strach i przerażenie lub...Apocalypto nadchodzi!

  Od 3 minuty,
  https://youtu.be/02MLOwEl7Io
 • @laurentp 19:20:07
  Tak! to jest bardzo celny wniosek. Napił bym się z kimś normalnym, słowo daje nie ma z kim. Wszyscy tylko pierd...lą o papierkach z obrazkami, myślą że jak ich dużo będą mieć to będą już na wieki szczęśliwi. Pomiot tak ma , pomiot ma swojego boga - Pieniądz Wszechmogący. - To światowa sekta , szkoda tylko że zniewala i zabija ludzi.

  pozdrawiam
 • @Oświat 17:28:29
  W jednym zdaniu:
  "każdy dowódca wskazałby na obwód Kaliningradzki.
  Aż prosi się by tam uderzyć."
  A w drugim:
  "Taki przemarsz zostałby z mety uznany za agresję na kraje bałtyckie i Ameryka miałaby pretekst do ich obrony"
  Czyli najpierw uderzają, a później się "bronią".... Zaiste, rozumowanie made in USA....
 • @Zorion 20:03:32
  "pomiot ma swojego boga"
  Wielki poeta-filozof Heinrich Heine (syn bankiera), powiedział: „Pieniądze to Bóg naszych czasów, a Rothschild jest jego prorokiem”.
 • @SZS 18:46:14
  Tak robi agresor, broni ,,demokracji i praw człowieka", atakuje i krzyczy że został zaatakowany.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031