Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
184 posty 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Anakonda-18: Polska polem starcia Rosji i USA

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Anakonda-18: Polska polem starcia Rosji i USA

„Anakonda” to krajowe ćwiczenie strategiczno-operacyjne, które odbywa się co dwa lata. Edycja Anakondy w 2018 r. będzie szczególna ze względu na bardzo duże zaangażowanie polskich koalicjantów i sojuszników. Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych od 2006 r. przygotowuje i prowadzi kolejne „Anakondy”. Tegoroczna odbędzie się latem.

Według planów MON w ćwiczeniu ma wziąć udział ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. z Polski. Jak zaznaczono w MON, liczby mogą się jeszcze zmienić, a wojskowi z Polski będą otwarci praktycznie do rozpoczęcia ćwiczenia na zgłoszenia z państw NATO lub krajów partnerskich Sojuszu. Czyli cztery razy więcej niż w „Anakondzie” w 2016 r (sic!). Wówczas ćwiczyło 27 tys. żołnierzy, w tym 13 tys. z Polski oraz 14 tys. z 21 innych państw.

Właściwie od 1989 r. nie było w Polsce tak dużych ćwiczeń wojskowych. Lecz w 2002 r. w manewrach „Strong Resolve” w Polsce, Norwegii i na Bałtyku, wzięło udział prawie 30 tys. żołnierzy, ale „tylko” ok. 16 tys. ćwiczyło na poligonach w naszym kraju.

Jednak zdaniem przedstawiciela MON od liczby ćwiczących żołnierzy ważniejsza jest liczba państw zaangażowanych w „Anakondę-18”. „Dla nas jest ważny nie tylko potencjał ilościowy, lecz również ważne jest to, żeby jak najwięcej było państw uczestniczących w tym ćwiczeniu, bo to stanowi o poziomie zaangażowania przede wszystkim politycznego. Wymiar polityczny tego ćwiczenia jest tak samo ważny, jak wymiar militarny” – powiedział przedstwiciel MON.

Największa liczba sojuszniczych żołnierzy ćwiczących w „Anakondzie” będzie pochodziła z USA. „Przewidujemy, że ok. 68 tys. Amerykanów będzie brało udział w tym ćwiczeniu. Drugim co do wielkości wkładem będą Brytyjczycy – około trzech tysięcy, następnie Hiszpanie, również Niemcy”.

Jak powiedział wcześnie szef MON Antoni Macierewicz, w trudnych warunkach, w jakich dziś znajdujemy się w Polsce i na wschodniej flance NATO, ćwiczenie ma przede wszystkim funkcję zastraszenia. „Celem jest sprawdzenie zdolności krajów Sojuszu zademonstrować potęgę i zastraszyć Rosję” – oświadczył.

U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Scenariusz manewrów zakłada zadania wyprzedzającego uderzenia i działań prewencyjnych na wschodniej flance.

Taka skala przedsięwzięć oznacza, że na czas „Anakondy” – jak mówi dowódca operacyjny SZ Polski – zajęte będą wszystkie poligony w Polsce, a przede wszystkim na wschodzie kraju, a także przykoszarowe place ćwiczeń i tereny użyczone przez prywatnych właścicieli. Międzynarodowe zgrupowania wojsk będą się przeprawiły przez dolną Wisłę pod Chełmnem oraz przez Odrę w Białej Górze koło Krosna Odrzańskiego.

Znaczącym dla wojskowych elementem ćwiczenia będzie przekazanie (!) dowodzenia dla NATO od naszych sił zbrojnych. „To jest bardzo ważne przedsięwzięcie, bardzo trudne, bardzo skomplikowane i po raz pierwszy od wielu, wielu lat trenowane” – podkreślił Ministr Obrony Narodowej. „Anakonda” będzie też okazją do sprawdzenia systemu wsparcia państwa-gospodarza dla sił NATO”.

I na zakończenie.

Czym dla potęg światowych jest wschodnia Europa?

Dla UE to podbite i ograbione kolonie gospodarcze czyli Europa drugiej albo trzeciej prędkości mało ważne ekonomicznie. Dla Rosji Europa Wschodnia to zdrajcy którzy zdradzili Rosję mimo że ta ich wyzwoliła od nazistów i wiele dokładała ekonomicznie do odbudowy krajów po wojnie. Polska to żadna wartość na scenie światowej to tylko terytorium wygodnie położone dla militarnych zakusów USA czyli globalnej mafii żydowskiej, która przygotowuje w Polsce pole starcia z Rosją.

Globalna mafia stara się wciągnąć Rosję do gorącej wojny na Ukrainie, w Polsce, ogólnie w Europie Wschodniej. Niestety Armia Macierewicza nie zdąży nic zrobić w sprawie przetworzenia Polski na pole walki, a tzw.WP przestanie istnieć po taktycznej odpowiedzi FR za pomocą Iskanderów i Topol M.

JAKUB MOŹNIAK

KOMENTARZE

 • autor
  Niechby nawet po 10 000+ dawali kolaboranci z mafii światowej to każdy przytomny Polak powinien wywieżć na taczkach syjonistów z PISPO.
  Dla Macierewicza, Kalsteina, Komury, Kwasa itp. Polska to tylko terytorium do konfrontacji ,,wchodu" z ,,zachodem". Polacy to stado niewolników, których należy cześć zlikwidować, resztę rozproszyć po świecie i niech koczują np; takim usraelu jako niewolnicy i płacący haracz mafii.
 • Wystarczy poszukać w necie
  wypowiedzi amerykańskich oficerów ,co sądzą o "moralach i wyszkoleniu" badziewia z Polin,poligon zaczynają od porannej kawki o chlaniu wódy nie wspomnę.
  Co i jak by się zaczęli zachowywać czeczeńcy sprowadzeni do Polski przez chazarów z UD-ecji,PO i PISraela?
 • "Naziści" będą znowu "zastraszać"...
  Rosja (czytaj Związek Sowiecki) pogonił od nas "nazistów" (czytaj Niemców) a teraz po latach "naziści" razem z Polakami będą "zastraszać" Rosję!
  Gdyby jakiś nieboszczyk z 30-letnim stażem zmartwychwstał dzisiaj to by z szoku padł martwy.
 • Pomagała? Na pewno? Wiem coś na ten temat!
  "zdradzili Rosję mimo że ta ich wyzwoliła od nazistów i wiele dokładała ekonomicznie do odbudowy krajów po wojnie."

  Polskie armie na wschodzie i zachodzie stanowiły czwartą siłę zbrojną aliantów. Anglia była na trzecim miejscu wraz z oddziałami z Kanady, Australii, Nowej Zelandii itd, itd. z bardzo małą przewagą nad Polską. Plus armia podziemna AK wiązała przez całą wojnę kilka dywizji niemieckich.

  Wysyłaliśmy im węgiel po cenie $1 za tonę przez kilkanaście lat, przy cenie światowej $15. W zamian, po podobnych cenach, oni brali nasze zboże, cukier, mięso, itp.
  Kupowaliśmy od nich uzbrojenie po cenach kilkakrotnie przewyższających jego wartość. Słynne Mig15 miały w wojsku ksywę "latające trumny" Sprawdźcie stare cmentarze przy bazach lotniczych.

  Kupiliśmy za $4 miliony stare tłoczniki do karoserii Warszaw. Po kontroli jakości, cały transport, bez rozładowania skierowano do Nowej Huty.

  Takich faktów było zilion.

  Ekonomiści zachodni oceniali wyzysk Polski na około 50 miliardów dzisiejszych dolarów rocznie.

  Ten temat wciąż czeka na historyków.
 • @Casey 15:10:45
  oj tam, oj tam
  Były też i nieźle biznesy
  Handel wymienny

  Oni nam tonę rudy żelaza my im tonę żelaza.
  O co chodzi
  8-)))
 • Dobry artykuł.
  Ciekawa jest powtórka z historii czyli obrony "festung" Europa.
  To już kilak razy się powtarza i zawsze w identycznych niemal okolicznościach..

  Najpierw Napoleon "bronił Europy"...po wyprawie na Moskwę..
  Potem Piłsudski "bronił Europy" ...po wyprawie na Kijów.
  Później Hitler "bronił Europy" ... po wyprawie na Moskwę.
  Dzisiaj NATO w osobie Polska "broni Europy" .. po próbie zdobycia Rosji i jej zasobów.

  Na tym tle oficjalna propaganda kompletnie kompromituje autorów tej propagandy.
 • @Husky 15:17:06
  Husky jak zawsze zakłamany jak żyd.
  Za PRLu był barter a ceny lokalne były oderwane od cen światowych.

  Polska sprzedawała Rosji statki po cenie złomy ale liczonego wg cen zachodnich. Za to Polska kupowała ropę i gaz po cenach wody licząc w cenach zachodnich.

  Żydostwo nie potrafi bez kłamania manipulowania, zniekształcania ... po prostu żyć.
  Ja nie wiem czy oni w ogóle są w stanie poznać jakąś prawdę obiektywną... dla nich wszystko jest relatywne i takie jak im w danej chwili potrzeba.
  To nie jest Słowiańska kultura, to nie jest żadna kultura.
 • @Oscar 16:54:01
  Polak pyta Rosjanina
  Ile to jest dwa razy dwa ?
  Rosjanin :
  to zależy ?
  kupujesz czy sprzedajesz ?
 • @Husky 17:21:57
  Nieudolnie plagiatujesz. Pyta Icek rabina.
 • @Casey 20:58:11
  8-)))
 • Syn bral udzial w jednej takiej Anakondzie.
  W ponizszym filmiku gra prezydenta , ktorego ochraniaja sluzby specjalne.Filmik jest na Facebooku wiec nie wiem czy kazdy bedzie go mogl odtworzyc.
  https://www.facebook.com/david.golab.790/videos/vb.100008964422830/1775747299400734/?type=3
 • @staszek kieliszek 22:53:11
  Niestety, ta treść jest obecnie niedostępna
  Być może użyty link wygasł lub strona jest widoczna tylko dla grupy odbiorców, do której nie należysz.
 • @Husky 23:02:34
  No coz. Posylam wiec link do filmiku, w ktorym syn pokazuje swa prace gdy byl szefem wyrzutni rakiet Minuteman na odludziu w Montanie.
  https://www.youtube.com/watch?v=4b3PoLyZs2A&t=8s
 • autor i reszta
  Polska polem starcia Rosji i USA...

  Jakim polem?
  Dla USA i Rosji, polem starcia?
  Piechota, kawaleria, czołgi, okopy to były w I i II wojnie światowej.
  Dziś żadnego pola, żadnego frontu, okopów, czołgów, dział i granatów nie będzie.
  No może zacznie się od zestrzeliwania satelitów pierwszą salwą.
  Druga salwa to rakiety, od taktycznych do balistycznych, na wszystkie bazy i cele naziemne, podziemne, lądowe, morskie i podmorskie.
  Trzeciej i czwartej salwy nie będzie.
  Ale będzie za to dużo, bardzo dużo popiołu.

  Ludzie wyrośnijcie z tych bajek i idiotyzmów o polach, lasach, przesmykach Suwalskich.
 • dodatek
  A te ćwiczenia, manewry, anakondy
  To tylko po to by te wypasione cioty się nie zastały, by się nie zapiły czy nie znarkomaniły na śmierć z nudów. Innym słowem by mieli zabawę i zajęcie jak przedszkolne maluchy w piaskownicy.
 • @Oświat 23:47:06
  Wojna w Syrii i na Ukrainie swiadczy , ze od sredniowiecza niewiele sie zmienilo.Kule zamiast okraglych sa szpiczaste, jest ich wiecej ale zolnierz nadal w okopach, tunelach musi sie w blocie babrac.
 • @staszek kieliszek 00:08:43
  Armia polska musi wiele zmian jeszcze przejść, przede wszystkim umieć stanąć przed lustrem i umieć spojrzeć sobie w twarz. To niezbędny warunek zmian.

  Np. dogłębne i zgodne z prawdą wyjaśnienie przedwczorajszego incydentu z katapultowaniem-niekatapultowaniem się pilota MIG-29.... jeszcze nic się nie zaczęło, a już widać, jak bardzo rzecznicy armii "kreatywnie majstrują" przy faktach. Byle tylko żaden reporter nie dotarł do pilota i nie zapytał, jak było naprawdę... zanim on sam nie zostanie pouczony o tym, co ma mówić.

  Nic nie wiadomo, a oficjalna wersja już jest formułowana. Co za komunizm, sorry, kretynizm chciałem powiedzieć.
 • @staszek kieliszek 00:08:43
  W Syrii to się umówili, że nie będą sobie wchodzić w drogę, to znaczy, że Rosja nie będzie wchodziła tam gdzie wchodzą Amerykanie.
  O tej umowie nie słyszeli Turcy więc zestrzelili jeden rosyjski super bombowiec. Wiecej nie chcieli, bo Putin jednak zawsze mógł się do czegoś przydać gdyby na przykład amerycanos chcieli w Ankarze zmienić Erdogana na Gulena
  W Polsce żeby do czegoś doszło, to też muszą się Ruski z Amerykańcami najpierw dogadać, a właściwie to odwrotnie, coś Amerykancy muszą Ruskom zaproponować, jakąś grę zwykłą ale strategiczną, turniej rycerski albo nawalankę napierdalankę.
  Rzecz jasna bez użycia ,,śmiercionośnej” broni, a jedynie z użyciem czołgów, armat, kałachów i M16 no i dużo mięsa armatniego, kotletów w mundurkach, w ograniczonym czasie i miejscu, na przykład na linii Bug ale nie dalej jak do Wisły, albo okolice Mińsk, Suwałki, Olecko, Supraśl, Białystok.
  Media miały by fantastyczny temat i ONZ zajecie na parę tygodni.
 • @ireneusz 17:42:50
  Znowu siedzisz pod Gorzowem, przed lumpowskim sklepem z lumpami i chlasz te bełty i rozum ci odbiera.
  Jak raz w tygodniu nie masz paru groszy na bełta to i coś w miare rozsądnego napiszesz.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31