Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Manewry Anakonda-18 w Polsce będą przygotowaniem do wojny

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Manewry Anakonda-18 w Polsce będą przygotowaniem do wojny

Anakonda to największe ćwiczenie wojskowe w Polsce po 1989 r.; tegoroczne, odbywające się po raz siódmy, zacznie się latem 2018 roku. Ćwiczenie Anakonda odbywa się od 2006 r. co dwa lata i jest organizowane przez Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Celem ćwiczenia Anakonda-18 jest sprawdzenie zdolności państw NATO obrony terytorium wschodniej flanki Sojuszu – powiedział szef MON Antoni Macierewicz. Dodał, że w trudnych warunkach, w jakich dziś znajdujemy się w Polsce i na wschodniej flance NATO, ćwiczenie ma przede wszystkim funkcję zastraszenia. „Celem jest sprawdzenie zdolności krajów Sojuszu zademonstrować potęgę i zastraszyć Rosję” – oświadczył.

U podstaw ćwiczenia leżą współczesne zagrożenia zarówno konwencjonalne, jak i te o charakterze hybrydowym. Scenariusz manewrów zakłada zadania wyprzedzającego uderzenia i działań prewencyjnych na wschodniej flance.

Koncentracja amerykańskich wojsk w Europie już od prawie dwóch lat się zwiększa. Obecnie na terenie Polski i krajów Bałtyckich stacjonuje co najmniej 15 tys. żołnierzy NATO w czterech międzynarodowych grupach bojowych, a również 3,5 tys. pojazdów. Wybudowano co najmniej 10 amerykańskich baz wojskowych. Lecz tych żołnierzy nie liczymy.

Według źródeł w NATO, w manewrach Anakonda-18 w Polsce weźmie udział ok. 100 tys. żołnierzy, w tym 20 tys. z Polski. Będą obecne wojska z kilkunastu państw NATO i pięciu państw partnerskich, wyposażone w 5 tys. pojazdów, 150 samolotów i śmigłowców oraz 45 okrętów.

Minister obrony narodowej Polski Antoni Macierewicz podkreślił, że w ćwiczeniach wezmą po raz drugi udział siły Obrony Terytorialnej, które wchodzą na stałe do armii polskiej jako osobny rodzaj sił zbrojnych.

„Mamy wysoką koncentrację wojsk w krajach bałtyckich i Polsce. Mamy wysoką koncentrację wojsk w rejonie Morza Czarnego i możliwość incydentu może być dość wysoka z powodu ludzkiego błędu lub z powodu usterki technologicznej. Mamy nadzieję, że taki niezamierzony incydent nie przerodzi się w konflikt” – powiedział generał NATO Petr Pavel. Podkreślił, że US Army wydzieliła do udziału w ćwiczeniu wielu żołnierzy, także Gwardii Narodowej, i znaczne ilości sprzętu. „Innymi słowy, całe wojska lądowe USA będą zaangażowane w ćwiczenie Anakonda. Już teraz wyciągamy wnioski dotyczące logistyki, interoperacyjności, struktur dowodzenia w środowisku międzynarodowym” – dodał.

„Wysoka koncentracja wojsk NATO w krajach Bałtyckich i Polsce a również brak przejrzystości” – wszystko to razem, postrzegamy jako poważne przygotowanie do wielkiej wojny – powiedział Szef Sztabu Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych generał Mark Milley w jednym z wywiadów. – My, armia Stanów Zjednoczonych, jesteśmy zdeterminowani, by wziąć w tym udział” – powiedział Milley.

„Nikt nie powinien mieć wątpliwości co do zaangażowania Stanów Zjednoczonych w pokój i bezpieczeństwo w Europie” – powiedział z kolei dowódca amerykańskich wojsk lądowych w Europie gen. broni Ben Hodges.

***

”Anakonda-18” jest najważniejszym ćwiczeniem sił zbrojnych Rzeczpospolitej Polskiej, z udziałem kontyngentów narodowych ponad połowy krajów NATO oraz krajów partnerskich. Tegoroczna edycja będzie ćwiczeniem sojuszniczym, skoncentrowanym na budowaniu bezpieczeństwa w transparentny sposób” – powiedział generał Marek Tomaszycki.

Ćwiczenia Anakonda-18 odbędą się latem 2018 roku w 7 głównych lokalizacjach w międzynarodowej strukturze dowodzenia. W czterech komponentach: lądowym, powietrznym, morskim i wojsk specjalnych. W manewrach weźmie udział 100 tys. żołnierzy, w tym około 20 tys. z Polski oraz 5000 jednostek sprzętu,150 statków powietrznych, 45 okrętów marynarki wojennej.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • I tym "sposobem"
  tzw.WP przestanie istnieć po taktycznej odpowiedzi FR za pomocą Iskanderów i Topol M.
  Alleluja i nie będzie do przodu.
  Zapewne to ussmański/chazarski "sposób" na ostateczne rozwiązanie kwestii Polski.
 • GLobalna mafia przygotowuje w Polsce pole starcia z Rosją.
  Globalna mafia stara się wciągnąć Rosję do gorącej wojny na Ukrainie, w Polsce ogólnie w Europie wschodniej.
  To budowanie przepaści między Rosją a Europą zachodnią wbrew Europie zachodniej.
  W Syrii globalna mafia realizowała podobny plan zbudowania wokół Iranu wrogich Iranowi Państw.
  Dzięki Rosji to się nie udaje.
  W Azji identyczna polityka wobec Korei PN też globalni bandyci budują anty Koreańską "koalicję".

  Jak widać globalni bandyci atakują "kupą" "kupą" wasali.
  To strategi wojny proxy kosztem mięsa armatniego wasali globalnej mafii.
 • @Oscar 15:48:51
  Dodam jeszcze uzupełnienie.
  Czym dla potęg światowych jest wschodnia Europa ?
  Dla UE to podbite i ograbione kolonie gospodarcze czyli Europa drugiej albo trzeciej prędkości mało ważne ekonomicznie. Dla UE wielkie biznesy to Chiny, USA, Rosja.

  Dla Rosji Europa wschodnia to zdrajcy którzy zdradzili Rosję mimo że ta ich wyzwoliła od nazistów i wiele dokładała ekonomicznie do odbudowy krajów po wojnie. Dla Rosji wielkie rynki to Europa zachodnia, Chiny, Azja...

  Dla USA Europa wschodnia to "gdzieś" gdzie białe niedźwiedzie biegają po ulicach, żaden biznes, peryferia tuż przy granicy Rosji a więc dobre tereny do ataku na Rosję lub do rozegrania "potyczki" militarnej z Rosją.
  Taką próbna III wojnę światową by sprawdzić co kto może.
  Dla USA biznes to Chiny, Japonia, UE...i bogate w surowce kolonie.

  Jak widać politycy rządzący Polską skazują nas wojnę proxy z Rosją w interesie USA celu osłabienia Rosji. Dla Polski ta wojna oznacza los taki jak w Syrii, w Donbasie czy podczas II wojny światowej.

  Polska to żadna wartość na scenie światowej to tylko terytorium wygodnie położone dla militarnych zakusów USA czyli globalnej mafii żydowskiej.
 • @Oscar 16:30:00
  A Wy towarzysze martwicie się o Rassiję, czy o Polskę?
  Putin mówił nie dawno, że amerykańska armia to szmelc.
  Rosyjska jest niezwyciężona...
 • @Talbot 18:09:03
  My martwimy się o świat.
  Rosja światu nie zagraża, USA i globalna mafia żydowska tak.
  Polska jest częścią świata.

  Nam obca jest postawa "niech się wali niech się pali byle u nas było spokojnie".
  My wolimy pokój i pokojową wzajemnie korzystną współpracę gospodarczą
  anie popieramy wojen o surowce, zasoby, bogactwa..kosztem słabszych.
  My chcemy świata wielobiegunowego równych narodów a wiata rządzonego przez kilka rodzin żydowskich które zawłaszczyły już z 50% zasobów świata.

  My nie chcemy nadzwyczajnych kast, narodów wybranych, nietykalnych Oligarchów którzy rządzą przy pomocy swoich marionetek bo stać ich kupienie sobie marionetek lub wręcz wyhodowanie ich sobie od małego.

  A jaka jest Rosyjska armia to niestety się pewnie okaże.
  Syria to czubek góry lodowej.
  Gdyby było inaczej to Putin byłby szaleńcem a nie jest.... a USA nie było tak miękkie i bezsilnie wściekłe.
 • To już, nie czy, ale kiedy!
  "Manewry Anakonda-18 w Polsce będą przygotowaniem do wojny"...
  Z pewnością! Wobec postępującej degradacji Rosji, rezultatu kolonialnej, systemowej eksploatacji; jej dni są policzone.
  Drapieżnik, czuje słabość ofiary i czai się do morderczego ataku. To już, nie czy, ale kiedy!
 • @topstopjuve 15:34:11
  //Czy to nie zbiega się z MŚ w piłce nożnej? Czy nie tak samo odbył się atak na Krym po olimpiwdzie w Soczi?//

  Historia to na tyle obfity zbiór wydarzeń,że zawsze coś "koresponduje" z czymś innym.
  Dokładnie 100 lat temu w grudniu 1917 r,anglosascy najeźdźcy wdarli się do Jerozolimy https://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Jerusalem
  30 czerwca 1980 r,na kilkanaście dni przed olimpiadą w Moskwie,Izraelu zatwierdził Jerozolimę jako swą stolicę https://en.wikipedia.org/wiki/Jerusalem_Law
  W czasie olimpiady w Pekinie w sierpniu 2008r Gruzja zaatakowała Osetię.
  Prawidłowość? zbiegi okoliczności? "myślcie sobie jak tam chcecie"

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031