Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Ćwiczenia Dragon 17 w Polsce. Wstyd

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ćwiczenia Dragon 17 w Polsce. Wstyd, jakiego nie mogła ukryć propaganda MON

 

 

Mam wrażenie, że nasz kraj przygotowuje się do III Wojny Światowej. Powód? Ewentualna niestabilna sytuacja polityczna u granic Polski i NATO. O tym słyszymy na co dzień.

Co prawda jakoś nie widać, żeby ludność w przygranicznych powiatach była poddawana szkoleniu wojskowemu i organizowana w bataliony samoobrony lokalnej, jak również nie widać przy granicach więcej wojska, jednak liczy się dobra wola. Wiadomo, że były wybory i obronność nie była priorytetem, w tej chwili powoli wracamy do realiów i zaczynamy na nowo odnosić się do rzeczywistości.

Już od roku na stronach MON, ćwiczenia Dragon 17 były zapowiadane jako jedne z największych od wielu lat. Ale mimo propagandy sukcesu i zaklęć ministra Macierewicza o „odbudowanej, silnej armii”, rzeczywistość na manewrach Dragon 17, okazała się zgoła zupełnie inna. Skala upadku armii zaskoczyła nie tylko ćwiczącą Rezerwę ale również zawodowych oficerów. Nawet rządowe media zaczęły skrzętnie ukrywać ten temat.

Bardzo szybko się okazało, już w trakcie organizacji ćwiczeń, że nie uda się powołać na Dragona 17 zakładanej liczby rezerwistów. Co ciekawe były też komendy WKU, które dostarczyły mniej rezerwistów niż … same liczyły zatrudnionych pracowników i żołnierzy.

WKU posiada dokładne spisy etatów do obsadzenia przez rezerwistów wraz z wymaganą specjalnością i odpowiednimi dokumentami, jakie są w danych wypadkach wymagane od rezerwistów. Ale w jednostkach nigdy nie wiadomo kto i z jaką specjalnością się trafi. Mimo wielu monitów dowódców brygad i dywizji, temat ten od dwudziestu paru lat jest nierozwiązywalny dla żadnej opcji politycznej, zaś bałagan w tym zakresie się pogłębia. Skumulował się on na Dragonie 17, gdzie prawdopodobnie co drugi żołnierz nie miał przydziałów zgodnych z jego specjalnością. A szczytem kuriozum, był fakt iż na ćwiczenia kierowano osoby bez przysięgi wojskowej.

Smaczku całej sprawie dodaje fakt, częstym widokiem na ćwiczeniach Dragon 17 byli żołnierze, nawet elitarnych formacji, którzy chodzili w powycieranych czy przetartych mundurach. Żołnierze zawodowi mają problem z uzyskaniem przysługujących im sortów mundurowych. Szacuje się, iż około 10-20% żołnierzy zawodowych nie dostało w tym roku przysługujących im sortów mundurowych.

Szok! Ale nic dziwnego, bo strategia władz polskich, którą po raz kolejny wyraził pan Andrzej Duda – Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej polegająca na próbach ściągnięcia żołnierzy z państw NATO do Polski, tak żeby stali się widoczni – jest skazana na porażkę, nieskuteczna i w razie zagrożenia będzie nieefektywna.

W tej sprawie dowódca 12 Brygady pułkownik Piotr Trytek ma swoje zdanie: „Wyszkolenie żołnierzy 12 Brygady na takim samym poziomie jak wyszkolenie tych samych żołnierzy podczas strzelania salwy honorowej na cmentarzu centralnym w Szczecinie. Tak ostro pułkownik Piotr Trytek wyraził swoje niezadowolenie z powodu fatalnego stanu technicznego wozów bojowych podczas manewrów.

– Zawody pokazały, że stan kondycji fizycznej i umiejętności zawodowej Jankesów jest bardzo zły, jeden po przebiegnięciu kilkudziesięciu metrów mówił do kolegi „ja już nie mam sił” – dodał Trytek.

Dowódca Grupy Bojowej NATO Podpułkownik Christopher L'Heureux opisał swoje wrażenia po manewrach: „Wyszkolenie żołnierzy na takim samym poziomie jak wyszkolenie tubulców”.

– Wszystko zaczyna się od kawy i jak wynik spóźnienia na szkolenia. W ciągu pierwszego dnia ćwiczenia Polacy tak i nie dali sobie rady wypełnić wszystkie zadania. BWP i czołgi zepsute, broń i amunicja nieobsługiwana przez żołnierzy, ale piją dobrze – dodał L'Heureux.

– Oprócz niedostatecznych umiejętności zawodowych Polaków, oni nie znają języka angielskiego, z czego nie możemy komunikować podczas szkolenia. Dla tego potrzebuję jeszcze pluton tłumaczy – śmieje się Christopher.

– Jestem bardzo niezadowolony z tego, co tu zobaczyłem. Pijacy, narkomani, złodzieje, próżniaki to są polscy żołnierze – podsumował dowódca Grupy Bojowej NATO ppłk L'Heureux.

Po takich słowach wcale nie dziwi fakt, że wydział wojskowy prokuratury wyjaśnia okoliczności wypadku na poligonie w Ustce. Wybuch granatu ranił trzech żandarmów. Do groźnego w skutkach zdarzenia doszło w ubiegły czwartek. Na poligonie w Ustce ćwiczyli żołnierze z warszawskiego Oddziału Specjalnego Żandarmerii Wojskowej. Informację jako pierwsze podało Radio Gdańsk. Gdy żandarmi strzelali z granatnika automatycznego, eksplodował granat. Trzech żołnierzy zostało rannych, a jeden z nich odniósł ciężkie obrażenia.

W tej sprawie warto przypomnieć, że najpierw w armii była masowa czystka. Według nieoficjalnych informacji, gdy ministrem został Macierewicz, z armią pożegnało się około 40 generałów i ponad 300 pułkowników. Tylko w Sztabie Generalnym wymieniono 90 procent oficerów na stanowiskach dowódczych, a w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – 82 procent. Minister Macierewicz nie ukrywał, że pozbywano się generałów awansowanych w czasach PO.

Ktoś go zastopuje, czy stracimy ostatnich dowódców, a pozostaną parasolkarze bez kompletnie żadnego doświadczenia oraz kwalifikacji, którzy przeskakują trzy stopnie w dwa lata.

Paraliż już teraz harcerzyków (nie Armii) trwa na całego. Z tego co wiadomo to nie tylko paraliż armii, ale tak się dzieje we wszystkich służbach i to nie tylko mundurowych. Lawinowo oficerowie składają raporty i odchodzą ze służb, nie mogąc pogodzić się z niekompetencją i upolitycznieniem wojska. Bezpieczeństwo wewnętrzne to praktycznie nie istnieje. Oby tak dalej to Polska zginie. Tego Polacy chcecie?

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • Za to
  procedury aparatu skarbowego są coraz skrupulatniejsze. W niedługim czasie podobnie jak wojsko padnie większość małego biznesu..
 • @zadziwiony 16:26:26
  O, na to będzie potrzeba z 2-5 lat.
  Ale straty będą nie do odrobienia.
  Znaczy się rozbrojeni, zgnojeni i zrównani z ziemią.
 • fox
  Co się autor martwi.
  A na kogo to niby mamy napadać albo kto na nas ma??
  Jedyne zagrożenie to sąsiad zachodni i nowo tworzone siły unijne.
  Ale to też jest odległe i mało prawdopodobne.
  Sąsiad ma u siebie taki burdel, że długo się jeszcze nie pozbiera, a siły unijne będą na poziomie niższym niż nasza armia, czego wyraz dały wojska holenderskie w Srebrenicy barykadując się w piwnicach podczas wycinania ludności cywilnej.

  Zatem nie ma się co martwić za bardzo.

  Na uwagę zasługuje jednak fakt powoływania ludzi na ćwiczenia z całkowitym, rzekłbym zbrodniczym, lekceważeniem ich interesów.
  Ludzie muszą zostawić gospodarstwa ze zwierzętami i firmy z kontraktami, bo jaśnie wielmożnym głąbom zechciało się ich powołać na durne ćwiczenia, na których nie było co pić, co jeść, gdzie srać, czym myć zębów, gdzie spać, w czym chodzić, no i w zasadzie z czego strzelać.

  Za to gównodowdzący miał kibel pancerny (ciekawe ile kosztował).
 • @Dobra wiadomość
  Macierewicz wywalił 40 generałów i 300 dowódców - ja bym wywalił 2x tyle.
  A resztę od majora wzwyż zdegradował o dwa stopnie. I dopiero wtedy zacząłbym reformę armii. PiS-u nie lubię ale nie zapominajmy, że to PO rządziło armią przez 8 lat.
 • @AlexSailor tu następne pośmiewisko
  Obraz w treści 1 http://niezalezna.pl/imgcache/750x430/c//uploads/news/dpoqfsdwkamfqsg.jpg

  Nowy okręt Marynarki Wojennej - ORP "Kormoran"

  http://niezalezna.pl/209805-nowy-okret-marynarki-wojennej-orp-quotkormoranquot

  Ps...Program budowy okrętu proj. 258 "Kormoran II" rozpoczęto w 2007 r. aha, czyli za poprzednich rządów PiS ( 2005-2007 ) się zaczęło i ...wreszcie dokończyło. Chciałbym aby teraz wyspowiadano z tych zaniedbań czasowych ministrów Klicha i Siemioniaka !! Podpisany kontrakt z rządem PO, na chrzcie w tej stoczni była Kopaczowa. Prywaciarz popierający lokalnych polityków PO przytulił około 600 mln zł w tym 100 trafiło do jego prywatnej kieszeni. Trzeba to sprawdzić i zastanowić się czy kolejne okręty tego typu nie powinna budować państwowa stocznia np. ratowana właśnie Stocznia Marynarki Wojennej, która nie ma nic do roboty. Tym bardziej, że projekt tego okrętu jest własnością MON RP. "Stworzony został z nietypowej stali - tak zwanej stali austenitycznej, czyli mało magnetycznej" No nie, cóż za odkrycie - przecież stal nierdzewną austenityczną wyprodukowano już ponad 100 lat temu. No i austenit z definicji nie jest ferromagnetyczny ! Porządna nierdzewka austenityczna nie ma prawa przyciągnąć magnesu. Stal austenityczna to zwykła stal nierdzewna, która w zależności od sposobu obróbki może posiadać własności magnetyczne lub nie. Napęd hybrydowy jak w niemieckich okrętach podwodnych z drugiej wojny światowej. To wszystko w Polsce jest nowością. Jeżeli ktoś taką blachę potrafi pospawać bez odkształceń, to niech się zgłosi do stoczni i sprzeda swój patent. Zarobi parę milionów. Okrętów się nie szpachluje, to nie samochody. Bo wygląda jak wyklepany po stłuczce.....Ale zapewne ta nierówna powierzchnia rozprasza fale radarowe?! Ponoć te wgniecenia, nierówności czynią go "niewidzialnym". To tzw. nowa nasza technologia "stealh". Gawrona teraz Ślązaka od lat nie widać, na zawsze niewidoczny na radarach. Całkowicie niewidocznego Gawrona/Ślązaka kadłub także tak wygląda, tak samo jak pociągi i tramwaje czyli kosmiczne wgniotki. Rozwiązanie niewidzialności przez radar, to zasługa spostrzegawczości naszych policjantów drogowych. Jak nagminnie zaczęło w Polsce przybywać zachodniego złomu samochodowego, to Policja miała problem z pomiarem szybkości, bo radary nic nie wskazywały. Wyklepki, wgniecenia i harmonijki, a na tym kilogramy szpachli. Stąd Polacy, to rozwiązanie zastosowali w technice wojskowej.
 • Prawdziwy opis polskiego wojska:
  "Jestem bardzo niezadowolony z tego, co tu zobaczyłem. Pijacy, narkomani, złodzieje, próżniaki to są polscy żołnierze – podsumował dowódca Grupy Bojowej NATO ppłk L'Heureux."

  Znam 2 zolnierzy NATO, ktorzy byli tlumaczami na tych manewrach i maja takie samo zdanie.Znam bardzo soczyste szczegoly ale nie przytaczam zeby nikt klopotow nie mial.
 • @staszek kieliszek 20:41:56
  Stasiu co powiesz o tym okręcie? Pzdr!
 • @kula Lis 67 21:00:22
  Polscy inzynierowie zdobeda nowe doswiadczenia.Stal nierdzewna jest bardzo specyficzna i robi niespodzianki.Nie ma problemu formowac cienkie blachy, wykonywac niespawane przedmioty choc obrobka jest ciezsza niz przy zwyklej stali, narzedzia sie tepia.Spawanie tez nie przedstawia trudnosci ale spawanie duzych plyt to juz jest problem z tym wyginaniem i w miejscach spawow pojawia sie korozja. Stal nierdzewna potrzebuje dostepu tlenu by byc nierdzewna, stal nierdzewna nie trzyma zbyt dobrze farby i pod ta farba moze zaczac korodowac bo dostep tlenu jest ograniczony.Stal nierdzewna w wodzie morskiej jesli dotyka innych metali, np aluminium to pojawia sie zjawisko korozji galwanicznej itp, itd.Postawowym problemem jest cena stali nierdzewnej.Gdyby to byl dobry material do budowy okretow to ktos by to juz wczesniej zrobil.Slyszalem o kadlubach z aluminium, kompozytow , tytanu, ale nie ze stali nierdzewnej.
 • @staszek kieliszek 02:14:39
  Tak powstaja nowe wynalazki albo inzynieryjne upadki. Miejmy nadzieje , ze ten polski projekt bedzie sukcesem. Inzynier Kudelski z Polski to klasyczny przyklad. Niedoceniony w kraju a teraz mamy jego czip w kartach kredytowych, ten zloty kwadracik. Wiele jest do wynalezienia w kazdej dziedzinie. Rolnictwo na przyklad. Kladzie sie obecnie pas folii plastikowej na gruncie, robi w niej dziury i sadzi flance. Nie trzeba plewic, gleba sie ogrzewa bo plastik czarny i rosliny rosna szybciej. Nieskonczony horyzont postepu. Ale czemu szykuja nam ciagle wojny? To mnie irytuje dziennie.
 • Polska do kolonia globalnej mafii żydoskiej.
  W każdej kolonii silne i sprawne mają być wyłącznie wojska kolonialne.
  Wojska rekrutowane z lokalnej ludności mogą być wykorzystywane do podbijanie innych obszarów świata ale w żadnym przypadku do tłumienia lokalnej ludności. Brat do brata nie będzie strzelał.

  "Polskie wojsko" czyli kolonialne oddziały żydowskie mobilizowane w Polsce
  były dobrze wyposażane na żydowskich wojnach w Iraku, Afganistanie.. pewnie na Ukrainie i w Syrii .

  Natomiast wojska obrony terytorialnej składające się z miejscowych z punktu widzenie kolonizatora ma być maksymalnie niesprawne bezradne i nie wyposażone.

  Do tłumienia miejscowej Polskiej ludności potrzeba wyszkolonych "strełków" z innego najlepiej wrogiego Polakom kraju.
  Taką rolę doskonalę mogą spełniać na zasadzie głębokiej motywacji religijnej np Islamiści... albo na zasadzie głębokiej nienawiści historycznej Banderowcy.

  Na Islamistów kolaborujący z globalną mafią żydowską KK (praktycznie za PIS współrządzący Polską) się nie zgodził bo wiadomo że stał by się pierwszym celem dla głęboko wierzących islamistów.
  (Z PO KK nie współrządził i PO olewało KK deklarując chęć przyjęcia islamistów).

  Pozostali do dyspozycji kolonizatora( globalnej mafii żydowskiej) Banderowcy i tu jest pełna zgoda PO i PIS na zalewanie Polski Banderowcami którzy będą równie "dobrymi" pacyfikatorami buntujących się Polaków (i podobnie okrutnymi jak Islamiści ...pamiętamy Wołyń).

  Ktoś kto do Polski sprowadza najzacieklejszych wrogów narodu Polskiego
  nie może być "Polskim patriotom" no musi być no jest zdrajcą interesów narodu Polskiego ale też jest wielkim zasłużonym dla interesów globalnej mafii żydowskiej (PO i PIS czyli solidaruchy oraz KK który też nie oponuje przeciw banderowcom). Jak widać to te same siły które wepchnęły Polskę w łapy globalnej mafii żydowskiej tylko JPII brakuje do kompletu.
 • @Oscar 13:34:40
  Bardzo zgrabnie Pan to wyjasnil.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829