Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Dlaczego Polski podatnik ma płacić za ochronę Litwy?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Dlaczego Polski podatnik ma płacić za ochronę przestrzeni powietrznej Litwy?

Polskie F-16, wyznaczone do pełnienia misji nadzoru przestrzeni powietrznej nad krajami bałtyckimi, po raz pierwszy wylądowały na Litwie.

Skład polskiego kontyngentu liczy około 135 żołnierzy i pracowników cywilnych wojska.

NATO przydzieliło ochronę lotniczą Litwie, Łotwie i Estonii w 2004 roku, kiedy kraje te dołączyły do Sojuszu. Państwa członkowskie zmieniają się na "warcie" pilnowania strefy powietrznej tych trzech krajów nadbałtyckich. Polska wykonywała ten obowiązek już 6 razy, teraz ma to zrobić po raz kolejny.

Litwa to państwo, które nie będzie w stanie samo się obronić. Musi polegać na sojusznikach, najlepiej takich, dla których jej przetrwanie jest strategicznym interesem. Istnieje tylko jeden kraj na ziemi, który spełnia to kryterium i zarazem może udzielić mu realnego wsparcia – Polska.

Oficjalnie problemów nie ma. Nieoficjalnie problemy są. Tymczasem Litwini konsekwentnie podminowują relacje między naszymi państwami, wykazując tym samym tendencje do geopolitycznego samobójstwa. Nic w tej sprawie nie zmienił konflikt na Ukrainie i poczucie zagrożenia ze strony Rosji. Nadal to Polska jest wskazywana jako źródło chłodu we wzajemnych relacjach.

Polscy dyplomaci narzekają, że Litwa nie wypełnia swych zobowiązań NATO-wskich, jeśli chodzi o wydatki na obronność, i nie chce pokrywać kosztów obecności obcych samolotów i pilotów na swoim terytorium.

– Wystawiają nam rachunki za wszystko: hotele dla pilotów, paliwo, wodę – oburza się polski dyplomata.

– Jest pewien problem w porozumieniu. My uważamy, że spełniamy szlachetną misję, broniąc litewskiego nieba. Oni uważają, że jest to nasz obowiązek, a mając bazę na swoim terytorium, mają prawo na tym zarobić – mówi jeden z wyższych oficerów lotnictwa.

– Nasi piloci zawsze podrywali maszyny, gdy rosyjskie samoloty niebezpiecznie zbliżały się do litewskich granic, poderwą je także, kiedy nie będzie to zwykła prowokacja, ale prawdziwy atak. Być może zginą w tej walce, ale nie zastąpią ich litewscy koledzy, bo... nie mają na czym latać – wtoruje mu inny oficer.

Polacy narzekają, że Litwa partycypuje w kosztach operacji w mniejszym stopniu niż dwaj jej sąsiedzi. Litwini uważają, że wręcz przeciwnie.

Niestety Litwa zamiast umacniać sojusz ze swymi sąsiadami gdyż sama potrzebuje wsparcia zarówno na polu militarnym jak i cywilnym, prowadzi nacjonalistyczną politykę zachowując się jak wielkie mocarstwo, któremu nic nie dorówna, obrażając społeczeństwo polskie, mówiąc głupoty o jakiś polskich rezerwatach na Litwie, braku prawnego uregulowania sytuacji mniejszości narodowych tak aby mieszkający tam rodacy czuli się dobrze na swojej ziemi itp.

Z tego powodu nie bardzo rozumiem dlaczego Polski podatnik ma płacić za ochronę przestrzeni powietrznej Litwy? Czas najwyższy skończyć z Air Policing. Kto nie chce sam zadbać o własne bezpieczeństwo naraża siebie na agresję Rosji. Przez kilkanaście lat nie kupili żadnych samolotów bojowych bo oszczędzali to teraz powinien nastąpić koniec tej akcji.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • Polski podatnik nie ma nic do gadania ! bo jest tylko niewolnikiem u żydów
  Międzynarodowy żyd postanowił że w ramach żydo-NATO polskie wojsko
  [ jak jest to jeszcze polskie wojsko ? ] czy to już jest zbieranina za kasę
  czyli mówiąc prawdę NAJEMNICY !

  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach ! Polska Krajem Neutralnym !!! precz z żydo-NATO !
 • @co za debilny tytuł....
  Dlaczego Polski podatnik ma płacić za ochronę Litwy?

  Co za debilny tytuł....

  ...Ano dlatego, że w naszym interesie jest, by zewnętrzna granica Litwy była bezpieczna. Podobnie jak w naszym interesie jest, by na Słowacji nie został utworzony Protektorat, a do Prus Wschodnich nie została przeprowadzona autostrada eksterytorialna, bo wtedy będziemy wzięci w dwa ognie.

  (Nie zmienia to w niczym faktu, że jesteśmy świadomi brzydkiej postawy władz Litwy wobec mniejszości polskiej.... ale to są inne kategorie... mówiąc obrazowo: byłej żonie wolno więcej.)
 • @maharaja 13:39:31
  Dlaczego Polska nie ma jaj, oni nas maja za nic a my / bo niedźwiedź ma chrapkę na Polskę, wierzysz pan w to ? /"wypełniamy swoje obowiązki", skoro nas nie chcą to maciera już jutro odwołuje samoloty i pilotów do domu chronić Nasze niebo !!!

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829