Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Smoleńsk Zostań BLOGEREM! RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
103 posty 3 komentarze

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Roman Polko: Szef MON robi czystkę w dowództwie WS

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Wczoraj Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwołał właśnie dowódcę Jednostki Wojskowej GROM

Wczoraj Antoni Macierewicz, szef Ministerstwa Obrony Narodowej odwołał właśnie dowódcę Jednostki Wojskowej GROM płk. Piotra Gąstała, a później, że zdymisjonowany został też dowódca wojsk specjalnych gen. Piotr Patalong. Informację o odwołaniu płk. Gąstała i gen. Patalonga potwierdził Bartłomiej Misiewicz, rzecznik resortu obrony.

Dodał, że oficerowie 19 września mą przejść do rezerwy kadrowej Dowództwa Generalnego, a ich odwołanie rzecznik tłumaczy "potrzebami sił zbrojnych".

Ostatnio pojawiła się wiadomość, że odwołanie Piotra Patalonga i Piotra Gąstała są związane z wypadkiem śmiertelnym podczas niedawanych ćwiczeń pokazowych dla króla Jordanii w Gdańsku na Westerplatte 28 sierpnia.

Jednakże wydaje się , że szalę przeważyła seria wypadków śmiertelnych z udziałem operatorów GROM, i tak :

1. Wiosną 2012 roku w trakcie ćwiczeń na jeziorze Czos w Mrągowie na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego utonał bardzo doświadczony operator GROM, płetwonurek, uczestnik 5 misji specjlanych w Iraku i Afganistanie.

2. 30 kwietnia 2012 roku podoficer GROM zjeżdżając na nartach z szczytu Ryś zginął, przy okazji zabijając turystkę wchodzącą na szczyt, a drugą ciężko raniąc. Wszystko to działo się na oczach ratonwików TOPR , którzy akurat odbywali ćwiczenia

3. 24 lipca 2012 roku zginął na lotnisku w Piotrkowie operator GROM, bardzo doświadczony instruktor spadochronowy, ponieważ nie otworzył mu się spadochron główny, a zapasowy zaplątał się w kamerę

4. 30 sierpnia 2016 zginał oficer GROM, zastępca dowódcy sekcji bojowej w trakcie ćwiczeń taktycznych desantowania okrętu na linie z helikoptera na nadbrzerzu Westerplatte, a drugi operator GROM został poważnie ranny.

Z kolei gen. Roman Polko przekonuje, że Szef MON robi czystkę w dowództwie wojsk specjalnych: – Nic dziwnego, że mianowany w styczniu 2009 na stanowisko zastępcy dowódcy płk. Gąstał, i awansowany na dowódce GROM w 2011 roku, jak wskazuje jego kariera był człowiekiem Komorowskiego i psychiatry Klicha.

– Sam Patalong jako mianowany wkrótce po śmierci Prezydenta Kaczyńskiego 15 sierpnia 2010 przez Komorowskiego na dowódcę wojsk specjalnych, ze swoim bogatym doświadczeniem z czasów komunistycznych nie miał najmniejszych szans ostać się przy nowej władzy wybranej z woli Narodu – dodał Polko.

A co sami komandosi?

Już sprawa wywołała duże poruszenia. Tym bardziej że wojska specjalne, a szczególnie GROM, to wizytówka polskiej armii. Obaj odwołani oficerowie cieszą się doskonałą opinią w armii.

– Gen. Piotr Patalong to doskonały oficer. Świetny dowódca. Twórca potęgi polskich specjalsów – mówi jeden z komandosów.

– Piotrek Gąstał ma doskonałe notowania szczególnie u Amerykanów. Cenią go za to, co wojska specjalne ostatnio zrobiły w Afganistanie. Jego odwołanie to sygnał, który pójdzie w świat i nie będzie dla nas korzystny – ocenia jeden z oficerów GROM-u.

– GROM to jednostka indywidualistów. Piotrek był jednym z nich. Nie sądzę, by łatwo pogodzili się z jego odejściem. Znowu zacznie się ferment, szczególnie jeśli zastąpi go ktoś z zewnątrz – mówi były operator GROM-u.

Wydaje się, że dymisja takich doświadczonych i doskonałych oficerów doprawadzi do nowego konfliktu pomiędzy Szefem MON a DWS. Czy to kolejny znak wskazujący na brak profesjonalizmu i kompetencji ze strony Macierewicza?

MARCIN SZYMAŃSKI

KOMENTARZE

 • @
  nasuwają się dwa pytania:

  1. czy następnym szefem wojsk specjalnych zostanie Bartłomiej Misiewicz?

  2. kiedy ogół narodu - w tym decydenci - uświadomi sobie, że mamy do czynienia z podręcznikowym wręcz przypadkiem małpy z brzytwą?
 • @Andrzej Tokarski 15:19:19
  Rzeczą naturalną jest wymiana dowódców w najważniejszych jednostkach wojsk specjalnych czyli GROM, a mianowany w styczniu 2009 na stanowisko zastępcy dowódcy płk. Gąstała(20 lat w jednostce dowódca sekcji, dowódca grupy, zastępca dowódcy jednostki, dowódca jednostki przez 5 lat. Absolwent Kursu Oficerów WS Fort Bragg USA, Kurs Połączonych Operacji Specjalnych NATO, Zaawansowany Kurs OS w Tampie USA, to tylko kila z ukończonych kursów zagranicznych pułkownika.), i awansowany na dowódce GROM w 2011 roku, jak wskazuje jego kariera był człowiekiem Komorowskiego i psychiatry Klicha. Jednakże wydaje się, że szalę przeważyła seria wypadków śmiertelnych z udziałem operatorów GROM, i tak : 1. wiosną 2012 roku w trakcie ćwiczeń na jeziorzez Czos w Mrągowie na terenie Wojskowego Ośrodka Szkoleniowo Kondycyjnego utonał batrdzo doświadczony operator GROM , płetwonurek uczestnik 5 misji specjalnych w Iraku i Afganistanie

  2. 30 kwietnia 2012 roku podoficer GROM zjeżdżając na nartach z szczytu Rys zginął , przy okazji zabijając turystkę wchodzącą na szczyt, a druga ciężko raniąc. Wszystko to działo się na oczach ratowników TOPR, którzy akurat odbywali ćwiczenia

  3. 24 lipca 2012 roku zginął na lotnisku w Piotrkowie operator GROM, bardzo doświadczony instruktor spadochronowy , ponieważ nie otworzył mu się spadochron główny, a zapasowy zaplątał się w kamerę.

  4. 30 sierpnia 2016 zginał oficer GROM, zastępca dowódcy sekcji bojowej w trakcie ćwiczeń taktycznych desantowania okrętu na linie z helikoptera na nabrzeżu Westerplatte, a drugi operator GROM został poważnie ranny. Ta bezsensowna śmierć miała miejsce na oczach króla Jordanii i wielu turystów. No i zasłynął operacją wożenia motorówkami Gronkowiec-Walc po Wiśle.

  Wydaje się , że są to całkowicie wystarczające powody do wymiany dowódcy GROM płk. Gąstała i nadzorującego go dowódcy wojsk specjalnych gen. Patalonga. Sam Patalong jako mianowany wkrótce po śmierci Prezydenta Kaczyńskiego 15 sierpnia 2010 przez Komorowskiego na dowódcę wojsk specjalnych , ze swoim bogatym doświadczeniem z czasów komunistycznych nie miał najmniejszych szans ostać się przy nowej władzy wybranej z woli Narodu.
 • @Andrzej Tokarski 15:19:19
  Misiewicz ma dużą praktykę w obsłudze moździerza...w aptece...więc się nadaje...
 • @kula Lis 66 16:29:57
  nie wiem, gdzie nas doprowadziłby Patalong z tym drugim - przeczuwam gdzie nas doprowadzi minister Macierewicz - próbka była w reakcji na rozpoczęcie sowieckich manewrów

  więcej tu:

  http://att.salon24.pl/705612,smolenski-tryptyk
 • Komandosi czy gwiazdorzy?
  A mnie się marzyło, że GROM to monolit a nie grupa indywidualistów skorych do komentowania w mediach rozkazów swoich najwyższych przełożonych. Nie jestem wielbicielem A. Macierewicza ale powyższa lista śmiertelnych wypadków powinna być znacznie krótsza. Widziałem nagranie z Westerplatte - pożal się Boże - to wyglądało jak "gra na czas"! Kilka minut a nie kilkanaście sekund trwało ratowanie żołnierza gdy karetki były o kilkanaście metrów i śmigłowiec do dyspozycji. KTO TAM DOWODZIŁ ??? GROM to już mit?
 • Autor&kula lis
  ,,Sam Patalong jako mianowany wkrótce po śmierci Prezydenta Kaczyńskiego 15 sierpnia 2010 przez Komorowskiego na dowódcę wojsk specjalnych , ze swoim bogatym doświadczeniem z czasów komunistycznych nie miał najmniejszych szans ostać się przy nowej władzy wybranej z woli Narodu."

  Czy ja żyję w jakiejś innej rzeczywistości? Gdzie i kiedy, u diabła, w Polsce odbyły się wybory, kiedy nowa władza była
  1) nowa
  2)wybrana z woli Narodu?

  Komu wciskacie kit że jakaś, którakolwiek, pomagdalenkowa władza to nie są komunistyczne popłuczyny, które zostały wybrane tylko dlatego, bo wszyscy niezależni kandydaci nie mogli się przedrzeć przez sitwę!?
  Jaki procent tego Narodu bierze udział w tej wyborczej farsie, a z tego ułamka jaki procent ze względów strategicznych, aby wybrać mniejsze zło?
  Macierewicz nic nigdy innego nie robił, jak kręcił, manipulował i szkodził, a jego historia jest długa i jeśli ktokolwiek powinien zostać odwołany, to właśnie on, który nigdy nie powinien był się znaleźć na tak odpowiedzialnym stanowisku. Zamiast tego dostał do ręki i zapałki i beczkę z prochem. Tylko patrzeć jak wysadzi nie tylko oficerów ze stanowisk, ale całą Polskę w powietrze, a robi wszystko w tym kierunku.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031