Gorące tematy: COVID-NEWS Antypartia Ruch Oporu 2020 Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
290 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Obrona terytorialna. Czy potrzebuje ją Polska?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

W ciągu dwóch-trzech tygodni ma zostać zaakceptowany przez ministra Antoniego Macierewicza ostateczny wariant koncepcji obrony terytorialnej.

"W naszej ocenie jest to duże tempo i duże wyzwanie. Sytuacja geopolityczna się zmienia niekorzystnie i po prostu nie ma na co czekać. Należy jak najszybciej te brygady sformować, żołnierzy przeszkolić, by jak najszybciej byli oni w stanie chronić nasz kraj" – powiedział Grzegorz Kwaśniak,  pełnomocnik MON ds. tworzenia Obrony Terytorialnej Kraju.

Przyznał, że w formowaniu wojsk obrony terytorialnej mogą przeszkodzić braki w infrastrukturze – za mało koszar, strzelnic i magazynów, których budowę trzeba będzie rozważyć za kilka lat. Zdaniem Kwaśniaka drugim problemem mogą być braki kadrowe, szczególnie wśród oficerów starszych. Część z nich miałoby przejść do wojsk obrony terytorialnej z wojsk operacyjnych. "Planujemy również pozyskać oficerów z rezerwy" – dodał.

Przedstawione przez MON informacje są bardzo ogólne i wyglądają tak, "jakby przygotowała to jakaś organizacja pozarządowa, ale składająca się z trzech członków i to w ciągu godziny", – powiedział Cezary Tomczyk (PO). Były wiceszef MON Czesław Mroczek też zaapelował do przedstawicieli MON, by zarzucili swe pomysły. 

Czym w końcu jest ta obrona terytorialna? Czy potrzebuje ją Polska? I czy będzie ona stanowić solidne wsparcie dla wojsk zawodowych w razie konfliktu zbrojnego? Zobaczymy na przykładzie państwa, które już ma doświadczenie w tej strefie.

 Nasz sąsiad już od kilku lat wprowadził do grona rodzajów wojska pododdziały obrony terytorialnej. Białoruś prowadzi manewry z żołnnierzmi OT kilka razy rocznie samodzielnie, a również we współdziałaniu z wojskiem zawodowym.  

Niezbędność wojsk obrony terytorialnej tłumaczy się przede wszystkim tym, że zmieniła się istota wojny i zawartość walki zbrojnej. Współczesna wojna nie jest już tylko konfrontacją zbrojną. Nowy pogląd na zapewnienie bezpieczeństwa wojskowego w tym że w przyszłości podstawowe zagrożenie może iść nie tyko z boku armii, lecz również z boku przeróżnych kryminalnych  ugrupowań i organizacji ekstremistycznych. Dlatego słusznie jest że pomyślność każdego obywatela będzie zależała od umiejętności, zdolności i gotowości obraniać swój dom, swoją rodzinę, swoje miasto.

Ze względu na to, że żołnierze wojsk obrony terytorialnej powoływane są tylko w razie zagrożenia wojskowego, cały system obrony terytorialnej nie wymaga znacznych wydatków pieniężnych, a więc jest najbardziej oszczędnym sposobem podtrzymywania zdolności do obrony państwa.

Na Białorusi obrona terytorialna istnieje już od 10 lat i od kilku lat to wojsko się szkoli. Na przykład, w tym roku Alaksandr Łukaszenka sprawdził gotowość wojsk obrony terytorialnej. „Tylko nadając obronie charakter ogólnonarodowy można zagwarantować udaną obronę państwa”, – powiedział prezydent Białorusi.

Doświadczenie armii ukraińskiej zmusiło też do stałego przeglądu szkolenia bojowego armii białoruskiej. Co raz częściej odbywają się ćwiczenia niedaleko ukraińskiej i polskiej granicy (na przykład latem ub.r. i w lutym b.r. na poligonach Brzeskiego i Gomelskiego obwodów ćwiczyły wojska rakietowe i artylerii), urzędnicy też ćwiczyli gotowość obrony terytorialnej w akademii wojskowej.

Podczas sprawdzania gotowości wojsk w marcu br., na poligonach Białorusi odbyły się wspólne manewry róznych rodzajów wojsk Białorusi i Rosji, w których zostały zaangażowane też pododdziały wojsk obrony terytorialnej.

  Całość tych przedsięwzięć jest nakierowana na to, żeby zapobiec konfliktom wewnątrz kraju, a również mieć zawsze dobrze przygotowaną i uzbrojoną armię.

Białoruskie doświadczenie w strefie obrony terytorialnej – niezły przykład organizacji podobnego rodzaju wojska. Można też wząć za przykład białoruską koncepcję OT, gdy nie ma możliwości (albo umiejętnośći) stworzyć własny dokument i poradzić sobie z problemami stworzenia nadającej się do eksploatacji infrastruktury.  Zobaczymy, czy zdążą nasi politycy w tej sprawie chociaż dojść do porozumienia między sobą.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • mądre słowa
  Proszę zwrócić uwagę na tą jakże mądrą wypowiedz.

  „Tylko nadając obronie charakter ogólnonarodowy można zagwarantować udaną obronę państwa”, – powiedział prezydent Białorusi.

  Aby to osiągnąć ludzie muszą czuć się gospodarzem w swoim kraju
  i walczyć o swoją własność oraz swój los a nie o losy "oligarchów" lub polityków. Dużo w Polsce musi się zmienić aby zrealizować tą koncepcje.
  Za dzisiejszą Polskę nikt nie chce ginąc. Co więcej, ludzie z niej uciekają mimo że nie ma nawet wojny.
 • @Stara Baba 17:08:54
  Okupacja terytorialna, bo naród jako najwyższa czwarta władza nie ma głosu przy stole decyzyjnym.
 • Nie będzie żadnych baz NATO w Polsce – raczej nie będzie żadnej realnej pomocy
  http://alexjones.pl/aj/aj-polska/aj-publicystyka/item/83788-nie-bedzie-zadnych-baz-nato-w-polsce-raczej-nie-bedzie-zadnej-realnej-pomocy
 • @@@!
  Polityczny scenariusz doprowadzenia do wojny Polski z Rosją w roku 2017 [Rosja przez cały okres prezydentury W. Putina utrzymuje bliskie, serdeczne i bardzo intratne kontakty z zachodem. Nie przekracza wyznaczonej rozszerzeniem NATO i UE strefy wpływów, ale udało się jej dzięki przychylności opinii publicznej i kręgów decydenckich pozostałych krajów byłej strefy radzieckiej – na trwałe powstrzymać ekspansję zachodu na wschód. Zachód konsekwentnie nie chce drażnić Rosji, formalnie i faktycznie odpuścił kwestię buforu dla swoich wschodnich rubieży – jaki stanowią kraje Europy Środkowo-Wschodniej. Nie ma zagrożenia militarnego ze strony Rosji, która jest ściśle związana ekonomicznie z zachodem. Zachód liże rany po kryzysie ekonomicznym, posiłkując się rosyjskimi surowcami i eksportując wszystko to, czego Rosja w reformowaniu swojego kraju potrzebuje.] całość http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/83386-polityczny-scenariusz-doprowadzenia-do-wojny-polski-z-rosja-w-roku-2017
 • @@@!
  Trump mówi - trzeba pozbyć się NATO! Kolejne rządy w Polsce usiłują doprowadzić do okupacji terytorium naszego kraju przez wojska NATO. Tymczasem Donald Trump, który być może zostanie prezydentem USA mówi o likwidacji słynnej militarno-politycznej struktury. Donald Trump przedstawił wiele rewolucyjnych propozycji. Niestety, zbyt często przysłaniano je durną dyskusją nad jego uwagami na temat aborcji i dywagacjami o jego nienawiści do elit partii Republikańskiej i Ameryki. Media atakują Trumpa jak stado rozwścieczonych piranii. Zmyślonym incydentem zmontowanym przez skrajną konserwę republikańską starano się zniszczyć menedżera jego kampanii Corey'a Lewandowskiego. Tymczasem przed tygodniem Trump stwierdził że USA płacił za dużo na utrzymanie NATO. Jest czas, stwierdził, by odciąć amerykańskie wsparcie finansowe i zmusić Europę by płaciła sprawiedliwą cześć w podziale kosztów za "ochronę przed zagrożeniami." Wielkie oburzenie wzbudziło stanowisko Trump'a na temat status quo po II wojnie światowej. Ale on chyba ma rację. Całość tu: http://alexjones.pl/aj/aj-swiat/aj-polityka-na-swiecie/item/82931-trump-mowi-trzeba-pozbyc-sie-nato
 • @@@!
  „Rozbroić Europę i uczynić ją bezbronną – nowy cel Komisji Europejskiej”...Rozbroić Europę i uczynić ją bezbronną – nowy cel Komisji Europejskiej pod egidą komisarz Elżbiety Bieńkowskiej. To nie żart.
  Terroryści i zamachowcy już zacierają ręce. https://youtu.be/QSdSoGLZp6Y
  http://www.polskaracjastanu.com/2016/04/rozbroic-europe-i-uczynic-ja-bezbronna.html?m=1 Ps..Polsko Obudź Się! PLAN DLA POLSKI A.D. 2016! CZY POLITYCY SĄ GOTOWI?
  Sześcio-punktowy Plan dla Polski 2016
  Wbrew opiniom pesymistów, którzy mówią, że nic nie możemy zrobić, przedstawiam Plan dla Polski – do wdrożenia w tym roku i w następnych. Pozostaje jeden szkopuł: Czy nasze elity rządowe są na to gotowe i czy będą miały tyle odwagi aby ten plan zrealizować? Realizacja tego planu wprowadziłaby do Polski zupełnie nową rzeczywistość i świetlaną przyszłość dla naszych przyszłych pokoleń. Dużo będzie zależeć tutaj od nacisków społecznych na obecnie rządzące władze oraz od świadomości Polaków i ich wiary w Moc Boską. Możemy nawet stwierdzić, że więcej będzie zależało od zwykłych ludzi niż od Polityków. Bo politycy PIS-u, jeśli będą chcieli zostać u władzy, to będą musieli spełnić żądania obywateli, oczywiście jeśli obywatele będą odpowiednio mocno naciskać. Plan składa się z sześciu etapów, które opisane są dość szeroko poniżej. Natomiast tutaj w skrócie:
  1. STWORZENIE GRUPY PAŃSTW SOJUSZNICZYCH MIĘDZYMORZA – nie mylić z JUDEOPOLONIĄ
  2. INTRONIZACJA CHRYSTUSA NA KRÓLA POLSKI,
  3. ODZYSKANIE NARODOWEGO BANKU POLSKIEGO,
  4. REFERENDUM W SPRAWIE WYJŚCIA POLSKI Z UNII
  5. RESET PRAWA W POLSCE – To byłby przełom na skalę światową!
  6. PRZEPROWADZENIE ZMIAN USTROJOWYCH, STRUKTURALNYCH I GOSPODARCZYCH W POLSCE
  dalszy ciąg tu:
  https://akademiapolityczna.wordpress.com/2016/04/17/plan-dla-polski-a-d-2016-czy-politycy-sa-gotowi/
 • @kula Lis 66 15:00:54
  .
  Nic o Nas, bez Nas.

  Właśnie o to walczy Polska Demokracja Kwantowa,

  Reprezentacja Narodu ( czwarta władza - najwyższa) musi usiąść do kwadratowego stołu obecnej trój-władzy, by równowaga demokracji nie była zwichnięta przez 2 x pół-trójki:)

  Pozdrawiam

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031