Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
156 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Białoruś skonstruowała unikalny hybrydowy system rakietowy!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Białoruski przemysł zbrojeniowy który do niedawna uznawany był za część rosyjskiej zbrojeniówki, ostatnio zaczął aktywne działania w opanowaniu technologii rakietowych.


Przy czym za główną przyczynę pojawienia się podobnej sytuacji należy uważać polityczną. W ciągu ostatniej dekady Białoruś aktywnie dąży do maksymalnej niepodległości militarnej od Rosji, zachowując przy tym wszystkie przywileje najbliższego sojusznika.

Szczerze mówiąc, eksperci wojskowi mieli wątpliwości co do możliwości osiągnięcia przez Mińsk swoich ambicji w strefie technologii rakietowych. Jednak już 9 maja 2015 nowa wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa „Polonez” – duma białoruskiego przemysłu obronnego – została reprezentowana podczas defilady, a już latem br. – zostanie wprowadzona na uzbrojenie wojska białoruskiego. Jednocześnie specjaliści nie uważają „Polonez” za szczyt białoruskiego przemysłu obronnego, wskazując na podobieństwo do chińskich odpowiedników.   

Charakterystyki techniczne nowej WWR „Polonez” całkiem zadowolają potrzeby wojska białoruskiego, a następne opracowania w strefie technologii rakietowych są funkcjonalnie umotywowanymi tylko dla eksportu. Jednak w lutym 2016 szef państwowego komitetu przemysłu zbrojeniowego Białorusi Siergij Guruliow oznajmił o planach stworzenia systemu rakietowego o zasięgu 300 km. Ten fakt przypomina że Białoruś ostatnio wielokrotnie zwracała się z prośbą do Rosji o nabycie przez nią „Iskander-E” o podobnych charakterystykach. 

Moskwa jednak obecnie nie jest w stanie dostarczać dany typ broni dlatego że nie ma minimalnej niezbędniej ilości dla własnych potrzeb. Z tego powodu ambitny Mińsk uznał za słuszną decyzję o stworzenie własnej wyrzutni rakietowej podobnej do „Iskanderu”. I to nieźle udało się Białorusinom.

Według źródła bliskiego do producenta, obecnie toczą się prace po adaptacji wyrzutni rakietowej WWR „Polonez” dla wyrzutniowych kontenerów różnych gabarytów. Wygląda na to, że w przyszłości „Polonezy” będą wyposażone nie tylko w wieloprowadnicowe rakiety, ale również w skrzydłate rakiety „Aist”, rozpracowane przez białoruskich i ukraińskich konstruktorów.

Podobna skuteczna symbioza „Poloneza” z rożnego typu rakietami pozwoli istotnie rozszerzyć zakres wykonywanych zadań i uniknąć zależności od jakiegokolwiek dostawcy, czyli to od Rosji, Chin albo Ukrainy. To też zmniejszy zależność Mińska od Moskwy w strefie wojskowej.

Oprócz tego, podobnego typu uniwersalna broń może stać popularnym towarem na światowym rynku broni wsród niedużych państw, które obawiają się nadmiernej zależności w strefie bezpieczństwa wojskowego od wielkich dostawców uzbrojenia, takich jak Rosja, Chiny, USA, Izrael itp.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • ...
  Jak się ma PREZYDENTA - PRAWDZIWEGO MĘŻA STANU TO I EFEKTY WIDAĆ GDZIE NIE SPOJRZEĆ !!!

  ALAKSANDR ŁUKASZENKA TO NAJWIĘKSZY PATRIOTA EUROPY !!!
  ŻYJ 100 LAT !!!
 • *5
  ...PS...
 • @Paulus.Aquarius 12:41:42
  5*****
  A na zielonej wyspie budują drogi do lasu:)

  Pozdrawiam
 • @
  "Polonez" jest wyrazem zaczerpniętym od francuskiego "polonaise" czyli po angielsku "Polish" a po naszemu po prostu "polski".
  Jak to Niemen czyli Polak Białorusin śpiewał - "dziwny jest ten świat".
 • Autor
  Wniosek z tego oczywisty : albo polscy inżynierowie nie potrafią, albo nie mogą - ze wskazaniem na tę druga możliwość.
 • @Stara Baba 14:36:30
  Angielskiego bym nie uzywal do porownan z uwagi na brak w nim rodzajnikow;zas polonez to polska wymowa la polonaise czyli Polka (oczywiscie nie polka, taniec wywodzacy sie z Czech).
 • Szokujące. Przypomnieć trzeba "polski" kontrakt na rakiety JASSM.
  Są to oczywiście rakiety do samolotów F-16 ale mają zasięg 370 km, więc niewiele więcej od białoruskich planów na ulepszone rakiety Polonez o zasięgu do 300 km. Za to jak za nie słono przepłaciliśmy i nic, jak zwykle całkowite cicho-sza. Dla przypomnienia sprawy wkleja tu link:
  http://www.fakt.pl/polityka/ile-kosztuja-rakiety-do-f-16-czy-usa-okrada-polske-,artykuly,493094.html
 • @Herkules 22:45:17
  :-) to nieprawda. Nie znam francuskiego ale każdy może sprawdzić w różnych słownikach że to ja mam rację. Pomieszał pan także taniec "Polka" z "tańcem polskim". To są dwie różne rzeczy.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829