Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
178 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Więźniowie z USA zostaną przeniesieni do Polski?

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Pentagon poinformował Kongres o zamiarze przeniesienia 12 więźniów z Guantanamo do co najmniej dwóch państw trzecich. W bazie wojskowej USA, której zamknięcia domaga się Kuba, przebywa 91 więźniów.

 Podano, że pierwszy transfer odbędzie się w najbliższych dniach. Jednak nieoficjalne źródła w służbach specjalnych podają że Polska już przyjęła pierwszy transport więźniów w Szymanach. Informacje częściowo potwierdził Dominik Markowski, rzecznik Portu Lotniczego w Szymanach_ mówiąc, że we wtorek jeden helikopter Chinook oraz trzy helikoptery Black Hawk wylądowały na lotnisku.

Pentagon poinformował że wśród osób, które zostaną przeniesione w pierwszej kolejności, będzie Jemeńczyk Tarik Ba Odah, uważany za terrorystę.

Kongres odnosi się z z obawą do planów prezydenta Baracka Obamy odnośnie zamknięcia bazy wojskowej w Guantanamo wraz ze znajdującym się tam więzieniem o zaostrzonym rygorze.

W więzieniu Guantanamo, otwartym na początku 2002 roku, po zamachach z 11 września 2001 r., przetrzymywanych jest około setki więźniów. Liczbę tych uznanych za szczególnie niebezpiecznych szacuje się na około 60.

Zamknięcie więzienia w Guantanamo to cel, którego osiągnięcie Barack Obama obiecywał jeszcze podczas kampanii prezydenckiej w 2008 r. Spełnienie obietnicy okazało się trudne, głównie ze względu na Kongres, który zakazał transferu przetrzymywanych w Guantanamo osób do więzień na terenie USA.

Ale do więzień na terenie Polski to można - widocznie tajne więzienia CIA znów działają.

MARCIN SZYMAŃSKI

KOMENTARZE

 • @trojanka 10:34:43
  Dziękujemy za wiadomość.
  Redaktorzy NDP)
 • @NDP 11:01:09
  Bardzo proszę, już usunęłam bo problem został rozwiązany!!
 • @NDP 11:01:09
  Tytuł był za długi dlatego wszedł nieprawidłowo.
  Pozycjonując poprawiłam go, mam nadzieję, że może być?
  Gdyby coś z nim było nie tak, to zawsze możecie wejść w edycję i go poprawić, ale może mieć jedynie 60 znaków.

  Pozdrawiam :)
 • No to wspólny "korzeń"z poprzednim zarządem na Polskę, jest!!Tradycja zobowiązuje, jak szlachectwo.
  Więźniowie z Guantanamo trafią do Polski?

  24.12.2008, godz. 12:02 / aktualizacja 18.11.2010, godz. 21:58
  Do Polski mogą trafić więźniowie z amerykańskiego więzienia Guantanamo. Nieoficjalnie mówi się, że Stany Zjednoczoną prowadzą w tej sprawie dyskusje z rządami kilku europejskich państw.
  Szef Sejmowej Komisji Spraw Zagranicznych Krzysztof Lisek z PO nie widzi przeszkód, by więźniowie trafili do Polski. Podobnego zdania jest były wiceminister spraw zagranicznych Paweł Kowal z PiS.

  Jak dowiedziała się "Rzeczpospolita", Amerykanie proponowali przyjęcie kilkunastu więźniów poprzedniemu rządowi. Władze uznały jednak wtedy, że narażałoby to na niebezpieczeństwo polskich żołnierzy w Iraku i Afganistanie.

  Jak powiedział "Rzeczpospolitej" rzecznik polskiego MSZ-u Piotr Paszkowski, Radosław Sikorski jeszcze nie podjął dedyzji w tej sprawie. Gazeta przyznaje, że w praktyce przyjęcie więźniów byłoby trudne, ze względu na ciasnotę w polskich zakładach karnych.
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=7&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwisloePjO3LAhWLWxQKHaP-AOYQFghCMAY&url=http%3A%2F%2Fwww.se.pl%2Fwiadomosci%2Fswiat%2Fwiezniowie-z-guantanamo-trafia-do-polski_83916.html&usg=AFQjCNE_S6dKvml0CvFOaMnpTrhPMPmZkw

  ale w końcu przyjeli!
 • "bravo" jud/z/e PIS
  15 mln dolarów wziął LSD i pijak Stoletzman , Pis za ile ?

  Setki tysięcy ton saletry amonowej nie zabezpieczonej ,przechowywanej w warunkach urągających bezpieczeństwu Polaków ,na wolnym powietrzu czekają na zdetonowanie.

  PIS -krew na łapach.
 • No to tym sposobem, zapraszamy panów z pasami szachida do nas??
  https://www.youtube.com/watch?v=JzRljYFktj8&feature=player_embedded
 • Ile nas to kosztuje teraz i później?
  10.12.2014
  Prezydent RP Aleksander Kwaśniewski osobiście zezwolił Amerykanom na urządzenie "tajnych więzień" w Polsce - pisze Spiegel-Online. Nie było jednak nigdy przyzwolenia na tortury, zaznacza portal w artykule na ten temat. Europejski Trybunał Praw Człowieka w lipcu br. orzekł, że Polska musi wypłacić odszkodowania dwóm więźniom z Guantanamo ze względu na bezprawne pozbawienie wolności i pomoc przy stosowaniu tortur w tajnym więzieniu CIA w na północnym wschodzie Polski.

  http://www.dw.com/pl/spiegel-kwa%C5%9Bniewski-przyznaje-%C5%BCe-by%C5%82a-zgoda-na-wi%C4%99zienia-cia-w-polsce/a-18121667
 • @trojanka 11:16:16
  "ale w końcu przyjeli!"

  Przez moment pomyślałam, że to jakiś upiorny Prima Aprylis :(
 • Gratka dla miłośników lotnictwa
  W artykule nawet są filmiki pokazujące, jak Amerykanie prowadzą więźniów w kajdanach.

  http://kontakt24.tvn24.pl/sg/najpierw-chinook-a-potem-black-hawki-gratka-dla-milosnikow-lotnictwa,198005.html
 • więźniowie z usa zostaną przeniesieni do Polski...
  Powstaje zatem pytanie KTO JESZCZE?
  Bandrowcy już są, więc, kogo jeszcze nam tu sprowadzą?
  Lenin także podobno przyjechał robić w Rosji porządek z amerykańskimi rewolwerowcami z wysokimi wyrokami.
  Ale w cenionej na całym świecie Polsce, nigdy do czegoś takiego nie dojdzie.
 • @Talbot 14:31:47
  Okupant ląduje na polskim lotnisku, co jest nie lada gradką dla miłośników lotnictwa (pewnie nie tylko dla nich), zaś rzecznik prasowy lotniska robi dobrą (głupawo wesołą) wesołą minę do złej gry.
 • @Jan Paweł 16:12:50
  Oni robili rekonesans, bo niedaleko mają powstać tam magazyny ze sprzętem.
  Okupant mówisz?
  Czy USA okupowała kiedyś Polskę? Ostatni okupant to była armia czerwona z ZSRR. Jeszcze ich służby pozostały - WSI.
 • W przelocie między colą a kanapkami
  budyń załatwił nam brygadę zmechanizowaną ale w zamian będziemy mieli kubańskie cygara z Guantanamo !
 • No to
  już wiadomo po co wpompowano parę milionów złotych w to lotnisko.. no żeby sobie jakiś amerykanin przypadkiem nóżki nie połamał na polskich wertepach bo zaraz MSZ musiałoby odszkodowania okupantowi płacić. Ale to wszystko z podatków,więc rzad płaci-nie obywatele...
 • @Talbot 16:24:23
  Tak samo w tej chwili stacjonują wojska USA w Polsce, jak przedtem radzieckie. Oraz CIA, Mossad, nawet specjalnie się nie ukrywają.
  A Rosja, oprócz szacunku dla żołnierzy radzieckich, poległych na polskiej ziemi, nic od Polski nie chce jak to od kundla Burka w budzie.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031