Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
163 posty 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Los baz NATO w Polsce jest przesądzony

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Polska uważa Stany Zjednoczone za swojego najważniejszego sojusznika i gwaranta bezpieczeństwa, ale ostatnie działania podejmowane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości wprawiły Waszyngton w "gniew".

Może to oznaczać, że los baz NATO w Polsce został przesądzony.

Polskę i Stany Zjednoczone od dawna łączy sojusz. Właśnie dlatego Warszawa wysłała wojska do Iraku i Afganistanu, kupuje broń od USA, a nawet pozwoliła CIA na otwarcie tajnej placówki na swoim terytorium po zamachach z 11 września 2001 roku. "Dla Waszyngtonu demokratyczny, a także ekonomiczny sukces Polski był mocnym przykładem dla innych postkomunistycznych krajów w regionie, jak stwierdzili ostatnio trzej amerykańscy senatorowie".

Jednak odkąd władzę PiS ten "przykład" nie jest już taki ewidentny i w wątpliwość podawana jest także polityczna stabilność kraju. Decyzji dotyczących polityki zagranicznej nie podejmuje w Polsce ani szef MSZ Witold Waszczykowski, ani premier Beata Szydło, ani tym bardziej prezydent Andrzej Duda, tylko "wyłącznie człowiek z kotem" – jak określił Jarosława Kaczyńskiego jeden z europejskich dyplomatów.

Wypowiedzi polityków Prawa i Sprawiedliwości świadczą o dystansie wobec USA. W połowie marca Kaczyński stwierdził, że będzie walczył przeciwko tym, którzy sądzą, że Polska jest formą kolonii. Potem szef MON Antonii Macierewicz stwierdził, że kraje, które wprowadziły demokrację pod koniec XVIII wieku teraz uczą Polaków, czym jest demokracja. 

Polska sama izoluje się nie tylko w Unii Europejskiej, ale także wobec Stanów Zjednoczonych. Jednocześnie nadal domaga się od USA baz NATO na swoim terytorium. Dystans widać już także po stronie amerykańskiej, bo nadal nie potwierdzono spotkania Duda-Obama ws. szczytu NATO w Warszawie, do którego miało dojść 31 marca.

Dlatego Obama powinien jasno przekazać, że "żadnego szczytu nie będzie w Warszawie, a przynajmniej żadnego, w którym udział wezmą Stany Zjednoczone". Najbardziej prawdopodobny scenariusz jest taki, że Obama przyleci do Warszawy, ale odrzuci wszystkie wojskowe żądania PiS i odmówi spotkań z prezydentem, premierem i Kaczyńskim.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • Eeeee tam!
  Barak Husein Obama niedawno się widział z Prezydentem Dudą.

  - Ja bym odradzał zbyt częstych kontaktów z międzynarodowymi terrorystami.

  Przedwczoraj Obamę odwiedził w Waszyngtonie premier Kanady, ... po raz pierwszy od 19 lat! I co? Ano nic!
 • takie tam
  Co opalony ma powiedzieć jak sam nie wie czy te bazy mają być czy nie.
  Jeszcze mu nie powiedzieli , to co się będzie spotykał i gadał . A kelnerzy czekać spokojnie i morda w kubeł, żeby imperatorów nie rozsierdzić.


  pozdr:)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
27282930