Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
156 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Amerykanie cynicznie wykorzystują Polaków i zarobią miliony

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

List amerykańskich senatorów dot. działań polskiego rządu mógł być próbą nacisku na Warszawę ws. przetargu na zakup systemów rakietowych Patriot – czytamy na portalu wGospodarce.pl.

Autorzy listu są bowiem politykami ściśle powiązanymi z producentem Patriotów, koncernem Raytheon.

Amerykańscy senatorowie zaatakowali polski rząd, by wywrzeć na Polsce presję ws. zakupu systemu Patriot

Wydawałoby się przecież, że Amerykanie to nasi sojusznicy. Ale czy są nimi autorzy tej fatalnej korespondencji, czyli John McCain, Dick Durbin i Ben Cardin od lat dotowani przez Raytheon, amerykański koncern zbrojeniowy, który chciał wcisnąć Polsce anachroniczną wersję tzw. tarczy antyrakietowej?

W tym kontekście całkiem logicznym wydaje się poszukiwanie biznesowego podłoża tego nagłego napadu amerykańskich senatorów na polską premier. Weźmy takiego Johna McCaina, który jest przewodniczącym senackiej komisji sił zbrojnych USA. ‎Tak się składa, że McCain jest senatorem z Arizony, gdzie siedzibę (dokładnie w Tucson) ma Raytheon Missile Systems, jeden z największych koncernów zbrojeniowych na świecie. Senator John McCain od dawna uznawany jest w Stanach Zjednoczonych za polityczną twarz Raytehona. W latach 2001-2010 był on najlepiej dotowanym senatorem przez ten koncern, otrzymując w sumie 52,3 tys. USD.

Idąc dalej tym tropem (amerykańskie serwisy rządowe i pozarządowe w niezwykle transparentny i precyzyjny sposób pokazują kulisy lobbingu wśród polityków) okazało się, że demokrata Dick Durbin przyjmuje datki od Raytheona od 2002 roku, a w latach 2009-20014 otrzymał w sumie od tej firmy 16,7 tys. USD od 7 lobbystów Raytheona, którzy z nim bezpośrednio współpracowali.

Drugi z amerykańskich demokratów, którzy podpisali list adresowany do Beaty Szydło, czyli Ben Cardin także dostawał datki od Raytheona - współpracując z 5 lobbystami Raytheona otrzymał na kampanię w 2014 roku 5 tys. USD.

Oczywiście informacje te można by uznać za zbieg okoliczności i „czepianie się”, bo przecież chodzi o stosunkowo niewielkie kwoty, a Raytheon nie był jedynym donatorem opisywanych senatorów. Można by tak postąpić gdyby nie fakt, że Raytheon traci właśnie w Polsce tzw. kontrakt stulecia, którego wartość jeszcze niedawno szacowana była w Ministerstwie Obrony Narodowej (MON) na 47 mld zł.

Kontrakt, który nie istnieje

Chodzi o zakup amerykańskiego systemu Patriot, czyli tzw. tarczy antyrakietowej dla Sił Zbrojnych RP w ramach programu „Wisła”. Gdyby nie przegrane wybory w 2015 roku, rząd Platformy Obywatelskiej dobiłby targu w tej kwestii z Raytheonem. Sęk w tym, że kontrakt ten był dla Polski nie korzystny. Z wielu powodów.

Po pierwsze system Patriot jest anachroniczny w porównaniu z innymi tego typu rozwiązaniami, dostępnymi na rynku. Po drugie, oferta Raytheona była za droga, a dostawy sprzętu za bardzo rozwleczone w czasie. Tak przynajmniej wynika z informacji, do których kilka miesięcy temu udało mi się dotrzeć i opublikować, a których nikt do tej pory nie zdementował.

Antoni Macierewicz, nowy szef Ministerstwa Obrony Narodowej oficjalnie i publicznie uznał, że kontrakt z Raytheonem „w istocie nie istnieje” i zapowiedział wnikliwe zbadanie całej sprawy. Podobnie zrobił zresztą postąpił nowy minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski, zapowiadając w swoim resorcie audyt pod kontem nieprawidłowości przy prowadzeniu negocjacji przez stronę polską z Amerykanami.

W międzyczasie doszło do twardego resetu relacji polskiej strony z takimi organizacjami, jak CEPA czy GLOBESEC, których Raytheon używał w Polsce do lobbowania na rzecz zakupu systemu Patriot. W zeszłym tygodniu w MSZ, prawdopodobnie w ramach tych działań wymieniono dyrektora Biura do spraw szczytu NATO. Był nim Tomasz Chłoń, były dyrektor sekretariatu ministra za czasów Radosława Sikorskiego, a potem ambasador na Słowacji (zaanagażowany tam w działalność GOLBESEC – think tanku finansowanego przez Raytheon).

W ten sposób jeden z największych kontraktów Raytheona w Europie staną pod wielkim znakiem zapytania.

Być może dlatego spece od marketingu z Tucson zaczęli sięgać po dużo bardziej skuteczne narzędzia niż twardy lobbying i używać swoich polityków do wywierania presji na polski rząd?

Zdaniem eksperta wojskowego Tomasza Hodorenoka „to jest amerykańska "pomoc" i "współpraca sojusznicza". Te łobuzy zza oceanu potrzebują nas jedynie do dojenia”.

MARCIN SZYMAŃSKI

http://dziennik-polityczny.com/index.php/bezpieczenstwo/4150-amerykanie-cynicznie-wykorzystuja-polakow-i-zarobia-miliony-na-bezpieczenstwie-naszego-kraju

KOMENTARZE

 • Powtórka z rozrywki!
  Kraj
  Tutaj jesteś: Strona główna | Aktualności Tylko u nas Europa wycofuje rakiety Patriot. MON wręcz przeciwnie – finalizuje zakup pełen wątpliwości

  Autor

  Cezary Bielakowski


  Europa wycofuje rakiety Patriot. MON wręcz przeciwnie – finalizuje zakup pełen wątpliwości

  2015-08-30 19:56


  http://www.wprost.pl/G/cache/2/d/c/2dcc575bbbfe536bd2aa349475ccd187065d1f97.jpg

  Ministerstwo Obrony Narodowej chce kupić zasłużony system antyrakietowy Patriot, którego modernizacją nie jest zainteresowany nawet amerykański Kongres. Znów motywy, jakimi kieruje się MON, budzą wątpliwości.

  Wybór systemu obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej dla Polski dobiega końca. Mamy do wydania na ten cel ok. 26 mld zł. – Na początku października składamy Amerykanom ostateczne wymagania i projekt jest zakończony – poinformował w zeszłym tygodniu wiceminister obrony narodowej Czesław Mroczek.
  Polskie niebo ma chronić ponad 50-letni system Patriot – niezwykle zasłużony, duma amerykańskiej armii, ale powoli eliminowany z sił zbrojnych Niemiec, Turcji czy Izraela. A mimo to, jak twierdzą nasi rozmówcy, klamka zapadła. Polska zdecydowana jest kupić dawno niemodernizowany system. Mało tego: można odnieść wrażenie, że postępowanie było prowadzone tak, żeby wybrać właśnie Patrioty. Pytania co do procesu decyzyjnego i zasadności wyboru mają nie tylko firmy uczestniczące w przetargu, ale też niezależni eksperci związani z wojskiem i sami wojskowi.


  Wątpliwości
  Długą listę wątpliwości otwiera pytanie o sam przetarg, którego – wbrew oficjalnej retoryce – nigdy nie było. Nigdy nie zostały sformułowane finalne wymagania taktyczno-techniczne. Nie doszło też do porównania ofert. W innym razie trudno byłoby uzasadnić wybór systemu Patriot.

  Według gen. prof. Bogusława Smólskiego, byłego rektora Wojskowej Akademii Technicznej i byłego dyrektora Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, system Patriot w obecnym wydaniu w żadnym stopniu nie spełnia polskich oczekiwań. – Wszystkie te podstawowe elementy, łącznie z jego mobilnością, nie odpowiadają naszym potrzebom – zapewnia profesor.

  (...)

  Podobnie jak w przypadku innych przetargów na modernizację wojska oficjalnie wiadomo niewiele. Tyle tylko że do programu zakupu systemu antyrakietowego o kryptonimie „Wisła” zgłosiło się kilkanaście firm, w tym polskie konsorcjum Polski Holding Obronny. Ostatecznie na polu bitwy zostały cztery: amerykański Raytheon, amerykańsko-niemiecko-włoski MEADS, rząd Izraela (z projektem Proca Dawida) oraz PHO. Po dialogu technicznym w połowie 2014 r. MON wybrał dwie firmy: Raytheona z zestawami Patriot i Eurosam, który nie brał wcześniej udziału w postępowaniu (dialogu).

  Pierwszym zaskoczeniem było to, że odpadło polskie konsorcjum. Drugim, że odpadł też MEADS.

  W zeszłym tygodniu w wywiadzie dla „Dziennika Gazety Prawnej” wiceminister Mroczek tłumaczył, że system MEADS ma mankamenty: „Nie jest operacyjny, nie jest skończony i ponosilibyśmy ryzyko dokończenia tego systemu. W tej sprawie nie ryzykowaliśmy”. MEADS faktycznie przechodził wieloletnie badania i testy. Ale w przeciwieństwie do wciąż tylko zapowiadanej modernizacji Patriota te prace toczyły się naprawdę i w czerwcu tego roku Niemcy zdecydowali się zastąpić stare Patrioty MEADS-em.

  Śladem Bundeswehry wkrótce pójdą armie Turcji i Izraela. Dlaczego Polska zdecydowała inaczej?
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjS1pyqtpXLAhXGd5oKHcqFDkcQFggnMAI&url=http%3A%2F%2Fwww.wprost.pl%2Far%2F519774%2FEuropa-wycofuje-rakiety-Patriot-MON-wrecz-przeciwnie-finalizuje-zakup-pelen-watpliwosci%2F&usg=AFQjCNFz9okfoAhXJ1QseHpW_C45OECiXg
 • No, bez jaj
  te nędzne parę tysięcy dolców to jest łapówka? Toż to na waciki .....
 • jakże aktualne mimo że stare!szkoda tylko wielka że czyimś wasalem wiecznie być musimy!
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=15&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj7y4SSvJXLAhVoMZoKHVpaA5E4ChAWCDIwBA&url=http%3A%2F%2Fwww.prisonplanet.pl%2Fpolityka%2Fpolska_staje_sie_52%2Cp913253403&usg=AFQjCNE2ZZhWX8cBcrX9eGKbXZe9cig4UQ
 • Kacapska propaganda wiecznie zywa jak Lenin
  Jezeli juz to nie Amerykanie laduja Polakow w butelke tylko Zydostwo zamieszkale tymczasowo w USA.
  Liczne tu opinie bylych kacapskich generalow to smiech jakoby Ptryjot nie spelnialy warunkow bojowych adekwatnych do kacapskiej armi.
  Ale jedno jest pewne skoro tyle kwiku na tym komuszym portalu to znaczy
  ze Patryjoty bola Moskali.
  Nie martwcie sie o Macierewicza on dobrych doradcow i gowna na postrach nie kupil by.
  Na dzien dzisiejszy te rakiety sa bardzo dobre dlatego wciaz sa na uzbrojeniu krai NATOwskich.
  Jesli ktos pisze tutaj ze kupujemy 50letnie patryjoty to jest tylko kacapkim agentem ktory ma tu czytajacych za lemingib obecne rakiety nie maja duzo wspolnego z tymi ktore zaprojektowano w 69 roku.
  https://en.wikipedia.org/wiki/MIM-104_Patriot
 • @zakzbig 06:08:30
  ucz się polskiego pilniej Mosze ,bo zęby bolą jak się czyta "tfurczośc"jak już przebierzesz marchewkę w kibucu !bo bełkocesz jak potłuczony i te znaki diakrytyczne fuj!!!
  http://www.google.pl/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=8&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwijzYbWrpfLAhVkEJoKHRSWA3EQFghBMAc&url=http%3A%2F%2Fwiadomosci.wp.pl%2Fgid%2C16531524%2Cgpage%2C8%2Cimg%2C16531535%2Ckat%2C355%2Ctitle%2CPolskie-kly%2Cgaleria.html&usg=AFQjCNFZ3t3Nvdpcckm4_SWr3Snz1H5pSg&bvm=bv.115339255,d.bGs

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829