Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
157 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Polskie MSZ przyznaje: Jesteśmy bezsilni wobec Litwy

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Ministerstwo Spraw Zagranicznych przekonuje, że stosunki z Litwą nie ulegną zmianie, mimo dostrzeganego przez MSZ faktu dyskryminacji ludności polskiej na Wileńszczyźnie.

 

 

 

 Przełom w dwustronnych stosunkach resort uzależnia z kolei od konkretnych posunięć strony litewskiej, których bezskutecznie – jak przyznaje ministerstwo – domagają się władze w Warszawie.

 MSZ przyznaje, że Litwini do tej pory nie wywiązali się z dwustronnych zobowiązań, nie przestrzegają też zapisów innych aktów dotyczących ochrony mniejszości narodowych w stosunkach międzypaństwowych.

Mimo tego MSZ zapowiada, że „przełom” we wzajemnych stosunkach zależeć będzie od zmiany polityki wobec ludności polskiej na Wileńszczyźnie: „Jakikolwiek przełom w stosunkach polsko – litewskich będzie uzależniony od rozwiązania przynajmniej jednego z problemów, sygnalizowanych przez Polaków na Litwie” – głosi odpowiedź MSZ.

W granicach Republiki Litewskiej żyje około 200 tysięcy Polaków, głównie na Wileńszczyźnie. Ich podstawowe postulaty to zachowanie szkolnictwa w języku polskim oraz zwrot prawowitym właścicielom oraz ich spadkobiercom ziemi zagrabionej przez litwinów na Wileńszczyźnie. Postulaty te do tej pory nie zostały spełnione.

Od 25 lat niepodległa Litwa zabrania miejscowym Polakom zapisywania swoich nazwisk w oryginalnym, ojczystym zapisie, właśnie ze względu na nieobecność polskich znaków w oficjalnym alfabecie.

Ale, jak donoszą media, 10 lutego mer Wilna Remigijus Šimašius uroczyście odsłonił w mieście nazwę jednej z ulic w języku islandzkim. Tabliczka zapisana w języku islandzkim, została oficjalnie zawieszona i odsłonięta budynku przy ulicy... Islandzkiej 1. Nazwa ulicy a także jej zapisanie w języku islandzkim mają być swoistym uhonorowaniem Islandii za to, że była pierwszym państwem, które 11 lutego 1991 uznało niepodległość Republiki Litewskiej.

Kontrastuje to z faktem, że państwo litewskie od lat zwalcza wszelkie napisy urzędowe w języku polskim. Polacy z Wileńszczyzny zwracają uwagę, że władzom Wilna nie przeszkadzało, że islandzki zapis zawiera litery nie występujące w litewskim alfabecie. Równie bezwzględnie litewskie władze tępiły tabliczki z nazwami ulic także w języku polskim, jakie występowały w rejonach zamieszkanym w więszkości przez Polaków. Administracje tych rejonów były karane grzywnami idącymi w dziesiątki tysięcy litów.

Toteż inicjatywa mera Wilna wzbudziła pełne gorycze komentarze rodaków z Wileńszczyzny. "Mer Wilna uhonorował Islandczyków a nie potrafi uhonorować polskich mieszkańców miasta" – napisał profil „U siebie w Wilnie” prowadzony przez lokalnych Polaków.

Patrząc na politykę polskiego MSZ powstaje szereg pytań dotyczących planowanych działań rządu wobec problemu dyskryminacji Polaków zamieszkujących Wileńszczyznę. Od 20 lat postępuje systematyczna, brutalna lituanizacja mniejszości polskiej na Litwie. Litwa dąży do wynarodowienia Polaków i Pan Waszczykowski to rozumie.

Tymczasem jaki jest strategiczny cel państwa polskiego? Od ponad dwudziestu lat są nim dobre stosunki z państwem litewskim. Na pierwszym miejscu nie jest stawiane dobro mniejszości i walka o mniejszość polską na Litwie. Na pierwszym miejscu od dwudziestukilku lat, niezależnie od tego, jaka ekipa będzie rządziła, najważniejsze są stosunki dobrosąsiedzkie z państwem litewskim. 

Trzeba stosować twarde metody nacisku gospodarczego, politycznego. Po prostu trzeba zacząć ostro i twardo walczyć o interesy Polaków na Litwie, a mamy ku temu instrumenty. Zaś Litwa nie jest jako państwo, z całym szacunkiem, nie jest żadnym strategicznym zwornikiem czegokolwiek w Europie środkowo-wschodniej. I trzeba to z pełną, może niekoniecznie zbyt głośno o tym mówić, ale z pełną stanowczością zacząć to wykorzystywać i realizować.

JAN RADŽIŪNAS

KOMENTARZE

 • Dałem5*
  Żydzi rozbijają organizacje polskie i polonijne – syjonizm triumfuje – https://wiernipolsce1.wordpress.com/2015/04/16/zydzi-rozbijaja-organizacje-polskie-i-polonijne-syjonizm-tryumfuje/
 • Rządzące w Polsce syjonistyczne kreatury
  Rządzące w Polsce syjonistyczne kreatury podpisały 26 kwietnia 1994r. w Wilnie „TRAKTAT między IIIRP a Republiką Litewską o przyjaznych stosunkach i dobrosąsiedzkiej współpracy”. Reżimowi IIIŻydo-RP nie przeszkadzało, że podpisanie traktatu poprzedziła brutalna, z użyciem broni palnej, akcja litewskiej policji tłumienia protestów Polaków ograbianych z ziemi przez litewski żydo-reżim. Ciekawe, że na brutalne traktowanie Polaków litewski żydo-reżim mógł sobie pozwolić dopiero wtedy, gdy władza w Rosji została skutecznie opanowana przez żydostwo, co nastąpiło wraz z objęciem urzędu prezydenta Rosji przez B.Jelcyna
 • Do apologetów PiS, PO - ogólnie żydowskiej demokracji
  Jak to jest, że żydowskie władze IIIŻydo-RP są bezradne wobec państewka, którego na mapie nie widać, a tak cudownie, zaradnie jedni i drudzy wespół obszczekują na Rosję - ?
 • WPS
  https://www.youtube.com/watch?v=JBVfN0oG66U
 • Silni w bezsilności
  Tak się dziwnie składa, że my jesteśmy wobec wszystkich bezsilni....
  Bezsilny Rząd, bezsilnego Państwa z bezsilnymi obywatelami w bezsilnej Europie.... Do cholery, co się dzieje ?
  O ! Przepraszam ! W stosunku do Rosji nie jesteśmy bezsilni. Powiem więcej : jesteśmy potęgą....
 • @SZS 12:02:54
  A wystarczy tylko rozpocząć remont trasy Budzisko -Szypliszki z ruchem wahadłowym . Wykonywać go starannie i precyzyjnie. światła ustawic tak , by furmanka mogła sobie spokojnie stępa zjechać i ciągła obecność patroli drogówki w celu wyegzekwowania 500zł na polskie dziecko w zamian za niezastosowanie się do sygnału świetlnego. Myślę , że już po miesiącu wszystko zmieniło by się w naszych stosunkach . Oczywiście na lepsze, a remont nabrałby tempa.
 • @Mariusz G. 15:02:33
  Tak. Istnieje wiele sposobów na zmianę relacji.
  Ale skoro jesteśmy bezsilni.....to cóż możemy?
 • Do @Rzeczpospolita 11:45:35
  Rzeczypospolita odpowiadam ci dlaczego żydostwo w Polsce jest bezradne do Litwy !
  !
  TVP-Polonia żyd Bobiński na pytanie redaktora [ żyda ] dlaczego Polska jest bezradna to żyd Bobiński odpowiedział redaktorowi że Litwa jest naszym sojusznikiem w walce z Rosją !!!!!
  !
  Czyli Bobiński odpowiedział że polityka żydowska i interes żydów jest
  największym dobrem który sie liczy ! i wszystko jest podporządkowane temu żydowskiemu dobru !!!!
  !
  Ireneusz Tadeusz Słowianin Lach 26 lat okupacji Polski TO 26 LAT BIEDY WYZYSKU BEZROBOCIA ZBOCZENIA I MORDOWANIA POLAKÓW ! to 26 lat ochrony żydowskich zboczeńców złodziei pasożytów
 • Nami rządzi mniejszość europasożytniczo judeochrześcxijańska a etnicznych Litwinow tak jak bANDEROWSKICH uKRAIŃCÓW I PALESTYŃ
  palestyńskich nowohebrajczyków utworzyly judeochrześcijąńskie (I EUROASZKENAZYJSKORABINICZNA) grupy klerykalne. Więc nie można WYMAGAĆ WALKI MIEDZY PASOŻYTAMI.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829