Gorące tematy: Wybory 2020 Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
178 postów 7 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

NATO straszy obywateli zagrożeniem ze Wschodu

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Szef MON powiedział podczas spotkania ministrów, że problem bezpieczeństwa na flance wschodniej, jak i flance południowej NATO, to dla Polski priorytet.

 

 

Obecnie w kraju mamy do czynienia z tzw. „stałą rotacyjną obecnością" wojsk amerykańskich. Rząd i MON chcą, by w Polsce powstały stałe bazy NATO.

Eksperci przypominają, że w czasie zimnej wojny na wschodniej granicy sojuszu rozmieszczonych było ponad 20 dywizji z czołgami i artylerią. Obalenie muru berlińskiego, w którym Polacy mieli swój udział, a także koniec zimnej wojny, zmieniły priorytety bezpieczeństwa sojuszu. Przyjęto, że żadne starcie zbrojne na większą skalę Europie nie grozi. Dlatego Europa redukuje armią, zmniejszaje budżet na zbrojenia. W ramach cięć budżetowych, w 2012 roku także administracja Baracka Obamy ogłosiła wycofanie dwóch brygad z Niemiec.

Ale amerykańczycy zastraszają imperialną polityką Rosji oraz wojnami w wielu regionach świata – NATO „zawsze musi mieć wroga”. Sojusz tylko szuka powodów, aby skierować jak najwięcej pieniędzy do przemysłu zbrojeniowego.

O pilnej potrzebie wzmocnienia wschodnich granic sojuszu mówi też raport think tanku Rand Corporation, opracowany przez amerykańskich oficerów oraz przedstawicieli administracji cywilnej, którzy przeprowadzili symulację wojenną Rosji z NATO na wschodniej flance Sojuszu Północnoatlantyckiego.

Trzy dni – tyle ich zdaniem trwałby ten etap wojny, którą Zachód by przegrał. W 36 godzin oddziały rosyjskie byłyby w stolicach państw bałtyckich.

Aby nie dopuścić do takiego „scenariusza” Pentagon planuje zwiększenie swoich sił na wschodzie Europy. Polska zabiega, by przynajmniej jedna z 5 -7 planowanych przez USA baz zlokalizowana była w Polsce. Wspiera nas w tych dążeniach czeski MON.

Strona polska chciałaby, aby na początek amerykanie zostawili sprzęt oddziałów biorących udział w ćwiczeniu „Anakonda”, które w czerwcu br. odbędą się na polskich poligonach.

To możliwe. Gen. broni Ben Hodges, dowódca wojsk lądowych USA w Europie, już podczas spotkania w listopadzie ub. r. w Warszawie z ministrem Macierewiczem potwierdził, że w ćwiczeniach „Anakonda” oraz międzynarodowych ćwiczeniach powietrznodesantowych Swift Response weźmie udział ok. 10 do 15 tys. żołnierzy. Wrócą do siebie bez sprzętu?

Marcin Szymański

KOMENTARZE

 • a może by tak po polsku
  !
 • @ Autor
  Trwa pompowanie nastrojów antyrosyjskich, dla uzasadnienia pełzającej agresji.
  Intensywna nagonka propagandowa a w przyszłości łapanki na polskie mięso armatnie, wzywają do odporu.
  Czasu zostało niewiele.
 • Autor
  Straszy lub zastrasza, ale lepiej - straszy. Zastrasza to chyba tylko jako czasownik dokonany.

  Należałoby poprawić chociaż w tytule, bo razi.
 • ściema mongołów ajwaj
  Z "kogo" wyprodukują te dywizje ? Z kóz ? Ja proponuje wcielić chazarów przybyłych do Polski w 1944,i po 1990 . 20 dywizji ,ba nawet 50 by się utworzyło.Uzbrojenie zapewni USA ,Izrael ,tyle od nas kasy się nażarli. Jak nie to widły ,siekiery,grabie,łopaty.MY,Polacy z tylu ,w ostatnim szeregu batami to bydło możemy zaganiać .Podrywać do ataku będą Jarosław,Antoni i inne ukropy /chazary.Tak prą do tej wojny-to proszę bardzo.
 • Przepraszamy!
  To notatki robione na szybko - brudnopis)

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031