Gorące tematy: Iran i Irak vs USA Ryszard Opara: „AMEN” Fotowoltaika Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
156 postów 5 komentarzy

Niezależny Dziennik Polityczny

NDP - Dziennik niezależny od urzędów, organizacji państwowych i rządowych

Szeremietiew: Nic nie zapewni nam bezpieczeństwa

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie wiem jak NATO chce bronić krajów bałtyckich. Proszę się dobrze zastanowić, albowiem w ich przypadku – widać dzisiaj, że najrozsądniejsza byłaby jednak neutralność. - Szeremietiew.

Z genialnych umysłów niektórych PIS-owskich polityków, niektórzy z naszej klasy politycznej znaleźli sobie pytanie na to jak zabezpieczyć państwo przed ewentualnym atakiem ze strony Federacji Rosyjskiej. Nieskończony geniusz naszych umiłowanych ojców i matek Narodu doprowadził – niektórych z nich do wniosku, że tylko stacjonowanie w Polsce wojsk amerykańskich może zapewnić nam bezpieczeństwo. W wielkim uproszczeniu – uzasadnieniem tej tezy jest stwierdzenie, że Rosjanie nie będą strzelać do Amerykanów, ponieważ się ich boją i nie będą z nimi walczyć ze względu na ryzyko generalne.

Niestety nie ma nic bardziej mylnego. Na polu walki nie ma znaczenia, kogo się ma przeciwko sobie, liczy się to, jakie się ma siły własne i jak się ocenia na podstawie posiadanych zasobów – możliwości działania. Żaden „Capitan America”, ani „Iron Man” nie pojawi się nagle nad polem walki i nie spowoduje cudu.

O współczesnej wojnie decyduje logistyka. Żadna armia nie wejdzie na terytorium, gdzie byłaby operacyjnie odcięta bez możliwości zabezpieczenia logistycznego swoich działań. W przypadku naszego kraju Amerykanie mogą zabezpieczać logistycznie swoje wojska w sposób gwarantujący zapewnienie im przewagi tylko i wyłącznie z terytorium Niemiec. To w Niemczech znajduje się infrastruktura US Army, tam są bazy, tam są lotniska, wszystko było przygotowane przez wiele lat.

Jest jednak jeden problem, problem natury politycznej. Nie mamy pewności, że Niemcy – pomimo członkostwa w NATO poparłyby naszą politykę – nazwijmy rzecz po imieniu, – czyli brania pod uwagę opcji wojny z Federacją Rosyjską. Niemcy wcale nie muszą podzielać naszej polityki w tym zakresie, tak jak już dzisiaj wiadomo, że nie zgadzają się z naszą wizją spraw wewnętrznych a zewnętrznych.

W praktyce, zatem przesyłając wojska do Polski, Amerykanie musieliby wzmocnić swoją obecność w Niemczech, chociaż na tyle, żeby pani Merkel bardziej opłacało się milczeć.

Jeżeli więc Amerykanie nie mogą mieć pewności, co do przyzwolenia Niemiec na ewentualną kampanię w Polsce – nie mają szans na oparcie się logistyczne o infrastrukturę NATO, to pobyt większych jednostek, w tym w szczególności wojsk lądowych jest niemożliwy. Z tego prostego powodu, że wszystko czego nie dałoby się zaopatrywać/ewakuować nie ma racji bytu. Jest przy tym oczywistym, że Amerykanie mają potężne możliwości logistyczne, jednakże proszę nie mieć złudzeń – Afganistan to nie Europa, nie można mierzyć tą samą miarą.

Co więcej jest problem ze wsparciem lotniczym. Bez baz w Europie trudno jest do Polski dolecieć samolotem, a żaden lotniskowiec w razie zagrożenia wojną na Bałtyk nie wpłynie, ponieważ równałoby się to z samo zatopieniem.

Oczywiście wsparcie lotnicze na tym teatrze działań wojennych oznacza fundament jakichkolwiek działań, które bez panowania w powietrzu po prostu nie odbędą się. W powyższym kontekście tylko budowa olbrzymich baz, gigantycznych zapasów sprzętu i materiałów wojennych, a w konsekwencji bazowanie w Polsce znacznych oddziałów – z bronią masowego rażenia na wyposażeniu mogłoby urealnić amerykańską obecność.

Wnioski – żadnych amerykańskich żolnierzy. W realiach współczesnej wojny amerykańskie brygady lądowe stałyby się zakładnikami sytuacji taktycznej. Jeżeli już myślimy o obecności to na poważnie, ale na to nie ma przyzwolenia politycznego, bo ktoś za utrzymanie 100 tyś wojsk USA w Polsce musiałby płacić. O wiele lepszą strategią byłoby poproszenie o obecność amerykańskich (natowskich) oficerów łącznikowych, oficerów naprowadzania lotnictwa, kierowania ogniem artylerii, rozpoznania ABC, oczywiście łączności i rozpoznania (i najlepiej zwartych oddziałów logistyków wojskowych) jak również komponentów bojowych wojsk specjalnych, lotnictwa i marynarki wojennej. Do tego potrzebne jest wsparcie materiałowe, broń, zapasy, szkolenia. Chodzi bardziej o to, żeby NATO wytworzyło w sobie naturalną zdolność do rotowania wojsk w Polsce i do gładkiego przenoszenia się tu i do baz – oczywiście w Niemczech. To da nam o wiele więcej niż bazy, o ile oczywiście będziemy umieli skorzystać z pomocy.

Od wielu dziesięcioleci Japonia ma bazy amerykańskie na swoim terenie. Nic oprócz niepokoju japończycy nie mają.Polegać możemy tylko na własnej armii.


KOMENTARZE

 • chcialem zapytać
  Ten całościowy komentarz to Szeremietiewa czy tylko pod zdjęciem ?
 • @kfakfa 14:35:25
  http://wpolityce.pl/polityka/279513-prof-szeremietiew-rosja-stara-sie-wszelkimi-sposobami-sklocac-polakow-chodzi-o-to-bysmy-nie-byli-w-stanie-wspolpracowac-na-rzecz-naszego-panstwa-nasz-wywiad
 • Dobre podsumowanie wschodnioeuropejskiego teatru działań NATO
  Polska jest potrzebna NOTO by zabezpieczać bazy w Zachodnich Niemczech. Czy to się politykom Polskim podoba czy nie. Na terenie Polski mają się opóźnić działania wojsk rosyjskich, kierujących się na zachód. Amerykanie mają świadomość że, nie będa wstanie obronić nas przed Rosjanami.
 • @Daro 17:11:50
  Tylko małe dziecko może sądzić, że amerykanie chcą bronić Polski - jak mama i tata swojego dzidziusia.
 • Kiedys stary Bush byl w Krakowie i obiecal, ze USA da Polsce $120mln.
  Sledzilem to pozniej i do dzis nie slyszalem by te pieniadze dotarly do Polski.Pewnie byla zla pogoda, zatoczyly luk nad Atlantykim i wyladowaly w Nowym Yorku.
 • @DelfInn 15:11:07
  Rosja stara się wszelkimi sposobami skłócic Polaków? Panie Szeremietiew, na pewno Pan tak myśli?
 • @Autor
  Debilizmy naszych politykierów pozostawmy milczeniem . : http://www.defence24.pl/117184,14-tys-pociskow-dla-polskich-leopardow Test tych klamotów zmodyfikowanych przez australopiteków z MESKO zostawmy milczeniem .Test pocisku zdetonował czołg wraz z załogą podczas próbnych strzelań na poligonie w Drawsku .Durnie pozostać powinni przy strzelaniu pociskami z farbą .Dalej komentował nie będę .Pozdrawiam. :https://www.youtube.com/watch?v=T1eFePf6mWM

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
242526272829